ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
16.11.2020Справа № 910/9220/20 Суддя Господарського суду міста Києва Демидов В.О. , розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу за позовом Акіціонерного товариства Українська залізниця (вул. Тверська (Єжи Гедройця), буд. 5, м. Київ, 03680, ідентифікаційний код 40075815) в особі філії Центр транспортної логістики (вул. Федорова, буд. 32, м. Київ, 03150) до Товариства з обмеженою відповідальністю Транс-Грейн (вул. Деміївська, буд. 43, м. Київ, 03040) про стягнення 10000,00 грн,
Без виклику сторін
В С Т А Н О В И В:
Позивач - Акіціонерне товариство Українська залізниця в особі філії Центр транспортної логістики , звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Транс-Грейн , в якому просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Транс-Грейн на користь Акіціонерного товариства Українська залізниця в особі філії Центр транспортної логістики штраф у розмірі 100000,00 грн та судовий збір у розмірі 2102,00 грн.
Позовні вимоги позивач обгрунтовує порушенням зобов`язань за договором про перевезення вантажів на особливих умовах - за розкладом руху маршрутних поїздів від 26.09.2019 щодо не здійснення оформлення перевізних документів на перевезення у зв`язку з чим просить стягнути з відповідача штраф у розмірі 100000,00 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 24.07.2020 позовна заява прийнята до розгляду, у справі відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та запропоновано відповідачу у строк не пізніше п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження подати до суду відзив на позовну заяву, а також всіх докази, що підтверджують заперечення проти позову, позивачу запропоновано у строк не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву подати відповідь на відзив, відповідачу надано строк протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив (у разі подання такої) подати заперечення на відповідь на відзив.
Копію ухвали про відкриття провадження у справі Акціонерним товариством Українська залізниця отримано 03.08.2020, філією Центр транспортної логістики - 05.08.2020, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Копію ухвали суду про відкриття провадження у справі направлено відповідачу за юридичною адресою: вул. Деміївська, буд. 43, м. Київ, 03040згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. Відповідачем копію ухвали про відкриття провадження у справі не отримано, конверт з копію ухвали повернувся до суду без вручення.
Статтею 120 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд викликає учасників справи у судове засідання або для участі у вчиненні процесуальної дії, якщо визнає їх явку обов`язковою. Суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язковою. Виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
Встановлений порядок надання послуг поштового зв`язку, доставки та вручення рекомендованих поштових відправлень, строк зберігання поштового відправлення забезпечує адресату можливість вжити заходів для отримання такого поштового відправлення та, відповідно, ознайомлення з судовим рішенням.
Факт неотримання адресатом поштової кореспонденції, враховуючи, що суд, з додержанням вимог процесуального закону надсилав ухвалу для вчинення відповідних дій за належною адресою та яка повернулася до суду у зв`язку з її неотриманням адресатом, залежав від волевиявлення самого адресата, тобто мав суб`єктивний характер та є наслідком неотримання адресатом пошти під час доставки за вказаною адресою і незвернення самого одержувача кореспонденції до відділення пошти для отримання рекомендованого поштового відправлення.
При цьому за змістом статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі.
Суд звертає увагу на те, що направлення листів рекомендованою кореспонденцією на дійсні адреси є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним. При цьому отримання зазначених листів адресатом перебуває поза межами контролю відправника, у цьому випадку суду (Суд враховує mutatismutandis висновки, викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 800/547/17 (П/9901/87/18), провадження № 11-268заі18).
Також за усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яку Суд застосовує як джерело права, сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження (§ 41 рішення ЄСПЛ у справі "Пономарьов проти України" від 03.04.2008, заява № 3236/03).
Частиною 1 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Згідно ч. 8 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи також заслуховує їх усні пояснення.
Враховуючи достатність часу, наданого сторонам для подачі доказів в обґрунтування своїх позицій у справі, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, господарським судом в межах наданих йому повноважень сторонам створені усі належні умови для надання доказів.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно дослідивши надані докази, суд встановив такі фактичні обставини.
05.02.2018 між Публічним акціонерним товариством Українська залізниця (перевізник) та Товариством з обмеженою відповідальністю Транс-Грейн (замовник) укладено договір № 07005/ЦТЛ-2018 про надання послуг, предметом якого є здійснення перевезення вантажів, надання вантажного вагону для перевезення та інших послуг, пов`язаних з організацією перевезення вантажів у внутрішньому та міжнародному сполученнях (експорт, імпорт) у вагонах перевізника, вагонах залізниць інших держав та/або вагонах замовника і проведення розрахунків за ці послуги.
Зі змісту договору вбачається, що перевезення - послуга, в процесі надання якої перевізник зобов`язується доставити довірений замовником вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а замовник зобов`язується оплатити послуги у передбаченому цим договором порядку.
Відповідно до п. 1.3. розділу 1 договору надання послуг за цим договором може підтверджуватись залізничною накладною, накопичувальною карткою, зведеною відомістю та іншими документами.
Згідно із п. 12.1. розділу 12 договору договір вступає в силу з моменту одностороннього підписання замовником договору в електронному вигляді з накладанням ЕЦП в АС Месплан або АС Клієнт УЗ , абро вчинення замовником будь-якої дії на виконання цього договору і діє з 20.02.2018 до 31.12.2018. Якщо жодна із сторін не звернеться письмово за один місяць до закінчення дії договору з пропозицією до іншої сторони про припинення його дії, то цей договір діє до надходження такої пропозиції і здійснення всіх розрахунків за виконані перевезення та надані послуги. Закінчення строку дії цього договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, які мали місце під час дії цього договору.
Відповідно до п.п. 2.1.1., 2.1.13. п. 2.1. розділу 2 договору замовник зобов`язується надавати або організовувати надання місячних замовлень на перевезення відповідно до Правил планування перевезень вантажів через АС Месплан ; забезпечувати недопущення оформлення перевезення одним груповим документів вагонів перевізника, вагонів замовника та вагонів залізниць інших держав.
Згідно із п.п. 2.3.1., 2.3.2. розділу 2 договору перевізник зобов`язується розглядати замовлення замовника на перевезення вантажів; узгоджувати замовлення замовника на перевезення вантажів у вагонах замовника; приймати до перевезення вантажі у вагонах (контейнерах) замовника або у вагонах (контейнерах) перевізника, надавати вагони (контейнери) перевізника для навантаження вантажів згідно із затвердженими планами і заявками замовника згідно інформації АС Месплан , доставляти вантаж до станції призначення та видавати його одержувачу, надавати додаткові послуги, пов`язані з перевезенням вантажів, перелік яких зазначається в додатках до цього договору.
З метою надання перевізником заявнику послуг з організації перевезень маршрутами сторонами 26.09.2019 укладено договір про перевезення вантажів на особливих умовах - за розкладом руху маршрутних поїздів, за умовами якого перевізник надає замовнику послуги з організації перевезень маршрутами за погодженими сторонами розкладами руху вантажних поїздів.
Розклад руху маршрутних поїздів (РРМП) - встановлені перевізником напрямки перевезення маршрутних поїздів (станції відправлення та прибуття за РРМП), дати та/або періодичність руху поїздів по кожному з напрямків, час відправлення та прибуття маршрутних поїздів на станції, номера поїздів.
Відповідно до п.п. 8.1.-8.4., 8.8.-8.12. розділу 8 договору від 26.09.2019 договір, з урахуванням змін до нього, оприлюднюється перевізником як публічна пропозиція для укладення на веб-сайті http://uz-cargo.com/contractprojects.html. Договір укладається шляхом надання перевізником пропозиції укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною. Приймаючи пропозицію укласти договір друга сторона засвідчує, що ознайомилась та згода з усіма умовами договору. Перевізник, за результатом розгляду заяви (акцепту), направляє другій стороні повідомлення з накладенням: або про мотивоване повернення без розгляду заяви (акцепту) із зазначенням причин для такого повернення; або про дату укладення та номер договору. Договір є укладеним з дати оформлення перевізником інформаційного повідомлення про укладення договору. Внесенню змін до договору передує їх попереднє опублікування для надання можливості замовникам подати пропозиції перевізнику. Зміни (доповнення) до договору перевізник здійснює шляхом викладення в новій редакції договору в цілому або окремих його частин та їх оприлюднення на веб-сайті http://uz-cargo.com/contractprojects.htm. Зміни до договору набувають чинності не менше ніж через 20 календарних днів до початку наступного місяця або у більший строк, якщо його вказано в повідомленні про оприлюднення. Зміни до договору поширюються на всіх осіб, що приєдналися до договору. В окремих випадках, за заявою замовника допускається набрання чинності змін до договору в коротший строк, ніж визначено вище. Якщо замовник не згоден з внесеними перевізником змінами, він має право ініціювати внесення змін до договору або з власної ініціативи припинити дію договору у відносинах з ним. Замовлення та/або отримання послуг та/або їх оплата за договором засвідчує повну згоду замовника з договором та змінами до нього.
Згідно інформаційного повідомлення про укладення договору про перевезення вантажів на особливих умовах - за розкладом руху маршрутних поїздів філія Центр транспортної логістики Акціонерного товариства Українська залізниця засвідчила прийняття від Товариства з обмеженою відповідальністю Транс-Грейн заяви про приєднання (акцепт) до договору перевезення вантажів на особливих умовах - за розкладом руху маршрутних поїздів та повідомлено, що перевізником та замовником укладено договір перевезення вантажів на особливих умовах - за розкладом руху маршрутних поїздів № 07005/ЦТЛ-2018-О від 15.10.2019.
В подальшому перевізником внесено зміни до договору від 26.09.2019 та викладено договір у редакції № 3 від 22.11.2019, за умовами якого перевізник надає замовнику послуги з організації перевезень вантажів за погодженими сторонами розкладами руху вантажних маршрутних поїздів на особливих умовах з погодженим скороченим терміном доставки за одним маршрутом та визначенням пріоритетними: замовлень на перевезення вантажів, планів перевезень вантажів маршрутами (далі разом - замовлення на перевезення), заявок на подачу вагонів, забезпечення перевезень рухомим складом та самих перевезень.
Редакція № 3 договору від 22.11.2019 набуває чинності з 13.12.2019 відповідно до умов розд. Порядок укладення, внесення змін та припинення договору договору (п. 1.4. розділу 1 договору від 22.11.2019).
Згідно із п. 7.4. розділу 7 договору віл 22.11.2019 договір є укладеним з дати оформлення перевізником інформаційного повідомлення про укладення договору.
Відповідно до п. 1.2. розділу 1 договору перевізник при наданні послуги з організації перевезень вантажів за погодженим розкладом руху узгоджує замовлення на перевезення, заявки на подачу вагонів, організовує своєчасне перевезення рухомого складу та вантажів відповідно до умов погодженого розкладу руху маршрутних поїздів.
Згідно із п. 3.1. розділу 3 договору від 26.09.2019 за відсутності необхідного замовнику РРПМ, замовник надає перевізнику (до Департаменту управління рухом) заявку на розробку такого РРМП.
Відповідно до п. 3.1. розділу 3 договору від 22.11.2019 замовник на кожен календарний місяць завчасно надає перевізнику через АС клієнт УЗ із застосуванням кваліфікаційних електронних підписів замовлення на отримання послуги з перевезення вантажу на особливих умовах - за РРМП (замовлення на РРМП) у вагонах перевізника не пізніше 10 числа місяця, що передує місяцю в якому здійснюватиметься перевезення, а у вагонах замовника - не пізніше ніж за 10 календарних днів до дати відправлення поїзду за РРМП.
За умовами п. 6.2. розділу 6 договору від 22.11.2019 обмін документами та інформування сторонами один одного на виконання розд. 3 договору відбувається в письмовій формі (в т.ч. із застосування електронного документообігу) з одночасним направленням повідомлення електронною поштою замовнику на адресу вказану ним для листування.
Як вбачається з матеріалів справи 08.11.2019 відповідачем, із використанням електронного цифрового підпису, надано позивачу заявку на розробку РРМП № 41512095/2019-08, в якій просив погодити перевезення вантажів на особливих умовах - за розкладом руху маршрутних поїздів та розробити графік (станція відправлення - Путивль, станція призначення - Ксениево, дата навантаження - 22.12.2019, кількість вагонів - 54, род рухового складу - зерновози).
На вказану заявку позивачем, із використанням електронного цифрового підпису, надано інформаційне повідомлення про погодження замовлення на отримання послуги з перевезення вантажу на особливих умовах - за розкладом руху маршрутних поїздів від 29.11.2019 № УЗ-41512095/2019-18 та інформаційне повідомлення про розробку розкладу руху маршрутних поїздів від 18.12.2019 № УЗ-41512095/2019-00021.
Згідно інформаційного повідомлення про розробку розкладу руху маршрутних поїздів від 18.12.2019 № УЗ-41512095/2019-00021 позивачем погоджено дату та час відправлення (22.12.2019 о 19:06 год), дату навантаження (22.12.2019), станції відправлення (Путивль) та призначення (Ксенієве), дату та час прибуття (24.12.2019 о 03:8 год), кількість рухомого складу (54).
Відповідно до п. 3.9. розділу 3 договору від 22.11.2019 замовник забезпечує (здійснює) оформлення перевізник документів на перевезення завантажених та/або порожніх вагонів у кількості, що узгоджена в РРМП, але не менш ніж подано перевізником від навантаження, у терміни (строки), що відповідають категорії станції з наступними особливостями: в перевізних документах внутрішнього сполучення: в графі 7 проставляються: РРМП та Зі скороченим терміном доставки. Дата прибуття на станцію призначення (дата) , а у графі 20 Найменування вантажу ( Наименование груза ) відмітка: Перевезення на особливих умовах, Договір №
Згідно із п.п. 5.2.3. п. 5.2. розділу 5 договору від 22.11.2019 замовник зобов`язаний сплатити перевізнику наступні штрафи у випадку невиконання ним обов`язків, передбачених цим договором у належний спосіб та/або строки, а саме не реалізації погодженого РРМП у вагонах перевізника, зокрема не виконання п. 3.6., 3.7., 3.9., 3.10., 3.12. договору, недостатності коштів на особовому рахунку для такого перевезення, відмови від виконання узгодженого РРМП за 15 і менше календарних днів до дати відправлення визначеної в РРМП - у розмірі 100000 грн.
10.06.2020 позивачем направлено на адресу відповідача претензію про сплату штрафу у розмірі 100000 грн у зв`язку із порушенням п. 5.2. розділу 5 договору.
Дослідивши обставини справи, надані матеріали, оцінивши надані докази у їх сукупності, суд дійшов такого обґрунтованого висновку .
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Відповідно до ч. 1 ст. 73, ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
За приписами ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку, зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу.
Цивільні права та обов`язки (ч. 1, 2 ст. 11 ЦК) виникають із дій осіб, які передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: 1) договори та інші правочини; 2) створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; 3) завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; 4) інші юридичні факти.
Відповідно до ст. 202 Цивільного кодексу України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Правочини можуть бути односторонніми та дво- чи багатосторонніми (договори). Дво- чи багатостороннім правочином є погоджена дія двох або більше сторін.
Правочин (ч.ч. 1, 2 ст. 205 ЦК України) може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом. Правочин, для якого законом не встановлена обов`язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків.
Зміст господарського договору на підставі ст.180 ГК України становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов`язань, як погоджених сторонами, так і тими, що приймаються ними як обов`язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов`язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору. Умови про предмет у господарському договорі повинні визначати найменування (номенклатуру, асортимент) та кількість продукції (робіт, послуг), а також вимоги до їх якості. Вимоги щодо якості предмета договору визначаються відповідно до обов`язкових для сторін нормативних документів, зазначених у статті 15 цього Кодексу, а у разі їх відсутності - в договірному порядку, з додержанням умов, що забезпечують захист інтересів кінцевих споживачів товарів і послуг. Ціна у господарському договорі визначається в порядку, встановленому цим Кодексом, іншими законами, актами Кабінету Міністрів України. За згодою сторін у господарському договорі може бути передбачено доплати до встановленої ціни за продукцію (роботи, послуги) вищої якості або виконання робіт у скорочені строки порівняно з нормативними. Строком дії господарського договору є час, впродовж якого існують господарські зобов`язання сторін, що виникли на основі цього договору. На зобов`язання, що виникли у сторін до укладення ними господарського договору, не поширюються умови укладеного договору, якщо договором не передбачено інше. Закінчення строку дії господарського договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, що мало місце під час дії договору.
Господарський договір (ст.181 ГК України) за загальним правилом викладається в формі єдиного документа, підписаного сторонами. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів. У разі якщо сторони не досягли згоди з усіх істотних умов господарського договору, такий договір вважається неукладеним (таким, що не відбувся). Якщо одна із сторін здійснила фактичні дії щодо його виконання, правові наслідки таких дій визначаються нормами Цивільного кодексу України.
Таким чином, між сторонами фактично укладено договір перевезення вантажу, у зв`язку з чим виникли відносини, які підпадають під правове регулювання статті 909 ЦК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 Господарського кодексу України за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити ввірений їй другою стороною (вантажовідправником) вантаж до пункту призначення в установлений законодавством чи договором строк та видати його уповноваженій на одержання вантажу особі (вантажоодержувачу), а вантажовідправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.
Статтею 908 Цивільного кодексу України передбачено, що перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти здійснюється за договором перевезення. Загальні умови перевезення визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них. Умови перевезення вантажу, пасажирів і багажу окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються договором, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 909 Цивільного кодексу України за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату. Договір перевезення вантажу укладається у письмовій формі.
Основні правові, економічні та організаційні засади діяльності залізничного транспорту загального користування, його роль в економіці і соціальній сфері України, регламентує його відносини з органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, іншими видами транспорту, пасажирами, відправниками та одержувачами вантажів, багажу, вантажобагажу і пошти з урахуванням специфіки функціонування цього виду транспорту як єдиного виробничо-технологічного комплексу визначає Закон України Про залізничий транспорт .
Статтею 1 Закону України Про залізничий транспорт визначено, що залізниця - відокремлений підрозділ акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування (далі - АТ "Укрзалізниця"), утвореного відповідно до Закону України "Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування", який здійснює перевезення пасажирів та вантажів у визначеному регіоні залізничної мережі.
Матеріалами справи та її фактичними обставинами підтверджується факт укладення між сторонами договору № 07005/ЦТЛ-2018 про надання послуг від 05.02.2018, за яким позивачем мали надаватися на користь відповідача послуги, пов`язані із перевезенням вантажів, надання вантажного вагону на перевезення. На виконання перевезення вантажів сторонами укладено договір про перевезення вантажів на особливих умовах - за розкладом руху маршрутних поїздів від 26.09.2019 (в редакції змін від 22.11.2019), за яким відповідачем надано заявку на розробку РРМП № 41512095/2019-08 від 08.11.2019, а позивачем погоджено замовлення та надано повідомлення про розробку розкладу руху маршрутних поїздів від 18.12.2019 № УЗ-41512095/2019-00021.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором. Застосування господарських санкцій до суб`єкта, який порушив зобов`язання, не звільняє цього суб`єкта від обов`язку виконати зобов`язання в натурі, крім випадків, коли інше передбачено законом або договором, або управнена сторона відмовилася від прийняття виконання зобов`язання. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Згідно ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
У відповідності до ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з ст.610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст.612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Згідно з ст.599 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Матеріали справи не містять доказів виконання відповідачем умов п. 3.9. розділу 3 договору від 22.11.2019 в частині оформлення перевізних документів на перевезення, при цьому позивачем здійснено погодження замовлення та розробку розкладу руху. Доказів оформлення перевізних документів за заявкою на розробку матеріали справи також не місять. Таким чином, враховуючи те, що позивачем виконано зобов`язання за договором щодо погодження як заявки, так і розробки розкладу руху, визначено дату та час відправлення, прибуття, кількість наданого рухомого складу, суд доходить висновку про обґрунтованість заявлених вимог про стягнення з відповідача штрафу у розмірі 100000,00 грн.
З огляду на викладене, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позову, з покладенням судового збору на відповідача в порядку ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст. 13, 73, 74, 76, 120, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов - задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Транс-Грейн (вул. Деміївська, буд. 43, м. Київ, 03040, ідентифікаційний код 41512095) на користь Акіціонерного товариства Українська залізниця (вул. Тверська (Єжи Гедройця), буд. 5, м. Київ, 03680, ідентифікаційний код 40075815) в особі філії Центр транспортної логістики (вул. Федорова, буд. 32, м. Київ, 03150, ідентифікаційний код 40123465) штраф у розмірі 100000 грн 00 коп та судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2102 грн 00 коп, а всього 102102 (сто дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.
Рішення набирає законної сили у строк та в порядку, встановленому ст.241 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в строк, встановлений ст.256 Господарського процесуального кодексу України та в порядку, передбаченому ст.257 Господарського процесуального кодексу України з урахуванням приписів п.п.17.5 п.17 Розділу ХІ Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України.
З повним текстом рішення можна ознайомитись у Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою:http://reyestr.court.gov.ua/.
Дата складення та підписання рішення 16.11.2020.
Суддя В.О. Демидов
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 16.11.2020 |
Оприлюднено | 17.11.2020 |
Номер документу | 92855168 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Демидов В.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні