ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
======================================================================
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада 2020 року Справа № 915/822/20
м. Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області у складі судді Адаховської В.С.,
при секретарі судового засідання Матвєєвої В.В.,
за участю учасників справи:
від позивача: Волчо В.В., за ордером
від відповідача: не з`явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «ЮГПРОМІНВЕСТ» ,
вул. Євгенії Мірошниченко, 10 Б, м. Київ, 03057;
до Товариства з обмежую відповідальністю «Горохівський завод залізобетонних виробів» , вул. Енгельса, 17 А, м. Очаків, Миколаївська область, 57500;
про стягнення грошових коштів
В С Т А Н О В И В:
Товариством з обмеженою відповідальністю (ТОВ) «Фірма «ЮГПРОМІНВЕСТ» пред`явлено позов про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) «Горохівський завод залізобетонних виробів» грошових коштів у загальній сумі 389814 грн. 14 коп., із яких: 357378 грн. 67 коп. - основний борг; 24303 грн. 66 коп. - пеня; 3485 грн. 90 коп. - 3 % річних; 4645 грн. 91 коп. - інфляційні втрати, з посиланням на неналежне виконання відповідачем грошових зобов`язань за укладеним між позивачем та ТОВ «Горохівський завод залізобетонних виробів» договором від 24.12.2019 № 33 поставки (далі - договір), а саме, зобов`язань щодо своєчасної та у повному обсязі оплати поставленого позивачем товару, внаслідок чого утворився основний борг у спірній сумі, на яку позивачем здійснено нарахування пені в порядку п. 7.3 договору, та здійснено нарахування, передбачені ч. 2 ст. 625 ЦК України.
ТОВ «Фірма «ЮГПРОМІНВЕСТ» також просить суд про стягнення з відповідача грошових коштів на відшкодування судових витрат.
За такими вимогами ухвалою від 20.07.2020 відкрито провадження в даній справі та призначено підготовче засідання на 13.08.2020.
Ухвалою від 13.08.2020, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено підготовче засідання на 17.09.2020.
Ухвалою від 17.09.2020, занесеною до протоколу судового засідання, продовжено строк підготовчого провадження у справі на 30 днів та відкладено підготовче засідання на 13.10.2020.
Ухвалою від 13.10.2020, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 11.11.2020.
Від відповідача в указаний строк відзив на позовну заяву не надійшов; поштове відправлення з ухвалою від 20.07.2020 про відкриття провадження у справі, направлене на адресу відповідача, повернено до суду відділенням зв`язку з позначкою «адресат відсутній за вказаною адресою» , проте суд вважає, що відповідача належним чином повідомлено про відкриття провадження у справі, так як ухвалу від 20.07.2020 направлено на адресу, за якою ТОВ «Горохівський завод залізобетонних виробів» зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Від відповідача, належним чином повідомленого про час та місце розгляду справи, представник у засідання не з`явився.
У судовому засіданні 11.11.2020, згідно зі ст. 240 ГПК України, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши присутнього представника позивача, керуючись принципом верховенства права, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, суд встановив наступне.
Сторонами у справі укладено договір від 24.12.2019 № 33 поставки (далі - договір), у відповідності до умов якого ТОВ «Фірма «ЮГПРОМІНВЕСТ» (постачальник) зобов`язався поставити та передати у власність ТОВ «Горохівський завод залізобетонних виробів» (покупця) товар, а покупець оплатити та прийняти на умовах, обумовлених в цьому договорі товар в асортименті за групами товарів, зазначених в протоколі узгодження договірних цін до цього договору (п. 1.1 договору).
Постачальник зобов`язується одночасно з товаром передати покупцю всю документацію на товар, необхідну згідно з чинним законодавством України (п. 1.2 договору).
У відповідності до п. 2.1 договору, загальна ціна цього договору складається із суми вартості всіх поставок товару здійснених відповідно до цього договору та розраховується шляхом складання сум, зазначених у видаткових накладних на всі поставки товару протягом строку дії цього договору.
Ціна на товари визначаються виходячи з ринкової ціни на момент підписання цього договору, є фіксованими і підлягають зміні в порядку, визначеному цим договором (п. 2.2 договору).
Замовлення та поставка товару здійснюється на умовах 100 % передплати, якщо інший порядок оплати не вказаний в додатках до цього договору. За цим договором покупець оплачує продукцію наступним чином: протягом трьох календарних днів з дня отримання заявки від покупця, постачальник виставляє покупцю рахунок на товар за кожною заявкою окремо. Передплата товару здійснюється до фактичного відвантаження товару на адресу покупця а/або визначеного покупцем вантажоотримувача. У випадку, якщо постачальник поставив товар до отримання передплати за нього, терміном оплати товару вважається наступний робочий день з дати поставки. Сторони вправі письмово погодити у додатках до договору, протоколах узгодження договірних цін тощо інші умови оплати (п. 4.1 договору).
У відповідності до п. 4.2 договору, усі розрахунки, передбачені цим договором, здійснюються з використанням національної валюти України - гривні, в безготівковій формі, шляхом перерахування грошових коштів на поточний банківський рахунок постачальника, зазначений у реквізитах до даного договору або інший рахунок, про який постачальник своєчасно та письмово повідомив покупця.
При оплаті обов`язково вказується номер та дата рахунку, виставленого постачальником, а також № та дата договору поставки вказаного в рахунку до оплати. В разі відсутності в призначені платежу покупця вказаної обов`язкової інформації, постачальником, у 3-денний термін кошти можуть бути повернуті платнику.
Строки поставки, кількість товару, вказується в заявці покупця за формою додатка № 2 до цього договору. Покупець подає заявку не менш ніж за 3 робочих днів до за планової дати відвантаження. Постачальник зобов`язаний протягом 2 робочих днів узгодити заявку та надати рахунок-фактуру на попередню оплату або відмовити покупцю в поставці товару за відповідною заявкою. Сторони домовились, що листування між сторонами (в тому числі і відправлення заявок) може здійснюватися за допомогою електронної пошти (з адрес, вказаних реквізитах сторін) (п. 5.1 договору).
Сторони домовились вважати датою поставки дату видаткової накладної доставки товару (п. 5.3.3 договору).
Сторонами погоджено, що термін дії цього договору - з моменту підписання обома сторонами до 31.12.2020, а по невиконаним зобов`язанням - до моменту їх фактичного виконання (п. 11.8 договору).
На виконання умов договору позивачем поставлено відповідачу товари на загальну суму 357378 грн. 67 коп. згідно видаткових накладних: від 16.01.2020 № 1 на суму 12432 грн. з ПДВ та від 16.01.2020 № 2 на суму 344946 грн. 67 коп. з ПДВ, що підписані уповноваженими представниками сторін та скріплені печатками сторін.
За твердженнями ТОВ «Фірма «ЮГПРОМІНВЕСТ» , не спростованими ТОВ «Горохівський завод залізобетонних виробів» , товар за указаними видатковими накладними не оплачено, внаслідок чого заборгованість відповідача перед позивачем становить 357378 грн. 67 коп.; викладене підтверджується підписаним ТОВ «Фірма «ЮГПРОМІНВЕСТ» та «Горохівський завод залізобетонних виробів» актом звірки взаєморозрахунків за період 01.01-13.05.2020.
У зв`язку з тим, що відповідачем не оплачено поставлений товар, ТОВ «Фірма «ЮГПРОМІНВЕСТ» звернулось до ТОВ «Горохівський завод залізобетонних виробів» з претензією від 22.04.2020 про сплату заборгованості за договором.
За твердженнями позивача, заборгованість у сумі 357378 грн. 67 коп. відповідачем не оплачено й досі.
Викладені обставини є підставою звернення ТОВ «Фірма «ЮГПРОМІНВЕСТ» до суду з позовом у даній справі.
Господарським законодавством передбачено, що за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) в зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язаний прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму (ст. 265 ГК України).
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін (ч. 2 ст. 712 ЦК України).
Статтею 692 ЦК України передбачено, що покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Суб`єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. Кожна сторона повинна вжити всіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони (ст. 193 ГК України).
Положеннями ст. ст. 525, 526, 629 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватися відповідно до умов договору та вимог ЦК України. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилось неможливим внаслідок дії непереборної сили. Не вважаються такими обставинами, зокрема, відсутність у боржника необхідних коштів (ч. 2 ст. 218 ГК України).
Ураховуючи викладене, та що умовами укладеного між сторонами договору поставки встановлено строк оплати поставленого товару, суд визнає, що позивачем доведено прострочення виконання ТОВ «Горохівський завод залізобетонних виробів» договірних зобов`язань щодо своєчасної та у повному обсязі оплати поставленого позивачем товару, внаслідок чого утворився основний борг у сумі 357378 грн. 67 коп., а тому вимога про стягнення цієї суми з відповідача є обґрунтованою.
Щодо вимог ТОВ «Фірма «ЮГПРОМІНВЕСТ» про стягнення з ТОВ «Горохівський завод залізобетонних виробів» пені, 3 % річних та інфляційних втрат.
Так, ч. 2 ст. 193 ГК України встановлено, що кожна сторона повинна вжити всіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором (ч. 2 ст. 193 ГК України).
Господарськими санкціями визнаються штрафні санкції у вигляді грошової суми, зокрема штраф, пеня (ч. 1 ст. 230 ГК України). Штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у процентах, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за весь час користування чужими коштами, якщо інший розмір процентів не передбачено законом або договором (ч. 6. ст. 231 ГК України).
Цивільним законодавством визначено, що у разі порушення зобов`язання наступають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки (ч. 1 ст. 611 ЦК України). Неустойкою (пенею, штрафом) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення зобов`язання, при цьому пенею є неустойка, яка обчислюється у відсотках від суми несвоєчасного виконання грошового зобов`язання за кожний день прострочення виконання (ч. ч. 1, 3 ст. 549 ЦК України).
У відповідності до ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Умовами договору передбачено, що у разі порушення покупцем строків виконання своїх зобов`язань по оплаті, покупець, на вимогу постачальника, зобов`язаний сплатити останньому пеню у розмірі 0,1 %, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, простроченої до оплати суми за кожен день прострочення (п. 7.3 договору).
У відповідності до п. 4.1 договору, у випадку, якщо постачальник поставив товар до отримання передплати за нього, терміном оплати товару вважається наступний робочий день з дати поставки.
При перевірці поданих позивачем розрахунків пені та 3 % річних, судом встановлено, що їх здійснено з порушеннями п. 4.1 договору, а саме, позивачем встановлено, що перший день прострочення - дата поставки товару, натомість, за розрахунками суду, ураховуючи п. 4.1 договору, першим днем прострочення грошових зобов`язань за договором - 18.01.2020.
За розрахунком суду, що здійснений за допомогою програми Законодавство, пеня за період 18.01-13.05.2020 становить 23776 грн. 38 коп.; 3 % річних - 3427 грн. 31 коп., і указані суми є підлягаючими до стягнення з ТОВ «Горохівський завод залізобетонних виробів» .
Крім того, судом здійснено перерахунок розміру інфляційних втрат за загальний період лютий-квітень 2020 року за допомогою програми Законодавство та встановлено, що обґрунтованою сумою інфляційних втрат за вищевказаний період до стягнення з відповідача є 4651 грн. 56 коп., проте суд не виходячи за межі позовних вимог задовольняє досліджувані вимоги у межах заявленої суми - 4645 грн. 91 коп.
Ураховуючи викладене, стягненню з ТОВ «Горохівський завод залізобетонних виробів» підлягають: основний борг у сумі 357378 грн. 67 коп.; пеня у сумі 23776 грн. 38 коп.; 3 % річних у сумі 3427 грн. 31 коп.; інфляційні втрати у сумі 4645 грн. 91 коп., а загалом грошові кошти в сумі 389228 грн. 27 коп., а в задоволенні решти позовних вимог належить відмовити.
Отже, позовні вимоги ТОВ «Фірма «ЮГПРОМІНВЕСТ» підлягають задоволенню частково.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд приходить до наступного.
Господарським процесуальним законодавством передбачено покладання судових витрат, зокрема, витрат на оплату позовної заяви судовим збором, на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог (п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України).
Законом України «Про судовий збір» (далі - Закон) передбачено, що за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру сплачується судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі (ч. 1, п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону).
ТОВ «Фірма «ЮГПРОМІНВЕСТ» оплачено позовну заяву судовим збором за платіжними дорученням від 13.05.2020 № 242 на суму 7509 грн. 22 коп.
Судом при винесенні даного рішення визнано обґрунтованими позовні вимоги у загальній сумі 389228 грн. 27 коп.
Така ціна позову, у відповідності до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» , має бути оплачена судовим збором у сумі 5838 грн. 42 коп. (389228 грн. 27 коп. * 1,5%) і цю суму потрібно стягнути з відповідача.
Щодо вимог позивача про стягнення з ТОВ «Горохівський завод залізобетонних виробів» грошових коштів на відшкодування витрат на отримання професійної правничої допомоги в сумі 10800 грн., суд приходить до такого.
Господарським процесуальним законодавством передбачено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних із розглядом справи. До витрат, пов`язаних із розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу та витрати, пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду (ч. ч. 1, 3 ст. 123 ГПК України). Витрати, пов`язані із правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення не співмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (ст. 126 ГПК України).
Розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду (ч. 8 ст. 129 ГПК України).
Позивачем на підтвердження понесення судових витрат у вищевказаній сумі подано суду договір від 01.04.2020 про надання правової допомоги, укладений ТОВ «Фірма «ЮГПРОМІНВЕСТ» з адвокатом Білою Р.В.
Однак, позивачем не подано суду всіх необхідний доказів, що передбачені положеннями ч. 8 ст. 129 ГПК України.
З урахуванням викладеного, суд визнає, що позивачем не доведено належними та допустимими доказами понесення витрат на професійну правничу допомогу, а тому вимога про відшкодування цих витрат за рахунок відповідача задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «ЮГПРОМІНВЕСТ» задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмежую відповідальністю «Горохівський завод залізобетонних виробів» , вул. Енгельса, 17 А, м. Очаків, Миколаївська область, 57500, ідентифікаційний код 38583501, на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «ЮГПРОМІНВЕСТ» , вул. Євгенії Мірошниченко, 10 Б, м. Київ, 03057, ідентифікаційний код 42887869, грошові кошти у загальній сумі 389228 (триста вісімдесят дев`ять тисяч двісті двадцять вісім) 27 коп., із яких: 357378 (триста п`ятдесят сім тисяч триста сімдесят вісім) грн. 67 коп. - основний борг; 23776 (двадцять три тисячі сімсот сімдесят шість) грн. 38 коп. - пеня; 3427 (три тисячі чотириста двадцять сім) грн. 31 коп. - 3 % річних; 4645 (чотири тисячі шістсот сорок п`ять) грн. 91 коп. - інфляційні втрати, а також грошові кошти на відшкодування витрат на оплату позовної заяви судовим збором у сумі 5838 (п`ять тисяч вісімсот тридцять вісім) грн. 42 коп.
3. У задоволені решти позовних вимог відмовити.
4. Копії даного рішення направити учасникам справи, зазначеним у вступній частині рішення.
Рішення може бути оскаржено до Південно-Західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Миколаївської області протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано 18.11.2020.
Суддя В.С. Адаховська
Суд | Господарський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 11.11.2020 |
Оприлюднено | 19.11.2020 |
Номер документу | 92918332 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Миколаївської області
Адаховська В.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні