Рішення
від 11.11.2020 по справі 911/1395/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" листопада 2020 р. м. Київ Справа № 911/1395/20

Господарський суд Київської області у складі судді Колесника Р.М., за участю секретаря судового засідання Ступаченко С.О., розглянувши в порядку загального позовного провадження справу за позовом

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

до

товариства з обмеженою відповідальністю Клінкер-Буд Груп (08630, Київська обл., Васильківський р-н, селище міського типу Глеваха, вул. Вокзальна, буд. 30, код 40597068)

ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 )

про зобов`язання надати документи

за участю представників учасників справи:

від позивача: Кузнєцов М.А.;

від відповідача: не з`явився;

від відповідача: не з`явився;

18.05.2020 до Господарського суду Київської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі по тексту - ОСОБА_1 /позивач) про солідарне зобов`язання товариства з обмеженою відповідальністю Клінкер-Буд Груп (надалі по тексту - Товариство/відповідач 1) та ОСОБА_2 (надалі по тексту - ОСОБА_2 /відповідач 2) надати позивачу належним чином засвідченні копії: протоколу зборів засновників товариства; статуту товариства та змін до статуту; всіх протоколів загальних зборів учасників товариства; документів товариства, що регулюють діяльність органів товариства та змін до них; всіх наказів і розпоряджень виконавчого органу товариства (директора) за 2017, 2018 та 2019 роки; аудиторських висновків та результатів наданих інших аудиторських послуг (якщо такі надавалися) за 2017, 2018, 2019 роки; річної фінансової звітності за 2017, 2018, та 2019 роки; документів звітності, що подавалися відповідним державним органам за 2017, 2018 та 2019 роки; документів, що підтверджують права товариства на майно (рухоме і нерухоме); всіх документів бухгалтерського обліку за останні 3 роки, зокрема всіх первинних документів, на підставі яких вівся бухгалтерський облік - договорів, актів, товарно-транспортних накладних, митних декларацій платіжних документів.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на порушення відповідачами Закону України Про товариства з обмеженою відповідальністю та додатковою відповідальністю та Статуту Товариства, а саме ненадання на його вимогу копій необхідних документів, що є порушенням його корпоративних прав, як учасника Товариства.

На виконання приписів ч. 6 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України, судом здійснено запит у відповідний відділ щодо зареєстрованого місця проживання (перебування) ОСОБА_2 .

У відповідь на запит суду 31.08.2020 від органу реєстрації надійшла інформація щодо зареєстрованого місця проживання відповідача 2.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 08.09.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 911/1395/20, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання у справі призначено на 07.10.2020.

Ухвалою суду від 07.10.2020 підготовче провадження закрито та призначено справу до розгляду по суті на 28.10.2020.

У зв`язку із перебуванням 28.10.2020 судді Колесника Р.М. у щорічній відпустці учасникам справи повідомлено про те, що розгляд справи призначений на цю дату не відбудеться та, відповідно, ухвалою суду від 15.10.2020 судове засідання призначено на 11.11.2020.

В судове засідання 11.11.2020 з`явився представник позивача, який в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Відповідачі процесуальним правом на подання відзиву не скористалися, явку уповноважених представників в судові засідання не забезпечили, про причини неявки суд не повідомили, хоча про дату, час та місце проведення розгляду справи повідомлялися належним чином шляхом направлення ухвал за адресою, яка відповідає адресі місцезнаходження відповідача 1 зазначеній в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а відповідача 2 зареєстрованому місцю проживання. Отримання відповідачами відповідних судових рішень підтверджується поштовими повідомленнями про вручення рекомендованих поштових відправлень з відмітками про їх отримання.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 484267778187 станом на 11.11.2020 позивач є учасником ТОВ Клінкер Буд Груп , якому належить частка у статутному капіталі товариства у розмірі 150000,00 гривень, що становить 50% статутного капіталу товариства.

З цього ж витягу вбачається, що засновниками (учасниками) юридичної особи також є ОСОБА_2 - розмір внеску до статутного фонду становить 150000,00 гривень. А керівником Товариства є ОСОБА_3 .

Позивач вказує, що він звернувся до Товариства та ОСОБА_2 , як учасника Товариства, із вимогами про надання необхідних документів, визначених п. 9.2. Статуту та Законом України Про товариства з обмеженою відповідальністю та додатковою відповідальністю . Втім, як зазначає позивач, такі вимоги залишені відповідачами без задоволення, жодних документів чи іншої відповіді позивачу не надано, чим порушено корпоративні права останнього.

Наведені обставини стали підставою для звернення позивача із розглядуваним позовом до суду за захистом порушених прав останнього шляхом зобов`язання відповідачів надати інформацію щодо діяльності Товариства.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд дійшов наступних висновків.

Статтею 15 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно статті 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, примусове виконання обов`язку в натурі.

Відповідно до ч. 1 ст. 167 Господарського кодексу України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 116 Цивільного кодексу України учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом одержувати інформацію про діяльність товариства у порядку, встановленому установчим документом.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 Цивільного кодексу України, яка кореспондується із ст. 1 Закону України Про інформацію , інформацією є будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.

Пунктом 2 частини 1 статті 5 Закону України Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю встановлено, що учасники товариства мають право отримувати інформацію про господарську діяльність товариства.

Відповідно до ч. 1, 3, 4, 5 ст. 43 Закону України Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю товариство зобов`язано зберігати такі документи: 1) протокол зборів засновників товариства (рішення одноосібного засновника); 2) статут товариства та зміни до статуту; 3) протоколи загальних зборів учасників; 4) документи товариства, що регулюють діяльність органів товариства, та зміни до них; 5) положення про філії (представництва) товариства у разі їх створення (відкриття); 6) протоколи засідань наглядової ради товариства та колегіального виконавчого органу товариства, накази і розпорядження виконавчого органу товариства; 7) аудиторські висновки та результати надання інших аудиторських послуг; 8) річну фінансову звітність; 9) документи звітності, що подаються відповідним державним органам; 10) документи, пов`язані з випуском емісійних цінних паперів; 11) інші документи, передбачені законодавством, статутом товариства, рішеннями загальних зборів учасників, наглядової ради та виконавчого органу товариства; 12) документи, що підтверджують права товариства на майно; 13) документи бухгалтерського обліку.

Документи, передбачені частиною першою цієї статті, підлягають зберіганню протягом усього строку діяльності товариства, крім документів бухгалтерського обліку, строки зберігання яких визначаються відповідно до законодавства.

Товариство забезпечує кожному учаснику (його представнику) доступ до документів, визначених частиною першою цієї статті.

Протягом 10 днів з дня надходження письмової вимоги учасника товариства виконавчий орган товариства зобов`язаний надати такому учаснику копії відповідних документів, визначених частиною першою цієї статті. За підготовку копій документів товариство може встановлювати плату, розмір якої не може перевищувати розмір витрат на виготовлення копій документів та витрат, пов`язаних з пересиланням документів поштою.

Відповідно до ст. 5 Закону України Про інформацію кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Частиною 2 статті 7 названого Закону встановлено, що ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 , діючи від імені свого довірителя - ОСОБА_1 , звернувся до приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Репкіної А.В. із заявою від 28.01.2020, в якій просив передати ОСОБА_2 , директору ТОВ Клінкер-Буд Груп вимогу учасника товариства ОСОБА_1 про видачу копій документів ТОВ Клінкер-Буд Груп , а її копію безпосередньо ОСОБА_2 .

Як вбачається із наявної в матеріалах справи вимоги, яка адресована директору Товариства - ОСОБА_2 та власне самому Товариству, ОСОБА_1 просив надати йому копії документів товариства, а саме: протоколу зборів засновників товариства; статуту товариства та змін до статуту; всіх протоколів загальних зборів учасників товариства; документів товариства, що регулюють діяльність органів товариства та змін до них; всіх наказів і розпоряджень виконавчого органу товариства (директора) за 2017, 2018 та 2019 роки; аудиторських висновків та результатів наданих інших аудиторських послуг (якщо такі надавалися) за 2017, 2018, 2019 роки; річної фінансової звітності за 2017, 2018, та 2019 роки; документів звітності, що подавалися відповідним державним органам за 2017, 2018 та 2019 роки; документів, що підтверджують права товариства на майно (рухоме і нерухоме); всіх документів бухгалтерського обліку за останні 3 роки.

Доказів того, що вказана вимога була задоволена матеріали справи не містять.

19.03.2020 на адресу відповідачів вимога ОСОБА_1 надіслана повторно.

Факт направлення вказаної вимоги на адреси Товариства та ОСОБА_2 підтверджується описами вкладень від 19.03.2020 та накладними АТ Укрпошта № 0206818334700 та № 0206818334718 відповідно.

З наявного у матеріалах справи рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення № 0206818334700 вбачається, що вимога Товариством отримана 02.04.2020.

Відповідачі в перебігу розгляду справи факт отримання та невиконання вимоги позивача не заперечили. А тому, суд вважає, що у даному випадку поведінка Товариства є неправомірною та визнається судом такою, що порушує корпоративні права позивача.

З огляду на викладене, суд зазначає, що право учасника господарського товариства одержувати інформацію про діяльність товариства, закріплено у ч. 1 ст. 116 Цивільного кодексу України та ч.ч. 1, 5 ст. 43 Закону України Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю .

Одержання учасником господарського товариства інформації про діяльність товариства у порядку, встановленому установчим документом та законом, є необхідним для реалізації таким учасником своїх корпоративних прав, зокрема, правомочностей на участь в управлінні господарською організацію. Відтак внаслідок невиконання господарським товариством свого обов`язку з надання учаснику господарського товариства на його вимогу інформації про діяльність товариства у порядку, встановленому установчим документом та законом, можуть бути визнані порушеними як право учасника товариства на інформацію, так і його корпоративні права (постанова Верховного Суду від 21.01.2020 у справі № 906/157/19).

Отже, ненадання позивачу, як учаснику Товариства, документів, що містять інформацію про господарську діяльність вказаного товариства, які останнє зобов`язано зберігати відповідно до вимог ч.ч. 1, 2 та ч. 3 ст. 43 Закону України Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю є порушенням ч. 5 ст. 43 Закону України Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю та корпоративних прав позивача.

Судом встановлено, що перелік документів, копії яких позивач просить зобов`язати йому надати, відповідає переліку документів, визначеному ч. 1 ст. 43 Закону України Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю , а відтак позивач, як учасник товариства має право на отримання такої інформації у встановленому законом порядку.

Судом також враховано, що вимоги позивача повністю ґрунтуються і на положеннях Статуту товариства, офіційна сканкопія якого міститься в Єдиному державному реєстрі.

З урахуванням встановлених судом обставин, та оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, а невиконання відповідачем 1 вимог Закону України Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю та Статуту Товариства порушують права позивача, як учасника товариства.

Між тим, з прохальної частини позовної заяви вбачається, що позивач просить суд зобов`язати відповідачів солідарно надати запитувані ним документи.

З урахуванням того, що предметом спору є зобов`язання надати учаснику копії документів саме Товариства, а директор є його виконавчим органом, який здійснює управління товариством та діє від імені товариства, то належним відповідачем у даному спорі є саме ТОВ Клінкер-Буд Груп , а не ОСОБА_2 як один із учасників.

А тому суд відмовляє у задоволенні позовних вимог пред`явлених до відповідача 2.

Витрати позивача по сплаті судового збору в розмірі 2102,00 гривень, суд у відповідності до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України відносить на відповідача 1.

Керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 73-80, 86, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Зобов`язати товариство з обмеженою відповідальністю Клінкер-Буд Груп надати ОСОБА_1 належним чином засвідченні копії: протоколу зборів засновників товариства; статуту товариства та змін до статуту; всіх протоколів загальних зборів учасників товариства; документів товариства, що регулюють діяльність органів товариства та змін до них; всіх наказів і розпоряджень виконавчого органу товариства (директора) за 2017, 2018 та 2019 роки; аудиторських висновків та результатів наданих інших аудиторських послуг (якщо такі надавалися) за 2017, 2018, 2019 роки; річної фінансової звітності за 2017, 2018, та 2019 роки; документів звітності, що подавалися відповідним державним органам за 2017, 2018 та 2019 роки; документів, що підтверджують права товариства на майно (рухоме і нерухоме); всіх документів бухгалтерського обліку за останні 3 роки, зокрема всіх первинних документів, на підставі яких вівся бухгалтерський облік - договорів, актів, товарно-транспортних накладних, митних декларацій платіжних документів.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зобов`язання надати документи відмовити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю Клінкер-Буд Груп (08630, Київська обл., Васильківський р-н, селище міського типу Глеваха, вул. Вокзальна, буд. 30, код 40597068) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ) 2102,00 гривень судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення у відповідності до ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України та з урахуванням підпункту 17.5 пункту 17 частини 1 Розділу XI Перехідні положення .

Повний текст рішення складено та підписано 16.11.2020.

Суддя Р.М. Колесник

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення11.11.2020
Оприлюднено17.11.2020
Номер документу92886478
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —911/1395/20

Рішення від 11.11.2020

Господарське

Господарський суд Київської області

Колесник Р.М.

Ухвала від 15.10.2020

Господарське

Господарський суд Київської області

Колесник Р.М.

Ухвала від 07.10.2020

Господарське

Господарський суд Київської області

Колесник Р.М.

Ухвала від 08.09.2020

Господарське

Господарський суд Київської області

Колесник Р.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні