Рішення
від 04.11.2020 по справі 709/1523/20
ЧОРНОБАЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

709/1523/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2020 року Чорнобаївський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді - Кваші І.М.,

за участі секретаря - Дем`яненко Н.М.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт Чорнобай цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новожиттівської сільської ради Чорнобаївського району, треті особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про визнання в порядку спадкування права на завершення процедури приватизації земельної ділянки,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом про визнання в порядку спадкування права на завершення процедури приватизації земельної ділянки для ведення особистого підсобного господарства площею 0,56 га, розташованої в АДРЕСА_1 . Мотивує позов тим, що він є спадкоємцем за заповітом після смерті рідної баби - ОСОБА_4 . Постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, і тому вважається таким, що прийняв спадщину. Позивач отримав свідоцтво про право на спадщину щодо іншого спадкового майна. Разом з тим, померла не встигла завершити процедуру приватизації земельної ділянки, тому отрмати свідоцтво на право на спадщину на дане майно у нотаріуса не може.

У підготовче судове засідання сторони не з`явилися.

Позивач подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, в якій він вказав, що позовні вимоги підтримує повністю та просить їх задовольнити.

Новожиттівська сільська рада Чорнобаївського району Черкаської області у судове засідання представника не направила. До суду надійшла письмова заява від сільського голови про розгляд справи без участі представника сільської ради. Проти задоволення позову не заперечують.

Треті особи ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилися, подали до суду заяви, в яких просили розгляд справи проводити за їх відсутності, позовні вимоги підтримують у повному обсязі.

Виходячи з приписів ст.ст. 43, 223, ч. 3 ст. 200 ЦПК України суд постановив слухати справу за відсутності сторін, та враховуючи визнання позову відповідачем, ухвалити рішення в підготовчому судовому засіданні.

Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України у зв`язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в сукупності, приходить до таких висновків.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с. 5).

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно з ч. 2. ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Таким чином часом відкриття спадщини після смерті ОСОБА_4 є день її смерті, тобто

ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно з випискою з рішення Новожиттівської сільської ради народних депутатів

від 04 квітня 1996 року (а.с. 7) ОСОБА_4 було передано безоплатно у приватну власність земельну ділянку площею 0,56 га для ведення особистого підсобного господарства в

АДРЕСА_1 . В подальшому назву вулиці було змінено на Дружби .

Тобто за життя ОСОБА_4 розпочала процедуру приватизації земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , але правовстановлюючий документ не отримувала.

Пунками 1, 3 Декрету Кабінету Міністрів України № 15-92 від 26.12.1996 Про приватизацію земельних ділянок (чинним на час прийняття вказаного рішення) було постановлено сільським, селищним, міським радам народних депутатів забезпечити передачу громадянам України у приватну власність земельних ділянок, наданих їм для ведення особистого підсобного господарства, будівництва і обслуговування жилого будинку і господарських будівель (присадибна ділянка), садівництва, дачного і гаражного будівництва у межах норм, установлених Земельним кодексом України. Право приватної власності на земельні ділянки посвідчується відповідною Радою народних депутатів, про що робиться запис у земельно-кадастрових документах, з наступною видачею державного акта на право приватної власності на землю.

Відповідно до ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно роз`яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, викладених в інформаційному листі № 24-753/04-13 від 16.05.2013 року, якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі статтею 125 ЗК, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Тобто заповідане позивачу спадкове майно, належні спадкодацеві права та обов`язки належать йому з моменту відкриття спадщини, в тому числі й право на завершення процедури приватизації земельної ділянки для ведення особистого підсобного господарства.

За ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

28 червня 2005 року ОСОБА_4 склала два заповіти, посвідчені секретарем виконкому Новожиттіської сільської ради Решетніковою В.П., зареєстровані в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій під №64 та №65.

Згідно з витягом зі Спадкового реєстру обидва заповіти є чинними.

Заповітом, зареєстрованим в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій під №64 вона заповіла позивачу частину свого майна, а саме: житловий будинок з надвірними будівлями, що розташований в АДРЕСА_1 , земельну ділянку біля будинку та грошові вклади (а.с. 6).

Згідно з довідкою, виданою виконавчим комітетом Новожиттівської сільської ради від 07.10.2020 року № 385 (а.с. 8), ОСОБА_4 до дня смерті проживала в с. Тарасівка з внуком ОСОБА_1 .

З листа Чорнобаївської державної нотаріальної контори від 03 листопада 2020 року за

№251-01/16 та копії спадкової справи вбачається, що спадщину померлої ОСОБА_4 прийняли ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , їм видано свідоцтва про право на спадщину (а.с. 36-44).

Тобто позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем, який отримав згідно заповіту частину спадщини ОСОБА_4 : житловий будинок з надвірними будівлями, що розташований в АДРЕСА_1 , грошові вклади (додаткове свідоцтво про право на спадщину за заповітом від 03.09.2008, а.с.10 ), 1/3 частину земельної ділянки площею 2,1916 га, розташованої на території Новожиттівської сільської ради Чорнобаївського району, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (свідоцтво про право на спадщину за заповітом від 31.08.2006, а.с. 9).

Разом з тим, на підставі заповіту, зареєстрованого в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій під № 65, свідоцтва на 2/3 частини земельної ділянки площею 2,1916 га видано на ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .

За положенням ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого немайнового або майнового права та інтересу, а одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.

За таких обставин, оцінивши наявні у справі письмові докази, зважаючи на визнання позову відповідачем та незаперечення проти його задоволення третіми особами, суд вважає за можливе позовні вимоги задовольнити та визнати за позивачем у порядку спадкування за заповітом право на завершення приватизації земельної ділянки.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 81, 200, 259, 263-265 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Новожиттівської сільської ради Чорнобаївського району, треті особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про визнання в порядку спадкування права на завершення процедури приватизації земельної ділянки - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом право на завершення процедури приватизації земельної ділянки для ведення особистого підсобного господарства площею 0,56 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , що належало померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 .

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Черкаського апеляційного суду через Чорнобаївський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги.

Учасник справи, якому повне рішення не були вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ;

Відповідач: Новожиттівська сільська рада Чорнобаївського району, код ЄДРПОУ 34056909, адреса: с. Нове Життя Чорнобаївського району Черкаської області, вул. Молодіжна, 2;

Третя особа: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 ;

Третя особа: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце проживання: АДРЕСА_3 .

Суддя І.М. Кваша

СудЧорнобаївський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення04.11.2020
Оприлюднено16.11.2020
Номер документу92838253
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —709/1523/20

Рішення від 04.11.2020

Цивільне

Чорнобаївський районний суд Черкаської області

Кваша І. М.

Ухвала від 12.10.2020

Цивільне

Чорнобаївський районний суд Черкаської області

Кваша І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні