ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"16" листопада 2020 р. Cправа № 902/895/20
Господарський суд Вінницької області у складі головуючого судді Маслія І.В., розглянувши без виклику сторін за наявними матеріалами в порядку спрощеного позовного провадження матеріали господарської справи
за позовом : Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова Компанія "Агроспейс" (пр. Богдана Хмельницького, буд. 147, м. Дніпро, 49033)
про стягнення 9 464,93 грн
В С Т А Н О В И В :
Товариством з обмеженою відповідальністю "Торгова Компанія "Агроспейс" подано позов до Фермерського господарства "Козар" про стягнення 9 464,93 грн заборгованості за Договором на ремонт та сервісне обслуговування сільськогосподарської техніки № 1760С-АС від 15.03.2020, з яких: 6 257,52 грн основного боргу, 3 207,41 грн - 40 % річних.
Ухвалою суду від 16.09.2020 за вказаним позовом відкрито провадження у справі №902/895/20 в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання). Даною ухвалою встановлено сторонам строки для вчинення процесуальних дій, зокрема, на подання відповідачем відзиву на позовну заяву.
Вказана ухвала вручена усім учасникам справи, що підтверджується відповідними рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень, які наявні в матеріалах справи.
У визначений судом строк відзиву відповідача на позовну заяву до суду не надійшло.
Враховуючи положення ст.ст. 13, 74 ГПК України якими в господарському судочинстві реалізовано конституційний принцип змагальності судового процесу, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та заперечень та здійснені всі необхідні дії для забезпечення сторонами реалізації своїх процесуальних прав.
За частиною 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи. Аналогічна норма міститься у частині 9 статті 165 ГПК України.
Оскільки відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами у відповідності до приписів частини 9 статті 165 та частини 2 статті 178 ГПК України.
Розглядаючи дану справу, суд з урахуванням ч. 2 ст. 11 ГПК України та ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" приймає до уваги припис ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якою закріплене право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку.
Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
15.03.2019 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Торгова Компанія "Агроспейс" (позивач, за договором Виконавець) та Фермерським господарством "Козар" (відповідач, за договором Замовник) укладено договір на ремонт та сервісне обслуговування сільськогосподарської Техніки № 1760С-АС (надалі Договір).
Згідно з предметом Договору Замовник доручає, а Виконавець бере на себе зобов`язання із виконання ремонту та сервісного обслуговування сільськогосподарської техніки (надалі- Послуги та/або Роботи), з використанням запасних частин Виконавця (п. 1.1. Договору).
Замовник зобов`язується своєчасно сплачувати надані Послуги та запасні частини на умовах, визначених цим Договором (п. 1.2. Договору).
Послуги надаються відповідно до Замовлення-Наряду та Акту виконаних робіт, які підписуються представниками Сторін і є невід`ємною частиною цього Договору. В Замовленні- Нарядах та Актах виконаних робіт погоджується перелік наданих послуг та їх вартість, перелік та вартість використаних запасних частин та допоміжних матеріалів, перелік деталей та матеріалів, наданих для виконання робіт Замовником, а також терміни виконання робіт. Ремонт та сервісне обслуговування техніки здійснюється на території Замовника, якщо інше не погоджено Сторонами. Виконавець надає послуги за даним Договором протягом 10 днів з дати погодження Виконавцем Замовлення-Наряду, за умови наявності на складі Виконавця необхідних запасних частин (п. 2.1. - 2.3. Договору).
Після закінчення робіт представник Замовника зобов`язаний прийняти результат наданих послуг шляхом підписання Сервісного звіту та Акту виконаних робіт. Замовник підтверджує, що будь-яка особа, яка підписує документи (Сервісний звіт, Акти) від імені Замовника та чий підпис скріплений печаткою Замовника, є належним чи уповноваженою особою на здійснення дій від імені Замовника. Замовник підтверджує, що у випадку не підписання з його Сторони Акту виконаних робіт протягом двох робочих днів з дати надання послуг, цей Акт вважається підписаним Замовником без зауважень, а в Замовника виникає обов`язок по оплаті за послуги та запасні частини. Сторони погодили, що у випадку невідповідності Замовлення-Наряду та Акту виконаних робіт, перевагу матиме Акт виконаних робіт (п. 2.10 - 2.13 Договору).
Остаточна вартість послуг та запасних частин зазначається в Акті виконаних робіт, що складається Виконавцем після проведення ремонту та технічного обслуговування техніки. Оплата вартості послуг та запасних частин здійснюється Замовником на поточний рахунок Виконавця протягом 14 банківських днів з дати укладання Акту виконаних робіт (з урахуванням умов п.2.11. та п. 2.12. цього Договору) (п. 4.1. та п. 4.2. Договору).
В разі порушення виконання Замовником зобов`язань з оплати платежів за цим Договором, він сплачує Виконавцю пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період прострочення платежів за кожен день прострочення, без обмежень по строкам нарахуванні пені, від суми несвоєчасно виконаного зобов`язання. Також, Замовник сплачує Виконавцю 40 (сорок) відсотків річних від вартості несвоєчасно виконаного зобов`язання за весь час прострочення зобов`язання по оплаті платежів (п. 5.3. Договору).
Договір набуває чинності з моменту його підписання і діє до 31.12.2019 р. Договір може бути припинений за письмовою заявою будь-якої з Сторін, поданою не пізніше, ніж за 30 календарних днів до дати припинення Договору, за умови відсутності заборгованості Стороною- ініціатором перед іншою Стороною (п. 7.6. Договору).
Як зазначено позивачем в позовній заяві 06.05.2019 р. позивачем були надані відповідачу послуги на загальну суму 6 257,52 грн, згідно акту виконаних робіт № 7873 від 06.05.2019.
На виконання умов Договору позивачем в день виконання послуг було передано відповідачу результат наданих послуг, які відповідачем були прийняті без зауважень.
Для належного оформлення Сторонами надання зазначених послуг позивачем разом із результатом наданих послуг було надано відповідачу для підписання акт виконаних робіт № 7873 від 06.05.2019.
Відповідач ігнорує вимоги позивача щодо підписання зазначеного акту та сплати суми заборгованості за надані послуги.
З метою досудового врегулювання спору позивач неодноразово направляв на адресу відповідача Акт виконаних робіт № 7873 від 06.05.2019 та претензії про сплату заборгованості за вих. №1009/19юр від 10.09.2019.
Зазначена претензія та Акт отримані відповідачем 28.07.2020, що підтверджується роздруківкою з офіційного сайту ПАТ Укрпошта трекінгу відправлення із зазначенням всього шляху відправлення.
03.08.2020 - направлялась Вимога № 0308/20 від 03.08.2020 на підписання Акту та Акт у двох примірниках, що підтверджується поштовою квитанцією, описом вкладення та списком 03.08.2020 згрупованих відправлень, виданими ПАТ Укрпошта .
Зазначені Вимога та Акт отримані відповідачем 07.08.2020, що підтверджується роздруківкою з офіційного сайту ПАТ Укрпошта трекінгу відправлення із зазначенням всього шляху відправлення.
Відповідач відповіді на вимоги не надав, акт не підписав та заборгованість за договором не оплатив.
З огляду на викладене позивач звернувся до суду з вимогою про стягнення з відповідача 9464,93 грн - заборгованості, з яких: 6257,52 грн - основного боргу та 3207,41 грн - 40% річних.
Надаючи правову кваліфікацію правовідносинам, що виникли між сторонами, суд враховує таке.
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно з п. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Як зазначено в ст.174 Господарського кодексу України, господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, із господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Відповідно до ст. 627 Цивільного кодексу України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
За положеннями ч. ч. 1, 2 ст. 837, ч. 1 ст. 843, ч. 1 ст. 844, ч. 2 ст. 845 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові. У договорі підряду визначається ціна роботи або способи її визначення. Ціна у договорі підряду може бути визначена у кошторисі. Якщо робота виконується відповідно до кошторису, складеного підрядником, кошторис набирає чинності та стає частиною договору підряду з моменту підтвердження його замовником. Якщо фактичні витрати підрядника виявилися меншими від тих, які передбачалися при визначенні ціни (кошторису), підрядник має право на оплату роботи за ціною, встановленою договором підряду, якщо замовник не доведе, що отримане підрядником заощадження зумовило погіршення якості роботи.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом .
Відповідно до ст.527 Цивільного кодексу України боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.
Кожна зі сторін у зобов`язанні має право вимагати доказів того, що обов`язок виконується належним боржником або виконання приймається належним кредитором чи уповноваженою на це особою, і несе ризик наслідків непред`явлення такої вимоги.
Згідно ч.1 ст.625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
З урахуванням встановлених судом обставин, та виходячи з положень наведених вище норм, суд дійшов висновку, що позивачем правомірно заявлено до стягнення 6257,52 грн. основного боргу за Договором укладеним між сторонами.
Крім суми основного боргу, у зв`язку з неналежним виконанням грошових зобов`язань за договором в частині своєчасної та повної оплати вартості наданих послуг, позивачем заявлено до стягнення 3207,41 грн - 40% річних за період з 28.05.2019 по 07.09.2020.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до п. 5.3. Договору в разі порушення виконання Замовником зобов`язань з оплати платежів за цим Договором, він сплачує Виконавцю пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період прострочення платежів за кожен день прострочення, без обмежень по строкам нарахуванні пені, від суми несвоєчасно виконаного зобов`язання. Також, Замовник сплачує Виконавцю 40 (сорок) відсотків річних від вартості несвоєчасно виконаного зобов`язання за весь час прострочення зобов`язання по оплаті платежів.
Таким чином, оскільки заявлені до стягнення розмір 40% річних, обрахований судом в межах вказаного позивачем періоду в системі Ліга Закон , є арифметично вірним, вимоги позивача про стягнення з відповідача 3207,41 грн - 40% річних підлягають задоволенню.
За змістом ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно із ч.ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Відповідно до ст.ст. 76, 77, 78, 79 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з ч.ч. 1-4 ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
При цьому ч. 1 ст. 14 ГПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності (ч. 2 вказаної статті).
Натомість відповідачем не надано суду належних доказів на спростовування заявлених позовних вимог, в тому числі щодо здійснення оплати за надані послуги.
За вказаних обставин у своїй сукупності, позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 2, 73, 74, 76-80, 86, 91, 129, 232, 233, 236, 238, 240, 242, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Фермерського господарства "Козар" (вул. Дружби, буд. 1, с. Савинці, Тростянецьий р-н, Вінницька обл., 24335, код ЄДРПОУ 30806556) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова Компанія "Агроспейс" (пр. Богдана Хмельницького, буд. 147, м. Дніпро, 49033, код ЄДРПОУ 41084815) 6257,52 грн - основного боргу, 3207,41 грн - 40% річних та 2102,00 грн. - відшкодування витрат на сплату судового збору.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
4. Примірник повного судового рішення надіслати сторонам рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.
Апеляційна скарга на рішення подається протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення (ч.1 ст.256 ГПК України).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано (ч.1 ст.241 ГПК України).
Апеляційна скарга подається у порядку, визначеному ст.ст. 256, 257 та п.17.5 Перехідних положень ГПК України.
Повне рішення складено 17 листопада 2020 р.
Суддя Маслій І.В.
віддрук. прим.:
1 - до справи;
2 - позивачу (пр. Богдана Хмельницького, буд. 147, м. Дніпро, 49033);
3 - відповідачу (вул. Дружби, буд. 1, с. Савинці, Тростянецьий р-н, Вінницька обл., 24335).
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 16.11.2020 |
Оприлюднено | 18.11.2020 |
Номер документу | 92885494 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Вінницької області
Маслій І.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні