Рішення
від 09.11.2020 по справі 542/1113/20
НОВОСАНЖАРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Справа № 542/1113/20

Провадження № 2-о/542/100/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 листопада 2020 року смт Нові Санжари

Новосанжарський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді - Шарової-Айдаєвої О.О.,

за участю:

секретаря судового засідання - Рибки Ю.О.,

заявника - ОСОБА_1 ,

заінтересованих осіб: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , представника органу опіки та піклування Новосанжарської районної державної адміністрації Полтавської області Медведєвої Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , Новосанжарський районний відділ Державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), Орган опіки та піклування Новосанжарської районної державної адміністрації Полтавської області про надання права на шлюб,-

В С Т А Н О В И В :

14 вересня 2020 року до Новосанжарського районного суду Полтавської області звернулась ОСОБА_1 (надалі також - заявниця, ОСОБА_1 ), заінтересовані особи: ОСОБА_2 (надалі також - ОСОБА_2 ), ОСОБА_3 (надалі також - ОСОБА_3 ), ОСОБА_4 (надалі також - ОСОБА_4 ), Новосанжарський районний відділ Державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), Орган опіки та піклування Новосанжарської районної державної адміністрації Полтавської області про надання права на шлюб.

Зі змісту заяви вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , просила надати їй право укласти шлюб із ОСОБА_4 , а також зобов`язати Новосанжарський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) зареєструвати шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 в установленому законодавством порядку, в наслідок чого видати свідоцтво про шлюб.

Ухвалою суду від 21 вересня 2020 року заява про надання права на шлюб залишена без руху, заявнику наданий строк для усунення недоліків (а.с. 42-43).

06 жовтня 2020 року заявником усунуті недоліки заяви.

Ухвалою Новосанжарського районного суду Полтавської області від 09 жовтня 2020 року відкрито провадження у справі за заявою ОСОБА_1 . Ухвалено розглядати цивільну справі в порядку окремого провадження (а.с. 55).

Аргументи учасників справи

В обґрунтування своїх вимог заявниця ОСОБА_1 зазначала, що у свої 16 років є матір`ю дитини - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Вказала, що оскільки не досягла шлюбного віку, передбаченого частиною 1 статті 22 Сімейного кодексу України, вона позбавлена права зареєструвати шлюб із батьком дитини - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , якому вже виповнилось 21 рік.

З огляду на викладене, з метою отримання права на шлюб, вона звернулась до суду із заявою про надання права на шлюб відповідно до частини 2 статті 23 Сімейного кодексу України, оскільки це відповідає її інтересам.

Заявниця ОСОБА_1 в судовому засіданні заявлені вимоги підтримала, надала пояснення, аналогічні викладеним в заяві. Просила заяву задовольнити.

Заінтересовані особи ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (батьки заявниці) в судовому засіданні заявлені вимоги підтримали, просили заяву задовольнити та надати право на шлюб їхній дочці ОСОБА_1

Заінтересована особа ОСОБА_4 в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав, просив заяву задовольнити та надати ОСОБА_1 право на шлюб з ним.

Представник заінтересованої особи - Новосанжарського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) у судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час і місце розгляду справи (а.с. 58), про причини неявки не повідомив, клопотань про відкладення судового засідання не надсилав.

Представник органу опіки та піклування Новосанжарської районної державної адміністрації Полтавської області Медведєва Т.В. проти задоволення заяви не заперечувала, просила надати дозвіл на шлюб ОСОБА_1 .

Суд, вислухавши заявника, заінтересованих осіб, дослідивши письмові докази, вважає заяву такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Обставини справи, встановлені судом

Судом встановлено, що ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 та на момент розгляду справи їй виповнилось повних 16 років, що підтверджується копією паспорта громадянина України, документ № НОМЕР_1 , запис № 20040629-03321, орган, що видав 5333, дата видачі 26.07.2018 (а.с. 9).

Як вбачається з наявної в матеріалах справи копії Свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 06.08.2020, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 народила дитину - ОСОБА_5 , про що 06.08.2020 складено актовий запис 06 серпня 2020 року (а.с. 27).

Заінтересована особа ОСОБА_4 , з яким заявник має намір зареєструвати шлюб, народився ІНФОРМАЦІЯ_6 , а, отже, є повнолітнім, тобто таким, що досяг шлюбного віку.

В судовому засіданні учасниками справи пояснено, що заявниця та заінтересована особа ОСОБА_4 мають намір одружитися, оскільки дитина ОСОБА_5 є їх спільною дитиною.

Зважаючи на те, що ОСОБА_1 не досягла шлюбного віку, вона звернулась до суду із заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, про надання права на шлюб, оскільки це буде відповідати її інтересам.

Батьками ОСОБА_1 є ОСОБА_2 - мати та ОСОБА_3 - батько, які проти надання права на шлюб не заперечували.

Норми права, які підлягають застосуванню

Згідно частиною 3 статті 293 ЦПК України, справи про надання права на шлюб розглядаються у порядку окремого провадження.

Конституцією України проголошено, що сім`я, дитинство, материнство, батьківство в Україні охороняються державою (частина 3 статті 51).

Сімейним Кодексом України визначено, що сім`я є первинним та основним осередком суспільства, створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства (стаття 3 Сімейного кодексу України).

Сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки, а найважливішою передумовою виникнення сім`ї, її основою є шлюб.

Статтею 21 Сімейного кодексу України визначено, що шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану.

Частиною 2 статті 21 Сімейного кодексу України передбачено, що проживання однією сім`єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов`язків подружжя.

Відповідно до частини 1 статті 27 Сімейного кодексу України, державна реєстрація шлюбу встановлена для забезпечення стабільності відносин між жінкою та чоловіком, охорони прав та інтересів подружжя, їхніх дітей, а також в інтересах держави та суспільства.

Умовами вступу в шлюб є взаємна вільна згода жінки та чоловіка на укладення шлюбу, досягнення на день реєстрації шлюбу шлюбного віку та відсутність перешкод до укладення шлюбу.

Статтею 22 Сімейного Кодексу України передбачено, що шлюбний вік для жінок та чоловіків встановлюється у 18 років.

Відповідно до статті 23 Сімейного Кодексу України право на шлюб мають особи, які досягли шлюбного віку. За заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.

Згідно зі статтею 24 Сімейного кодексу України, шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка. Примушування жінки та чоловіка до шлюбу не допускається.

Пунктом 2 Постанови Пленуму Верховного суду України Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя № 11 від 21 грудня 2007 року, зазначено, що головним критерієм для задоволення заяви про надання права на шлюб є встановлення судом факту про відповідність такого права інтересам заявника.

Висновок щодо правозастосування

Враховуючи встановлені судом обставини про те, що заявниця на час звернення до суду із заявою не досягла шлюбного віку, а досягла шістнадцятирічного віку, зважаючи на те, що вона народила дитину та спільно із батьком дитини бажає виховувати її у повній сім`ї, оскільки це не порушує її інтереси та не суперечить моральним засадам суспільства, суд приходить до висновку про необхідність надання права на шлюб неповнолітній ОСОБА_1 .

Будь-яких обставин, які б вказували, що шлюб може зашкодити інтересам заявниці, або перешкод для укладення шлюбу, встановлених статтею 26 СК України, судом не встановлено.

Отже, у вказаній частині вимоги заяви підлягають задоволенню.

Що стосується вимоги про зобов`язання Новосанжарського районнго відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) зареєструвати шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 в установленому законодавством порядку, в наслідок чого видати свідоцтво про шлюб, суд зазначає наступне.

Згідно зі статтею 24 Сімейного кодексу України, шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка. Примушування жінки та чоловіка до шлюбу не допускається.

Таке положення національного законодавства України відповідає ст.16 Загальної декларації прав людини, прийнятої Генеральною Асамблеєю ООН 10 грудня 1948 року, згідно з якою чоловіки і жінки, які досягли повноліття, мають право без будь-яких обмежень за ознакою раси, національності або релігії одружуватися і засновувати сім`ю. Вони користуються однаковими правами щодо одруження під час шлюбу та під час його розірвання. Позов про розірвання шлюбу може бути пред`явлений одним із подружжя (ст. 110 СК України).

Частинам 1 та 2 статті 28 Сімейного кодексу України встановлено, що заява про реєстрацію шлюбу подається жінкою та чоловіком до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану за їхнім вибором. Заява про реєстрацію шлюбу подається жінкою та чоловіком особисто.

З огляду на те, що підставою для реєстрації шлюбу є заява про реєстрацію шлюбу, яка подається особисто жінкою та чоловіком, враховуючи те, що ніхто не може бути примушений до шлюбу, зважаючи на те, що реєстрація шлюбу є дискреційним повноваженням органів державної реєстрації актів цивільного стану відповідно до статті 6 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану , суд приходить до висновку про те, що вимога про зобов`язання зареєструвати шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 задоволенню не підлягає.

Оскільки ОСОБА_1 надано судовим рішенням право на шлюб, вона, спільно з чоловіком відповідно до статті 28 Сімейного кодексу України має право подати заяву про реєстрацію шлюбу особисто. Підстав вважати, що у реєстрації шлюбу органом державної реєстрації актів цивільного стану буде відмовлено, не має.

Таким чином, заява ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до частини 7 статті 294 ЦПК України, при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.

Отже, підстави для розполіду судових витрат відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 22, 23,27 Сімейного кодексу України, керуючись статтями 264, 265, 293, 294 ЦПК України, -

В И Р І Ш И В:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , Новосанжарський районний відділ Державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми), Орган опіки та піклування Новосанжарської районної державної адміністрації Полтавської області про надання права на шлюб- задовольнити частково.

Надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на укладення шлюбу із ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .

В іншій частині вимог - відмовити.

Судові витрати покласти на заявника.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи до Полтавського апеляційного суду через Новосанжарський районний суд.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Учасники справи:

Заявник: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ;

заінтересована особа -1: ОСОБА_2 , АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ;

заінтересована особа -2: ОСОБА_3 , АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 ;

заінтересована особа -3: ОСОБА_4 , АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків, НОМЕР_6 ;

заінтересована особа -4: Новосанжарський районний відділ Державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), місцезнаходження: вул. Центральна, буд. 19/29, смт Нові Санжари, Полтавська область, код ЄДРПОУ - 22548052;

заінтересована особа -5: Орган опіки та піклування Новосанжарської районної державної адміністрації Полтавської області, місцезнаходження: вул. Центральна, буд. 23, смт Нові Санжари, Полтавська область, код ЄДРПОУ - 04057474.

Повний текст рішення складений 13 листопада 2020 року.

Суддя О.О. Шарова-Айдаєва

СудНовосанжарський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення09.11.2020
Оприлюднено17.11.2020
Номер документу92860608
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —542/1113/20

Рішення від 09.11.2020

Цивільне

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Шарова-Айдаєва О. О.

Рішення від 09.11.2020

Цивільне

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Шарова-Айдаєва О. О.

Ухвала від 09.10.2020

Цивільне

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Шарова-Айдаєва О. О.

Ухвала від 21.09.2020

Цивільне

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Шарова-Айдаєва О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні