Ухвала
від 16.11.2020 по справі 214/1304/20
САКСАГАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КРИВОГО РОГУ

Справа № 214/1304/20

2/214/1610/20

У Х В А Л А

підготовчого засідання

16 листопада 2020 року Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу в складі:

головуючого судді Ковтун Н.Г.

за участі секретаря судового засідання Фартушної Є.К.

предстанвика позивача ОСОБА_1

представника відповідача Кириченка В.О.

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м.Кривому Розі позовну заяву ОСОБА_2 до Гаражного кооперативу Кооператив автолюбителів Калина про усунення перешкод у користуванні гаражу № НОМЕР_1 ГК КА Калина , який належить члену кооперативу ОСОБА_2 шляхом відновлення електропостачання до гаражу № НОМЕР_1 Гаражного кооперативу Кооператив автолюбителів Калина та зустрічна позовна заява Гаражного кооперативу Кооператив автолюбителів Калина до ОСОБА_2 про стягнення боргу,

В С Т А Н О В И В :

До суду надійшла уточнена позовна заява ОСОБА_2 до Гаражного кооперативу Кооператив автолюбителів Калина про усунення перешкод у користуванні гаражу № НОМЕР_1 ГК КА Калина , який належить члену кооперативу ОСОБА_2 шляхом відновлення електропостачання до гаражу № НОМЕР_1 Гаражного кооперативу Кооператив автолюбителів Калина та зустрічна позовна заява Гаражного кооперативу Кооператив автолюбителів Калина до ОСОБА_2 про стягнення боргу.

В підготовчому судовому засіданні представник позивача за первісним позовом вказав, що позовні вимоги викладені в остаточній редакції, позивач не ставить питання про визнання недійсним рішення загальних зборів членів правління ГК КА Калина про відключення від електроенергії гаражу № НОМЕР_1 , але позовні вимоги про усунення перешкод в користуванні гаражем пов`язані з цим рішенням. Просить закрити підготовче засідання та призначити справу до судового розгляду, вважає, що справа підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Представник відповідача за первісним позовом зазначив, що рішенням членів правління позивача було відключено від електропостачання. Кооператив має договір з ДТЄК на електропостачання, а потім з загальної мережі електропостачання надається кожного члену кооперативу, Статутні документі кооперативу передбачають відключення членів кооперативу за заборгованість. Раніше представником кооперативу адвокатом Ковалик М. подавалось клопотання про закриття провадження за позовом ОСОБА_2 , оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства. Представник відповідача підтримає дане клопотання.

Дослідивши позовні вимоги ОСОБА_2 та ГК КА Калина суд приходить до висновку, що дані позовні вимоги не підлягають розгляду судом в порядку цивільного судочинства.

Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Спірні правовідносини регулюються Законом України від 10 липня 2003 року № 1087-IV Про кооперацію (далі - Закон № 1087-IV), який визначає правові, організаційні, економічні та соціальні основи функціонування кооперації в Україні (преамбула цього Закону).

Згідно зі статтею 1 Закону № 1087-IV кооперація - система кооперативних організацій, створених з метою задоволення економічних, соціальних та інших потреб своїх членів.

Кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об`єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування (стаття 2 Закону № 1087-IV).

Підвідомчість господарських справ установлена статтею 12 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України; у редакції, чинній на час подання позову та розгляду справи судами першої й апеляційної інстанцій), згідно з пунктами 1, 4 частини першої якої господарським судам підвідомчі справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах: між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, членами), у тому числі учасником, який вибув; між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи, пов`язаними зі створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності такої особи, крім трудових спорів.

Господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності та інші справи у визначених законом випадках, зокрема справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю , управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів; справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі, крім правочинів у сімейних та спадкових правовідносинах; й інші справи у спорах між суб`єктами господарювання (частина перша статті 20 ГПК України).

Із урахуванням наведених норм матеріального і процесуального права, правовідносини, які виникли між сторонами у справі, є господарсько-правовими.

Схожі висновки зробила Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24 квітня 2019 року у справі № 509/577/18 (провадження № 14-170цс19), від 18 грудня 2019 року у справі № 640/1029/18 (провадження № 14-443цс19) та зазначила, що при визначенні підвідомчості (предметної та суб`єктної юрисдикції) справ, що виникають з корпоративних відносин, слід виходити з таких міркувань.

За змістом положень статті 167 Господарського кодексу України (далі - ГК України) корпоративні відносини - це відносини, які виникають, змінюються та припиняються щодо права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Стаття 55 ГК України визначає господарські організації як юридичні особи, створені відповідно до ЦК України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.

Господарською діяльністю у ГК України вважається діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Цей Кодекс розрізняє господарську діяльність, яка має на меті отримання прибутку (підприємництво) і некомерційну господарську діяльність, яка здійснюється без такої мети (стаття 3).

За способом утворення (заснування) та формування статутного капіталу стаття 63 ГК України відносить кооперативні підприємства до корпоративних, а за формою власності - до підприємств колективної власності.

Корпоративне підприємство характеризується тим, що утворюється, як правило, двома або більше засновниками за їх спільним рішенням (договором), діє на основі об`єднання майна та/або підприємницької чи трудової діяльності засновників (учасників), їх спільного управління справами, на основі корпоративних прав, у тому числі через органи, що ними створюються, участі засновників (учасників) у розподілі доходів та ризиків підприємства.

Підприємством колективної власності визнається корпоративне або унітарне підприємство, що діє на основі колективної власності засновника (засновників) (стаття 93 ГК України).

Кооперативи як добровільні об`єднання громадян з метою спільного вирішення ними економічних, соціально-побутових та інших питань можуть створюватися у різних галузях (виробничі, споживчі, житлові тощо). Діяльність різних видів кооперативів регулюється законом. Господарська діяльність кооперативів повинна здійснюватися відповідно до вимог цього Кодексу, інших законодавчих актів (стаття 94 ГК України).

Особливості створення кооперативів та ведення господарської діяльності обслуговуючими кооперативами визначається Законом України Про кооперацію .

За змістом положень статей 2, 6, 9 цього Закону кооператив є юридичною особою, державна реєстрація якого проводиться в порядку, передбаченому законом. Відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути сільськогосподарськими, житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо.

Обслуговуючий кооператив - це кооператив, який утворюється шляхом об`єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу. Обслуговуючий кооператив надає послуги своїм членам, не маючи на меті одержання прибутку (статті 2, 23 Закону України Про кооперацію ).

Таким чином, обслуговуючий кооператив незалежно від напряму його діяльності є господарською організацією - юридичною особою, яка здійснює некомерційну господарську діяльність з моменту державної реєстрації на підставі закону та свого статуту.

За змістом наведених норм корпоративні права характеризуються тим, що особа, яка є учасником (засновником, акціонером, членом) юридичної особи має право на участь в управлінні господарською організацією та інші правомочності передбачені законом і статутними документами.

Згідно з положеннями статті 12 Закону України Про кооперацію основними правами члена кооперативу є, зокрема, участь в господарській діяльності кооперативу, а також в управлінні кооперативом, право голосу на його загальних зборах, право обирати і бути обраним в органи управління; користування послугами кооперативу; право вносити пропозиції щодо поліпшення роботи кооперативу, усунення недоліків у роботі його органів управління та посадових осіб; право звертатися до органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу, посадових осіб кооперативу із запитами, пов`язаними з членством у кооперативі, діяльністю кооперативу та його посадових осіб, одержувати письмові відповіді на свої запити.

Відповідно, члени обслуговуючого кооперативу незалежно від напряму його діяльності є носіями корпоративних прав, а відносини між його членами та кооперативом, які пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, є корпоративними.

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги сторін піддлягають розгляду судом господарської юрсдикції.

Відповідно до вимог ст. 255 ч.1 п.1 ЦПК України суд закриває справу, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства,

На підставі викладеного та керуючись ст.255, 260 ЦПК України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Закрити справу за позовом ОСОБА_2 до Гаражного кооперативу Кооператив автолюбителів Калина про усунення перешкод у користуванні гаражу № НОМЕР_1 ГК КА Калина , який належить члену кооперативу ОСОБА_2 шляхом відновлення електропостачання до гаражу № НОМЕР_1 Гаражного кооперативу Кооператив автолюбителів Калина та зустрічна позовна заява Гаражного кооперативу Кооператив автолюбителів Калина до ОСОБА_2 про стягнення боргу у звязку з тим, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Роз"яснити сторонам їх право звернутись з пред"явленими ними позовними вимогами до суду господарського суду.

Ухвала суду може бути оскаржена протягом 15 днів до Дніпровського апеляційного суду через Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу Дніпропетровської області.

Повний текст ухвали виготовлено 18.11.2020.

Суддя Н.Г.Ковтун

СудСаксаганський районний суд м.Кривого Рогу
Дата ухвалення рішення16.11.2020
Оприлюднено19.11.2020
Номер документу92931613
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —214/1304/20

Ухвала від 03.06.2021

Цивільне

Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу

Ковтун Н. Г.

Ухвала від 19.11.2020

Цивільне

Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу

Ковтун Н. Г.

Ухвала від 16.11.2020

Цивільне

Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу

Ковтун Н. Г.

Ухвала від 16.11.2020

Цивільне

Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу

Ковтун Н. Г.

Ухвала від 09.04.2020

Цивільне

Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу

Ковтун Н. Г.

Ухвала від 03.03.2020

Цивільне

Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу

Ковтун Н. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні