СЄВЄРОДОНЕЦЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

Справа № 428/9197/20

Провадження № 1-кс/428/5061/2020

УХВАЛА

іменем України

09 листопада 2020 року м. Сєвєродонецьк

Слідчий суддя Сєвєродонецького міського суду Луганської області Бойко Н.В., а участю секретаря судового засідання Соха К.С., прокурора відділу Луганської обласної прокуратури Ковтун А.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Сєвєродонецького міського суду Луганської області скаргу адвоката Яковця Кирила Івановича в інтересах ФГ "КРИНИЧНЕ", ТОВ "ДІБРОВА" на бездіяльність прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання повідомлення про кримінальне правопорушення,

В С Т А Н О В И В :

До слідчого судді Сєвєродонецького міського суду надійшла скарга адвоката Яковця Кирила Івановича в інтересах ФГ "КРИНИЧНЕ", ТОВ "ДІБРОВА" на бездіяльність прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання повідомлення про кримінальне правопорушення.

В обґрунтування скарги зазначено, що 03.11.2020 року, адвокатом Яковцем К.І., з метою захисту інтересів ФГ "КРИНИЧНЕ" та ТОВ Діброва , до Луганської обласної прокуратури, з використанням технологій, накладенням ЕЦП з офіційної електронної пошти адвоката Яковця К.І. ІНФОРМАЦІЯ_1 на офіційну електронну пошту Луганської обласної прокуратури, а саме ІНФОРМАЦІЯ_2 , було подано заяву про вчинення кримінального правопорушення наступного змісту:

В ході надання адвокатом Яковець К.І. правової допомоги ФГ "КРИНИЧНЕ" , код ЄДРПОУ 32064945, ТОВ "ДІБРОВА" , код 21832609, стало відомо про систематичні випадки зловживань та перевищень службовими повноваженнями з боку працівників та керівництва органів поліції та прокуратури.

З 25.10.2020 по теперішній час, з метою незаконного тиску на бізнес та заволодіння врожаю потерпілих ФГ "КРИНИЧНЕ" , код 32064945, ТОВ "ДІБРОВА" , :код 21832609, працівники поліції, прокуратури, представники комерційних структур та філій ДП Конярство України , під виглядом проведення слідчих дії, під виглядом огляду місця події у період часу з використанням комбайнів здійснюють незаконний збір та привласнення врожаю на земельних ділянках Філії Деркульський кінний завод №63 ДП Конярство України , площею 300 га, без будь-яких підстав здійснили збір врожаю, належного ФГ "КРИНИЧНЕ" , код ЄДРПОУ 32064945, ТОВ "ДІБРОВА" , код ЄДРПОУ 21832609. При цьому будь-які договори на збір урожаю з комбайнами та перевезення вантажними автомобілями не укладалися, здійснювався за готівковий розрахунок, фактично жодні слідчі дії не проводились, фактично здійснювалось незаконне заволодіння майном потерпілих ФГ "КРИНИЧНЕ" , код ЄДРПОУ 32064945, ТОВ "ДІБРОВА" , код ЄДРПОУ 21832609.

Так, 29.10.2020 на території земельної ділянки - поля біля с. НоводерКула Біловодського району Луганської області з метою незаконного тиску на бізнес та заволодіння врожаю потерпілих ФГ "КРИНИЧНЕ" , код ЄДРПОУ 32064945, ТОВ "ДІБРОВА" , код ЄДРПОУ 21832609, працівники поліції, прокуратури, представники комерційних структур та філій ДП Конярство України`під виглядом проведення слідчих дії, під виглядом слідчих дій на комбайнах ClaasTucano4.70, ідей, номер 84006946, ClaasTucano 440, імей, номер 83901936, ClaasTucauo 440,мей, номер 83901936, здійснили незаконний збір врожаю соняшника. Вказані комбайни належать ТОВ "ОДЕСЬКЕ ПРИРОДООХОРОННЕ СЕРВІСНО-ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО "РІДНА ПРИРОДА", код 19058491.

При цьому будь-які договори на збір урожаю з комбайнами та щодо перевезення вантажними автомобілями не укладалися, здійснювався за готівковий розрахунок, фактично жодні слідчі дії не проводились, фактично здійснювалось незаконне заволодіння майном потерпілих ФГ "КРИНИЧНЕ" , код ЄДРПОУ 32064945, ТОВ "ДІБРОВА" , код ЄДРПОУ 21832609.

Вказаний незаконний збір врожаю здійснюється з метою його подальшого привласнення та розтрати чи отримання неправомірної вигоди за повернення від ФГ "КРИНИЧНЕ" , код ЄДРПОУ 32064945, ТОВ "ДІБРОВА" , код ЄДРПОУ 21832609.

Таким чином в діях вказаних представників правоохоронних,, органів убачаються ознаки кримінальних правопорушень, передбачених ст. 364, 365, 191 КК України.

В своїй заяві просив:

1. В порядку ст.ст. 214, 216, 218 КПК України забезпечити розгляд вказаної заяви про вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ст. ст. 364, 365, 296 КК України за вищевикладеними фактами, відомості про які протягом 24 годин внести до ЄРДР України та розпочати досудове розслідування.

2. Визнати ФГ "КРИНИЧНЕ", код ЄДРПОУ 32064945, ТОВ "ДІБРОВА", код ЄДРПОУ 21832609 - потерпілими особами у вказаному кримінальному провадженні, адвоката Яковця К.І. - представником потерпілих.

3. Повідомити представника потерпілих про результати розгляду вказаної заяви, надавши витяг з ЄРДР.

4. На вимогу будуть надані додаткові підтверджуючі матеріали.

Згідно ч. 1 ст. 214 КПК України, слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, - що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України, на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора: бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей"про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування.

Імперативний обов`язок внесення відомостей до ЄРДР за заявою про вчинення кримінального правопорушення встановлено узагальненням Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Про практику розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування від 12.01.2017 №9-49/0/4-17.

На відміну від процесуального порядку реагування на заяви та повідомлення про злочин, який було встановлено в КПК 1960 року, згаданий обов`язок слідчого або прокурора не вимагає оцінки цими суб`єктами такої заяви (повідомлення) на предмет наявності ознак складу злочину для того, щоб учинити процесуальну дію, яка полягає у внесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР. Наведене підтверджується імперативними положеннями ч.4 ст.214 КПК, згідно з якою відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.

Окрім КПК, нормативні засади, пов`язані з учиненням зазначеної процесуальної дії, регламентовані Положенням про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення, затвердженим Наказом Генерального прокурора 30.06.2020 № 298, прийнятим на виконання вимог КПК, відповідно до яких відсутні підстави для не внесення відомостей до ЄРДР при розгляді заяви про вчинення кримінального правопорушення.

Заявник - адвокат Яковець К.І. у судове засідання не з"явився, попередньо надав суду заяву про розгляд скарги без його участі, доводи скарги підтримав, просив її задовольнити.

У судовому засіданні прокурор просив відмовити у задоволенні вимог скарг, оскільки відповідні відомості внесені до ЄРДР.

Вислухавши прокурора, ретельно вивчивши скаргу та додані до неї документи, слідчий суддя дійшов наступних висновків.

Відповідно до ст. 306 КПК України скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора розглядаються слідчим суддею місцевого суду, а в кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, - слідчим суддею Вищого антикорупційного суду згідно з правилами судового розгляду, передбаченими статтями 318-380 цього Кодексу, з урахуванням положень цієї глави.

Розгляд скарг на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування здійснюється за обов`язкової участі особи, яка подала скаргу, чи її захисника, представника та слідчого чи прокурора, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржується. Відсутність слідчого чи прокурора не є перешкодою для розгляду скарги.

За змістом кримінального процесуального закону загальні засади кримінального провадження спрямовані на забезпечення законності кримінальної процесуальної діяльності та дотримання прав і законних інтересів осіб, що беруть участь у такому провадженні, та не суперечать вимозі імперативності.

Слідчий суддя ухвалюючи рішення з цього питання виходить з вимог ч.6 ст. 9 КПК України, згідно з якою у разі якщо норми положення КПК України не регулюють, або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч.1 ст. 7 КПК України.

Згідно п. 14 ч.1 ст. 7 КПК України, до таких засад, зокрема, відносяться доступ до правосуддя та обов`язковість судових рішень, а доступ до правосуддя іншим шляхом, окрім ухвалення відповідних судових рішень неможливий.

З метою недопущення обмеження доступу до правосуддя, на думку слідчого судді скаргу слід розглянути по суті у відсутності заявника.

Ретельно дослідивши матеріали скарги, слідчий суддя встановив, що скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1. ст. 214 КПК України, слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування. Слідчий, який здійснює досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.

Згідно з ч.5. ст. 214 КПК України, до Єдиного реєстру досудових розслідувань вносяться відомості про:

1) дату надходження заяви, повідомлення про кримінальне правопорушення або виявлення з іншого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення;

2) прізвище, ім`я, по батькові (найменування) потерпілого або заявника;

3)інше джерело, з якого виявлені обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення;

4)короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела;

5)попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;

6)прізвище, ім`я, по батькові та посада службової особи, яка внесла відомості до реєстру, а також слідчого, прокурора, який вніс відомості до реєстру та/або розпочав досудове розслідування;

7)інші обставини, передбачені положенням про Єдиний реєстр досудових розслідувань.

У Єдиному реєстрі досудових розслідувань автоматично фіксується дата внесення інформації та присвоюється номер кримінального провадження.

Як вбачається із повідомлення про вчинення кримінального правопорушення, поданого адвокатом Яковцем К.І. до Луганської обласної прокуратури, воно відповідає вимогам ст. 214 КПК України вказаним вище, у ньому містяться відомості які можуть слугувати такими, що вказують на вчинення кримінального правопорушення і їх необхідно перевірити в процесі розслідування кримінального провадження та надати відповідну оцінку згідно діючого законодавства.

Окрім того, відповідно до Узагальнення Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Про практику розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів досудового розслідування чи прокуратури під час досудового розслідування , вказано, що якщо особа звертається з певним документом до органів, відповідальних за реалізацію завдань кримінального провадження, пов`язаних із вчиненням, на її думку, кримінального правопорушення, то це звернення недопустимо розцінювати як таке, в якому реалізується право особи на внесення пропозицій стосовно вдосконалення роботи органів досудового розслідування, викриття недоліків у їх роботі або як прояв участі у державних справах (тобто в порядку Закону України Про звернення громадян ). Також неправильно (з цих же міркувань) розглядати заяви, які на думку уповноважених суб`єктів органів досудового розслідування, містять відомості про кримінальне правопорушення, за правилами ст. 214 КПК, а які таких відомостей не містять, за правилами Закону України Про звернення громадян , оскільки така ознака не може використовуватись як розмежувальна для цих двох видів звернень.

Отже, якщо зі звернення особи вбачається, що вона порушує перед органом досудового розслідування питання про вчинення кримінального правопорушення, ініціюючи здійснення ним дій, визначених КПК, то навіть за умови, що результати аналізу наведених особою відомостей свідчать про відсутність ознак складу злочину, такі відомості мають бути внесені до ЄРДР з подальшим закриттям кримінального провадження відповідно до ст. 284 КПК.

З метою належного дотримання процесуальних вимог щодо розгляду скарг на бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення, слідчим суддям необхідно зважати на те, що такі вимоги не передбачають здійснення оцінки обґрунтованості заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, а передбачають лише обов`язок уповноважених органів здійснити фіксацію наданих особою відомостей про кримінальне правопорушення, які вона надає усвідомлено для реалізації відповідними органами завдань кримінального провадження.

Виходячи з вищевикладеного, вказані норми Закону, крім того, зобов`язують слідчого, прокурора невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.

Частиною 2 ст.307 КПК України передбачено, що ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути про:

1) скасування рішення слідчого чи прокурора;

2) зобов`язання припинити дію;

3) зобов`язання вчинити певну дію;

4) відмову у задоволенні скарги.

Як вбачається з наданого Витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань № 62020050000002277 від 09.11.2020 року, відомості про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 365 ч. 3 КК України внесені 05.11.2020 року, однак решта складів злочину в ньому відсутня.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2 , 9 , 22 , 214 , 303-307 , 309 , 369-372 КПК України , -

У Х В А Л И В:

Скаргу адвоката Яковця Кирила Івановича в інтересах ФГ "КРИНИЧНЕ", ТОВ "ДІБРОВА" на бездіяльність прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання повідомлення про кримінальне правопорушення - задовольнити.

Зобов`язати уповноважених відповідальних посадових осіб Луганської обласної прокуратури внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань про кримінальне правопорушення, на підставі заяви адвоката Яковця К.І. від 03.11.2020 року про вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ст. ст. 364, 191,365 КК України

Копію ухвали надати учасникам процесу

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Н.В. Бойко

Дата ухвалення рішення 09.11.2020
Зареєстровано 20.11.2020
Оприлюднено 20.11.2020

Судовий реєстр по справі 428/9197/20

Проскрольте таблицю вліво →
Рішення Суд Форма
Ухвала від 09.11.2020 Сєвєродонецький міський суд Луганської області Кримінальне
Ухвала від 04.11.2020 Сєвєродонецький міський суд Луганської області Кримінальне

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Перевірити компанію

Додайте Опендатабот до улюбленного месенджеру

Вайбер Телеграм Месенджер

Опендатабот для телефону