МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Д.Ростовського, 35, смт. Макарів, Київська область, 08001, тел/факс (04578)5-13-39, e-mail inbox@mk.ko.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" жовтня 2020 р. Справа №370/2172/20
Макарівський районний суд Київської області у складі головуючого судді Косенко А.В., при секретарі судового засідання Захарченко Т.М., розглянувши у підготовчому засіданні у порядку загального позовного провадження у залі суду в смт Макарів Макарівського району Київської області справу за позовом
ОСОБА_1 до Гружчанської сільської ради Макарівського району Київської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Гружчанської сільської ради Макарівського району Київської області (далі - відповідач) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, в якому просила визначити їй додатковий строк - два місяці з моменту набрання судовим рішенням законної сили для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті її бабусі ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позову позивач посилалася на те, що після смерті її бабусі ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 відкрилась спадщина за законом. Спадкоємцем другої черги є вона - позивачка.
Позивач, встановлений шестимісячний строк для прийняття спадщини пропустила з поважної причини, оскільки до 05.09.2020 року не знала про існування правовстановлюючих документів на право власності на земельні ділянки виданих за життя її бабусі, а також розуміючи, що вона, позивачка є спадкоємицею другої черги як внучка після бабусі, то й не вважала себе такою, що має право подавати заяву про прийняття спадщини. А тому саме незнання позивачкою про існування вказаних державних актів є об`єктивною, непереборною обставиною, яка не залежала від дій та волі позивачки, що відповідно до ст. 1272 ЦК України є підставою для встановлення судом додаткового строку для прийняття спадщини. При зверненні до нотаріуса з метою оформлення своїх спадкових прав після смерті бабусі, позивачці нотаріусом було роз`яснено, що вона пропустила встановлений строк для прийняття спадщини за законом, та рекомендовано з вирішенням даного питання звернутись до суду.
Оскільки, позивач на день смерті її бабусі не була зареєстрована та не проживала з нею та у визначений законом строк не подала до нотаріуса заяву про прийняття спадщини, нотаріус їй відмовив в отриманні свідоцтва про право на спадщину, що і змусило її звернутись до суду з даним позовом.
Ухвалою Макарівського районного суду Київської області від 14.09.2020 року позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено підготовче засідання на 29.10.2020 р., а відповідачу надано 15-тиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
У підготовче судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилася, від її представника - адвоката Оберемчук О.О. надійшла заява про підтримання позовних вимог та про розгляд справи без її участі та участі позивача.
Відповідач Гружчанська сільська рада Макарівського району Київської області, у підготовче засідання свого представника не направила, подала відзив, яким позов визнала, розгляд справи просила проводити за відсутності представника сільської ради.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Відповідно до ст. 206 ЦПК України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. До ухвалення судового рішення у зв`язку з визнанням позову відповідачем суд роз`яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи не обмежений представник відповідної сторони у повноваженнях на їх вчинення. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову, якщо визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Дослі дивши письмові матеріали справи суд встановив наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка до дня смерті проживала та була зареєстрована одна за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Макарівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області 05.10.2018 року (а.с. 7) та довідкою №463 від 10.09.2020 року, виданої Головою Гружчанської сільської ради Макарівського району Київської області (а.с. 14).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, до складу якої зокрема увійшли: земельна ділянка, площею 0,2283 га, яка розташована на території Київської області Макарівського району в с. Грузьке з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що підтверджується копією державного акту серії ЯЛ №440646, виданого на підставі рішення Гружчанської сільської ради №234 33 сесії 5 скликання від 12.07.2010 року (а.с. 8); та земельна ділянка, площею 0,1448 га, яка розташована на території Київської області Макарівського району в с. Грузьке з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що підтверджується копією державного акту серії ЯЛ №410649, виданого на підставі рішення Гружчанської сільської ради №234 33 сесії 5 скликання від 12.07.2010 року (а.с. 9).
Позивач відноситься до спадкоємців за законом другої черги, оскільки є внучкою покійної ОСОБА_2 , що підтверджується письмовими матеріалами справи (а.с. 10-13).
Однак після звернення до нотаріальної контори з приводу оформлення своїх спадкових прав позивачці було відмовлено у зв`язку з пропуском шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Згідно листа Макарівської РДНК № 1154/01-16 від 09.10.2020 р., спадкова справа до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 - не лічиться.
Між сторонами виникли правовідносини, які регулюються нормами Цивільного кодексу України (далі - ЦК України).
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст. ст. 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Відповідно до ст. 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Щодо поважності пропуску позивачем строку для звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, вказано наступне.
Як вказала позивач та що не заперечив відповідач, позивач до 05.09.2020 року не знала про існування правовстановлюючих документів на право власності на земельні ділянки виданих за життя її бабусі, а також розуміючи, що вона, позивачка є спадкоємицею другої черги як внучка після бабусі, то й не вважала себе такою, що має право подавати заяву про прийняття спадщини. А тому саме незнання позивачкою про існування правовстановлюючих документів на право власності на земельні ділянки виданих за життя її бабусі є об`єктивною, непереборною обставиною, яка не залежала від дій та волі позивачки.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що вказані позивачем причини пропуску нею строку звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини можна визнати поважними.
Тож, приймаючи визнання відповідачем позову, що не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд визнає їх належними, допустимими, достовірними, а позов таким, що підлягає задоволенню, оскільки достовірно встановлено, що позивач будучи спадкоємцем за законом другої черги майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , строк для прийняття спадщини, пропустила з поважних причин, тому їй слід визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.
Судові витрати по оплаті судового збору не підлягають стягненню з відповідача, оскільки відповідач не вчиняв протиправних дій, що стали підставою даного позову та покладаються на позивача.
Згідно ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 5, 76-81, 83, 95, 141, 206, 247, 265, 268, 354-355 ЦПК України суд,
у х в а л и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Гружчанської сільської ради Макарівського району Київської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк - два місяці для подання до нотаріуса заяви про прийняття спадщини, що залишилась після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , який починається з дня набрання даним рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо воно не проголошувалося - з дати складання повного його тексту, через Макарівський районний суд.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 273 ЦПК України.
Судове рішення складено та підписано 29.10.2020 року.
Реквізити сторін:
ОСОБА_1 : АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ;
Гружчанська сільська рада Макарівського району Київської області: 08052, Київська обл., Макарівський р-н, с. Грузьке, вул. Брусилівська, 2, код ЄДРПОУ 04362266.
Суддя А.В. Косенко
Суд | Макарівський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 29.10.2020 |
Оприлюднено | 20.11.2020 |
Номер документу | 92957650 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Макарівський районний суд Київської області
Косенко А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні