ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" листопада 2020 р. справа № 300/1618/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Остап`юка С.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Товариства з обмеженою відповідальністю «Брокерська контора «Крок МТ» про стягнення штрафу в розмірі 17 000 гривень, -
ВСТАНОВИВ:
06.07.2020 Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі - позивач) звернулася в суд з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Брокерська контора «Крок МТ» (далі - відповідач) про стягнення штрафу в розмірі 17 000 гривень.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.08.2020 суду відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» за №211 від 11.03.2020, та подальшими змінами до неї, на усій території України установлено карантин. Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) №540-ІХ від 30.03.2020 розділ VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України доповнено пунктом 3, в силу дії якого суд продовжив процесуальні строки розгляду даної адміністративної справи на строк дії такого карантину. З набранням чинності Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) від 18.06.2020 № 731-IX продовження процесуальних строків у справі закінчено, у зв`язку із чим суд продовжив розгляд даної справи.
Позивач заявлені позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач в порушенні пункту 1 розділу ІІІ Положення про порядок складання та подання адміністративних даних щодо діяльності торговців цінними паперами до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого рішенням Національної комісія з цінних паперів та фондового ринку за № 1283 від 25.09.2012, повторно не подав позивачу адміністративні дані торговця цінними паперами за січень, лютий 2015 року, внаслідок чого постановою про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів за №515-ЦА-УП-ЮО від 01.12.2015 застосовано у відношенні товариства з обмеженою відповідальністю "Брокерська контора "Крок МТ" санкцію у вигляді штрафу в розмірі 17 000 гривень, який відповідачем в добровільному порядку не сплачено та згідно статті 11 Закону України Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні підлягає стягненню на підставі рішення суду.
На адресу відповідача, що зазначена позивачем в позовній заяві та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштове відправлення - ухвалу про відкриття провадження у справі від 13.07.2020, з відміткою на поштовому відправленні судова повістка , яка повернулася на адресу суду, з відміткою за закінченням терміну зберігання . Відповідно до частини 11 статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином. У зв`язку з чим справу розглянуто за наявними матеріалами.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заявах по суті справи, встановив наступне.
10.11.2015 Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку склала акт за № 478-ЦА-УП-ЮО про правопорушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Брокерська контора «Крок МТ» на ринку цінних паперів, а саме: пункту 1 розділу ІІІ Положення про порядок складання та подання адміністративних даних щодо діяльності торговців цінними паперами до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого рішенням Національної комісія з цінних паперів та фондового ринку за № 1283 від 25.09.2012, в частині неподання до Комісії адміністративних даних торговця цінними паперами за січень та лютий 2015 року, що вчинено повторно протягом року (а. с. 11).
01.12.2015 постановою про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів за №515-ЦА-УП-ЮО, за повторне неподання інформації застосовано у відношенні товариства з обмеженою відповідальністю "Брокерська контора "Крок МТ" санкцію у вигляді штрафу в розмірі 17 000 гривень.
На момент звернення позивача до суду відповідачем штраф в розмірі 17 000 гривень не сплачено.
Суд, у відповідності до статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішуючи питання про те, яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, виходить з положень нормативних актів в редакціях, що діяли на момент виникнення цих правовідносин та зазначає зміст норм права відповідно до них.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначає Закон України Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні .
Відповідно пункту 10 статті 8 Закону України Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов`язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до статті 9 Закону України Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні уповноваженими особами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є: голова та члени Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; уповноважені Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадові особи.
Уповноважені особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, серед іншого, мають право відповідно до розподілу обов`язків чи письмового доручення провадити в межах наданих повноважень розгляд справ про порушення чинного законодавства щодо випуску та обігу цінних паперів, у тому числі стандартів, норм і правил, визначених нормативними актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, видавати розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, звертатися до правоохоронних органів щодо проведення досудового розслідування або вжиття інших заходів відповідно до законодавства.
Відповідно пункту 10 частини 2 статті 7 Закону України Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до покладених на неї завдань встановлює порядок складання адміністративних даних учасників ринку цінних паперів відповідно до чинного законодавства України.
Відповідно до пункту 10 частини другої статті 7 та пункту 13 статті 8 Закону України Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку за №1283 від 25.09.2012 затверджено Положення про порядок складання та подання адміністративних даних щодо діяльності торговців цінними паперами до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Положення).
Це Положення визначає склад, строки та порядок подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) адміністративних даних (далі - Дані) торговцем цінними паперами щодо своєї професійної діяльності на фондовому ринку (пункт 1 розділу І).
У відповідності до пункту 4 розділу І Положення дані торговця цінними паперами подаються до центрального апарату Комісії відповідно до нормативно - правових актів Комісії, що регулюють подання Даних та інформацій професійними учасниками фондового ринку у вигляді електронних документів до Комісії, за винятком випадку, передбаченого пунктом 8 цього розділу.
Згідно пункту 7 розділу І Положення Дані подаються до Комісії в обсязі, що встановлений цим Положенням, не пізніше строків, визначених у пункті 1 розділу III цього Положення.
Дані повинні містити всі визначені Положенням довідки, які мають бути заповнені, містити достовірну та повну інформацію. Інформація в довідках повинна бути заповнена відповідно до цього Положення.
Відповідно до пункту 8 даного розділу Положення на письмову вимогу уповноваженої особи Комісії торговець цінними паперами зобов`язаний подати (надіслати) до Комісії Дані у строк/термін, передбачений вимогою, відповідно до цього Положення в паперовій формі.
Згідно пункту 1 розділу ІІІ Положення торговець цінними паперами подає Дані до центрального апарату Комісії у строки: квартальні - не пізніше 25-го числа місяця, наступного за звітним кварталом; місячні - не пізніше 10-го числа місяця, наступного за звітним місяцем; нерегулярні - протягом трьох робочих днів після дати виникнення нерегулярних даних.
Суд встановив факт неподання відповідачем до Комісії адміністративних даних торговця цінними паперами за січень та лютий 2015 року, що вчинено повторно протягом року, чим допущено порушення вимог пункту 1 розділу ІІІ Положення про порядок складання та подання адміністративних даних щодо діяльності торговців цінними паперами до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до статті 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення та статей 7, 8, 9, 11, 12, 13 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", з метою вдосконалення процедури правозастосування на ринку цінних паперів, враховуючи вимоги законодавства, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку рішенням за №1470 від 16.10.2012 затвердила Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій (надалі - Правила).
Ці Правила визначають порядок та строки розгляду Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів (пункт 1 розділу І).
Відповідно пунктів 2, 3 розділу І Правил метою цих Правил є забезпечення дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог законодавства на ринку цінних паперів, захисту прав учасників ринку цінних паперів. Розгляд справ про правопорушення, вчинені на території України, здійснюється згідно з цими Правилами.
Згідно пункту 1 розділу ІІІ Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій справа про правопорушення може бути порушена тільки в тому разі, якщо є достатні дані, які вказують на наявність правопорушення.
Відповідно пункту 1 розділу IV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Справа про правопорушення порушується з дати винесення постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Відповідно пункту 3 розділу ХVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до державного бюджету.
Згідно з пунктом 7 частини 1 статті 11 Закону України Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п`яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до норм цієї ж статті Закону України Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Оскільки, відповідачем порушено вимоги пункту 1 розділу ІІІ Положення про порядок складання та подання адміністративних даних щодо діяльності торговців цінними паперами до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, позивач за наслідками вчинення процесуальних дій встановлених вказаними нормами права, постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів за №515-ЦА-УП-ЮО від 01.12.2015, за повторне неподання інформації до Комісії правомірно застосував штраф в розмірі 17 000 гривень.
Враховуючи положення статті 11 Закону України Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні та відсутність на день розгляду даної адміністративної справи підтвердження сплати відповідачем штрафу в розмірі 17 000 гривень застосованого постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів за №515-ЦА-УП-ЮО від 01.12.2015, а сплата таких санкцій є обов`язком відповідача, суд робить висновок про обґрунтованість позовних вимог, а позов таким, що підлягає до задоволення.
Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Понесених судових витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз позивачем не заявлено, як наслідок, у справі відсутні судові витрати, що підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Брокерська контора "Крок МТ" (індекс 76018, вулиця Джохара Дудаєва, будинок 10, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 19396041) в дохід державного бюджету України, код бюджетної класифікації 21081100 Адміністративні штрафи та інші санкції , штраф в розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень, застосований постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (індекс 01010, вулиця Московська, будинок 8, корпус 30, місто Київ, код ЄДРПОУ 37956207) про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів за №515-ЦА-УП-ЮО від 01.12.2015.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Остап`юк С.В.
Суд | Івано-Франківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 17.11.2020 |
Оприлюднено | 18.11.2020 |
Номер документу | 92888901 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Івано-Франківський окружний адміністративний суд
Остап'юк С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні