Провадження № 2/742/1247/20
Єдиний унікальний № 742/2525/20
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 листопада 2020 року Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі: головуючого судді Бездідька В.М., при секретарі Шептун В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду м. Прилуки цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в особі законного представника ОСОБА_2 , представник позивача - адвокат Джура С.П., до територіальної громади с. Ковтунівка Прилуцького району Чернігівської області в особі Ковтунівської сільської ради та Головного управління Держгеокадастру в Чернігівській області про визнання у порядку спадкування права на завершення приватизації земельної ділянки та одержання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом у якому просить визнати за нею право на завершення приватизації земельної ділянки площею 2,0000 га, розташовану на території Ковтунівської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області та одержання документів, що посвідчують право власності на цю земельну ділянку на її ім`я в порядку спадкування за законом після смерті її батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , який є батьком позивача. На час смерті та відкриття спадщини ОСОБА_3 проживав і був зареєстрований в АДРЕСА_1 . В силу дії ч. 4 ст. 1268 Цивільного кодексу України, позивач - дочка спадкодавця ОСОБА_4 , як малолітня особа, вважається такою, що прийняла спадщину. ОСОБА_2 , діюча як законний представник малолітньої ОСОБА_4 , звернулася до приватного нотаріуса Прилуцького міського нотаріального округа Ігнатова Д.Є. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку площею 2,0000 га, що розташована на території Ковтунівської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області, після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Листом приватний нотаріус Ігнатов Д.Є. повідомив заявника, що відсутні правові підстави видати свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку площею 2,0000 га, оскільки за час свого життя спадкодавець ОСОБА_3 не зареєстрував у встановленому порядку своє право власності на цю земельну ділянку. Померлий ОСОБА_3 був учасником бойових дій, приймав участь у антитерористичній операції. За життя звернувся до відповідних органів для оформлення у власність земельної ділянки площею 2,0000 га, отримав дозвіл, але оформити у власність не встиг, так як після отримання документів ОСОБА_3 серйозно захворів, що було пов`язано з отриманням ним важкого поранення при участі в АТО, та ІНФОРМАЦІЯ_1 помер. З причини тривалої хвороби та передчасної смерті ОСОБА_3 не зареєстрував у встановленому порядку своє право власності на отриману ним у власність земельну ділянку, що і спричинило звернення позивача, як спадкоємця, до суду.
Позивач та його представник в судове засідання не з`явилися, проте згідно поданої представником заяви просить суд розглядати справу без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить задовольнити, судовий збір не стягувати.
Відповідачі в судове засідання також не з`явилися, а також не подали відзиву на позовну заяву і не повідомили про поважні причини неявки в судове засідання, хоча про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.
У зв`язку з цим суд на підставі ст. 280 ЦПК України вважає за можливе ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , який є батьком позивачки - малолітньої ОСОБА_4 , про що в книзі реєстрації актів про смерть Прилуцького міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області 17.09.2019 року зроблено відповідний актовий запис за № 681 (а.с.12).
Відповідно до копії свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 видане 18.01.2011, ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , батько - ОСОБА_3 , мати - ОСОБА_2 (а.с.13).
ОСОБА_2 , діюча як законний представник малолітньої ОСОБА_4 , звернулася до приватного нотаріуса Прилуцького міського нотаріального округа Ігнатова Д.Є. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку площею 2,0000 га, що розташована на території Ковтунівської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області, після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Листом від 01.09.2020 року № 516/02-14 приватний нотаріус Ігнатов Д.Є. повідомив заявника, що відсутні правові підстави видати свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку площею 2,0000 га, оскільки за час свого життя спадкодавець ОСОБА_3 не зареєстрував у встановленому порядку своє право власності на цю земельну ділянку (а.с.24).
Померлий ОСОБА_3 був учасником бойових дій, приймав участь у антитерористичній операції, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 13.07.2015 року (а.с.17).
Відповідно до вимог діючого законодавства України ОСОБА_3 звернувся із відповідною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га, для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності на території Ковтунівської сільської ради Прилуцького району, з метою отримання її у власність. Наказом Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 17.07.2018 року № 25-5411/14-18-сг надано дозвіл ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності розташовану на території Ковтунівської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області орієнтовним розміром 2,00 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства (а.с.18).
На виконання наказу Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 17.07.2018 року № 25-5411/14-18-сг ОСОБА_3 замовив в спеціалізованого суб`єкта - землевпорядника виготовлення проекту землеустрою (а.с.20-23).
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 20.09.2018 року № 25-7438/14-18-сг затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_3 на території Ковтунівської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області та надано у власність ОСОБА_3 земельну ділянку площею 2,0000 га (кадастровий номер 7424184100:02:000:0632) для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташовану на території Ковтунівської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області (а.с.19).
Згідно Звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки, проведену 04.09.2020 року суб`єктом оціночної діяльності ОСОБА_5 , вартість земельної ділянки, призначеної для ведення особистого селянського господарства загальною площею 2000 кв.м, розташовану за адресою: Чернігівська область, Прилуцький район, Ковтунівська сільська рада, кадастровий номер 7424184100:02000:0632 становить 29800,00 гривень (а.с.25).
Згідно ч. 2 ст.373 Цивільного кодексу України, право власності на землю набувається і здійснюється відповідно до закону.
Відповідно до статті 392 Цивільного кодексу України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також в разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно ч. 2 ст.158 Земельного кодексу України, виключно судом вирішуються спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб.
Згідно п. б) ч.1 статті 81 Земельного кодексу України, громадяни набувають право власності на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Відповідно до ч. 2 статті 90 ЗК України, порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.
Згідно п. а) ч. 3 статті 152 ЗК України, захист прав громадян на земельні ділянки здійснюється шляхом, визнання прав.
Відповідно до п. "г" ч. 1 статті 131 ЗК України, громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини, а порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають із моменту державної реєстрації цих прав.
Набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності наступних юридичних фактів у їх сукупності: ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю, укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки; виготовлення технічної документації на земельні ділянки; визначення меж земельної ділянки в натурі; погодження із суміжними землевласниками та землекористувачами; одержання у встановленому порядку Державного акта на землю; реєстрація права власності на земельну ділянку. Якщо зазначені вимоги спадкодавцем не дотримано - право власності на конкретні земельні ділянки не виникає та відповідно до ст. 1216 ЦК не переходить до спадкоємців у порядку спадкування, за винятком встановлених випадків, на які поширюється дія п. 1 розділу Х Перехідні положення ЗК України.
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ листом від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних прав про спадкування роз`яснив, що в разі, якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі ст. 125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця.
Тобто, право на завершення процедури приватизації та отримання земельних ділянок у власність, яке належало померлій особі на момент відкриття спадщини, не припинилося внаслідок її смерті.
Відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до частини першої статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до частини п`ятої статті 1268 ЦК України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Згідно частини третьої статті 1296 ЦК України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Тлумачення вказаних норм свідчить, що законодавець розмежовує поняття виникнення права на спадщину та виникнення права власності на нерухоме майно, що входить до складу спадщини , і пов`язує із виникненням цих майнових прав різні правові наслідки. Виникнення у спадкоємця права на спадщину, яке пов`язується з її прийняттям, як майнового права зумовлює входження права на неї до складу спадщини після смерті спадкоємця, який не одержав свідоцтва про право на спадщину або не здійснив державну реєстрацію права.
Тобто, відсутність реєстрації права власності на спірне майно, а також відсутність у спадкоємця документа про право власності на спадкове майно, не є перешкодою для реалізації спадкоємцем права на прийняття спадщини після смерті спадкодавця, оскільки виникнення у спадкоємця права на спадщину, яке пов`язується з її прийняттям, як майнового права зумовлює входження права на неї до складу спадщини після смерті спадкоємця, який не здійснив державну реєстрацію права.
Саме таку правову позицію визначив Верховний Суд у складі Другої судової палати Касаційного цивільного суду у Постанові від 14 серпня 2019 року у справі № 523/3522/16-ц (провадження № 61-21211св18).
Пунктом 10 Постанови Пленуму Верховного суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 року № 7 визначено, що відповідно до статті 1225 ЦК (435-15 ) право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Згідно ч. 1 ст. 59 ЦПК України, права, свободи та інтереси малолітніх осіб віком від чотирнадцяти років до вісімнадцяти років, можуть захищати їх батьки, а відповідно до ч. 3 даної статті законні представники можуть доручати вести справи в суді іншим особам.
За таких обставин, враховуючи об`єктивну неможливість оформлення позивачем спадкових прав у встановленому законом порядку, а також те, що після отримання вказаних вище документів ОСОБА_3 серйозно захворів та ІНФОРМАЦІЯ_1 помер, з причини тривалої хвороби та передчасної смерті не зареєстрував у встановленому порядку своє право власності на отриману ним у власність земельну ділянку, суд вважає за необхідне задовольнити цивільний позов у повному обсязі.
Керуючись вищевикладеним, на підставі ст. ст.12, 13, 81, 258-259, 263, 264, 265, 352, 354, 355, п.п.15.5 п.15 розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 , в особі законного представника ОСОБА_2 , представник позивача - адвокат Джура С.П., до територіальної громади с. Ковтунівка Прилуцького району Чернігівської області в особі Ковтунівської сільської ради та Головного управління Держгеокадастру в Чернігівській області про визнання у порядку спадкування права на завершення приватизації земельної ділянки та одержання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП - НОМЕР_3 , право на завершення приватизації земельної ділянки площею 2,0000 га (кадастровий номер 7424184100:02:000:0632) для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташовану на території Ковтунівської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області та одержання документів, що посвідчують право власності на цю земельну ділянку на її, ОСОБА_4 , ім`я, в порядку спадкування за законом після смерті її батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заочне рішення може бути переглянуте Прилуцьким міськрайонним судом Чернігівської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернігівського апеляційного суду через Прилуцький міськрайонний суд. Позивач, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя В.М. Бездідько
Суд | Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 17.11.2020 |
Оприлюднено | 19.11.2020 |
Номер документу | 92943683 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області
Бездідько В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні