Рішення
від 12.11.2020 по справі 155/1120/19
ГОРОХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №155/1120/19

Провадження №2/155/271/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

12 листопада 2020 року місто Горохів

Горохівський районний суд Волинської області в складі:

головуючого-судді - Адамчук Г.М.,

за участю секретаря судового засідання - Ревуцької М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Акціонерного товариства комерційний банк ПриватБанк до ОСОБА_1 про стягнення боргу кредитором спадкодавця, -

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство комерційний банк "ПриватБанк" звернулось в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення боргу кредитором спадкодавця.

Свій позов мотивує тим, що ОСОБА_2 підписала заяву б/н від 08 вересня 2010 року, згідно якої отримала кредит у розмірі 10200,00 гривень у вигляді встановленого кредитного ліміту на картковий рахунок. ІНФОРМАЦІЯ_1 позичальник ОСОБА_2 померла. Станом на дату смерті позичальника перед банком за кредитним договором становить - 11626,52 гривень з урахуванням внесених коштів на погашення заборгованості. Приватним нотаріусом Горохівського районного нотаріального округу Волинської області Кудимом Р.А. було надано відповідь, в якій зазначалося, що спадкоємцем померлої ОСОБА_2 є ОСОБА_1 , який звернувся із заявою про прийняття спадщини. Враховуючи ви

Враховуючи наведене, просить стягнути з ОСОБА_1 11626,52 гривень заборгованості за кредитним договором та судові витрати по справі.

Представник АТ КБ "Приватбанк" подав клопотання про розгляд справи у його відсутність, позов підтримує повністю та просить його задовольнити. Крім того, заявив клопотання про проведення заочного розгляду справи.

Відповідач в судове засідання не з`явився, хоча належним чином повідомлявся про час, дату та місце розгляду справи. Клопотань та заяв від відповідача не надходило.

Розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає вимогам ч.2 ст.247 ЦПК України.

За погодженням представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає вимогам ст. 280 ЦПК України.

Суд, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 підписала заяву б/н від 08 вересня 2010 року, згідно якої отримала кредит у розмірі 10200,00 гривень у вигляді встановленого кредитного ліміту на картковий рахунок.

Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 позичальник ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.82).

Станом на дату смерті позичальника перед банком за кредитним договором становить - 11626,52 (заборгованість за тілом кредита) гривень з урахуванням внесених коштів на погашення заборгованості. (а.с.206).

Відповідно до вимог статей 608, 1218,1219 ЦК України, у зв`язку із смертю боржника припиняються лише ті зобов`язання, які нерозривно зв`язані з його особою і не можуть бути виконані іншою особою, в той час як у результаті спадкування до спадкоємця переходять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцю на час відкриття спадщини і не припинилися унаслідок його смерті.

Частиною 1 та частиною 3 ст.1268, ч.1 ст.1269, ч.1 ст.1270 Цивільного кодексу України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

За змістом зазначених норм вбачається, що прийняття особою спадщини обумовлюється або постійним проживанням спадкоємця зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, або в разі відсутності наведених вище обставин, - поданням до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини у визначений ч. 1 ст. 1270 Цивільного кодексу України строк.

Відповідно до копії спадкової справи заведеної Приватним нотаріусом Горохівського нотаріального округу Волинської області Кудимом Р.А. №30/2019 , після смерті спадкодавця ОСОБА_2 , спадкове майно яке складається з земельної ділянки площею 2,4658 га. кадастровий номер 0720887400:01:003:0363, яка розташована на території Скобелківської сільської ради Горохівського району Волинської області, прийняв син спадкодавця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Спадкоємці ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , подали заяви у яких зазначено, що від прийняття спадщини, яка залишилася після смерті ОСОБА_2 відмовляються.

Встановлено, що відповідач ОСОБА_1 прийняв спадщину після смерті ОСОБА_2 шляхом постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини, а також шляхом подання заяви про прийняття спадщини.

Згідно ч.1 ст.609 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняється смертю боржника, якщо воно є нерозривно пов`язаним з його особою і у зв`язку з цим не може бути виконане іншою особою.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.1281 Цивільного кодексу України, спадкоємці зобов`язані повідомити кредитора спадкодавця про відкриття спадщини, якщо їм відомо про його борги. Кредиторові спадкодавця належить протягом шести місяців від дня, коли він дізнався або міг дізнатися про відкриття спадщини, пред`явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, незалежно від настання строку вимоги.

Якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про відкриття спадщини, він має право пред`явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, протягом одного року від настання строку вимоги.

У відповідності до ст. 1282 Цивільного кодексу України, спадкоємці зобов`язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов`язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині. Вимоги кредитора спадкоємці зобов`язані задовольнити шляхом одноразового платежу, якщо домовленістю між спадкоємцями та кредитором інше не встановлено. У разі відмови від одноразового платежу суд за позовом кредитора накладає стягнення на майно, яке було передане спадкоємцям в натурі.

Положення зазначеної норми застосовуються у випадку дотримання кредитором статті 1281 ЦК України щодо строків пред`явлення ним вимог до спадкоємців. Недотримання цих строків, які є присічними (преклюзивними), позбавляє кредитора права вимоги до спадкоємців.

Зазначена правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду України № 6-2962цс16 від 12 квітня 2017 року.

Вимога може бути пред`явлена кредитором безпосередньо спадкоємцю, а також через нотаріуса за місцем відкриття спадщини, який у строк, встановлений ст.1281 Цивільного кодексу України, приймає претензії кредиторів від спадкодавця. Даний строк не є строком, у який кредитор має звернутися до суду з позовом про стягнення боргу зі спадкоємця. Заявлення кредитором своїх вимог до спадкоємців не безпосередньо, а через нотаріуса не суперечить приписам ч.2 ст.1281 Цивільного кодексу України. При цьому, на відміну від безпосереднього повідомлення спадкоємців кредитор, повідомляючи останніх про свої вимоги через нотаріуса, не зобов`язаний зважати на факт прийняття спадщини, оскільки нотаріус повинен прийняти відповідну заяву кредитора незалежно від того, чи прийняв спадщину хоча б один зі спадкоємців і чи встановлені спадкоємці взагалі.

Оскільки зі смертю боржника зобов`язання з повернення кредиту включаються до складу спадщини, то умови кредитного договору щодо строків повернення кредиту не застосовуються, а підлягають застосуванню норми статей 1281, 1282 ЦК України щодо строків пред`явлення кредитором вимог до спадкоємців і порядку задоволення цих вимог кредитора.

Відповідач, як спадкоємець померлого позичальника, який не виконав умови кредитного договору, прийнявши спадщину, в силу ст.ст.1281, 1282 ЦК України зобов`язаний у межах вартості спадщини задовольнити вимоги кредитора, відтак, суд приходить до висновку про обґрунтованість та законність заявлених позовних вимог, а тому вважає задовольнити їх у повному обсязі.

У відповідності до ст.141 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судові витрати, що складаються з судового збору в розмірі 1921,00 гривень який був сплачений позивачем при зверненні до суду з даним позовом.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 4,12,81,89,141,247,265,

274-279, 280-289 ЦПК України, ст.ст.509, 526, 527, 530 ЦК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов Акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 (жителя АДРЕСА_1 , ІПН: НОМЕР_2 ) на користь Акціонерного товариства комерційний банк "ПриватБанк" (01001, місто Київ, вулиця Грушевського, 1Д, код ЄДРПОУ:14360570, рахунок № НОМЕР_3 , МФО:305299) заборгованість за кредитним договором №б/н від 08 вересня 2010 року в сумі 11626(одинадцять тисяч шістсот двадцять шість) гривень 52 копійки.

Стягнути з ОСОБА_1 (жителя АДРЕСА_1 , ІПН: НОМЕР_2 ) на користь Акціонерного товариства комерційний банк "ПриватБанк" (01001, місто Київ, вулиця Грушевського, 1Д, код ЄДРПОУ:14360570, рахунок № НОМЕР_3 , МФО:305299) судові витрати по справі в сумі 1921 (одну тисяча дев`ятсот двадцять одну) гривню.

Заочне рішення може бути переглянуте Горохівським районним судом Волинської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, в разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Головуючий

СудГорохівський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення12.11.2020
Оприлюднено20.11.2020
Номер документу92947945
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —155/1120/19

Ухвала від 12.11.2020

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Адамчук Г. М.

Рішення від 12.11.2020

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Адамчук Г. М.

Ухвала від 28.09.2020

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Адамчук Г. М.

Ухвала від 20.02.2020

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Адамчук Г. М.

Ухвала від 20.02.2020

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Адамчук Г. М.

Ухвала від 30.10.2019

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Адамчук Г. М.

Ухвала від 30.10.2019

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Адамчук Г. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні