Справа №621/1750/20
Пр. 2/621/754/20
Рішення
іменем України
16 листопада 2020 року м. Зміїв
Зміївський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді - Шахової В.В..,
за участю секретаря судового засідання - Девятерикової А.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Змієві в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Таранівської сільської ради Зміївського району Харківської області, третя особа Нововодолазька Державна нотаріальна контора Харківської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулась з позовом до Таранівської сільської ради Зміївського району Харківської області, третя особа Нововодолазька Державна нотаріальна контора Харківської області , в якій просить визначити їй додатковий строк 2 (два) місяці для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Охоче, Нововодолазького району, Харківської області ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . В обґрунтування позову зазначила, що їй стало відомо на початку 2020 року, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла - ОСОБА_2 , ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), місце смерті: село Охоче, Нововодолазького району Харківської області. Свідоцтво про смерть вказаної особи (серії НОМЕР_1 ) було отримано нею 31.01.2020 року та видане Зміївським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), а місцем державної реєстрації смерті ОСОБА_2 є Нововодолазький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків). При цьому, актовий запис про смерть ОСОБА_2 було складено Нововодолазьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) 31.12.2019 року, хоча датою смерті визначено 18 листопада 2018 року. Тобто, офіційно ОСОБА_2 визнано померлою (зареєстровано факт смерті) саме 31.12.2019 року. Маючи у розпорядженні заповіт від імені ОСОБА_2 на своє ім`я, позивачка 07.05.2020 року (до спливу 6 місяців з дня офіційної реєстрації смерті спадкодавця) звернулася до Нововодолазької ДНК Харківської області з заявою про прийняття спадщини. Але, 12.06.2020 року вона отримала постанову нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії з посиланням на те, що нею пропущено встановлений законом шестимісячний термін для подачі заяви про прийняття спадщини. При цьому, вона пояснила нотаріусу про те, що до 31.12.2019 року не було відомо про те, що саме ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки вперше актовий запис про смерть ОСОБА_2 було складено Нововодолазьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) тільки 31.12.2019 року, на що нотаріус, рекомендував їй звернутися до суду. Позивач зазначає, що виникла ситуація, що особа фізично померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а актовий запис про смерть складено сформовано тільки 31.12.2019 року. Також позивач зазначила, що влітку 2018 року стало відомо про зникнення ОСОБА_2 . Ніяких причин для того не було, її життю нічого не загрожувало. Деякий час тривали її пошуки. В листопаді 2018 року були виявлені рештки людини. В зв`язку з погодними умовами та обгорілістю рештків зробити висновок про те, що це була саме ОСОБА_2 не виявилося за можливе. Нововодолазьким ВП ГУНП України в Харківській області було відкрите кримінальне провадження і розпочалося досудове слідство. Зробити однозначний висновок про те, що це була ОСОБА_2 ніхто не міг (5 місяців тіло знаходилося під відкритим
небом у спеку та у холод, відсутня нижня щелепа, обгорілі до золи хрящі та ін.) і для цього знадобилося дослідження ДНК. До 21.11.2019 року тривало слідство, яке, врешті, було закрите у цей день та чітко встановлено, що знайдені 18 листопада 2018 року рештки людини належать ОСОБА_2 .
07.07.2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження за правилами загального позовного провадження.
03.08.2020 задоволено клопотання про витребування доказів та закрито підготовче провадження по справі.
У судове засідання позивачка не з`явилась, подала заяву з проханням проводити судове засідання без її участі.
Від Таранівської сільської ради Зміївського району Харківської області надійшла заява з проханням проводити судове засідання за їх відсутності.
Третя особа нотаріус Нововодолазької Державної нотаріальної контори Харківської області у судове засідання не з`явився, надав заяву з пролхання проводити судові засідання за його відсутності.
У зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, відповідно до частини 2 статті 247 Цивільного процесуального кодексу фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, вивчивши та дослідивши письмові матеріали справи, приходить до наступного висновку.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , місце державної реєстрації Нововодолазький районний відділ ДРАЦС Східного межрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків). (а.с.12)
Відповідно до заповіту від 26 березня 2013 року ОСОБА_2 зробила розпорядження щодо свого майна, а саме заповідала ОСОБА_1 належну їй земельну ділянку кадастровий номер 630218600:02:000:0017, що розташована на території Таранівської сільської ради Зміївського району Харківської області. (а.с.13)
ОСОБА_1 07.05.2020 року звернулася до Нововодолазької ДНК Харківської області з заявою про прийняття спадщини.
12.06.2020 року нотаріусом Нововодолазької ДНК Харківської області винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії з посиланням на те, що ОСОБА_1 пропущено встановлений законом шестимісячний термін для подачі заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до листа Охоченської сільської ради Нововодолазького району Харківської області від 28.08.2020 року за №349, заповіт від імені ОСОБА_2 на ім`я ОСОБА_1 , посвідчений 26.03.2013 року не змінювався та не скасовувався.
Нововодолазьким ВП ГУНП України в Харківській області було відкрите кримінальне провадження і розпочато досудове слідство. Відповідно до постанови про закриття кримінального провадження від 21.11.2019 знайдені 18 листопада 2018 року рештки людини належать ОСОБА_2 .
Відповідно до статті 1216 Цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до статті 1217 Цивільного кодексу України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до частини 1 статті 1270 Цивільного кодексу України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом встановленого строку, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому, додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Таким чином судом встановлено, що ОСОБА_1 є спадкоємицею за заповітом, спадщину після померлої ОСОБА_2 , відповідно до статей 1268 - 1270 Цивільного кодексу України, не прийняла з причини того, що вона не знала про те, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . За твердженням нотаріальної контори вважається такою, що пропустила строк подання заяви про прийняття спадщини.
Згідно статті 1233 Цивільного кодексу України, заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
За вказаних вище обставин, та в сукупності із дослідженими доказами, враховуючи вимоги законодавства, підстав позбавити ОСОБА_1 прав на спадщину суд не вбачає, а тому вважає за необхідне визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 76-81, 89 , 133, 141, 258, 259, 263-265, 268, 273, 352 ЦПК України, суд -
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 до Таранівської сільської ради Зміївського району Харківської області, третя особа Нововодолазька Державна нотаріальна контора Харківської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк 2 (два) місяці для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Охоче, Нововодолазького району, Харківської області ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення може бути оскаржено повністю або частково в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через Зміївський районний суд Харківської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення або в порядку ч.2 ст. 354 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасника справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Судове рішення складено 19.11.2020 року.
Позивач - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_3 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 )
Відповідач - Таранівська сільська рада Зміївського району Харківської області (ЄДРПОУ 04397595, адреса місцезнаходження: 63450, Харківська область, Зміївський район, с. Таранівка, вул. Харківська, 41)
Третя особа - Нововодолазька Державна нотаріально контора (ЄДРПОУ 02893545, адреса місцезнаходження: 63202, Харківська область, Нововодолазький район, смт Нова Водолага, вул. ДонцяГригорія,6)
Головуючий:
Суд | Зміївський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 16.11.2020 |
Оприлюднено | 20.11.2020 |
Номер документу | 92965385 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Зміївський районний суд Харківської області
Шахова В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні