ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" жовтня 2020 р. Справа № 911/557/20
Господарський суд Київської області у складі судді Бацуци В. М.
розглянувши матеріали справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (без виклику учасників справи)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Київська обласна енергопостачальна компанія , (08132, вул. Київська, буд. 8 В, м. Вишневе, Київська область)
до Товариства з обмеженою відповідальністю Арай Україна ЛТД , (08662, вул. Чайковського, буд. 23, смт Гребінки, Васильківський р-н, Київська область)
про стягнення 30 089, 64 грн
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
ТОВ Київська обласна енергопостачальна компанія звернулось в господарський суд Київської області із позовом до ТОВ Арай Україна ЛТД про стягнення 25 825, 86 грн основної заборгованості, 3 357, 87 грн пені, 418, 85 грн 3 % річних, 487, 06 грн інфляційних збитків.
Позовні вимоги обґрунтовані позивачем невиконанням відповідачем свого обов`язку щодо оплати за поставлену позивачем електричну енергію згідно договору № 420012257 від 01.01.2019 р. про постачання електричної енергії споживачу.
Ухвалою господарського суду Київської області від 06.03.2020 р. відкрито провадження у справі № 911/557/20 за позовом ТОВ Київська обласна енергопостачальна компанія до ТОВ Арай Україна ЛТД про стягнення 30 089, 64 грн, визначено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження із проведенням судового засідання та викликом на нього учасників справи на 01.04.2020 р.
Ухвалою господарського суду Київської області від 27.03.2020 р. постановлено повідомити учасників справи, що розгляд даної справи у судовому засіданні - 01.04.2020 р. не відбудеться, і визначено здійснювати подальший розгляд справи без проведення судового засідання (без виклику учасників справи).
Відповідач про розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (без виклику учасників справи) був повідомлений належним чином, відзив на позовну заяву та інші заяви по суті спору не надав. Обов`язок по повідомленню відповідача про час та місце судового засідання судом виконано, так як усі процесуальні документи по справі направлені відповідачу за його адресою реєстрації місцезнаходження: 08662, вул. Чайковського, буд. 23, смт Гребінки, Васильківський р-н, Київська область та за всіма іншими адресами, що вказані у позовній заяві і містяться у матеріалах справи. Про зміну адреси місцезнаходження відповідач позивача і суд не повідомляв.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд -
ВСТАНОВИВ:
01.01.2019 р. між позивачем та відповідачем було укладено договір про постачання електричної енергії споживачу № 420012257 у редакції, що діє з 01.01.2019 р., відповідно до п. 1.1. якого цей договір про постачання електричної енергії споживачу (далі - Договір) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу (далі - Споживач) постачальником електричної енергії (далі - Постачальник) та укладається сторонами, з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України, шляхом приєднання Споживача до умов цього договору.
Згідно з п. 2.1. Договору за цим Договором Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору. Інформація про об`єкти Споживача, постачання електричної енергії на потреби яких здійснюється на умовах цього Договору, та точки комерційного обліку, в яких відбувається зміна власника електричної енергії, наведена в заяві-приєднання, яка є Додатком №1 до цього Договору
Відповідно до п. 2.3 Договору обсяг проданої споживачу електроенергії визначається ОСР та підтверджується шляхом підписання Сторонами до 10 числа місяця наступного за розрахунковим відповідного акта купівлі-продажу електричної енергії / акта приймання-передачі електричної енергії.
Згідно з п. 3.1. Договору початком постачання електричної енергії Споживачу є дата зазначена в заяві-приєднанні, яка є Додатком № 1 до Договору.
Пунктом 5.1. Договору встановлено, що Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є Додатком № 2 до цього Договору.
Відповідно до п. 5.4. Договору ціна електричної енергії має зазначатися Постачальником у рахунках про оплату електричної енергії за цим Договором, у тому числі у разі її зміни.
Пунктом 5.5. Договору визначено, що розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць.
Згідно з п. 5.7. Договору порядок оплати за електричну енергію встановлюється згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є Додатком № 2 до цього Договору. Оплата рахунка Постачальника за цим Договором має бути здійснена Споживачем у строк, визначений у рахунку. При цьому, Споживач не обмежується у праві здійснювати попередню оплату, оплату авансових та/або планових платежів за цим Договором без отримання рахунку Постачальника. З даними щодо складових ціни на електричну енергію, необхідними для визначення величин авансових та/або планових платежів, Споживач може ознайомитися на веб-сайті Постачальника. Неотримання Споживачем рахунку Постачальника не звільняє Споживача від виконання зобов`язань з оплати електричної енергії згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією.
Відповідно до п. 13.1. Договору цей Договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав Споживач, та набирає чинності з моменту погодження (акцептування) Споживачем заяви-приєднання, яка є Додатком № 1 до цього Договору, та сплаченого рахунку (квитанції) Постачальника. Термін дії такого Договору не може бути більшим за термін дії Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, що укладений Споживачем з Оператором системи розподілу.
Умовами Комерційної пропозиції Стандарт-1 (Додаток № 2 до Договору) передбачено наступні положення, зокрема:
термін постачання: до 31.12.2019 р. Постачання вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за 30 днів до закінчення вказаного терміну постачання жодною із Сторін не буде письмово заявлено про припинення постачання, або про перегляд умов комерційної пропозиції.
ціна (тариф) електричної енергії: ціна електричної енергії в ДП Енергоринок , що фактично склалася для Постачальника за результатами розрахункового періоду. Ціна закупівлі електричної енергії на Оптовому ринку включає всі обов`язкові податки (крім ПДВ, що обліковується окремо), збори та платежі, що передбачені правилами Оптового ринку електроенергії, законодавством та іншими нормативними документами. Тариф на послуги з розподілу електричної енергії ПрАТ Київобленерго - згідно затвердженої Регулятором величини. Тариф на послуги Постачальника, що з січня 2019 р. становить 0,0896 грн/кВт год. без ПДВ - збільшується у разі відповідної зміни індексу інфляції. При розрахунку величини попередньої оплати використовується визначена Постачальником орієнтовна ціна, розрахована на перших два розрахункових періоди, виходячи з Прогнозованої ціни закупівлі електричної енергії, а на подальші періоди ціна, що фактично склалася за результатами періоду, що передує періоду, в якому формується відповідний рахунок. При розрахунку плати за спожиту електричну енергію в обсягах, що менше або дорівнюють договірній величині, встановленій згідно умов Договору, застосовується ціна, розрахована з урахуванням наведених вище складових. Вартість електричної енергії, спожитої понад договірну величину споживання електричної енергії, визначається з урахуванням коефіцієнту збільшення = 1,5.
порядок оплати:
попередня оплата: 100% вартості договірного обсягу споживання електричної енергії на розрахунковий період - повинна бути оплачена до дати початку розрахункового періоду; остаточний розрахунок: проводиться за фактично відпущену електричну енергію. Обсяги попередньої оплати визначаються шляхом множення відповідного договірного обсягу споживання електричної енергії на ціну, визначену згідно умов даної комерційної пропозиції, та підлягають оплаті незалежно від отримання рахунку Постачальника.
розмір пені та/або штрафу: Подвійна облікова ставка Національного банку України (НБУ). Споживач зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції та трьох процентів річних за весь час прострочення.
термін надання рахунку за спожиту електричну енергію та строк його оплати: Рахунок на попередню оплату надається Постачальником Споживачу до дати початку відповідного розрахункового періоду. Рахунок за фактично спожиту електричну енергію (остаточний розрахунок) надається Постачальником Споживачу не пізніше п`ятого робочого дня з дати завершення розрахункового періоду. Надані Постачальником рахунки підлягають оплаті Споживачем протягом п`яти робочих днів з дати отримання.
З приводу укладення вищезазначеного договору та додатків до нього суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником та споживачем, а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 р. №312 (надалі - ПРРЕЕ).
Пунктом 1.2.7. ПРРЕЕ встановлено, що постачання електричної енергії здійснюється електропостачальником на підставі договору про постачання електричної енергії споживачу, який розробляється електропостачальником на основі Примірного договору про постачання електричної енергії споживачу та укладається в установленому цими Правилами порядку.
ТОВ Київська обласна енергопостачальна компанія є електропостачальником та отримало ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, що підтверджується постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.06.2018 р. № 429.
Пунктом 1.2.15. ПРРЕЕ встановлено, що укладення, внесення змін, продовження строку дії чи розірвання будь-якого із договорів, передбаченого цими Правилами, здійснюється відповідно до вимог законодавства та цих Правил. Для договорів, які укладаються шляхом приєднання до умов договору, укладення договору можливе шляхом підписання заяв-приєднань, оплати виставленого рахунку, споживання будь-якого обсягу електричної енергії (за умови відсутності направлених заперечень щодо договірних умов в цілому чи частково) через особистий кабінет в електронній формі (в установленому законодавством порядку).
На роздрібному ринку не допускається споживання (використання) електричної енергії споживачем без укладення відповідно до цих Правил договору з електропостачальником та інших договорів, передбачених цими Правилами.
П.п. 3.1.5. п. 3.1. Правил НКРЕКП передбачено, що Електропостачальник розміщує у відкритому доступі форму відповідного договору, який пропонується споживачам до укладення. До договору про постачання електричної енергії споживачу або договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг відповідний електропостачальник має розробити з урахуванням вимог законодавства публічні комерційні пропозиції та розмістити їх на своїх офіційних веб-сайтах та на сайті Регулятора.
Відповідно до п.п. 3.1.7. п. 3.1. Правил НКРЕКП, Договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником.
У разі офіційного оприлюднення комерційної пропозиції електропостачальник не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору на умовах цієї комерційної пропозиції, якщо технічні засоби вимірювання та обліку електричної енергії забезпечують виконання сторонами умов комерційної пропозиції. На вимогу споживача електропостачальник має надати письмовий примірник договору, підписаний з його боку.
Так, враховуючи зазначені вимоги, Договір укладений на умовах, які розроблені електропостачальником та опубліковані на офіційному веб-сайті ТОВ Київська обласна енергопостачальна компанія , без викладення його в паперовій формі. Судом встановлено, що факт укладення Договору підтверджується діями відповідача, які спрямовані на виконання його умов, зокрема, споживання електричної енергії.
На виконання умов договору позивачем протягом січня - грудня 2019 р. було надано відповідачу послуги з постачання електричної енергії на загальну суму 25 826, 86 грн, що підтверджується рахунком-фактурою за спожиту електричну енергію № 8548054397 за січень 2019 року від 31.01.2019 р. на суму 2 211, 36 грн, рахунком-фактурою за спожиту електричну енергію № 8597573644 за лютий 2019 року від 26.02.2019 р. на суму 2 143, 22 грн, рахунком-фактурою за спожиту електричну енергію № 8647543464 від 27.03.2019 р. на суму 1 954, 36 грн, рахунком-фактурою за спожиту електричну енергію № 8648962317 за квітень 2019 року від 24.04.2019 р. на суму 2 149, 07 грн, рахунком-фактурою за спожиту електричну енергію № 8699321587 за травень 2019 року від 23.05.2019 р. на суму 2 072, 17 грн, рахунком-фактурою за спожиту електричну енергію № 6062322703 за червень від 25.06.2019 р. на суму 2 199, 46 грн, рахунком-фактурою за спожиту електричну енергію № 89461928 за липень 2019 року від 25.07.2019 р. на суму 2 553, 11 грн, рахунком-фактурою за спожиту електричну енергію № 8947418094 за серпень 2019 року від 28.08.2019 р., рахунком-фактурою за спожиту електричну енергію № 6163972737 за вересень 2019 року від 30.09.2019 р. на суму 2 236, 24 грн, рахунком-фактурою за спожиту електричну енергію № 6263484989 за жовтень 2019 року від 23.10.2019 р. на суму 2 074, 24 грн, рахунком-фактурою за спожиту електричну енергію № 6214862101 за листопад 2019 року від 28.11.2019 р. на суму 1 992, 86 грн, рахунком-фактурою за спожиту електричну енергію № 6166398146 за грудень 2019 року від 26.12.2019 р. на суму 1 820, 21 грн, наявним у матеріалах справи.
У вересні 2019 року позивач звернувся до відповідача з претензією вих. № 1751 від 26.09.2019 р. щодо сплати 19 256, 88 грн, у якій він вимагав сплатити суму заборгованості за договором про постачання електричної енергії № 420012257 у розмірі 19 256, 88 грн.
У січні 2020 р. позивач звернувся до відповідача з попередженням вих. № 60 від 11.01.2020 р. про можливе розірвання договору, у якому він попередив відповідача, що у разі несплати протягом 5 днів від дати отримання попередження суми заборгованості за договором, позивач буде вимушений достроково розірвати договір та звернутися до суду з метою примусового стягнення заборгованості.
У лютому 2020 р. Приватним акціонерним товариством Київобленерго на вимогу позивача було складено довідку вих. № 20-1-98 від 05.02.2020 р. щодо обсягу розподіленої електричної енергії протягом 2019 р., зокрема для потреб відповідача - ТОВ Арай Україна ЛТД у січні 2019 р. - 781 кВт/год, у лютого 2019 р. - 781 кВт/год, у березні 2019 р. - 706 кВт/год, у квітні 2019 р. - 781 кВт/год, у травні 2019 р. - 756 кВт/год, у червні 2019 р. - 781 кВт/год, у липні 2019 р. - 756 кВт/год, у серпні 2019 р. - 781 кВт/год, у вересні 2019 р. - 781 кВт/год, у жовтні 2019 р. - 756 кВт/год, у листопаді 2019 р. - 781 кВт/год, у грудні 2019 р. - 756 кВт/год.
Регулювання відносин, що виникають у звязку із купівлею-продажем електричної енергії здійснюється Господарським кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про ринок електричної енергії", Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018 р. "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії", іншими нормативно-правовими актами і безпосередньо договором, у разі його підписання.
Статтею 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Статтею 526 Цивільного кодексу України визначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з ст. 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобовязується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
Частиною 1 ст. 692 цього ж кодексу передбачено, що покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Частиною 1 ст. 530 Цивільного кодексу України закріплено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно з ст. 610 цього ж кодексу порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1 ст. 612 цього ж кодексу боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
У встановлений договором строк і станом на час розгляду справи відповідач обов`язок щодо оплати спожитої електричної енергії у повному обсязі не виконав і його основна заборгованість перед позивачем складає 25 825, 86 грн, що підтверджується договором № 420012257 від 01.01.2019 р. про постачання електричної енергії споживачу з відповідними додатками до нього, рахунком-фактурою за спожиту електричну енергію № 8548054397 за січень 2019 року від 31.01.2019 р. на суму 2 211, 36 грн, рахунком-фактурою за спожиту електричну енергію № 8597573644 за лютий 2019 року від 26.02.2019 р. на суму 2 143, 22 грн, рахунком-фактурою за спожиту електричну енергію № 8647543464 від 27.03.2019 р. на суму 1 954, 36 грн, рахунком-фактурою за спожиту електричну енергію № 8648962317 за квітень 2019 року від 24.04.2019 р. на суму 2 149, 07 грн, рахунком-фактурою за спожиту електричну енергію № 8699321587 за травень 2019 року від 23.05.2019 р. на суму 2 072, 17 грн, рахунком-фактурою за спожиту електричну енергію № 6062322703 за червень від 25.06.2019 р. на суму 2 199, 46 грн, рахунком-фактурою за спожиту електричну енергію № 89461928 за липень 2019 року від 25.07.2019 р. на суму 2 553, 11 грн, рахунком-фактурою за спожиту електричну енергію № 8947418094 за серпень 2019 року від 28.08.2019 р., рахунком-фактурою за спожиту електричну енергію № 6163972737 за вересень 2019 року від 30.09.2019 р. на суму 2 236, 24 грн, рахунком-фактурою за спожиту електричну енергію № 6263484989 за жовтень 2019 року від 23.10.2019 р. на суму 2 074, 24 грн, рахунком-фактурою за спожиту електричну енергію № 6214862101 за листопад 2019 року від 28.11.2019 р. на суму 1 992, 86 грн, рахунком-фактурою за спожиту електричну енергію № 6166398146 за грудень 2019 року від 26.12.2019 р. на суму 1 820, 21 грн, довідкою Приватного акціонерного товариства Київобленерго вих. № 20-1-98 від 05.02.2020 р., претензією вих. № 1751 від 26.09.2019 р., попередженням вих. № 60 від 11.01.2020 р., розрахунком заборгованості відповідача, наявними у матеріалах справи.
Відповідно до приписів ч. 3 ст. 13 та ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У процесі розгляду справи, відповідачем не було надано суду жодних належних та допустимих доказів, що б підтверджували належне виконання ним свого обов`язку по оплаті спожитої електричної енергії у повному обсязі за договором № 420012257 від 01.01.2019 р. про постачання електричної енергії споживачу.
Отже, вимоги позивача про стягнення із відповідача основної заборгованості у розмірі 25 825, 86 грн за договором № 420012257 від 01.01.2019 р. про постачання електричної енергії споживачу є законними і обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Крім того, позивач просить стягнути із відповідача пеню, передбачену договором № 420012257 від 01.01.2019 р. про постачання електричної енергії споживачу та умовами Комерційної пропозиції Стандарт-1 (Додаток № 2 до Договору), за періоди прострочення відповідачем виконання обов`язку по оплаті електричної енергії з 08.02.2019 р. по 31.01.2020 р. всього на загальну суму 3 357, 87 грн у відповідності до виконаного ним розрахунку.
Згідно ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до п. 3) ч. 1 ст. 611 цього ж кодексу у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: сплата неустойки.
Частиною 1 ст. 549 цього ж кодексу передбачено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Частиною 3 цієї ж статті встановлено, що пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Відповідно до ч. 4 ст. 231 цього ж кодексу у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
Згідно ч. 6 ст. 232 цього ж кодексу нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Пунктом 5.8. Договору передбачено, що у разі порушення Споживачем строків оплати за цим Договором, Постачальник має право вимагати сплати пені. Пеня нараховується за кожен день прострочення оплати. Споживач сплачує за вимогою Постачальника пеню у розмірі, зо визначається цим Договором та зазначається в комерційній пропозиції, яка є Додатком № 2 до цього Договору.
Положеннями Комерційної пропозиції Стандарт-1 (Додаток № 2 до Договору) визначено розмір пені та/або штрафу: подвійна облікова ставка Національного банку України (НБУ).
Розрахунок пені від суми основної заборгованості, виконаний позивачем, є невірним.
Правильний розрахунок пені від суми основної заборгованості за договором наступний:
Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір облікової ставки НБУРозмір подвійної облікової ставки НБУ в деньСума пені за період прострочення 1992.86 06.12.2019 - 12.12.2019 7 15.5000 % 0.085 %* 11.85 1992.86 13.12.2019 - 31.01.2020 50 13.5000 % 0.074 %* 73.71 Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір облікової ставки НБУРозмір подвійної облікової ставки НБУ в деньСума пені за період прострочення 1820.21 04.01.2020 - 31.01.2020 28 13.5000 % 0.074 %* 37.60 Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір облікової ставки НБУРозмір подвійної облікової ставки НБУ в деньСума пені за період прострочення 2074.24 31.10.2019 - 12.12.2019 43 15.5000 % 0.085 %* 75.75 2074.24 13.12.2019 - 31.01.2020 50 13.5000 % 0.074 %* 76.72 Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір облікової ставки НБУРозмір подвійної облікової ставки НБУ в деньСума пені за період прострочення 2236.24 08.10.2019 - 24.10.2019 17 16.5000 % 0.090 %* 34.37 2236.24 25.10.2019 - 12.12.2019 49 15.5000 % 0.085 %* 93.06 2236.24 13.12.2019 - 31.01.2020 50 13.5000 % 0.074 %* 82.71 Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір облікової ставки НБУРозмір подвійної облікової ставки НБУ в деньСума пені за період прострочення 2211.36 08.02.2019 - 14.03.2019 35 18.0000 % 0.099 %* 76.34 2211.36 15.03.2019 - 25.04.2019 42 18.0000 % 0.099 %* 91.60 2211.36 26.04.2019 - 06.06.2019 42 17.5000 % 0.096 %* 89.06 2211.36 07.06.2019 - 18.07.2019 42 17.5000 % 0.096 %* 89.06 2211.36 19.07.2019 - 07.08.2019 20 17.0000 % 0.093 %* 41.20 Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір облікової ставки НБУРозмір подвійної облікової ставки НБУ в деньСума пені за період прострочення 2143.22 06.03.2019 - 14.03.2019 9 18.0000 % 0.099 %* 19.02 2143.22 15.03.2019 - 25.04.2019 42 18.0000 % 0.099 %* 88.78 2143.22 26.04.2019 - 06.06.2019 42 17.5000 % 0.096 %* 86.32 2143.22 07.06.2019 - 18.07.2019 42 17.5000 % 0.096 %* 86.32 2143.22 19.07.2019 - 05.09.2019 49 17.0000 % 0.093 %* 97.82 Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір облікової ставки НБУРозмір подвійної облікової ставки НБУ в деньСума пені за період прострочення 1954.36 04.04.2019 - 25.04.2019 22 18.0000 % 0.099 %* 42.41 1954.36 26.04.2019 - 06.06.2019 42 17.5000 % 0.096 %* 78.71 1954.36 07.06.2019 - 18.07.2019 42 17.5000 % 0.096 %* 78.71 1954.36 19.07.2019 - 05.09.2019 49 17.0000 % 0.093 %* 89.20 1954.36 06.09.2019 - 03.10.2019 28 16.5000 % 0.090 %* 49.47 Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір облікової ставки НБУРозмір подвійної облікової ставки НБУ в деньСума пені за період прострочення 2149.07 07.05.2019 - 06.06.2019 31 17.5000 % 0.096 %* 63.88 2149.07 07.06.2019 - 18.07.2019 42 17.5000 % 0.096 %* 86.55 2149.07 19.07.2019 - 05.09.2019 49 17.0000 % 0.093 %* 98.09 2149.07 06.09.2019 - 24.10.2019 49 16.5000 % 0.090 %* 95.21 2149.07 25.10.2019 - 06.11.2019 13 15.5000 % 0.085 %* 23.73 Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір облікової ставки НБУРозмір подвійної облікової ставки НБУ в деньСума пені за період прострочення 2072.17 31.05.2019 - 06.06.2019 7 17.5000 % 0.096 %* 13.91 2072.17 07.06.2019 - 18.07.2019 42 17.5000 % 0.096 %* 83.45 2072.17 19.07.2019 - 05.09.2019 49 17.0000 % 0.093 %* 94.58 2072.17 06.09.2019 - 24.10.2019 49 16.5000 % 0.090 %* 91.80 2072.17 25.10.2019 - 30.11.2019 37 15.5000 % 0.085 %* 65.12 Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір облікової ставки НБУРозмір подвійної облікової ставки НБУ в деньСума пені за період прострочення 2199.46 04.07.2019 - 18.07.2019 15 17.5000 % 0.096 %* 31.64 2199.46 19.07.2019 - 05.09.2019 49 17.0000 % 0.093 %* 100.39 2199.46 06.09.2019 - 24.10.2019 49 16.5000 % 0.090 %* 97.44 2199.46 25.10.2019 - 12.12.2019 49 15.5000 % 0.085 %* 91.53 2199.46 13.12.2019 - 03.01.2020 22 13.5000 % 0.074 %* 35.79 Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір облікової ставки НБУРозмір подвійної облікової ставки НБУ в деньСума пені за період прострочення 2553.11 02.08.2019 - 05.09.2019 35 17.0000 % 0.093 %* 83.24 2553.11 06.09.2019 - 24.10.2019 49 16.5000 % 0.090 %* 113.11 2553.11 25.10.2019 - 12.12.2019 49 15.5000 % 0.085 %* 106.25 2553.11 13.12.2019 - 31.01.2020 50 13.5000 % 0.074 %* 94.43 Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір облікової ставки НБУРозмір подвійної облікової ставки НБУ в деньСума пені за період прострочення 2419.56 05.09.2019 - 05.09.2019 1 17.0000 % 0.093 %* 2.25 2419.56 06.09.2019 - 24.10.2019 49 16.5000 % 0.090 %* 107.19 2419.56 25.10.2019 - 12.12.2019 49 15.5000 % 0.085 %* 100.69 2419.56 13.12.2019 - 31.01.2020 50 13.5000 % 0.074 %* 89.49
Отже, загальний розмір пені від суми основної заборгованості за договором у вищевказані періоди становить 3 359, 55 грн.
Оскільки розмір пені від суми основної заборгованості, на яку претендує позивач, є меншим ніж сума, на яку він має право, то суд приходить до висновку про задоволення вимог позивача в частині стягнення із відповідача пені від суми основної заборгованості за договором у вищевказаний період у розмірі 3 357, 87 грн.
Крім того, позивач просить стягнути із відповідача 487, 06 грн інфляційних збитків та 418, 85 грн 3% річних за періоди прострочення відповідачем виконання обов`язку по оплаті електричної енергії з 08.02.2019 р. по 30.11.2019 р. та з 08.02.2019 р. по 31.01.2020 р. відповідно, у відповідності до виконаного ним розрахунку.
Згідно ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1 ст. 612 цього ж кодексу боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Частиною 2 ст. 625 цього ж кодексу передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Розрахунок інфляційних збитків від суми основної заборгованості, виконаний позивачем, є невірним.
Правильний розрахунок інфляційних збитків від суми основної заборгованості наступний:
Період заборгованостіСума боргу (грн.)Сукупний індекс інфляції за періодІнфляційне збільшення суми боргуСума боргу з врахуванням індексу інфляції 31.10.2019 - 30.11.2019 2074.24 1.001 2.07 2076.31 Період заборгованостіСума боргу (грн.)Сукупний індекс інфляції за періодІнфляційне збільшення суми боргуСума боргу з врахуванням індексу інфляції 08.10.2019 - 30.11.2019 2236.24 1.008 17.91 2254.15 Період заборгованостіСума боргу (грн.)Сукупний індекс інфляції за періодІнфляційне збільшення суми боргуСума боргу з врахуванням індексу інфляції 08.02.2019 - 30.11.2019 2211.36 1.032 71.43 2282.79 Період заборгованостіСума боргу (грн.)Сукупний індекс інфляції за періодІнфляційне збільшення суми боргуСума боргу з врахуванням індексу інфляції 06.03.2019 - 30.11.2019 2143.22 1.027 58.22 2201.44 Період заборгованостіСума боргу (грн.)Сукупний індекс інфляції за періодІнфляційне збільшення суми боргуСума боргу з врахуванням індексу інфляції 04.04.2019 - 30.11.2019 1954.36 1.018 35.18 1989.54 Період заборгованостіСума боргу (грн.)Сукупний індекс інфляції за періодІнфляційне збільшення суми боргуСума боргу з врахуванням індексу інфляції 07.05.2019 - 30.11.2019 2149.07 1.008 17.03 2166.10 Період заборгованостіСума боргу (грн.)Сукупний індекс інфляції за періодІнфляційне збільшення суми боргуСума боргу з врахуванням індексу інфляції 31.05.2019 - 30.11.2019 2072.17 1.001 1.90 2074.07 Період заборгованостіСума боргу (грн.)Сукупний індекс інфляції за періодІнфляційне збільшення суми боргуСума боргу з врахуванням індексу інфляції 04.07.2019 - 30.11.2019 2199.46 1.006 13.08 2212.54 Період заборгованостіСума боргу (грн.)Сукупний індекс інфляції за періодІнфляційне збільшення суми боргуСума боргу з врахуванням індексу інфляції 02.08.2019 - 30.11.2019 2553.11 1.012 30.68 2583.79 Період заборгованостіСума боргу (грн.)Сукупний індекс інфляції за періодІнфляційне збільшення суми боргуСума боргу з врахуванням індексу інфляції 05.09.2019 - 30.11.2019 2419.56 1.015 36.45 2456.01
Отже, загальний розмір інфляційних збитків від суми основної заборгованості за договором у вищевказані періоди становить 283, 95 грн.
Отже, суд дійшов висновку про часткове задоволення вимог позивача в частині стягнення із відповідача інфляційних збитків від суми основної заборгованості за договором у вищевказані періоди у розмірі 283, 95 грн.
Розрахунок 3 % річних від суми основної заборгованості, виконаний позивачем, є невірним.
Правильний розрахунок 3 % річних від суми основної заборгованості наступний:
Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір процентів річнихЗагальна сума процентів 1992.86 06.12.2019 - 31.01.2020 57 3 % 9.32 Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір процентів річнихЗагальна сума процентів 1820.21 04.01.2020 - 31.01.2020 28 3 % 4.18 Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір процентів річнихЗагальна сума процентів 2074.24 31.10.2019 - 31.01.2020 93 3 % 15.84 Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір процентів річнихЗагальна сума процентів 2236.24 08.10.2019 - 31.01.2020 116 3 % 21.31 Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір процентів річнихЗагальна сума процентів 2211.36 08.02.2019 - 31.01.2020 358 3 % 65.05 Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір процентів річнихЗагальна сума процентів 2143.22 06.03.2019 - 31.01.2020 332 3 % 58.47 Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір процентів річнихЗагальна сума процентів 1954.36 04.04.2019 - 31.01.2020 303 3 % 48.66 Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір процентів річнихЗагальна сума процентів 2149.07 07.05.2019 - 31.01.2020 270 3 % 47.68 Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір процентів річнихЗагальна сума процентів 2072.17 31.05.2019 - 31.01.2020 246 3 % 41.88 Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір процентів річнихЗагальна сума процентів 2199.46 04.07.2019 - 31.01.2020 212 3 % 38.31 Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір процентів річнихЗагальна сума процентів 2553.11 02.08.2019 - 31.01.2020 183 3 % 38.38 Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір процентів річнихЗагальна сума процентів 2419.56 05.09.2019 - 31.01.2020 149 3 % 29.61
Отже, загальний розмір 3 % річних від суми основної заборгованості за договором у вищевказані періоди становить 418, 69 грн.
Отже, суд дійшов висновку про часткове задоволення вимог позивача в частині стягнення із відповідача 3% річних від суми основної заборгованості за договором у вищевказані періоди у розмірі 418, 69 грн.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, обставини справи, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Судові витрати відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 123, 129, 233, 236 - 240 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Арай Україна ЛТД (08662, вул. Чайковського, буд. 23, смт Гребінки, Васильківський р-н, Київська область; ідентифікаційний код 33208890) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Київська обласна енергопостачальна компанія (08132, вул. Київська, буд. 8 В, м. Вишневе, Київська область; ідентифікаційний код 42094646) 25 825 (двадцять п`ять тисяч вісімсот двадцять п`ять) грн 86 (вісімдесят шість) коп. основної заборгованості, 3 357 (три тисячі триста п`ятдесят сім) грн 87 (вісімдесят сім) коп. пені, 283 (двісті вісімдесят три) грн 95 (дев`яносто п`ять) коп. інфляційних збитків, 418 (чотириста вісімнадцять) грн. 69 (шістдесят дев`ять) коп. 3 % річних та судові витрати 2 087 (дві тисячі вісімдесят сім) грн 80 (вісімдесят) коп. судового збору.
3. Відмовити в задоволенні інших позовних вимог.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його апеляційне оскарження, а у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення може бути оскаржено протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги до Північного апеляційного господарського суду через господарський суд Київської області.
Суддя В.М.Бацуца
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 21.10.2020 |
Оприлюднено | 18.11.2020 |
Номер документу | 92886470 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Бацуца В.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні