Рішення
від 11.11.2020 по справі 601/1243/20
КРЕМЕНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №601/1243/20

Провадження № 2/601/469/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2020 року м.Кременець

Кременецький районний суд Тернопільської області в складі:

головуючої судді Мочальської В.М.,

за участю секретаря Коляди О.В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю Кременець Агро про розірвання договору оренди та стягнення заборгованості ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю Кременець Агро про розірвання договору оренди землі № 112 від 05 квітня 2011 року та стягнення заборгованості по орендній платі.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що він є власником земельної ділянки, площею 1,4065 га, за кадастровим номером 6123487100:01:001:0072 з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Сапанівської сільської ради Кременецького району Тернопільської області. Право власності на вказану земельну ділянку набуто на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ТР № 044629, виданого 16.06.2004 року. 05 квітня 2011 року між ним та Товариством з обмеженою відповідальністю Кременець Агро в особі в.о. Генерального директора Левчука В.П. було укладено договір оренди землі строком на 10 років. В порушення умов договору, орендар ТОВ Кременець Агро , протягом 2016-2019 років не виплачувало йому орендну плату за користування належною йому земельною ділянкою, чим істотно порушено його права, як власника та орендодавця земельної ділянки, що передбачені чинним законодавством та умовами договору. На неодноразові його звернення щодо здійснення виплати за оренду земельної ділянки відповідач не реагує.

При спробі особистого з`ясування причин невиконання договірних зобов`язань орендаря, виявлено що ТзОВ Кременець Агро не знаходиться за офіційною адресою, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Жодних конкретних даних посадових осіб чи представників товариства для зв`язку з метою врегулювання ситуації, пов`язаної з невиплатою орендної плати, йому з`ясувати не вдалося. У зв`язку з вищенаведеним він вимушений звернутися до суду з даним позовом.

Позивач просить суд розірвати договір оренди землі № 112 від 05 квітня 2011 року, номер запису про речове право в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 17164966 від 27 жовтня 2016 року, кадастровий номер 6123487100:01:001:0072, стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю Кременець Агро заборгованість в сумі - 2258 гривень 26 копійок та судові витрати.

Позивач в судове засідання не з`явився, однак від його представника адвоката Чеканівського В.Р. надійшла на адресу суду заява про розгляд справи у його відсутності та відсутності позивача, позовні вимоги підтримують з підстав наведених у позові та не заперечують проти заочного розгляду справи.

Представник відповідача товариства з обмеженою відповідальністю Кременець Агро , будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, до суду не з`явився, не повідомивши про причини неявки. Відзиву на позов від відповідача не надходило.

За вказаних обставин суд приходить до переконання, що згідно з ст. 280 ЦПК України слід ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, оскільки представник позивача згідно з поданою ним письмовою заявою не заперечив проти такого вирішення справи, та відповідно до вимог ч. 1 ст. 281 ЦПК України судом постановлено ухвалу про заочний розгляд справи.

Суд, дослідивши надані позивачем документи і матеріали, всебічно та повно з`ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення зі слідуючих міркувань.

Згідно Інформаційної довідки відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 208193834, ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 1,4065 га, за кадастровим номером 6123487100:01:001:0072, яка розташована на території Сапанівської сільської ради Кременецького району Тернопільської області. Право власності на вказану земельну ділянку набуто на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ТР №044629, виданого 16.06.2004 року.

05 квітня 2011 року між ОСОБА_1 та товариством з обмеженою відповідальністю Кременець Агро в особі в.о. Генерального директора Левчука В.П. було укладено договір оренди землі №112 від 05 квітня 2011 року строком на 10 років. Договір оренди зареєстрований в Управлінні Держкомзему у Кременецькому районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 05 липня 2011 року №612340004001627; право оренди зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно під номером запису 17164966 від 27 жовтня 2016 року.

Відповідно до положень статті 2 Закону України Про оренду землі відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним Кодексом України, Цивільним Кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Згідно зі статтею 13 Закону України Про оренду землі , договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

За змістом статті 21 Закону України Про оренду землі розмір та умови орендної плати, що зазначені в договорі оренди, не можуть суперечити чинному на час укладення договору оренди законодавству.

Відповідно до частини 3 статті 31 Закону України Про оренду землі договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

Частиною 1 статті 24 Закону України Про оренду землі орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати. Вказаному праву орендодавця кореспондує обов`язок орендаря сплачувати орендодавцю орендну плату за володіння і користування його земельною ділянкою.

Згідно з частиною 1 статті 32 Закону України Про оренду землі на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним Кодексом України та іншими законами України.

Відповідно до пункту д частини 1 статті 141 ЗК України, підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.

Отже, згідно зі статтями 13, 15, 21 Закону України Про оренду землі основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. У разі систематичної несплати орендної плати за користування земельною ділянкою, тобто систематичне порушення договору оренди земельної ділянки може бути підставою для розірвання такого договору.

Відповідно до частини 2 статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що вказані положення закону, які регулюють спірні відносини, вимагають саме систематичної (два та більше випадків) несплати орендної плати, передбаченої договором, як підстави для розірвання договору оренди земельної ділянки, що також є істотним порушенням умов договору, оскільки позбавляє позивача можливості отримати гарантовані договором кошти за те, що її земельну ділянку використовує інша особа.

Пунктами 4.1, 4.2, 4.3 договору оренди землі №112 від 05 квітня 2011 року визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі готівкою через касу орендаря з письмовим підтвердженням орендодавцем факту одержання готівки в день її одержання. Розмір орендної плати у рік становить 274 гривні 54 копійки, що складає 3 відсотки від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, зазначеної в пункті 2.4 даного договору. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Орендна плата вноситься до 31 грудня кожного року оренди. З урахуванням індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь за період з 2017 року по 2019 рік орендна плата становить - 411 гривень 48 копійок.

Враховуючи викладене, судом встановлено, що відповідачем грубо порушено строки сплати орендної плати у терміни, визначені договором оренди землі №112 від 05 квітня 2011 року - до 31 грудня кожного року оренди, за який вноситься орендна плата.

Таким чином, суд приходить до висновку про наявність підстав для розірвання договору оренди землі, у зв`язку із порушенням товариством свого обов`язку, щодо систематичної виплати орендної плати на протязі 2016-2019 років, оскільки сплата орендної плати є істотною умовою договору оренди, а позивач не отримав того, на що він розраховув при укладанні договору.

Сам факт систематичного порушення договору оренди земельної ділянки щодо сплати орендної плати є підставою для розірвання такого договору, незважаючи на те, чи виплачена в подальшому заборгованість, оскільки згідно зі статтею 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до вимог статті 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно зі статтею 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до статті 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно зі статтею 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Пунктом 9.4 договору оренди землі №112 від 05 квітня 2011 року передбачено, що орендар зобов`язаний своєчасно вносити орендну плату за користування земельною ділянкою.

Відповідно до п. 4.7 договору оренди землі № 112 від 05 квітня 2011 року, у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 0,1% від несплаченої суми за кожний день прострочення.

Позивачем надано розрахунок заборгованості відповідача перед орендодавцем за несплату орендної плати відповідно до умов договору № 112 від 05 квітня 2011 року, згідно з яким невиплачена орендна плата станом на 09 червня 2020 року за 2016-2019 роки становить 2 258 гривень 26 копійок, що складається з: 1645 гривень 92 копійки - заборгованість по основній сумі, 94 гривні 70 копійок - 3 (три) відсотки річних; 517 гривень 64 копійки - пеня.

Таким чином, на підставі достовірних, належних та допустимих доказів, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 ро розірвання договору оренди землі та стягнення орендної плати за землю є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, керуючись ст. 141 ЦПК України, суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь позивача сплачений ним судовий збір пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись статтею 141 ЗК України, Законом України Про оренду землі , статтями 12, 13, 81, 89, 141, 258, 259, 263-265, 279 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Розірвати договір оренди землі № 112 від 05 квітня 2011 року, номер запису про речове право в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 17164966 від 27 жовтня 2016 року, кадастровий номер 6123487100:01:001:0072 укладений між товариством з обмеженою відповідальністю Кременець Агро та ОСОБА_1 .

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю Кременець Агро (ідентифікаційний код 35190634 (юридична адреса: село Крижі, вулиця П. Підмурного, будинок № 9 Кременецький район Тернопільська область) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , житель с. Сапанів Кременецького району Тернопільської області) 2258 (дві тисячі двісті п`ятдесят вісім) гривень 26 (двадцять шість) копійок заборгованості по орендній платі.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Кременець Агро , ідентифікаційний код 35190634 (юридична адреса: с. Крижі вул. П. Підмурного, буд. № 9 Кременецький район Тернопільська область) на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуте Кременецьким районним судом Тернопільської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня отримання його копії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Тернопільського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , житель с. Сапанів Кременецького району Тернопільської області.

Відповідач: товариство з обмеженою відповідальністю Кременець Агро , юридична адреса: село Крижі, вулиця П. Підмурного, будинок № 9, Кременецький район, Тернопільська область, ідентифікаційний код 35190634.

Повний текст рішення виготовлено 17 листопада 2020 року.

Головуюча

СудКременецький районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення11.11.2020
Оприлюднено20.11.2020
Номер документу92961133
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —601/1243/20

Рішення від 11.11.2020

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Мочальська В. М.

Рішення від 11.11.2020

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Мочальська В. М.

Ухвала від 08.07.2020

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Мочальська В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні