Справа № 727/8232/20
Провадження № 2/727/1703/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2020 року Шевченківський районний суд м.Чернівці в складі:
головуючого судді: Одовічен Я.В.
за участю секретаря: Кицинюка С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернівці цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Експрес Медіа Друк до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором купівлі-продажу, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором купівлі-продажу.
Посилався на те, що 20.03.2018 року між ТОВ Експрес Медіа Дрек та ОСОБА_1 було укладено договір №97. Відповідно до умов вказаного договору, постачальник зобов`язався на умовах та в порядку, визначених цим договором постачати і передавати у власність покупця періодичні видання, а покупець зобов`язався на умовах і в порядку, визначених цим договором, приймати названий товар.
На виконання умов договору в період з червня по вересень 2019 року відповідачу було відвантажено та одержано друковану продукцію на загальну суму 22361 грн. 60 коп., що підтверджується зведеними видатковими накладними №3вРН-00850 від 30.06.2019 року, №3вРН-00977 від 31.07.2019 року, №3вРН-01103 від 31.08.2019 року.
Згідно п.4.2 Договору, за червень-серпень 2019 року покупець здійснив повернення нереалізованих видань на загальну суму 2285 грн. 60 коп.
Також вказував на те, що відповідно до п.3.3 Договору покупець оплачує продавцю за відвантажену продукцію через двадцять днів з моменту її відвантаження.
На виконання своїх зобов`язань ОСОБА_1 частково сплатила за відвантажену продукцію у червні, вересні 2020 року кошти у розмірі 1500 гривень.
Таким чином, заборгованість відповідача за відвантажену продукцію становить 18576 грн. 00 коп.
У зв`язку з тим, що відповідач своєчасно не виконала своїх зобов`язань за договором, позивач вважає, що він має право на одержання трьох відсотків річних за період з 21.07.2019 року по 05.10.2020 року у розмірі 686 грн. 91 коп. та інфляційні втрати у сумі 335 грн. 05 коп.
Окрім того, на підставі п.5.1 Договору позивачем було нараховано відповідачу до сплати пеню за період 05.10.2019 року по 05.10.2020 року у розмірі 4052 грн. 90 коп.
Просив позов задовольнити, стягнути з відповідача на його користь заборгованість за договором у розмірі 18576 грн. 00 коп., пеню у розмірі 4052 грн. 90 коп., інфляційні втрати у сумі 335 грн. 05 коп., три проценти річних в сумі 686 грн. 91 коп. та понесені судові витрати у сумі 2102 грн. 00 коп.
Відповідачем відзиву на позов подано не було.
Представник позивача у судове засідання не з`явився, у поданій до суду заяві просив розглянути справу у його відсутності, позов підтримав.
Відповідач у судове засідання повторно не з`явився, про час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином за останнім відомим місцем проживання в порядку, передбаченому положеннями ст.130,131 ЦПК України, про що у справі є належні докази, про причини відсутності не повідомили.
Відповідно до ст.280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
З урахуванням викладеного, а також наявністю згоди позивача на проведення заочного розгляду даної справи, суд вважає за можливе на підставі ст. 280 ЦПК України розглянути вказану справу у відсутності відповідача, на підставі наявних у справі доказів.
Згідно положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що 20 березня 2018 року між ТОВ Експрес Медіа Друк та ОСОБА_1 було укладено договір поставки друкованої продукції №97 (а.с. 12-15 ).
Відповідно до Розділу 1 Договору продавець зобов`язався поставити покупцеві, а покупець зобов`язується приймати друковану продукцію і оплатити її на умовах, визначених в Договорі. Ціна на друковану продукцію вказується в протоколі погодження договірної ціни (Додаток №1), що є невід`ємною частиною договору.
Право власності на передану покупцеві друковану продукцію, але не реалізовану ним зберігається за продавцем до моменту її оплати покупцем.
За змістом п.3.3 Договору покупець оплачує продавцю відвантажену продукцію через 20 днів з моменту відвантаження друкованої продукції.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є договори. Оскільки сторони уклали договір, вони набули взаємних прав та обов`язків.
Частиною 1 ст. 626ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до ст. 6 ЦК України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч. 1 ст. 627 ЦК України).
Згідно з ч. 1 ст. 628 ЦК України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст.638ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Статтею 629 ЦК України визначено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 525, 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлено строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк. Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відсутність у боржника необхідних коштів не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов`язання - ст. 617 ЦК України.
Відповідно до ч. ч. 1-2 ст. 692 ЦК України, покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.
Цивільне законодавство України передбачає право сторін на розірвання укладеного договору з підстав, передбачених ст. 651 ЦК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Стаття 655 ЦК України закріплює законодавче визначення договору купівлі-продажу, згідно з яким за цим договором одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Істотними умовами договору купівлі-продажу є умови про предмет та ціну.
Ціна - це грошова сума, яка підлягає сплаті покупцем за одержану від продавця річ.
Відповідно до частини першої статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.
За загальним правилом (частина перша статті 692 ЦК України) оплата товару за договором купівлі-продажу здійснюється після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
За правилами статті 692 ЦК України покупець повинен виконати свій обов`язок щодо оплати одразу в повному обсязі, тобто сплатити продавцеві повну ціну переданого товару. Сторони можуть відійти від цього положення, застосувавши розстрочення платежу (частина друга статті 692 ЦК України).У випадку, якщо договором купівлі-продажу передбачена оплата товару через певний час після його передачі покупцю, покупець повинен провести оплату в строк, передбачений договором.Якщо покупець не виконує свого обов`язку щодо оплати переданого йому товару в установлений договором купівлі-продажу строк, продавець набуває право вимоги такої оплати (частина третя статті 692 ЦК України) або розірвання договору з підстав, передбаченихстаттею 651 ЦК України.
Як було встановлено судом, ТОВ Експрес Медіа Друк , відповідно до зведеної видаткової накладної №3вРН-00850 від 30.06.2019 року відвантажило ОСОБА_1 друкованої продукції на суму 8598 грн. 00 коп. (а.с.17). 31.07.2019 року ТОВ Експрес Медіа Друк відвантажило ОСОБА_1 друкованої продукції на суму 7121 грн. 80 коп. та 31.08.2019 року - на суму 6641 грн. 80 коп. (а.с.18).
Згідно п.4.2 Договору, за червень-серпень 2019 року покупець здійснив повернення нереалізованих видань на загальну суму 2285 грн. 60 коп. (а.с. )
На виконання своїх зобов`язань ОСОБА_1 частково сплатила за відвантажену продукцію у червні, вересні 2020 року кошти у розмірі 1500 гривень (а.с.22,23).
Таким чином, залишок заборгованості за договором становить 18576 грн. 00 коп.
За змістом ст.598 ЦК України зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.
За загальним правилом зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (стаття 599 ЦК України).
Належним виконанням зобов`язання є виконання, прийняте кредитором, у результаті якого припиняються права та обов`язки сторін зобов`язання.
Згідно ст.611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Судом також встановлено, що п.5.1. Договору сторони погодили, що у випадку несвоєчасної оплати покупець сплачує на користь продавця пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на суму заборгованості за кожен день прострочення.
За змістом ст.549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасного виконання грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до умов договору, позивачем було нараховано відповідачу до сплати пеню за період 05.10.2019 року по 05.10.2020 року у розмірі 4052 грн. 90 коп. (а.с.31).
Окрім того, звертаючись до суду з позовом, позивач виходив із положень ст.625 ЦК України та вважає, що має право на нарахування та одержання сум, передбачених статтею.
За змістом ст.625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
За змістом зазначеної норми закону нарахування інфляційних втрат на суму боргу і 3% річних входять до складу грошового зобов`язання і вважаються особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання. Вони є способом захисту майнового права й інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів і отриманні компенсації (плати) від боржника, який користується утримуваними грошовими коштами, що належить сплатити кредиторові.
Як вбачається з наданого суду представником позивача розрахунку, у зв`язку неналежним виконанням зобов`язання у відповідача виникла заборгованість у розмірі 686 грн. 91 коп. - три відсотки річних; 335 грн. 05 коп. - інфляційні втрати.Зазначений розрахунок відповідачем будь-якими доказами спростований не був.
За таких обставин, суд, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, а також враховуючи те, що відповідач не належно виконував свої зобов`язання за укладеним договором, приходить до висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню.
Згідно ч.1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, тому з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений позивачем судовий збір в розмірі 2102 грн. 00 коп.
Керуючись ст.ст.526, 536, 610, 611, 614, 625, 626, 653, 1046, 1049 Цивільного кодексу України, ст.ст.60, 61, 65 СК України, ст.ст. 4, 12, 13, 76-83, 130, 131, 259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю Експрес Медіа Друк -задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ), яка проживає за адресою АДРЕСА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Експрес Медіа Друк (ЄДРПОУ - 38380732), яке розташоване в м.Львів вул.Володимира Великого, 5А, заборгованість за договором №97 від 20.03.2018 року у розмірі 18576 грн. 00 коп., пеню у розмірі 4052 грн. 90 коп., інфляційні втрати у сумі 335 грн. 05 коп., три проценти річних в сумі 686 грн. 91 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Експрес Медіа Друк понесені судові витрати у розмірі 2102 грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Суддя Шевченківського
районного суду м.Чернівці Одовічен Я.В.
Суд | Шевченківський районний суд м. Чернівців |
Дата ухвалення рішення | 18.11.2020 |
Оприлюднено | 19.11.2020 |
Номер документу | 92940173 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Шевченківський районний суд м. Чернівців
Одовічен Я. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні