Рішення
від 17.11.2020 по справі 373/971/20
ПЕРЕЯСЛАВ-ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 373/971/20

Номер провадження 2/373/631/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2020 р. м. Переяслав

Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого - судді Реви О.І.

за участю:

секретаря судових засідань Хоменко Н.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Пристромської сільської ради, Переяслав-Хмельницької районної державної адміністрації Київської області, третя особа ОСОБА_2 про визнання права на спадкове майно та визнання недійсним державного акту на право приватної власності на землю, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача ОСОБА_3 звернувся до суду із позовом в інтересах ОСОБА_1 про визнання за ним, в порядку спадкування за законом, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 його брата ОСОБА_4 права на земельну частку (пай) № НОМЕР_1 розміром 2,79 умовних кадастрових гектарах на території Пристромської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області.

Вказує, що його брат ОСОБА_4 за свого життя успадкував, але на своє ім`я не переоформив після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 їх матері ОСОБА_5 вказане спадкове майно, що належало їй відповідно до Сертифікату на право на земельну частку (пай), серії КВ № 0242067, зареєстрованого 13.02.1998 у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 67.

Також просить визнати недійсним Державний акт на право приватної власності на землю, серії Р1 № 264683, виданий 08.01.2004 Переяслав-Хмельницькою районною державною адміністрацією Київської області на ім`я ОСОБА_5 на земельну ділянку № НОМЕР_1 , загальною площею 2,5250 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Пристромської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області та скасувати його реєстрацію в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 45.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер брат позивача ОСОБА_4 , який до дня смерті був зареєстрований і постійно проживав по АДРЕСА_1 .

Після його смерті відкрилась спадщина на належне йому майно, в тому числі на земельну частку (пай) № НОМЕР_1 розміром 2,79 в умовних кадастрових гектарах на території Пристромської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області, яку при житті він фактично успадкував, але на своє ім`я не переоформив, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 їх матері ОСОБА_5 .

Позивач є спадкоємцем за законом другої черги, оскільки є рідним братом померлому ОСОБА_4 .

Від прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 позивач не відмовлявся і прийняв її шляхом постійного проживання разом із ним на час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_3 , що встановлено рішенням Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області від 25.11.2019 (справа № 373/1587/19), у зв`язку з чим приватним нотаріусом Переяслав-Хмельницькою районного нотаріального округу Київської області Воробей О.М. було заведено спадкову справу № 01/2020 після смерті ОСОБА_4 .

Також спадкоємцем за законом другої черги є сестра померлого - третя особа ОСОБА_2 , яка спадщину у встановлений законом строк не прийняла та не заперечує, щоб спадщина була оформлена на позивача.

Інших спадкоємців за законом чи за заповітом, в тому числі й таких, які мають право на обов`язкову частку у спадщині, немає. Спадкодавець ОСОБА_4 на момент смерті у шлюбі не перебував, дітей не мав.

На підставі розпорядження Переяслав-Хмельницької районної державної адміністрації Київської області № 262 від 07.07.1997 ОСОБА_5 на належне їй право на земельну частку (пай) № НОМЕР_1 , розміром 2,79 умовних кадастрових гектарів на території Пристромської сільської ради Переяслав-Хмельницького району був виданий Сертифікат на право на земельну частку (пай), серії КВ № 0242067, що зареєстрований 13.02.1998, реєстраційний номер 67.

Така обставина підтверджена листом № 66/144-20 від 23.06.2020 Відділу у Переяслав-Хмельницькому районі ГУ Держгеокадастру у Київській області.

Відповідно до викопіювань із схеми поділу земельних часток (паїв), виготовлених Пристромською сільською радою Переяслав-Хмельницького району Київської області, земельна частка (пай), право на яку має ОСОБА_5 , зазначена під № 604 та складається із трьох земельних ділянок.

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 померла. До дня своєї смерті проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з нею проживав та був зареєстрований її син ОСОБА_4 . Дані обставини підтверджуються: копією свідоцтва про смерть ОСОБА_5 , виданим 12.04.2003 Пристромською сільською радою Переяслав-Хмельницького району Київської області; довідкою № 381 від 21.07.2020 Пристромської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області та повторним свідоцтвом про народження ОСОБА_4 , виданим 08.02.1984 Пристромською сільською радою Переяслав-Хмельницького району Київської області.

Після смерті ОСОБА_5 відкрилась спадщина на право на земельну частку (пай), що є предметом розгляду. Зазначене майно ОСОБА_4 фактично прийняв після смерті матері шляхом вступу в управління та користування спадковим майном, оскільки проживав разом із нею на час відкриття спадщини. Іншими спадкоємцями за законом після смерті ОСОБА_5 були її діти: позивач ОСОБА_1 та третя особа ОСОБА_2 , які не вчинили дій передбачених ст. 549 ЦК УРСР (в редакції 1963 року), в управління та володіння майном після смерті матері не вступили, заяв про прийняття спадщини після смерті матері не подавали. При житті ОСОБА_4 не встиг переоформити на своє ім`я належне матері майно, так як він помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Після смерті ОСОБА_5 Переяслав-Хмельницькою районною державною адміністрацією Київської області був виданий та зареєстрований Державний акт на право приватної власності на землю, серії Р1 № 264683. Згідно якого, померлій на той час ОСОБА_5 передано у власність земельну ділянку № НОМЕР_1 , загальною площею 2,5250 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Пристромської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області.

Постановою приватного нотаріуса Воробей О.М. від 22.06.2020 позивачу було відмовлено у переоформленні права на земельну частку (пай), що є предметом позову, оскільки відсутній оригінал правовстановлюючого документу - Сертифікат на право на земельну частку (пай), що позбавило позивача можливості оформити спадщину на своє ім`я.

Представник позивача ОСОБА_3 подав до суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просить їх задовольнити та розглянути справу без його участі та без участі позивача.

Відповідач - Пристромська сільська рада Переяслав-Хмельницького району Київської області, в особі сільського голови Бобровника І.І., позов визнав в повному обсязі, не заперечує проти його задоволення. На підтвердження своєї позиції надав суду відзив про визнання позову, з якого вбачається, що наслідки визнання позову роз`яснені і є зрозумілими, просить розглянути справу без участі представника сільської ради.

Відповідач - Переяслав-Хмельницька районна державна адміністрація Київської області, в особі голови адміністрації Дяченка С., направив до суду заяву про розгляд справи без участі представника адміністрації за наявними матеріали справи. Своєї позиції щодо суті позову не висловив.

Третя особа ОСОБА_2 направила до суду заяву про розгляд справи без її участі та зазначила, що не заперечує проти задоволення позову.

Розгляд справи здійснюється відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України.

Суд приймає до уваги усі подані позивачем докази, на підставі яких встановлені обставини справи, та вважає їх належними, допустимими, достовірними, а їх сукупність достатньою для встановлення обставин, що мають значення для справи.

Відповідно до вимог п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 Про судову практику в справах про спадкування , особа може звернутися до суду з вимогою про визнання права на спадщину за правилами позовного провадження у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину.

Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

В силу вимог ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до положень ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не завив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом, що передбачено ст. 328 ЦК України.

Правовідносини по прийняттю спадкодавцем ОСОБА_4 спадщини після смерті його матері ОСОБА_5 виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, а тому до них підлягають застосуванню положення ЦК УРСР (в редакції 1963 року), що врегульовано ч. 3 ст. 5 та п. 4 Прикінцевих і перехідних положень ЦК України ( в редакції 2003 року).

Статтею 548 ЦК УРСР передбачено, що для придбання спадщини необхідно щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Спадкоємець прийняв спадщину якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном. Зазначені дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. Ці положення врегульовані положеннями ст. 549 ЦК УРСР.

Відповідно роз`яснень, що викладені у п. 11 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 Про судову практику у справах про спадкування сертифікат є дійсним до виділення його власнику такої частки (паю) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі йому державного акту на право власності на землю.

При житті ОСОБА_5 набула право на земельну частку (пай), що доведено матеріалами справи. На час вирішення спору відсутній оригінал правовстановлюючого документу, що підтверджував право власності на спірне майно ОСОБА_5 Виготовити дублікат Сертифікату на право на земельну частку (пай) вже неможливо, бо на його підставі було неправомірно видано Державний акт про право власності на землю після смерті власника.

За таких обстави, суд доходить висновку, що позивачем доведено факт прийняття спадкодавцем ОСОБА_4 спадщини після смерті його матері ОСОБА_5 на підставі ст. 548 ЦК УРСР та про задоволення позову в частині визнання за ним права на земельну частку (пай), в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 брата ОСОБА_4 .

Окрім того, суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси, що регульовано ч. 1 ст. 21 ЦК України.

За правилами ч. 4 ст. 25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.

Статтею 391 ЦК України передбачено, що власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Враховуючи обставини справи, з огляду на вищевикладене, суд доходить висновку про задоволення позову в частині визнання недійсним Державного акту на право приватної власності на землю, серії Р1 № 264683, виданого 08.01.2004 Переяслав-Хмельницькою районною державною адміністрацією Київської області ОСОБА_5 на земельну ділянку № НОМЕР_1 , загальною площею 2,5250 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництвана території Пристромської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області та скасування його реєстрації.

На підставі ст. 548, 549 ЦК УРСР (в редакції 1963 року), ст. 21, 25, 328, 391, 1216, 1218, 1268, 1270, ч. 3 ст. 5 та п. 4 Прикінцевих і перехідних положень ЦК України (в редакції 2003 року), керуючись ст. 12, 81, 141, 263 - 265 ЦПК України суд,-

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Пристромської сільської ради, Переяслав-Хмельницької районної державної адміністрації Київської області, третя особа ОСОБА_2 про визнання права на спадкове майно та визнання недійсним державного акту на право приватної власності на землю, задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , в порядку спадкування за законом, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 його брата ОСОБА_4 право на земельну частку (пай) № НОМЕР_1 розміром 2,79 в умовних кадастрових гектарах на території Пристромської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області, успадковане ним після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 їх матері ОСОБА_5 , що належало їй відповідно до Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії КВ № 0242067, зареєстрованого 13.02.1998 у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 67.

Визнати недійсним Державний акт на право приватної власності на землю, серії Р1 № 264683, виданий 08.01.2004 Переяслав-Хмельницькою районною державною адміністрацією Київської області на ім`я ОСОБА_5 та скасувати його державну реєстрацію.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до пункту 15.5 Перехідних положень ЦПК України (03.10.2017) до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Київського апеляційного суду через Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд, а матеріали справи витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Учасники справи:

позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_2 , адреса місця проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ;

представник позивача: адвокат Потупа С.В., адреса місця проживання: АДРЕСА_4 ;

відповідач: Пристромська сільська рада, адреса місцезнаходження: с. Пристроми, Переяслав-Хмельницький район, Київська область, 08410, код ЄДРПОУ 04361930;

відповідач: Переяслав-Хмельницька районна державна адміністрація Київської області, адреса місцезнаходження: вул. Б. Хмельницького, 53, м. Переяслав, Київська область, 08400;

третя особа: ОСОБА_2 , адреса місця проживання: АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Суддя: О. І. Рева

СудПереяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення17.11.2020
Оприлюднено18.11.2020
Номер документу92899192
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —373/971/20

Рішення від 17.11.2020

Цивільне

Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області

Рева О. І.

Ухвала від 07.10.2020

Цивільне

Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області

Рева О. І.

Ухвала від 30.07.2020

Цивільне

Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області

Рева О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні