Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
16 листопада 2020 року м.Черкаси
Черкаський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді Морозова В.В.
при секретарі Швидкій І.О.
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовом акціонерного товариства комерційний банк ПриватБанк до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
в с т а н о в и в:
Акціонерне товариство комерційний банк ПриватБанк звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що ОСОБА_2 звернувся до ПАТ КБ "ПриватБанк", правонаступником якого є АТ КБ КБ "ПриватБанк" з метою отримання банківських послуг, у зв`язку з чим підписав заяву б/н від 10.11.2009 року, згідно якої отримав кредит у розмірі 7000,00 грн. у вигляді встановленого кредитного ліміту на картковий рахунок.
ОСОБА_2 підтвердив свою згоду на те, що підписана заява разом з Умовами та правилами надання банківських послуг та Тарифами Банку , які викладені па банківському сайті www.privatbank.ua. складає між ним та Банком Договір про надання банківських послуг, що підтверджується підписом у заяві.
Відповідно до положень Умов та Правил надання банківських послуг, які розміщені на офіційному сайті позивача (www.privatbank.ua ) АТ КБ ПриватБанк , що діяв на підставі Ліцензії НБУ № 22 від 29.07.2009 року, а наразі діє на підставі Ліцензії НБУ № 22 від 05.10.2011 року керуючись законодавством України, публічно пропонує невизначеному колу осіб можливість отримання банківських послуг, для чого публікує Умови та правила надання банківських послуг .
Тобто, Умови та Правила є публічною офертою, що містять умови та правила надання послуг банком його клієнтам. Таким чином, клієнт отримує доступ до всіх без виключення послуг Банку.
При укладанні Договору сторони керувались ч. 1 cт. 634 ЦК України, згідно якої договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Формулярами та стандартними формами є саме Умовами та правилами надання банківських послуг та Тарифи Банку , які викладені на банківському сайті wwvv.privatbank.ua . згідно яких обслуговувався Позичальник.
Заявою позичальника підтверджується той факт, що він був повністю проінформований про умови кредитування в ПриватБанку, які були надані йому для ознайомлення в письмовій формі.
Щодо встановлення та зміни кредитного ліміту Банк керувався п.п. 2.1.1.2.5, 2.1.1.2.6, Умов та правил надання банківських послуг , на підставі яких Позичальник при укладанні Договору про надання банківських послуг дав свою згоду, щодо прийняття будь-якого розміру кредитного ліміту та його зміну за рішенням та ініціативою Банку.
Власник картрахунку зобов`язаний слідкувати за витратами коштів у межах платіжного ліміту з метою запобігання виникнення Овердрафту, який відповідно до п 1.1.1.44 Договору - короткостроковий кредит, який надається Банком Клієнту у разі перевищення суми операції за платіжною карткою над сумою залишку коштів на його Рахунку у розмірі ліміту кредитування.
Пунктами 1.1.1.67, 1.1.5.1, 1.1.5.2 Договору передбачена можливість зміни тарифів та інших невід`ємних частин Договору.
АТ КБ ПриватБанк свої зобов`язання за договором про надання банківських послуг виконав в повному обсязі, а саме надав ОСОБА_2 можливість розпоряджатись кредитними коштами на умовах передбачених Договором та в межах встановленого кредитного ліміту.
Позичальник зобов`язався повернути витрачену частину кредитного ліміту відповідно до умов Договору, а саме згідно п. 2.1.1.3.1 погашення кредиту та процентів здійснюється наступними шляхами:
1)договірним списанням - Клієнт доручає Банку здійснювати списання грошей з його рахунку у тому числі за рахунок кредитного ліміту, у розмірі процентів, які підлягають сплаті за цим Договором, 1 числа календарного місяця, наступного за місяцем у якому було здійснено трати за рахунок кредитного ліміту, за умови наявності невикористаного кредитного ліміту та за відсутності прострочених зобов`язань Клієнта за цим Договором (здійснювати договірне списання);
2)внесенням Клієнтом коштів у готівковій або безготівковій формі у розмірі Мінімального обов`язкового платежу - розмір боргових зобов`язань Позичальника, які щомісяця повинен сплачувати Позичальник протягом терміну дії карти. Мінімальний обов`язковий платіж розраховується у процентному співвідношенні від загальної заборгованості Клієнта.
Згідно п. 2.1.1.2.9 Договору у разі непогашення Клієнтом боргових зобов`язань за кредитом до 25 числа місяця, наступного за місяцем, у якому було здійснено трати за рахунок кредиту, за користування кредитом Клієнт сплачує Банку відсотки у розмірі, зазначеному у Тарифах, що діють на дату нарахування.
У зв`язку із зазначеними порушеннями зобов`язань за кредитним договором та з урахуванням внесених коштів на погашення заборгованості позичальник станом на 08.12.2019 року має заборгованість - 12014,94 грн., з яких 12014,914грн. - заборгованість за поточним тілом кредиту.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть від 14.12.2017 року.
Спадкоємці ОСОБА_2 мали право подати заву про прийняття або про відмову від спадщини у строк з 08.12.2017 року по 08.06.2018 року.
Спадкоємцем, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини є ОСОБА_1 .
Це підтверджується копіями паспортів позичальника та відповідача, де в якості адреси реєстрації зазначена: АДРЕСА_1 .
Позивачем 21.11.2018 року була направлена претензія кредитора до Черкаської районної державної нотаріальної контори.
29.11.2018 року позивачем було отримано відповідь Черкаської районної державної нотаріальної контори, в якій зазначалось, що претензію кредитора переслано до приватного нотаріуса Ворони О.О. за місцем заведення спадкової справи.
20.12.2018 року позивачем було отримано відповідь приватного нотаріуса Ворони О.О., в якій зазначалось, що спадкоємці померлого ОСОБА_2 із заявами про прийняття чи відмову від спадщини до нотаріальної контори не звертались та спадкова справа після смерті спадкодавця була заведена на підставі претензії АТ КБ "Приватбанк".
Позивач, посилаючись на норми ЦК України, вважає, що відповідач прийняв спадщину, до складу якої у тому числі входять кредитні зобов`язання померлого позичальника.
20.11.2019 року до спадкоємця ОСОБА_1 було направлено лист-претензію, згідно якої позивач пред`явив свої вимоги, але ніяких дій не було виконано.
У зв`язку з невиконанням відповідачем своїх зобов`язань, позивач просить стягнути зі ОСОБА_1 на користь АТ КБ ПРИВАТБАНК заборгованість у розмірі 12014,94 грн. за кредитним договором б/н від 10.11.2009 року, судові витрати.
Ухвалою суду від 18.05.2020 року провадження у справі відкрито та ухвалено розглядати справу у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Сторони в судове засідання не викликались відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України, проте в ухвалі про відкриття провадження від 17.06.2020 року відповідачу був наданий строк, на подачу відзиву на позовну заяву. Про розгляд даної справи відповідач повідомлявся належним чином за адресою реєстрації, про що свідчать конверти, які повернулись на адресу суду із зазначенням причини повернення - за закінченням терміну зберігання та рекомендоване поштове повідомлення про вручення судової повістки. Відповідач у визначений судом термін відзив на позовну заяву та клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін не подав.
Дослідивши надані позивачем письмові докази, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Публічне акціонерне товариство комерційний банк ПриватБанк є правонаступником прав та обов`язків ЗАТ КБ ПриватБанк , у зв`язку з чим на загальних зборах акціонерів від 30.04.2009 р. проведено державну реєстрацію вказаних змін.
Рішенням Єдиного акціонера Банку від 21.05.2018 року № 519 було змінено тип банку з публічного на приватне акціонерне товариство та змінено найменування банку на Акціонерне товариство комерційний банк ПриватБанк , який є правонаступником всіх прав та зобов`язань ПАТ КБ ПриватБанк .
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 підписав заяву про надання банківських послуг від 10.11.2009 року з ЗАТ КБ "ПриватБанк", йому видано картку № НОМЕР_1 з початковим кредитним лімітом 500,00 грн, з відсотковою річною ставкою 35%.
На підтвердження позовних вимог позивачем надано витяг з Умов та правил надання банківських послуг у ПриватБанку, ресурс: Архів Умов та правил надання банківських послуг розміщений на сайті https://privatbank.ua/terms, витяг з тарифів обслуговування кредитних карт "Універсальна, 30 днів пільгового періоду", "Універсальна, 55 днів пільгового періоду", "Універсальна CONTRACT", "Універсальна GOLD".
Відповідно до частин першої, другої статті 207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
За змістом статей 626, 628 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Частиною першою статті 638 ЦК України встановлено, що істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
У статті 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до частини першої статті 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірах та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти (частина перша статті 1048 ЦК України).
Відповідно до копії свідоцтва про смерть від 14.12.2017 року серії НОМЕР_2 , ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно з наданим банком розрахунком, заборгованість ОСОБА_2 за кредитним договором б/н від 10.11.2009 р. станом на 08.12.2019 року складає 12014,94 грн., яка складається з наступного: 12014,94 грн. - заборгованість за простроченим тілом кредита.
Суд зауважує, що розрахунок заборгованості здійснений станом на 08.12.2019 року, а позичальник ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , та згідно наданого позивачем розрахунку заборгованості - його заборгованість на день смерті становила - 10090,80 грн.
Таким чином, судом встановлено, що позичальник ОСОБА_2 порушив умови кредитного договору б/н від 10.11.2009 р., та має сплатити позивачу заборгованість за тілом кредиту, що становила на день його смерті - 10090,80 грн.
02.11.2018 року позивачем направлено претензію кредитора № SAMDN50OTC002363733 до Черкаської районної державної нотаріальної контори.
29.11.2018 року позивачем було отримано відповідь Черкаської районної державної нотаріальної контори, в якій зазначалось, що претензію кредитора переслано до приватного нотаріуса Ворони О.О. за місцем заведення спадкової справи.
20.12.2018 року позивачем було отримано відповідь приватного нотаріуса Ворони О.О., в якій зазначалось, що після смерті ОСОБА_2 заведено спадкову справу № 17/2018, претензію позивача зареєстровано під номером 216 та додано до спадкової справи № 17/2018, спадкоємцю після померлого видані свідоцтва про право на спадщину та про наявність заборгованості спадкодавця спадкоємця повідомлено.
11.11.2019 року позивачем направлено лист-претензію відповідачу у справі за вих.№ SAMDN50OTC002363733 з вимогою про сплату заборгованості у розмірі 12014,94 грн.
Відповідно до відповіді на запит суду до Черкаського обласного державного нотаріального архіву від 05.11.2020 року щодо інформації про наявність спадкоємців та спадкової справи після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , 04.04.2018 року заведена спадкова справа № 17/2018. Спадкову справу заведено за заявою відповідача по справі, брата позичальника - ОСОБА_1 , якому приватним нотаріусом Черкаського районного нотаріального округу видано свідоцтва про право на спадщину за законом на майно, а саме:
- від 26.07.2018 року на 1/2 частку у праві власності на земельну ділянку площею 2,01 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 7124981000:01:001:0248, що розташована на території Білозірської сільської ради Черкаського району Черкаської області;
- від 14.11.2018 року на 1/2 частку у праві спільної часткової вланості на житловий будинок з відповідною частиною господарсько-побутових будівель, що знаходиться у АДРЕСА_1 ;
- від 14.11.2018 року на 1/2 частку у праві власності на земельну ділянку площею 0,1026 га для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер, що розташована по АДРЕСА_1 .
На вказане майно відповідачем зареєстровано право власності, що підтверджується витягами про реєстрацію у спадковому реєстрі.
Відповідно до відповіді Білозірської сільської ради Черкаського району Черкаської області від 13.10.2020 року на запит суду щодо зареєстрованих та проживаючих осіб, на день смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 так і по даний час разом з ним за адресою АДРЕСА_1 зареєстровані та проживають: ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_3 , брат.
Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до таких висновків.
Відповідно до ст.60 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст.61 цього Кодексу.
У відповідності до ст.212 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
У відповідності до вимог статей 76-81 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3)показаннями свідків. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази,що не стосуються предмета доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ч.2,3 ст. 1281 ЦК України, кредиторові спадкодавця належить пред`явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, не пізніше шести місяців з дня одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину на все або частину спадкового майна незалежно від настання строку вимоги. Якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину, він має право пред`явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, протягом шести місяців з дня, коли він дізнався про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину.
Відповідно до ч. 2 ст. 1282 ЦК України, спадкоємці зобов`язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов`язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині. Вимоги кредитора спадкоємці зобов`язані задовольнити шляхом одноразового платежу, якщо домовленістю між спадкоємцями та кредитором інше не встановлено. У разі відмови від одноразового платежу суд за позовом кредитора звертає стягнення на майно, яке було передане спадкоємцям у натурі.
Враховуючи, що відповідач прийняв спадщину після смерті позичальника та зареєстрував спадкові права на майно, суд вважає, що таким чином відповідач успадкував і зобов`язання спадкодавця, а тому на користь позивача з відповідача слід стягнути 10090,80 грн.
На підставі ст. 141 ЦПК України з відповідача необхідно стягнути судові витрати на користь позивача, що складають 2102,00 грн. судового збору.
На підставі ст. 280, 526, 527, 530, 549, 625, 1050, 1054, 1281, 1282 ЦК України, керуючись ст.ст. 141, 263-265, 279 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в :
Позов АТ КБ ПриватБанк задовольнити частково.
Стягнути зі ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрованого по АДРЕСА_1 ) на користь АТ КБ ПриватБанк (юридична адреса: м. Київ, вул. Грушевського, 1Д, код ЄДРПОУ 14360570, МФО № 305299) заборгованість по договору б/н про надання банківських послуг від 10.11.2009 року в розмірі 10090 (десять тисяч дев`яносто) грн. 80 коп.
Стягнути зі ОСОБА_1 на користь АТ КБ ПриватБанк судові витрати по справі, що складаються із судового збору в сумі 2102 (дві тисячі сто дві) грн.
В решті позовних вимог відмовити.
Ознайомитись з повним текстом судового рішення, в електронній формі, сторони можуть за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua/.
Апеляційні скарги на рішення можуть бути подані протягом 30 днів з дня його складення через суд першої інстанції до Черкаського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: В. В. Морозов
Суд | Черкаський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 16.11.2020 |
Оприлюднено | 18.11.2020 |
Номер документу | 92901318 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Черкаський районний суд Черкаської області
Морозов В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні