Рішення
від 11.11.2020 по справі 722/1117/20
СОКИРЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер 722/1117/20

Номер провадження 2/722/393/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2020 року Сокирянський районний суд Чернівецької області

в складі:

головуючого судді Унгуряна С.В.

секретаря Ткач Н.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Сокиряни в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Романковецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області та ОСОБА_2 , про визначення додаткового строку, необхідного для подання заяви про прийняття спадщини,-

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Кутровська Н.М., діючи в інтересах ОСОБА_1 , звернулася до Сокирянського районного суду Чернівецької області з вищевказаним позовом до Романковецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області та ОСОБА_2 про визначення додаткового строку, необхідного для подання заяви про прийняття спадщини.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, посилалася на те, що батьками ОСОБА_1 були ОСОБА_3 та ОСОБА_4

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько, ОСОБА_3 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати, ОСОБА_4 .

Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина, яка складалася з спадкового майна, а саме житлового будинку та земельних ділянок, що знаходяться в с.Романківці Сокирянського району Чернівецької області.

За життя ОСОБА_4 склала заповіт, згідно якого земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,8275 га, яка знаходиться в с.Романківці Сокирянського району Чернівецької області, посвідчену державним актом серії ЧВ №060002, та грошові заощадження, які знаходяться в Ощадбанку за особовим рахунком № НОМЕР_1 , заповіла своїй дочці ОСОБА_1 .

Крім ОСОБА_1 , спадкоємцем за законом є також її рідний брат, ОСОБА_2 , який за письмовою заявою відмовився від прийняття спадщини.

Оскільки за життя матері ОСОБА_4 , ОСОБА_1 проживала біля неї та постійно здійснювала догляд за матір`ю, тому вважала, що прийняла спадщину.

04.05.2020 року вона звернулася до приватного нотаріуса Сокирянського районного нотаріального округу Твердушкіна Р.Д. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину після смерті матері ОСОБА_4 , але їй було у цьому відмовлено по причині пропуску шестимісячного строку встановленого для прийняття спадщини.

Вона не зверталася до нотаріальної контори з відповідною заявою про прийняття спадщини у визначений законом строк по тій причині, що була юридично не обізнана щодо порядку подання заяви та строку прийняття спадщини, та в силу карантину, який діяв на усій території України.

Вважає, що вказаний строк був пропущений нею з поважної причини.

Просила визначити ОСОБА_1 шестимісячний строк, для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за законом після смерті матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Позивачка ОСОБА_1 та її представник - адвокат Кутровська Н.М. у судове засідання не з`явилися, однак представник позивачки направила до суду письмову заяву про розгляд справи без її присутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача Романковецької сільської ради у судове засідання також не з`явився, однак сільський голова Ваданюк В. подав до суду заяву про розгляд справи без його присутності, позовні вимоги визнав повністю.

Відповідач ОСОБА_2 , будучи належним чином та завчасно повідомленим про день, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився та не повідомив про причини своєї неявки, заяв про розгляд справи за його відсутності до суду не подав, а також не подав відзив на позов.

Частиною 3 ст.211 ЦПК України передбачено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Передбачених ст.223 ЦПК України підстав для відкладення розгляду справи судом не встановлено, у зв?язку з чим прийнято рішення про розгляд справи за відсутності сторін.

Згідно ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши письмові докази по даній цивільній справі, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

З наведених у позовній заяві обставин, а також копії спадкової справи №39/2020 щодо майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 , судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Чернівці померла ОСОБА_4 , що вбачається із копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 22.10.2019 року, виданого виконавчим комітетом Романковецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області.

Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 13.05.2012 року, виданого виконавчим комітетом Романковецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у с.Романківці Сокирянського району Чернівецької області помер ОСОБА_3 .

Відповідно до заповіту, посвідченого 04.05.2012 року секретарем Романковецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області Яковенко А.В., який зареєстрований в реєстрі за №214, ОСОБА_4 заповіла на користь позивачки ОСОБА_4 земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,8275 га, яка знаходиться в с.Романківці Сокирянського району Чернівецької області, посвідчену державним актом серії ЧВ №060002, та грошові заощадження, які знаходяться в Ощадбанку за особовим рахунком № НОМЕР_1 .

Згідно заяви ОСОБА_1 №113 від 04.05.2020 року вбачається, що спадкове майно після смерті ОСОБА_4 складається із: житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1 ; земельної ділянки загальною площею 1,8275 га, кадастровий номер 7324088001:03:001:0176, яку надано для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Романковецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області; земельної ділянки загальною площею 1,8384 га, кадастровий номер 7324088001:03:001:0175, яку надано для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Романковецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області; земельної ділянки загальною площею 0,2500 га, кадастровий номер 7324088000:01:001:0774, яку надано для будівництва та обслуговуванні житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка знаходиться по АДРЕСА_1 , яка належала ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкоємцем якого була його дружина ОСОБА_4 , яка прийняла спадщину але не оформила своїх спадкових прав; земельної ділянки загальною площею 0,0174 га, кадастровий номер 7324088000:01:001:0775, яку надано для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться по АДРЕСА_1 , яка належала ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкоємцем якого була його дружина ОСОБА_4 , яка прийняла спадщину але не оформила своїх спадкових прав; земельної ділянки загальною площею 0,2364 га, кадастровий номер 7324088000:01:001:0776, яку надано для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться в урочищі Тетерячка в с.Романківці Сокирянського району Чернівецької області, яка належала ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкоємцем якого була його дружина ОСОБА_4 , яка прийняла спадщину але не оформила своїх спадкових прав.

На звернення позивачки ОСОБА_1 до приватного нотаріуса Сокирянського нотаріального округу Твердушкіна Р.Д., їй було відмовлено постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії за №75/02-31 від 04.05.2020 року, так як нею пропущений встановлений законом строк прийняття спадщини.

Згідно довідки виконавчого комітету Романковецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області за №229/02-17 від 04.05.2020 року, ОСОБА_1 проживала за адресою своєї матері ОСОБА_4 в АДРЕСА_1 без реєстрації, та здійснювала за нею догляд по день її смерті.

Відповідно до ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно з ч. ч.1,2 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно з ч.ч.1,3 ст.1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Згідно Правової позиції Верховного Суду України у справі №6-85цс12, право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття й закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Правила ч.3 ст.1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Відповідно до ст.1272 ЦК визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 ЦК, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Пленум Верховного Суду України в п.24 постанови від 30.05.2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування роз`яснив, що вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

При вирішенні справ про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини слід також враховувати, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними. У зазначеній категорії справ є обов`язковим обґрунтування в мотивувальній частині судового рішення поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.

З пояснень позивачки, викладених у позовній заяві встановлено, що у зв`язку з юридичною необізнаністю, вона помилково вважала, що прийняла спадщину, оскільки фактично проживала разом із матір`ю на час її смерті.

Крім цього, суд враховує і те, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року №211 Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (в редакції станом на 18.04.2020 року, тобто на час пропуску позивачем строку для прийняття спадщини), з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19 з 12.03.2020 року по 24.04.2020 року на всій території України було встановлено карантин та заборонено, зокрема регулярні та нерегулярні перевезення пасажирів автомобільним транспортом у міському, приміському, міжміському, внутрішньообласному та міжобласному сполученні тощо.

З огляду на встановлені вище обставини та вимоги закону, суд приходить до висновку, що позивачка ОСОБА_1 пропустила строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 з поважних причин, а саме через неможливість своєчасного подання заяви про прийняття спадщини внаслідок встановлених в країні карантинних заходів.

Враховуючи, що причина пропуску строку для прийняття спадщини визнана судом поважною, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити.

Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України з відповідачів підлягають стягненню на користь позивачки понесені нею судові витрати по сплаті судового збору.

На підставі ст.ст.1268-1270, 1272 ЦК України та керуючись ч.1 ст.141, ч.4 ст.206, ч.3 ст.211, ч.2 ст.247, ст.ст.258-259, 263, 265, 268, 273, 280 ч.1, 282, 284, 287 ч.4, 288 ч.2, 289, 354, п.15.5 Перехідних положень ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрованій за адресою: АДРЕСА_2 , додатковий шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини, що залишилася після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , який відраховувати з дня набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Романковецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області, юридична адреса: вул. Головна,43 с.Романківці Сокирянського району Чернівецької блаті, код ЄДРПОУ - 04418009, на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_4 , понесені нею судові витрати в розмірі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт серії НОМЕР_5 , виданий 24.02.2011 року Сокирянським РВ УМВС України в Чернівецькій області, на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_4 , понесені нею судові витрати в розмірі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернівецького апеляційного суду через Сокирянський районний суд Чернівецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: Унгурян С.В.

СудСокирянський районний суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення11.11.2020
Оприлюднено13.11.2020
Номер документу92818164
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —722/1117/20

Рішення від 11.11.2020

Цивільне

Сокирянський районний суд Чернівецької області

Унгурян С. В.

Ухвала від 19.10.2020

Цивільне

Сокирянський районний суд Чернівецької області

Унгурян С. В.

Ухвала від 08.09.2020

Цивільне

Сокирянський районний суд Чернівецької області

Унгурян С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні