РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 293/928/20
Провадження № 2/293/569/2020
18 листопада 2020 рокусмт Черняхів
Черняхівський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого - судді Бруховського Є.Б.
секретаря судового засідання Давиденко Л.П.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в смт. Черняхові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Черняхівської селищної ради про визнання права власності на будівельні матеріали,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом та просила визнати за нею право власності на Ѕ частину будівельних матеріалів, використаних при будівництві будинку АДРЕСА_1 , загальною вартістю 27 766 грн. В обґрунтування позову вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько - ОСОБА_3 . Після смерті батька залишилася спадщина, яка складається із недобудованого будинку АДРЕСА_1 . Рішенням Черняхівської селищної ради народних депутатів від 21.05.1993 року спадкодавцю за вказаною адресою було надано земельну ділянку під будівництво житлового будинку, та відповідно розпочато будівництво. Вона прийняла спадщину у встановленому законом порядку, однак оформити право власності на спадкове майно не має можливості, оскільки будинок не добудовано.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, від неї надійшла заява про розгляд справи у її відсутності, заявлений позов підтримала, просила його задовольнити.
Відповідачі в судове засідання не з`явились, від них надійшли заяви про розгляд справи у їх відсутності, заявлений позов визнали, не заперечували проти його задоволення.
В зв`язку з визнанням позову відповідачами, суд прийшов до висновку про можливість винесення рішення по суті позову при підготовчому розгляді справи згідно з ч.3 ст.200 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд позов задовольняє із наступних підстав:
В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Черняхів помер батько ОСОБА_1 - ОСОБА_3 (а.с.9) . Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина, до складу якої увійшов об`єкт незавершеного будівництва АДРЕСА_1 , що стверджується рішенням Черняхівської селищної ради народних депутатів від 21.05.1993 року про надання земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 під будівництво житлового будинку, та будівельним паспортом. Позивач ОСОБА_1 прийняла спадщину у встановленому законом порядку. Однак оформити спадщину не має можливості з підстав, що спадкове майно, а саме об`єкт незавершеного будівництва не зареєстровано за спадкодавцем.
Вказані факти сторонами не оспорюються ними визнаються. Крім того, що зазначені обставини сторонами визнаються, вони підтверджуються матеріалами справи, їх визнання відповідачем не суперечить закону та не порушує права, свободи і інтереси інших осіб, тому підстав для відмови у прийнятті визнання відповідачами позову суд не вбачає.
В зв`язку з цим, судом у відповідності із ст.82 ЦПК України, визнані вказані обставини такими, що не підлягають доказуванню.
В п.4 Перехідних положень ЦК України зазначено, що положення ЦК України (ред. 2004 р.) застосовуються до цивільних правовідносин, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.
Відповідно до абз.2,3 п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 Про судову практику в справах про спадкування відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкодавців за законом. У разі коли спадщина, яка відкрилася до набрання чинності ЦК і строк на її прийняття не закінчився до 1 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються цим Кодексом.
Оскільки спадщина після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , відкрилася і була прийнята до 01 січня 2004 року, а тому до даних спірних правовідносин слід застосувати законодавство, яке діяло на момент їх виникнення, а саме норми ЦК України(ред. 1963 р.).
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що будівництво, яке розпочате спадкодавцем не є самочинним та увійшло до складу спадщини ОСОБА_3 (ст.548 ЦК України (ред. 1963 року).
Згідно із ч.2. ст. 548 ЦК України (ред. 1963 року), незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
У відповідності до п.8 Постанови ПВС № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування якщо будівництво здійснювалося згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов`язки як забудовника входять до складу спадщини.
Згідно Інформаційного листа ВССУ № 24-150/0/4-13 28.01.2013 року, виходячи зі змісту частин першої, другої статті 331 ЦК України, частини першої статті 182 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно виникає у особи, яка створила це майно, після закінчення будівництва об`єкта нерухомості, введення його в експлуатацію, отримання свідоцтва про право власності та реєстрації права власності.
До виникнення права власності на новозбудоване нерухоме майно право власності існує лише на матеріали, обладнання та інше майно, що було використано в процесі будівництва (частина третя статті 331 ЦК).
За таких обставин, враховуючи, що об`єкт незавершеного будівництва не є самочинно збудованим, зведений на спеціально відведеній для цієї мети земельній ділянці, нотаріус відмовив спадкоємцю ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право власності на спадкове майно, іншого, позасудового порядку, для визнання такого права не існує, слід визнати за позивачем ОСОБА_1 право власності на Ѕ частину будівельних матеріалів, використаних при будівництві будинку АДРЕСА_1 , загальною вартістю 27 766 грн.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 4, 12, 13,14, 82,141,200, 265,273,352,354 ЦПК України, ст. ст. 548, 549 ЦК України (ред. 1963 р.), ст. ст.182,328, 331,392, ЦК України (ред. 2004 року), суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на Ѕ частину будівельних матеріалів, використаних при будівництві будинку АДРЕСА_1 загальною вартістю 27 766 грн.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу до Житомирського апеляційного суду через Черняхівський районний суд Житомирської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення.
Головуючий- суддя: Є.Б. Бруховський
Суд | Черняхівський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 18.11.2020 |
Оприлюднено | 20.11.2020 |
Номер документу | 92956575 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Черняхівський районний суд Житомирської області
Бруховський Є. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні