Рішення
від 18.11.2020 по справі 394/279/20
НОВОАРХАНГЕЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

2 6100 смт. Новоархангельськ Кіровоградської області, вул. Слави 26

18.11.2020 394/279/20

2/394/198/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого - судді Краснопольської Л.П.

за участю секретаря судового засдання Фортуни Л.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Новоархангельськ цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на 1/2 частку земельної ділянки у порядку спадкування за законом

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Новоархангельського районного суду з позовною заявою до відповідачки про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_3 , після смерті якої залишилось спадкове майно, яке складається із земельної ділянки площею 2,98 га, кадастровий номер 3523681800:02:000:1399, що знаходиться на території Іванівської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області. Заяви про прийняття спадщини подали позивач та його сестра ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Нотаріусом позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті матері у зв`язку з тим, що у витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку відомості про державну реєстрацію земельної ділянки та кадастровий номер земельної ділянки 3523681000:02:000:0155 суперечать даним вищезазначеного Державного акту виданого на ім`я померлої ОСОБА_3 . Оскільки вирішити даний спір в добровільному порядку неможливо, позивач вимушений звертатись до суду з даним позовом, просить визнати за ним право власності на 1/2 частку земельної ділянки у порядку спадкування за законом.

В судове засідання позивач не з`явився, але надіслав заяву, щодо розгляду справи у його відсутность, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просив задовольнити.

Відповідачка в судове засідання не з`явилась, надіслала до суду відзив на позовну заяву, згідно якого визнає позовні вимоги в повному обсязі, не заперечувала проти задоволення та просила судове засідання проводити без її участі.

Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявляти клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Враховуючи те, що відповідно до ч. 1 ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи та проводить його в даному підготовчому судовому засіданні на підставі доказів наявних у справі.

Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних підстав:

Судом встановлено, що предметом спору в даній справі є правовідносини щодо визнання права власності в порядку спадкування, які регулюються нормами ЗК України та ЦК України.

Пунктом 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування роз`яснено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження. Згідно п.23 Постанови Пленуму ВСУ Про судову практику у справах про спадкування №7 від 30.05.2008 року свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку установленому цивільним законодавством.

В судовому засіданні встановлено, що позивач одержав постанову про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_3 у зв`язку з тим, що відомості про державну реєстрацію земельної ділянки та кадастровий номер земельної ділянки 3523681000:02:000:0155 суперечать даним вищезазначеного Державного акту виданого на ім`я померлої ОСОБА_3 . З вищенаведеного та листа відділу у Новоархангельському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області №977/117-17 від 27.12.2017 року, виявляється, що земельній ділянці ОСОБА_3 , згідно державного акта на право приватної власності на землю серії ІІ-КР № 035368 виданого Іванівською сільською радою Новоархангельського району Кіровоградської області, присвоїли інший кадастровий номер, а її кадастровий номер присвоєно іншій земельній ділянці, що також розташована на території Іванівської сільської ради. (а.с.18-19)

Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого виконавчим комітетом Іванівської сільської ради 16 червня 2009 року за актовим записом №10, ОСОБА_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.10)

За життя ОСОБА_3 мала у власності земельну ділянку площею 2,98 га (кадастровий номер - 3523681800:02:000:1399), для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Іванівської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області в межах згідно з планом, на підставі державного акта на право приватної власності на землю серії ІІ-КР № 035369, виданого 18 квітня 2001 року Іванівською сільською радою Новоархангельського району Кіровоградської області (а.с.13)

Копією свідоцтва про народження позивача серії НОМЕР_2 від 19.07.1954 року, підтверджується його родинний зв`язок з померлою, а саме те, що ОСОБА_3 доводиться матір`ю позивачу(а.с.9)

Згідно довідки, виданої Іванівською сільською радою Новоархангельського району Кіровоградської області №207 від 06.11.2018 року, ОСОБА_3 була зареєстрований до дня смерті по АДРЕСА_1 . На момент смерті ОСОБА_3 а даному домоволодінні проживав та був зареєстрований чоловік ОСОБА_5 (а.с.12)

Згідно інформації, що була витребувана судом у Новоархангельській районній державній нотаріальній конторі Кіровоградської області, після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 , спадкова справа не відкривалась (а.с.36-38).

Згідно копії спадкової справи № 1023/2013, заведеної після смерті ОСОБА_4 померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , що була витребувана судом у П`ятнадцятій Київській державній нотаріальній конторі, спадкоємцем після смерті останньої є ОСОБА_2 . Таким чином, спадкоємцями після смерті ОСОБА_3 є ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , після смерті якої спадкоємцем прав та обов`язків є ОСОБА_2 .

Згідно копії витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, наданого ОСОБА_1 , відомостей про право власності земельної ділянки ОСОБА_3 що розташована на території Вільшанської сільської ради Новоархангельського району відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю серії КР №035368 присвоєно кадастровий номер 3523681000:02:000:0155(а.с.14-16).

Статтею 392 ЦК України передбачено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує його право власності. Право власності є набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Відповідно до статті 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Згідно ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи, часом відкриття спадщини є день смерті особи.

Згідно ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. Частиною 3 ст. 1296 ЦК України визначено, що відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину. Відповідно до ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Відповідно до ч.5 ст.1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Нормами ст. 1268 ЦК України встановлено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Громадяни набувають право власності на земельні ділянки, в тому числі і на підставі прийняття спадщини ( ст. 81 ЗК України).

Згідно ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, при цьому суд приймає до розгляду тільки ті докази, які мають значення по справі. Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів ( ст. 4 ЦПК України).

Суд вважає, що неможливість позивача отримати свідоцтво про право на спадщину є порушенням права власності, оскільки унеможливлює оформити спадщину та визнання такого права з боку держави перед іншими суб`єктами цивільних та інших правовідносин. Позивач не має іншої можливості захистити своє майнове право, окрім як в судовому порядку, за положеннями ст. 16 ЦК України його право підлягає захисту судом і заявлений

позивачем спосіб такого захисту відповідає способу у який можливе відновлення цих прав. Таким чином, зваживши у сукупності наведені вище докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки матеріали справи містять належні докази, що свідчать про наявність достатніх правових підстав для визнання за позивачем права власності на на Ѕ частку земельної ділянки у порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 , яка підтверджена відповідним Державним актом та витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку та відсутність можливості у позасудовому порядку оформити спадщину. При цьому суд зазначає, що визнання відповідачем пред`явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, а тому, суд приходить до переконання, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Зважаючи на те, що на підставі ст. 141 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, однак такі вимоги позивачем не заявлені, то понесені витрати не підлягають стягненню з відповідача на користь позивача. При цьому, суд вважає, що понесені позивачем витрати по оплаті судового збору залишити за нею у зв`язку з поданою про це письмовою заявою.

Підстав для допущення до негайного виконання судового рішення немає.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4 , 5 , 13 , 16 , 247 , 259 , 263-265 , 274-279 ЦПК України , ст. ст. 392, 1217 , 1220 , 1223 , 1225 , 1258 , 1261 , 1268 ЦК України , ст. 81 Земельного кодексу України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод суд, -

У Х В А Л И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на Ѕ частку земельної ділянки у порядку спадкування за законом- задовольнити у повному обсязі.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , право приватної власності на Ѕ частку земельної ділянки, площею 2,9785 га, кадастровий номер 3523681000:02:000:0155, згідно Державного акту на право приватної власності на землю, серії ІІ-КР №035368, яка розташована на території Іванівської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Іванівка Новоархангельського району Кіровоградської області.

Судові витрати залишити за позивачем.

Рішення може бути оскаржено через Новоархангельський районний суд до Кропивницького апеляційного суду протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення. У разі якщо рішення було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Копію даного рішення направити учасникам справи .

Ідентифікаційні дані учасників:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце проживання: с. Пилипівка Фастівського району Київської області, паспорт НОМЕР_3 виданий Фастівським МРВ РУ МВС України в Київській області, ідентифікаційний номер НОМЕР_4 .

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , паспорт НОМЕР_5 виданий 13.03.2019 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_6 .

Суддя

СудНовоархангельський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення18.11.2020
Оприлюднено20.11.2020
Номер документу92958140
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —394/279/20

Рішення від 18.11.2020

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Краснопольська Л. П.

Ухвала від 09.10.2020

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Краснопольська Л. П.

Ухвала від 01.10.2020

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Краснопольська Л. П.

Ухвала від 12.08.2020

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Краснопольська Л. П.

Ухвала від 27.07.2020

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Краснопольська Л. П.

Ухвала від 27.07.2020

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Краснопольська Л. П.

Ухвала від 01.07.2020

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Краснопольська Л. П.

Ухвала від 28.05.2020

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Краснопольська Л. П.

Ухвала від 28.05.2020

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Краснопольська Л. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні