Рішення
від 10.11.2020 по справі 227/2231/20
ДОБРОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

10.11.2020 227/2231/20

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2020 року м. Добропілля

Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Хоменко Д.Є.

за участю секретаря судового засідання Дзюба Т.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Добропільського міськрайонного суду Донецької області цивільну справу за позовом Кредитної спілки Вікторія до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про стягнення заборгованості та збитків за кредитним договором, -

ВСТАНОВИВ:

09.06.2020 року Голова правління КС Вікторія Саркісян Н.В. звернувся до Добропільського міськрайонного суду Донецької області з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про стягнення заборгованості та збитків за кредитним договором. В обґрунтування своїх вимог зазначив, що між Кредитною спілкою Вікторія та ОСОБА_1 був укладений кредитний договір № Ж 57/19 від 28.05.2019 року, відповідно до умов якого позичальник отримав кредит в сумі 11000,00 грн. та зобов`язався повернути отримані гроші та проценти за користування ними в строк до 28.05.2020 року. КС Вікторія виконала свої договірні зобов`язання за кредитним договором, надавши ОСОБА_1 кредитні кошти у сумі 11000,00 грн. за видатковим касовим ордером у готівковій формі у касі КС Вікторія . За весь термін користування кредитом відповідач порушував умови договору, платежі вносились не своєчасно та не в повному розмірі. В якості забезпечення виконання боржником своїх зобов`язань за кредитним договором, поручителі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 взяли на себе обов`язок солідарно відповідати за борговим зобов`язанням ОСОБА_1 . Відповідач ОСОБА_1 не виконав належним чином зобов`язання за Кредитним договором та не повернув кредитні кошти у визначений кредитним договором строк, у зв`язку із чим, станом на 05.06.2020 року за відповідачем ОСОБА_1 утворилась заборгованість в розмірі 13524,61 грн., з яких 8250,02 грн. - прострочена сума за кредитним договором, 5274,59 грн. - борг по процентам. За наведених обставин позивач просить суд солідарно стягнути з відповідачів вказані кошти та судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 2102,00 грн.

Відповідачі в судове засідання не з`явились, належним чином були повідомлені про розгляд справи, про що свідчать поштові повідомлення в матеріалах справи, доказів поважності своєї неявки або заяви про розгляд справи за їх відсутності до суду не надали. Також правом надання відзиву на позовну заяву не скористались.

Представник позивача ОСОБА_4 у судове засідання з`явився, звернувся до суду із заявою про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує та наполягає на їх задоволенні, не заперечує проти ухвалення заочного рішення.

Відповідно до ст.223 ЦПК України, неявка в судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.

На підставі ст.280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за умови належного повідомлення відповідача про дату, час та місце судового засідання, неявки останнього в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин, неподання ним відзиву і якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Суд, перевіривши матеріали справи прийшов до наступного.

Із матеріалів справи вбачається, що між Кредитною спілкою Вікторія та ОСОБА_1 був укладений Кредитний договір № Ж57-19 від 28 травня 2019 року, позивач надав відповідачу кредит у сумі 11000,00 гривень, строком на 12 місяців, з річним відсотком 38,57%. Погашення кредиту та процентів за користування кредитом здійснюється згідно графіку розрахунків. Даний договір підписаний сторонами. В договорі узгоджено питання розміру кредиту, період дії кредиту та відсоткова ставка.

Відповідач ОСОБА_1 не виконує належним чином своїх зобов`язань за договором кредиту, тому станом на 05.06.2020 року має заборгованість в сумі 13524,61 грн., яка складається з простроченої суми за кредитним договором 8250,02 грн.; боргу по процентам - 5274,59 грн.

Окрім того, в забезпечення повернення кредиту та відсотків за користування ним, між позивачем та відповідачем ОСОБА_2 укладено договір поруки №57-19/1 від 28.05.2019 року, за яким вона відповідає перед позивачем у разі невиконання умов кредитного договору відповідачем ОСОБА_1 , тобто несе солідарну відповідальність за своєчасне та повне виконання відповідачем ОСОБА_1 своїх зобов`язань за кредитним договором. Між позивачем та відповідачем ОСОБА_3 також було укладено договір поруки №57-19 від 28.05.2019 року, за яким вона відповідає перед позивачем у разі невиконання умов кредитного договору відповідачем ОСОБА_1 , тобто також несе солідарну відповідальність за своєчасне та повне виконання відповідачем ОСОБА_1 своїх зобов`язань за кредитним договором.

Згідно п. 3.2. договору поруки поручитель та боржник несуть солідарну відповідальність перед кредитором. Поручитель відповідає по зобов`язаннях боржника в повному обсязі, тобто за: повернення кредиту, виплату процентів за користування кредитними коштами, сплату додаткових процентів, відшкодування збитків, завданих Кредитору невиконанням або неналежним виконанням боржником умов кредитного договору.

Таким чином, у порушення умов кредитного договору, а також ст.ст.509, 526, 553, 554, 1054 ЦК України, відповідачі зобов`язання за вказаним договором не виконали.

Відповідно до ст.1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфу 1 глави 71 цього кодексу, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Згідно ст. 1048 ЦК України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір та порядок процентів встановлюється договором.

Статтею 1049 ЦК України встановлено, що позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій саме сумі, що були йому передані позикодавцем) у строк та порядку, що встановлені договором.

Відповідно до ст.526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу.

Частиною 1 ст.530 ЦК України передбачено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

У відповідності до ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно ст.ст.525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Станом на момент розгляду даної справи докази виконання відповідачами зобов`язань з повернення кредиту, сплати процентів, в матеріалах справи відсутні.

Таким чином, суд дійшов висновку про порушення відповідачами встановленого у кредитному договорі строку повернення грошових коштів.

Згідно з ч.1, 3 ст.553 ЦК України, за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб.

Стаття 554 ЦК України передбачає, що у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки. Особи, які спільно дали поруку, відповідають перед кредитором солідарно, якщо інше не встановлено договором поруки.

Згідно ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч. 1, 6 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених цим кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

З огляду на наведене, приймаючи до уваги порушення виконання відповідачем ОСОБА_1 зобов`язань за Кредитним договором №Ж557-19 від 28.05.2019 року, виконання якого було забезпечено порукою, згідно договорів поруки №57-19, №57-19/1 від 28.05.2019 року, враховуючи відсутність в матеріалах справи доказів на підтвердження виконання цих зобов`язань як позичальником, так і поручителями станом на момент розгляду справи, суд приходить до висновку про правомірність та обґрунтованість позовних вимог про солідарне стягнення з відповідачів на користь позивача заборгованості у розмірі 13524,61 грн., яка складається з простроченої суми за кредитним договором - 8250,2 грн.; боргу по процентам - 5274,59 грн.

Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що позов Кредитної спілки Вікторія до відповідачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про стягнення заборгованості та збитків за кредитним договором підлягає задоволенню

Крім того, згідно ч.2 ст.141 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

Тому, у відповідності до ст.141 ЦПК України з відповідачів підлягає стягненню на користь позивача витрати по сплаті судового збору у розмірі 2102,00 грн., в рівних частках, тобто по 700,67 грн. з кожного.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 4, 5, 13, 81, 141, 263, 273, 280-284, 288, 289, 352-355 ЦПК України, ст.ст.509, 525-527, 530, 553, 554, 629,1048, 1049, 1054 ЦК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов Кредитної спілки Вікторія (адреса місцезнаходження: 85013 Донецька область м. Білозерське, вул. Будівельна, 13, ЄДРПОУ 26257989) до ОСОБА_1 (адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 виданий Добропільським МРВ УМВС України в Донецькій області 13.12.2002 року), ОСОБА_2 (адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , паспорт серії НОМЕР_4 виданий Добропільським МРВ УМВС України в Донецькій області 11.02.2003 року), ОСОБА_3 (адреса місця реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 , паспорт серії НОМЕР_6 виданий Добропільським МРВ УМВС України в Донецькій області 06.10.2011 року), про стягнення заборгованості та збитків за кредитним договором - задовольнити.

Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на користь Кредитної спілки Вікторія на р/р НОМЕР_7 АТ Райффайзен Банк Аваль м. Київ, код ЄДРПОУ 26257989, заборгованість за кредитним договором № Ж57/19 від 28.05.2019 року, яка виникла станом на 05.06.2020 року у розмірі 13524,61 грн. (тринадцять тисяч п`ятсот двадцять чотири грн. 61 коп.), яка складається з простроченої суми за кредитним договором - 8250,02 грн.; боргу по процентам - 5274,59 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на користь Кредитної спілки Вікторія на р/р НОМЕР_7 АТ Райффайзен Банк Аваль м. Київ, код ЄДРПОУ 26257989, витрати по сплаті судового збору у розмірі 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві грн. 00 коп.), в рівних частках, тобто з кожного по 700,67 грн. (сімсот гривень 67 копійок).

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.

Рішення суду може бути оскаржено до Донецького апеляційного суду безпосередньо або через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом 30 днів з дня проголошення рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Копію рішення направити сторонам для відома.

Надруковано власноручно в нарадчій кімнаті в одному примірнику.

Суддя Д.Є. Хоменко

СудДобропільський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення10.11.2020
Оприлюднено13.11.2020
Номер документу92824497
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —227/2231/20

Рішення від 10.11.2020

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Хоменко Д. Є.

Ухвала від 23.09.2020

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Хоменко Д. Є.

Ухвала від 30.06.2020

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Хоменко Д. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні