Рішення
від 16.11.2020 по справі 556/1416/20
ВОЛОДИМИРЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа 556/1416/20

Номер провадження 2/556/386/2020

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16.11.2020 року. Володимирецький районний су д Рівненської області в складі:

головуючого судді - Котик Л.О.

при секретарі - Соловей Г.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Володимирець цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Любахівської сільської ради Володимирецького району про визнання права власності на спадкове майно,-

в с т а н о в и в:

До Володимирецького районного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Любахівської сільської ради Володимирецького району про визнання права власності на спадкове майно.

Позовні вимоги обгрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати - ОСОБА_2 . Після смерті спадкодавиці залишилося спадкове майно, яке складається із земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 1,11 га на території Любахівської сільської ради.

На час смерті ОСОБА_2 були чинні норми ЦК УРСР1963 року щодо спадкування. Згідно ст.524 ЦК 1963 року, спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.

Заповіт відсутній.

На час смерті спадкодавиці з нею проживав її чоловік, батько позивача - ОСОБА_3 , який прийняв спадщину, однак її не оформив. ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько позивача - ОСОБА_3 . ОСОБА_1 , як син спадкодавця є спадкоємцем першої черги за законом, згідно ст.1261 ЦК України. Заповіт відсутній. Після смерті ОСОБА_3 прийняв спадщину позивач ОСОБА_1 .

А оскільки спадкоємцем після смерті матері, який прийняв спадщину, був батько, який не звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, то відповідно спадкова справа заведене не була, а отже нотаріус не може позивачу видати витяг із Спадкового реєстру про наявність заведеної спадкової справи та документ, що містить відомості про коло спадкоємців, і в позивача відсутні документи, необхідні для реєстрації права власності за померлим.

Тому позивач змушений з даним питанням звернутись до суду.

Ухвалою Володимирецького районного суду від 10 вересня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.

09.10.2020 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 16 листопада 2020 року.

Відзив не подано, клопотань не заявлено.

Розгляд справи здійснюється за відсутності сторін, без фіксування судового засідання технічними засобами, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Позивач в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутності, заявлені вимоги підтримує повністю.

Від Любахівської сільської ради надійшла заява про розгляд справи у відсутності їх представника. Позовні вимоги визнають.

Суд, дослідивши та оцінивши письмові докази по справі, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення із наступних підстав:

ІНФОРМАЦІЯ_3 померла мати позивача - ОСОБА_2 , що стверджується свідоцтвом про смерть останньої, серії НОМЕР_1 .

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина , яка складається із земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 1,11 га на території Любахівської сільської ради, що підтверджується копією Державного акта на право приватної власності на землю, серії 1-РВ №017130.

На час смерті ОСОБА_2 з нею проживав її чоловік - ОСОБА_3 , що підтверджується довідкою №1040 від 04.12.2019 року, виданою Любахівською сільською радою.

Згідно довідки Володимирецької районної державної нотаріальної контори від 18.12.2019 року №2095/01 -16, після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , у Володимирецькій районній державній нотаріальній конторі, згідно даних зі Спадкового реєстру, спадкову справу не заведено.

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть останнього, серії НОМЕР_2 .

Спадщину після смерті ОСОБА_3 прийняв ОСОБА_1 , що підтверджується витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі №59855221 від 18.03.2020 року.

Факт родинних відносин між ОСОБА_1 та спадкодавцями підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_1 , серії НОМЕР_3 , де його батьками записані: ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .

Факт перебування батьків у шлюбі підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя №00026567790 від 04.06.2020 року.

Згідно довідки №1036 від 03.12.2019 року, виданої Любахівською сільською радою, ОСОБА_3 на час смерті проживав один.

А як зазначено в постанові Володимирецької районної державної нотаріальної контори від 13.11.2020 року, ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на дві земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, загальною площею 1,11 га, що розташовані на території Любахівської сільської ради Володимирецького району Рівненської області, оскільки правовстановлюючі документи щодо належності майна спадкодавцеві - ОСОБА_2 , відсутні.

Згідно з ч.2 ст.і 524 ЦК Української РСР 1963 року, що діяв на час відкриття спадщини, після смерті ОСОБА_2 , спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.

Згідно із ч.1 статті 529 ЦК Української РСР 1963 року, при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого.

Відповідно до статті 549 ЦК Української РСР 1963 року, який діяв на час відкриття спадщини, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він, зокрема, фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; якщо подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття сппадщини.

Згідно п.3.3 Методичних рекомендацій щодо вчинення нотаріальних дій, пов`язаних із вжиттям заходів щодо охорони спадкового майна, видачею свідоцтв про право на спадщину та свідоцтв про право власності на частку в спільному майні подружжя, схвалених рішенням Науково-експертної ради з питань нотаріату при Міністерстві юстиції України 29.01.2009 року, під фактичним вступом у володіння або управління спадковим майном, що підтвержує факт прийняття спадщини, слід мати на увазі різні дії спадкоємця по управлінню, розпорядженню і корситуванню цим майном, підтриманню його в належному стані або сплату податків та інших платежів, тощо. Доказом вступу в управління чи володіння спадковим майном можуть бути, зокрема : довідка житлово - експлуатаційної організації, правління житлово - будівельного кооперативу, відповідної місцевої державної адміністрації чи органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом з ним; запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який підтверджує, що спадкоємець був постійно прописаний (зареєстрований) у спадковому будинку (квартирі).

На час смерті ОСОБА_2 , з нею проживав її чоловік, батько позивача - ОСОБА_3 , що підтверджується копією довідки Любахівської сільської ради від 04.12.2019 року №1040. Отже він вважається таким, що прийняв спадщину, однак її не оформив, що підтверджується довідкою Володимирецької районної державної нотаріальної контори про відсутність спадкової справи від 18.12.2019 року №2095/01-16.

Після смерті батька ІНФОРМАЦІЯ_5 , спадщину прийняв позивач, що підтверджується витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі №59855221 від 18.03.2020 року.

Оформити спадкові права на земельні ділянки через нотаріальну контору ОСОБА_1

не має можливості, оскільки оригінал правовстановлюючого документа спадкодавиці на спірну земельну ділянку втраченений. Можливості реєструвати право власності на підставі заяви позивача як спадкоємця теж не має, у зв`язку з тим, що згідно п.66 Порядку державної реєстрації речових прав на рухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ від 25.12.2015року №1127, для державної реєстрації права власності на підставі заяви спадкоємця подаються документи, необхідні для відповідної реєстрації, передбачені статтею 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та цим Порядком, що підтверджують набуття спадкодавцем права власності на нерухоме майно, витяг із Спадкового реєстру про наявність заведеної спадкової справи та документ, що містить відомості про склад спадкоємців, виданий нотаріусом чи

уповноваженою на це посадовою особою органу місцевого самоврядування, якими заведено відповідну спадкову справу.

Згідно із ч.З статті 12 Цивільного кодексу України особа може відмовитися від свого майнового права, а на підставі ч.2 ст.346 ЦК України підставою припинення права власності є відмова власника від права власності.

Згідно ч.7 п.3.1. листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року №24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування при вирішенні спору про визнання права власності на спадкове майно потрібно розмежовувати час і підстави виникнення права власності у спадкодавця, які кваліфікуються відповідно до законодавства України чинного на час виникнення права власності та підстави спадкування зазначеного майна, що визначаються на час відкриття спадщини та згідно із п. 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК.

Власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.(ст.392 ЦК України)

Статті 1216, 1297 Цивільного кодексу України, визначають право та обов`язок спадкоємців, чию спадщину складає нерухоме майно, оформити документи про спадщину, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з позовом про визнання за ним, як спадкоємцем І черги за законом, права власності на спадщину після смерті батька.

Отже, способом захисту прав та інтересів позивача у даному випадку є визнання за ним права власності на спірне нерухоме майно.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем майна ОСОБА_2 , у встановленому порядку прийняв спадщину після смерті матері, до складу якої входить земельна ділянка, яка належала останній на підставі Державного акту на право приватної власності на землю, серії І-РВ №017130.

Як зазначено у ч.4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 12, 177, 178, 346, 328, 1216, 1217, 1223, 1233, 1268, 1297 ЦК України, ст.ст. 524, 548, 549 ЦК України 1963 року, ст.ст. 4,6,8,10-13, 17-18, 30, 141, 259, 263-265, 280-283 ЦПК України, суд,-

у х в а л и в :

Позов ОСОБА_1 до Любахівської сільської ради Володимирецького району про визнання права власності на спадкове майно, задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , житель АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 , право власності на земельну ділянку, загальною площею 1,11 га для ведення особистого селянського господарства на території Любахівської сільської ради

Володимирецького району Рівненської області у порядку спадкування за

законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 матері - ОСОБА_2 , що

належала їй на підставі Державного акту на право приватної власності на землю

серія І-РВ №017130

Стягнути з Любахівської сільської ради Володимирецького району на користь ОСОБА_1 - 840,80 грн. судових витрат.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У відповідності до п.15.5 розділу Х111 Прикінцеві положення, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються до або через Володимирецький районний суд Рівненської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

С У Д Д Я : Котик Л.О.

СудВолодимирецький районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення16.11.2020
Оприлюднено18.11.2020
Номер документу92900435
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —556/1416/20

Рішення від 16.11.2020

Цивільне

Володимирецький районний суд Рівненської області

Котик Л.О.

Ухвала від 09.10.2020

Цивільне

Володимирецький районний суд Рівненської області

Котик Л.О.

Ухвала від 10.09.2020

Цивільне

Володимирецький районний суд Рівненської області

Котик Л.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні