Справа № 745/690/20
Провадження №2/745/276/2020
У Х В А Л А
іменем України
13 листопада 2020 року Сосницький районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді Смаль І.А. ,
за участі секретаря судового засідання Савченко Д.І., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в смт. Сосниця цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Бутівської сільської ради, третя особа приватний нотаріус Сосницького районного нотаріального округу Куць М.І. про визначення додаткового строку для подання заяви на прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулась до суду з позовом Бутівської сільської ради Сосницького району Чернігівської області, в якому просить визначити їй додатковий строк три місяці на подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті матері ОСОБА_2 . Позов мотивований тим, що вона є спадкоємцем за законом. Позивач пропустила строк для прийняття спадщини, оскільки не подала заяву про прийняття спадщини протягом шестимісячного строку з часу відкриття спадщини, так як не знала про існування спадкового майна. У липні 2020 року вона дізналася про існування спадкового майна, що належить померлій.
06.11.2020 року через канцелярію суду позивач подала заяву про зміну позовних вимог, в яких просить визнати за нею в порядку спадкування право на земельну частку (пай), із земель колишнього КСП О.Десняка розміром 5,39 умовних кадастрових гектар, яка розташована на території Бутівської сільської ради, Сосницького району, що належав ОСОБА_3 на підставі сертифікату на право на земельну частку(пай) серії ЧН № 0319891 зареєстрований в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) від 09.08.1997 року за № 185 по КСП Перемога . Змінені позовні вимоги мотивовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати - ОСОБА_2 . У встановленому законом порядку вона прийняла спадщину матері та отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку (пай) матері. З метою оформлення права на спадщину на земельний пай батька, який успадкувала її матір, вона звернулася до нотаріуса за видачею відповідного свідоцтва. Проте нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки не було надано документів, що підтверджують право батька на земельний пай, а саме сертифікат. Сам сертифікат був втрачений за невідомих обставин.
В судове засідання позивач не з`явилась, подала заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача Бутівської сільської ради Сосницького району Чернігівської області в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду повідомлений належним чином, причини неявки не повідомив, відзиву не надав.
Третя особа приватний нотаріус Сосницького районного нотаріального округу Куць М.І. в судове засідання не з`явилась, про час та місце розгляду повідомлена належним чином, подала заяву про розгляд справи у її відсутність. В задоволенні заявлених вимог заперечує ,оскільки вже заведена спадкова справа та видано свідоцтво про право на спадщину. Також надала на вимогу суду матеріали спадкової справи що заведена після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 .
Відповідно до ч.3 ст.49 ЦПК України до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви. У справі, що розглядається за правилами спрощеного позовного провадження, зміна предмета або підстав позову допускається не пізніше ніж за п`ять днів до початку першого судового засідання у справі.
З загальних положень ЦПК України підстава позову це фактичні обставини, на яких ґрунтується вимога позивача. Зміна підстав позову це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача.
Зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача.
Позов у цивільному процесі це письмово оформлена та адресована суду письмова вимога, яка складається з вимоги процесуального характеру (відкрити провадження по справі) і вимоги матеріального характеру (захистити невизнане, оспорюване чи порушене право).
Предмет позову це матеріальний зміст позовних вимог позивача, проявляється в матеріально-правовій заінтересованості - отримати певне матеріальне благо.Підстава позову це обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, які об`єктивуються у поданих доказах.
Верховний Суд відзначив, що під підставами позову, які згідно зі ст. 49 ЦПК може змінити лише позивач, слід розуміти обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, а не самі по собі посилання позивача на певну норму закону, яку суд може замінити, якщо її дія не поширюється на дані правовідносини. Крім того, якщо в процесі розгляду справи повністю змінюються підстави й предмет позову, то це слід розглядати як нові позовні вимоги, які мають бути оформлені письмовою заявою відповідно до ЦПК і одночасною відмовою від раніше заявлених вимог. Зміна позову повинна стосуватися тих спірних правовідносин, які вже винесені на розгляд і вирішення суду. Заявою не повинно підмінюватися подання нового цивільного позову, що не пов`язаний зі справою.
Зміст заявлених вимог позивача ОСОБА_1 у заяві про зміну позовних вимог зводиться до зміни підстав та предмета позову, і обставин, з якими пов`язані вимоги, що вимагає від учасників справи іншої форми звернення до суду.
У позові від 14.09.2020 року предметом вимог є визначення додаткового строку на прийняття спадщини ,в поданій заяві від 06.11.2020 року предметом позову є визнання права власності на спадкове майно . Своєю заявою від 06.11.2020 року позивач також змінив підстави позову , саме наявність спадкової справи та відсутність правовстановлюючого документу на спадкове майно.
Оскільки одночасна зміна предмета та підстав позову є недопустимою, враховуючи положення ст.49 ЦПК України, відповідно до якої учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами, у задоволенні заяви ОСОБА_1 про прийняття заяви про зміну предмета та підстав позову слід відмовити.
Відповідно до вимог п.2 ч.1 ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
В даному випадку, беручи до уваги той факт, що позивач фактично не підтримує вимог про визначення додаткового строку для прийняття спадщини , а змінені позовні вимоги судом не прийняті до розгляду в данному провадженні, суд вважає за необхідне закрити провадження по справі, у зв`язку із відсутністю предмету спору.
Керуючись ст. 49,200, 255 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В :
Відмовити у прийнятті заяви ОСОБА_1 про зміну предмета та підстав позову.
Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Бутівської сільської ради, третя особа приватний нотаріус Сосницького районного нотаріального округу Куць М.І. про визначення додаткового строку для подання заяви на прийняття спадщини закрити.
Роз`яснити сторонам, що у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду з приводу спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Ухвала в частині закриття провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку до Чернігівського апеляційного суду через Сосницький районний суд Чернігівської області протягом 15 днів.
Суддя І.А.Смаль
Суд | Сосницький районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 13.11.2020 |
Оприлюднено | 16.11.2020 |
Номер документу | 92852516 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Сосницький районний суд Чернігівської області
Смаль І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні