Справа № 522/11259/16-к
Провадження № 1-кп/522/1016/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада 2020 року Приморський районний суд м. Одеси у складі: головуючого-судді ОСОБА_1 , суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , розглянувши заяву ОСОБА_4 про скасування арешту та повернення вилучених грошових коштів по матеріалам кримінального провадження № 12014160500010973 від 10.12.2014 року стосовно обвинуваченого ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Одеси, громадянина України, українця, з вищою освітою, одруженого, маючому на утриманні двох неповнолітніх дітей, раніше не судимого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 1 ст. 366 КК України,-
ВСТАНОВИЛА:
В провадження Приморського районного суду м. Одеси надійшла заява ОСОБА_4 про скасування арешту та повернення вилучених грошових коштів по матеріалам кримінального провадження № 12014160500010973 від 10.12.2014 року стосовно обвинуваченого ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 1 ст. 366 КК України.
В обґрунтування заяви зазначено, що згідно п. 5 ч. 1 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається в разі, якщо помер підозрюваний, обвинувачений, крім випадків, якщо провадження є необхідним для реабілітації померлого.
Обвинувачений ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що Лиманським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного МУ Міністерства юстиції (м. Одеса) видано Свідоцтво про смерть серія НОМЕР_1 від 13.05.2020 року.
Згідно ст. 174 КПК України, суд одночасно з ухваленням судового рішення, яким закінчується судовий розгляд, вирішує питання про скасування арешту майна. Суд скасовує арешт майна, зокрема, у випадку виправдання обвинуваченого, закриття кримінального провадження судом, якщо майно не підлягає спеціальній конфіскації, не призначення судом покарання у виді конфіскації майна та/або незастосування спеціальної конфіскації, залишення цивільного позову без розгляду або відмови в цивільному позові.
Під час досудового розслідування в ході проведення обшуку 05 травня 2016 року вилучено 150 купюр номіналом 200 гривень на загальну суму 30000 гривень, які належать особисто ОСОБА_4 .
Вивчивши матеріали справи, колегія суддів приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 3 ст. 26 КПК України, суд у кримінальному провадженні вирішує лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом.
Скасування арешту майна ухвалою суду регулюєтьсяст. 174 КПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 174 КПК України, арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Згідно клопотання судовий розгляд у вказаному кримінальному провадженні закінчено, ухваленням ухвали про закриття кримінального провадження, у зв`язку зі смертю обвинуваченої, яка набрала законної сили.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 174 КПК України, власник або володілець майна мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково, яке розглядається слідчим суддею під час досудового розслідування; арешт скасовується повністю або частково, якщо зазначені особи доведуть, що в подальшому застосування цього заходу відпала потреба або арешт накладений необґрунтовано.
Відповідно до ст. 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини та основних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права.
Відповідно до ст. 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно до ст. 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до ст. 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. При цьому ключову роль у забезпеченні ефективного захисту прав і свобод громадян та юридичних осіб на національному рівні відведено саме судам.
Відповідно до ст. 7 КПК України, серед засад кримінального процесуального законодавства закріплені, зокрема, верховенство права, доступ до правосуддя.
Відповідно до ч. 3 ст. 21 КПК України, кожен має право на участь у розгляді в суді будь-якої інстанції справи, що стосується його прав та обов`язків, у порядку, передбаченому цим Кодексом.
Відповідно до ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Частиною другою вказаної статті передбачено, що арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Згідно ч. 1 ст. 174 КПК України, підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.
Відповідно до ч. 2 ст. 174 КПК України, арешт майна може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
З матеріалів справи вбачається, що ухвалою слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_6 від 12.05.2016 року було накладено арешт на вказані грошові кошти.
Зазначений арешт було накладено з метою застосування заходів забезпечення виконання вирокув частині можливої конфіскації майна.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що в подальшому застосуванні арешту відпала потреба, а тому подана заява про скасування арешту підлягає задоволенню, оскільки існують всі передбачені Законом підстави для скасування арешту.
З огляду на зазначене вище та керуючись ст.ст. 26,170-174 КПК України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Заяву ОСОБА_4 про скасування арешту та повернення вилучених грошових коштів задовольнити.
Скасувати арешт на 150 купюр номіналом 200 гривень на загальну суму 30000 гривень, який накладено ухвалою слідчого судді місцевого Приморського районного суду м Одеси від 12.05.2016 р.
Повернути ОСОБА_4 вилучені в ході проведення обшуку 05 травня 2016 року 150 купюр номіналом 200 гривень на загальну суму 30000 гривень
Зобов`язати Одеську обласну прокуратуру забезпечити виконання ухвали суду про повернення вилучених грошових коштів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя
Судді:
11.11.2020
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 11.11.2020 |
Оприлюднено | 13.02.2023 |
Номер документу | 92871375 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Приморський районний суд м.Одеси
Дерус А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні