Ухвала
від 17.11.2020 по справі 903/645/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10

E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885

УХВАЛА

17 листопада 2020 року Справа № 903/645/20 Господарський суд Волинської області у складі:

головуючого судді - Гарбара Ігоря Олексійовича

секретар судового засідання - Коваль Олександр Миколайович

за участі представників:

розпорядник майна: Григор`єв В.В.

від ТОВ Імпорт Транс Сервіс : Бугайов А.О. - договір про надання правничої допомоги від 02.09.2019

від ТОВ Нафтотрейд Ресурс : Мороз О.В. - довіреність від 06.03.2020

від ПАТ Юкрейніан Кемікал Продактс : Поляк І.В. - довіреність №563 від 19.10.2020

від ТОВ Вог Трейд : Бугайов А.О. - довіреність від 01.09.2020

від ТОВ Завод Галичина : Горіна О.В. - довіреність від 02.01.2020

від ТОВ Бріс ЛТД : Ємчик Р.І. - ордер серія АС №1007550 від 16.11.2020

від ПАТ Концерн Стирол : Поляк І.В. - довіреність №232/10-20 від 19.10.2020

від ТОВ Воленс Трейд : Мороз О.В. - довіреність від 19.11.2020

від ТОВ Вог Рітейл : Стецик Н.В. - довіреність від 02.01.2020, договір про надання правової допомоги від 02.01.2020

від Головне управління ДПС у Волинській області: н/з

від ТОВ Укргаз-Енерго : н/з

від ТОВ Вог Трейдинг :н/з

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луцьку у приміщенні Господарського суду Волинської області заяву кредитора Товариства з обмеженою відповідальністю Нафтотрейд Ресурс про визнання грошових вимог по справі №903/645/20 за заявою Публічного акціонерного товариства «Новоушицький консервний завод» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вог Трейдинг» про банкрутство,

ВСТАНОВИВ:

04.09.2020 Публічне акціонерне товариство «Новоушицький консервний завод» звернулося до Господарського суду Волинської області із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «Вог Трейдинг» .

Ухвалою суду від 06.10.2020 відкрито провадження у справі про банкрутство боржника Товариства з обмеженою відповідальністю «Вог Трейдинг» . Розпорядником майна Товариства з обмеженою відповідальністю «Вог Трейдинг» призначено арбітражного керуючого Динника Володимира В`ячеславовича.

У відповідності до положень Кодексу України з процедур банкрутства 06.10.2020 на офіційному веб-порталі судової влади України здійснено оприлюднення оголошення (повідомлення) про відкриття Господарським судом Волинської області провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «Вог Трейдинг» .

Ухвалою суду від 12.10.2020 відсторонено арбітражного керуючого Динника В.В. від виконання повноважень розпорядника майна ТзОВ Вог Трейдинг . Розпорядником майна

Товариства з обмеженою відповідальністю «Вог Трейдинг» призначено арбітражного керуючого Григор`єва Валерія Васильовича.

12.10.2020 на офіційному веб-порталі судової влади України здійснено оприлюднення додаткове оголошення (повідомлення) про відкриття Господарським судом Волинської області провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «Вог Трейдинг» .

29.10.2020 Товариство з обмеженою відповідальністю Нафтотрейд Ресурс подало до суду заяву про визнання грошових вимог в сумі 730630000,00 грн. основного боргу та 4204,00 грн. судового збору.

Ухвалою суду від 29.10.2020 заяву кредитора про визнання грошових вимог до боржника прийнято та призначено до розгляду в судовому засіданні.

22.10.2020 розпорядник майна подав до суду лист, яким долучив до матеріалів справи докази повідомлення органів державної виконавчої служби (приватних виконавців) за місцезнаходженням (місцем проживання) боржника та місцезнаходженням його майна про введення мораторію на задоволення вимог кредиторів.

13.11.2020 розпорядник майна подав до суду супровідний лист, в якому на вимогу ухвали суду від 12.10.2020 зазначив наступне:

На виконання п. 10.1. вищенаведеної ухвали надав копії листів про визнання кредиторських вимог з доказами їх направлення відповідним кредиторам.

На виконання п. 10.2. вищенаведеної ухвали надав для затвердження реєстр вимог кредиторів із відомостями про розмір вимог визнаний розпорядником майна.

На виконання п. 10.3. вищенаведеної ухвали надав копію листа до директора боржника щодо проведення інвентаризації, при цьому повідомив, що у зв`язку із не виконанням директором вимог висловлених у вказаному листі в повному обсязі подати Суду документально оформлені результати проведеної інвентаризації та визначення вартості майна боржника у судове засідання не виявилось за можливе. Також зазначив, що вказані дії будуть виконані найближчим часом.

На виконання п. 10.4. вищенаведеної ухвали надав копію листа до директора боржника з проханням надати відповідні документи для проведення аналізу фінансово-господарської діяльності, інвестиційного становища боржника та його становища на ринках, а також можливого виявлення ознак фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства. Повідомив, що у зв`язку із не виконанням директором вимог висловлених у вказаному листі в повному обсязі подати Суду докази вчинення вказаних дій у судове засідання не виявилось за можливе. Також зазначив, що вказані дії будуть виконані найближчим часом.

На виконання п. 10.5. вищенаведеної ухвали повідомив та надав наступне:

- повідомив, що докази звернення з відповідною заявою до органу реєстрації для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про розпорядника майна боржника до даного листа не додаються у зв`язку із внесенням реєстратором таких відомостей на виконання ухвали від 12.10.2020, відповідно необхідність звернення з метою вчинення таких дій була відсутня.

- надав витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб фізичних осіб - підприємців та громадських формувань з внесеними до нього відомостями щодо розпорядника майна боржника.

- щодо надання доказів обсягу активів, які належать банкруту на праві власності, користування, повного господарського відання, зокрема, відповідних офіційних документів установ вказаних в ухвалі повідомив, що до всіх наведених в ухвалі установ було направлено відповідні запити, при цьому відповіді надійшли не від усіх установ у зв`язку із чим надав Суду копії всіх надісланих запитів та копії відповідей, які надійшли станом на 13.11.2020, копії інших відповідей буде подано до суду по мірі їх надходження.

- щодо надання письмової довідки з документальним підтвердженням щодо дебіторської заборгованості боржника повідомляє про не можливість її надання в судове засідання у зв`язку із не проведенням інвентаризації з причин наведених вище в тому ж числі інвентаризації розрахунків з дебіторами. При цьому повідомив, що вищенаведена довідка буде подана до суду найближчим часом.

- в підтвердження того, що боржник не є засновником інших юридичних осіб надав відповідний витяг із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за параметрами запиту засновника (учасника) юридичної особи.

- щодо надання повної інформації про рух коштів на розрахункових рахунках боржника повідомив, що прохання надати таку інформацію було висловлене в листі до директора боржника щодо проведення фінансового аналізу, проте у зв`язку із не наданням директором наведених відомостей станом на 13.11.2020, надати Суду такі відомості в судове засідання не виявилось за можливе. При цьому повідомив, що вищенаведені відомості буде подано до суду найближчим часом.

- на виконання вимоги щодо надання додаткових доказів про наявність/відсутність у боржника майна на праві власності/користування надав витяги з державного реєстру обтяжень рухомого майна та інформаційну довідку з ЄДР речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта.

17.11.2020 розпорядник майна подав до суду супровідний лист, яким долучив до матеріалів справи лист про визнання кредиторських вимог з доказами його направлення та уточнений реєстр вимог кредиторів.

ТОВ «Вог Тейдинг» 17.11.2020 направило на електронну адресу суду лист, в якому зазначило, що на адресу товариства надійшли заяви кредиторів ТОВ «Імпорт Транс Сервіс» , ТОВ «Нафтотрейд Ресурс» , ПАТ «Юкрейніан Кемікал Продактс» , ТОВ «Вог Трейд» , ТОВ «Завод Галичина» , ТОВ «Бріс ЛТД» , ПАТ «Концерн Стирол» , ТОВ «Воленс Трейд» , ТОВ «Вог Рітейл» , Головне управління ДПС у Волинській області. Крім того, зазначило, що заборгованість існує і відображена в документах бухгалтерського обліку, повністю визнає заявлені вимоги та просить розглянути справу в попередньому засіданні за наявними матеріалами без присутності представника боржника.

В судовому засіданні представник ТОВ «Нафтотрейд Ресурс» заяву про визнання грошових вимог підтримав повністю та просить задовольнити.

Розпорядник майна боржника визнає заявлені ТОВ «Нафтотрейд Ресурс» грошові вимоги на суму 730630000,00 грн. основного боргу та 4204,00 грн. судового збору повністю.

За наслідками дослідження в судовому засіданні матеріалів справи і додатково долучених арбітражним керуючим до неї документів, суд приходить до наявність підстав для визнання грошових вимог Товариства з обмеженою відповідальністю Нафтотрейд Ресурс , з врахуванням наступного.

Відповідно до статті 1 Кодексу України з процедур банкрутства "конкурсні кредитори" - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; "поточні кредитори" - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство; "забезпечені кредитори" - кредитори, вимоги яких до боржника або іншої особи забезпечені заставою майна боржника.

Частиною п. 14 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що з моменту відкриття провадження у справі про банкрутство пред`явлення конкурсними та забезпеченими кредиторами вимог до боржника та їх задоволення можуть здійснюватися лише у порядку, передбаченому цим Кодексом, та в межах провадження у справі.

Відповідно до ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов`язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство. Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Заяви з вимогами конкурсних кредиторів або забезпечених кредиторів, подані в межах строку, визначеного частиною першою цієї статті, розглядаються господарським судом у попередньому засіданні суду.

За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд постановляє ухвалу про визнання чи відхилення (повністю або частково) вимог таких кредиторів.

Ухвала господарського суду є підставою для внесення відомостей про таких кредиторів до реєстру вимог кредиторів.

Відповідно до ст. 47 Кодексу України з процедур банкрутства, попереднє засідання господарського суду проводиться не пізніше 70 календарних днів, а в разі великої кількості кредиторів - не пізніше трьох місяців з дня проведення підготовчого засідання суду. Про попереднє засідання суду повідомляються сторони, а також інші учасники провадження у справі про банкрутство, визнані такими відповідно до цього Кодексу.

У попередньому засіданні господарський суд розглядає всі вимоги кредиторів, що надійшли протягом строку, передбаченого частиною першою статті 45 цього Кодексу, у тому числі щодо яких були заперечення боржника або розпорядника майна.

За результатами попереднього засідання господарський суд постановляє ухвалу, в якій зазначаються: розмір та перелік усіх визнаних судом вимог кредиторів, що вносяться розпорядником майна до реєстру вимог кредиторів; розмір та перелік не визнаних судом вимог кредиторів; дата проведення зборів кредиторів та комітету кредиторів; дата підсумкового засідання суду, на якому буде постановлено ухвалу про санацію боржника чи постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, чи ухвалу про закриття провадження у справі про банкрутство, чи ухвалу про продовження строку процедури розпорядження майном та відкладення підсумкового засідання суду, яке має відбутися у строки, встановлені частиною другою статті 44 цього Кодексу.

За змістом ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства, конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов`язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Кредитор, за заявою якого відкрито провадження у справі, має право заявити додаткові грошові вимоги до боржника у межах строку, встановленого частиною першою цієї статті.

У відповідності до положень Кодексу України з процедур банкрутства 06.10.2020 за №65326 на офіційному веб-порталі судової влади України здійснено оприлюднення оголошення (повідомлення) про відкриття Господарським судом Волинської області провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «Вог Трейдинг» .

З матеріалів справи вбачається, що 29.10.2020 Товариство з обмеженою відповідальністю «Нафтотрейд Ресурс» подало до суду заяву про визнання грошових вимог в сумі 730630000,00 грн. основного боргу та 4204,00 грн. судового збору.

Грошові вимоги ТОВ «Нафтотрейд Ресурс» на суму 730630000,00 грн. обґрунтовані невиконанням ТзОВ «Вог Трейдинг» зобов`язань за договором купівлі-продажу №12/006/17-ПММ від 12.06.2017 (в сумі 261055000,00 грн.) та договором купівлі-продажу №25/10 від 25.10.2016 (в сумі 469575000,00 грн.).

Щодо вимоги на суму 261 055 000,00 грн., що виникли на підставі договору купівлі-продажу №12/006/17-ПММ від 12.06.2017, судом встановлено наступне.

12.06. 2017 між ТОВ "НАФТОТРЕЙД РЕСУРС" (покупець) та ТОВ Вог Трейдинг (продавець) укладено Договір купівлі-продажу № 12/06/17-ПММ (далі Договір № 12/06/17-ПММ).

Відповідно до п.1.1. договору, Продавець зобов`язується передати у власність Покупця нафтопродукти в асортименті, а Покупець зобов`язується прийняти товар та оплатити його вартість на умовах даного договору.

Згідно із пунктом 2.2. Договору № 12/06/17-ПММ (зміни внесені Додатковою угодою від 13.06.2017), кількість та асортимент Товару, що передається Покупцю згідно умов даного Договору становить: Паливо дизельне ДП-Л-Євро5-ВО - 12 500,00 т. та підтверджується накладними на відпуск Товару.

Згідно із пунктом 3.1. Договору № 12/06/17-ПММ (зміни внесені Додатковою угодою від 13.06.2017), Товар постачається Продавцем по-частково (товарними партіями) на умовах EXW (Інкотермс 2010) - франко-термінал нафтобази, що знаходиться за адресою: м. Луцьк, вул Єршова, 1.

Згідно із пунктом 4.1. Договору № 12/06/17-ПММ (зміни внесені Додатковою угодою від 13.06.2017), ціна за одиницю Товару узгоджується Сторонами і встановлюється в розмірі: Паливо дизельне ДП-Л-Євро5-ВО - 20 884,40 грн., в т. ч. ПДВ - 20%. Ціна за одиницю Товару включає податки та інші обов`язкові платежі, передбачені чинним законодавством України.

Згідно з п. 4.2. Договору № 12/06/17-ПММ, загальна сума даного Договору становить 261055 000,00 грн.

Згідно п. 5.2. Договору № 12/06/17-ПММ, розрахунки за Товар проводяться Покупцем у формі попередньої оплати загальної вартості Договору.

Пунктом 10.1. Договору № 12/06/17-ПММ передбачено, що даний договір вступає в силу з моменту підписання його сторонами і діє до 31 грудня 2018 року. В подальшому Додатковою угодою від 29.12.2017 та від 27.12.2019 термін дії договору продовжувався до 31.12.2019 та 31.12.2020 відповідно.

Додатковою угодою від 13.06.2017, сторони визначити строк поставки товарної партії - до 31.12.2018. Додатковою угодою від 29.12.2018 строк поставки був продовжений до 30.11.2019.

На виконання умов Договору № 12/06/17-ПММ, ТОВ "НАФТОТРЕЙД РЕСУРС" перерахувало ТОВ Вог Трейдинг попередню оплату в розмірі 261055000,00 грн., що підтверджується копіями платіжних доручень №7737 від 13.07.2017, №7738 від 13.07.2017, №7761 від 14.07.2017, №7803 від 17.07.2017, №7835 від 18.07.2017, №7872 від 19.07.2017, №8099 від 27.07.2017, №8101 від 27.07.2017, №8109 від 28.07.2017, №8110 від 28.07.2017, №8113 від 28.07.2017, №8114 від 28.07.2017, №8111 від 28.07.2017, №8112 від 28.07.2017, №8117 від 28.07.2017, №8105 від 28.07.2017, №8104 від 28.07.2017, №8106 від 28.07.2017, №8115 від 28.07.2017, №8116 від 28.07.2017, №8107 від 28.07.2017, №8108 від 28.07.2017, №8118 від 28.07.2017, №8119 від 28.07.2017.

Як слідує з матеріалів заяви, в порушення умов Договору зобов`язання щодо поставки товару у строк, що був погоджений між сторонами, ТОВ Вог Трейдинг не виконало.

TOB "НАФТОТРЕЙД РЕСУРС" 27.12.2019 направило TOB Boг Трейдинг вимогу про повернення суми попередньої оплати. Вимога була отримана ТОВ Вог Трейдинг 27.12.2019, що підтверджується відміткою директора про її отримання.

Разом з тим, вимога не була задоволена ТОВ Вог Трейдинг , попередня оплата не повернута.

06.10.2020 між сторонами проведено звірку взаєморозрахунків, за результатом чого підписано акт звірки взаєморозрахунків. Підписанням акту звірки ТОВ Вог Трейдинг визнано розмір заборгованості по Договору купівлі-продажу № 12/06/17-ПММ на загальну суму 261055000,00 грн.

Відповідно до вимог чинного законодавства акт звірки розрахунків у сфері бухгалтерського обліку та фінансової звітності не є зведеним обліковим документом, а є лише технічним (фіксуючим) документом, за яким бухгалтерії підприємств звіряють бухгалтерський облік операцій. Акт відображає стан заборгованості та в окремих випадках - рух коштів у бухгалтерському обліку підприємств та має інформаційний характер, тобто має статус документа, який підтверджує тотожність ведення бухгалтерського обліку спірних господарських операцій обома сторонами спірних правовідносин. Сам по собі акт звірки розрахунків не є належним доказом факту здійснення будь-яких господарських операцій: поставки, надання послуг тощо, оскільки не є первинним бухгалтерським обліковим документом.

Разом з цим, акт звірки може вважатися доказом у справі в підтвердження певних обставин, зокрема в підтвердження наявності заборгованості суб`єкта господарювання, її розміру, визнання боржником такої заборгованості тощо. Однак, за умови, що інформація, відображена в акті підтверджена первинними документами та акт містить підписи уповноважених на його підписання сторонами осіб. Як правило, акти звірок розрахунків (чи заборгованості) складаються та підписуються бухгалтерами контрагентів і підтверджують остаточні розрахунки сторін на певну дату. Відсутність в акті звірки підписів перших керівників сторін або інших уповноважених осіб, які мають право представляти інтереси сторін, у тому числі здійснювати дії, направлені на визнання заборгованості підприємства перед іншими суб`єктами господарювання, означає відсутність в акті звірки юридичної сили документа, яким суб`єкт господарської діяльності визнає суму заборгованості. Слід також зазначити, що чинне законодавство не містить вимоги про те, що у акті звірки розрахунків повинно зазначатись формулювання про визнання боргу відповідачем. Підписання акту звірки, у якому зазначено розмір заборгованості, уповноваженою особою боржника, та підтвердження наявності такого боргу первинними документами свідчить про визнання боржником такого боргу.

Отже, акт звірки взаємних розрахунків, підписаний уповноваженою особою боржника є доказом, що свідчать про фактичне визнання відповідачем наявності у нього перед кредитором грошового зобов`язання щодо повернення грошових коштів (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду № 910/1389/18 від 05.03.2019).

Таким чином, у ТОВ Вог Трейдинг існує заборгованість по Договору купівлі-продажу № 12/06/17-ПММ від 12.06.2017 на загальну суму 261055000,00 грн.

Щодо вимоги на суму 469575000,00 грн., що виникли на підставі договору купівлі-продажу №25/10 від 25.10.2016, судом встановлено наступне.

Як слідує з матеріалів заяви, 25.10.2016 між ТОВ "НАФТОТРЕЙД РЕСУРС" (покупець) та ТОВ Вог Трейдинг (продавець)) укладено Договір купівлі-продажу № 25/10 (далі Договір № 25/10).

Відповідно до п. 1.1. договору, Продавець зобов`язується передати у власність Покупця нафтопродукти в асортименті, а Покупець зобов`язується прийняти товар та оплатити його вартість на умовах даного договору.

Згідно із п. 2.2. Договору № 25/10 (зміни внесені Додатковою угодою від 31.10.2016 ), кількість та асортимент Товару, що передається Покупцю згідно умов даного Договору становить: Паливо дизельне ДП-Л-Євро5-ВО - 25 500,00 т. та підтверджується накладними на відпуск Товару.

Відповідно до п.3.1. Договору № 25/10 (зміни внесені Додатковою угодою від 31.10.2016), Товар постачається Продавцем по-частково (товарними партіями) на умовах ЕХW (Інкотермс 2010) - франко-термінал нафтобази, що знаходиться за адресою: м. Луцьк, вул Єршова, 1.

Згідно із пунктом 4.1. Договору № 25/10 (зміни внесені Додатковою угодою від 31,10.2016 р.), ціна за одиницю Товару узгоджується Сторонами і встановлюється в розмірі: Паливо дизельне ДП-Л-Євро5-ВО -19228,24 грн., в т. ч. ПДВ - 20%. Ціна за одиницю Товару включає податки та інші обов`язкові платежі, передбачені чинним законодавством України.

Згідно з п. 4.2. Договору № 25/10, загальна сума даного Договору становить 1 000 000 000,00 грн.

Згідно п. 5.2. Договору № 25/10, розрахунки за Товар проводяться Покупцем у формі попередньої оплати загальної вартості Договору або протягом 360 календарних днів з моменту переходу права власності на Товар (зміни внесені Додатковою угодою від 28.10.2016).

Пунктом 10.1. Договору № 25/10 передбачено, що даний договір вступає в силу з моменту підписання його сторонами і діє до 31.12.2017. В подальшому Додатковою угодою від 29.12.2017 та від 27.12.2019 термін дії договору продовжувався до 31.12.2019 та 31.12.2020 відповідно.

Додатковою угодою від 31.10.2016 сторони визначити строк поставки товарної партії-до 31.12.2017.

Так, на виконання умов Договору № 25/10, ТОВ "НАФТОТРЕЙД РЕСУРС" перерахувало ТОВ Вог Трейдинг попередню оплату в розмірі 490 320 000,00 грн. Попередня оплата перераховувалась різними платежами в період з 28.10.2016 по 20.12.2016, що підтверджується платіжними дорученнями №4225 від 26.10.2016, №4226 від 28.10.2016, №4228 від 28.10.2016, №4236 від 28.10.2016, №4249 від 31.10.2016, №4250 від 31.10.2016, №4251 від 31.10.2016, №4759 від 25.11.2016, №4760 від 25.11.2016, №4744 від 25.11.2016,№4750 від 25.11.2016, №4776 від 28.11.2016, №4778 від 28.11.2016, №4762 від 28.11.2016, №4771 від 28.11.2016, №4763 від 28.11.2016, №4777 від 28.11.2016, №4781 від 28.11.2016, №4783 від 28.11.2016, №4772 від 28.11.2016, №4824 від 29.11.2016, №4828 від 29.11.2016, №4797 від 29.11.2016, №4799 від 29.11.2016, №4841 від 30.11.2016, №4842 від 30.11.2016, №4843 від 30.11.2016, №4848 від 30.11.2016, №5303 від 20.12.2016, угодою від 28.10.2016,від 31.10.2016, від 25.11.2016, від 28.11.2016, від 29.11.2016, від 30.11.2016 та довідкою АТ АльфаБанк № 88996-28.1 від 21.10.2020.

11.09.2017 між ТОВ "НАФТОТРЕЙД РЕСУРС" та ТОВ Вот Трейдинг укладено додаткову угоду, згідно якої сторони зменшили кількість Товару який підлягає поставці по Договору, та відповідно внесли зміни в п. 2.2. Договору. Також цією додатковою угодою сторонами змінено строк поставки товарної партії - до 31.12.2018. Окрім того, у зв`язку із зменшенням кількості Товару, сторонами було погоджено, що Продавець Повертає Покупцю 18 987 000,00 грн.

На виконання умов Додаткової угоди від 11.09.2017 ТОВ Вог Трейдинг 15.09.2017 повернуло ТОВ "НАФТОТРЕЙД РЕСУРС" 9 987 000,00 грн. та 9 000 000,00 грн., що становить 18987000,00 грн., що підтверджується виписками з банківського рахунку.

Разом з тим, в порушення умов Договору, зобов`язання щодо поставки товару у строк, що був погоджений між сторонами, ТОВ Вог Трейдинг не виконало.

13.05.2019 ТОВ "НАФТОТРЕЙД РЕСУРС" направлило ТОВ Вог Трейдинг вимогу про повернення суми попередньої оплати. Вимога отримана ТОВ Вог Трейдинг 14.05.2019, що підтверджується відміткою директора про її отримання.

Разом з тим, вимога була задоволена ТОВ Вог Трейдинг лише частково. Так, 21.05.2019 було повернуто 707 283,00 грн., 625 117,00 грн., 425 600,00 грн., всього 1 758 000,00 грн., що підтверджується виписками з банківського рахунку.

06.10.2020 між сторонами проведено звірку взаєморозрахунків, за результатом чого підписано акт звірки взаєморозрахунків. Підписанням акту звірки ТОВ Вог Трейдинг визнано розмір заборгованості по Договору купівлі-продажу № 25/10 на загальну суму 469 575 000,00 грн.

Відповідно до вимог чинного законодавства акт звірки розрахунків у сфері бухгалтерського обліку та фінансової звітності не є зведеним обліковим документом, а є лише технічним (фіксуючим) документом, за яким бухгалтерії підприємств звіряють бухгалтерського обліку та фінансової звітності не є зведеним обліковим документом, а є лише технічним (фіксуючим) документом, за яким бухгалтерії підприємств звіряють бухгалтерський облік операцій. Акт відображає стан заборгованості та в окремих випадках - рух коштів у бухгалтерському обліку підприємств та має інформаційний характер, тобто має статус документа, який підтверджує тотожність ведення бухгалтерського обліку спірних господарських операцій обома сторонами спірних правовідносин. Сам по собі акт звірки розрахунків не є належним доказом факту здійснення будь-яких господарських операцій: поставки, надання послуг тощо, оскільки не є первинним бухгалтерським обліковим документом.

Разом з цим, акт звірки може вважатися доказом у справі в підтвердження певних обставин, зокрема в підтвердження наявності заборгованості суб`єкта господарювання, її розміру, визнання боржником такої заборгованості тощо. Однак, за умови, що інформація, відображена в акті підтверджена первинними документами та акт містить підписи уповноважених на його підписання сторонами осіб. Як правило, акти звірок розрахунків (чи заборгованості) складаються та підписуються бухгалтерами контрагентів і підтверджують остаточні розрахунки сторін на певну дату. Відсутність в акті звірки підписів перших керівників сторін або інших уповноважених осіб, які мають право представляти інтереси сторін, у тому числі здійснювати дії, направлені на визнання заборгованості підприємства перед іншими суб`єктами господарювання, означає відсутність в акті звірки юридичної сили документа, яким суб`єкт господарської діяльності визнає суму заборгованості. Слід також зазначити, що чинне законодавство не містить вимоги про те, що у акті звірки розрахунків повинно зазначатись формулювання про визнання боргу відповідачем. Підписання акту звірки, у якому зазначено розмір заборгованості, уповноваженою особою боржника, та підтвердження наявності такого боргу первинними документами свідчить про визнання боржником такого боргу.

Отже, акт звірки взаємних розрахунків, підписаний уповноваженою особою боржника є доказом, що свідчать про фактичне визнання відповідачем наявності у нього перед кредитором грошового зобов`язання щодо повернення грошових коштів (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду № 910/1389/18 від 05.03.2019.

Таким чином, у ТОВ Вог Трейдинг існує заборгованість по Договору купівлі-продажу № 25/10 від 25.10.2016 на загальну суму 469575000,00 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини (ч. 2 ст. 11 ЦК України).

Статтею 16 ЦК України визначено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Частиною 1 статті 509 ЦК України передбачено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до ст. 204 ЦК України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Статтею 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу, Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Згідно ч.1 ст. 655 ЦК України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Статтею 692 ЦК України передбачено, що покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Продавець зобов`язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу (ч.1 ст.662 ЦК України).

Статтею 663 ЦК України продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.

Якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати (ч.2 ст 693 ЦК України).

Враховуючи вищевикладене, позицію Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду (в постанові від 05.03.2019 №910/1389/18), наявність акту звірки взаємних розрахунків, видаткових накладних (первинний документ) на підтвердження попередньої оплати, заборгованість ТзОВ «Вог Трейдинг» перед ТзОВ «Нафтотрейд ресурс» на суму 730630000,00 грн. підставна та підлягає визнанню, оскільки згідно з ст. 193 ГК України зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а одностороння відмова від виконання зобов`язань не допускається.

Розглянувши заяву Товариство з обмеженою відповідальністю «Нафтотрейд Ресурс» про визнання грошових вимог на 730630000,00 грн. основного боргу та 4204,00 грн. судового збору, господарський суд вважає за можливе кредиторські вимоги останнього визнати із наступною черговістю їх задоволення:

- 4204,00 грн. судовий збір, сплачений за подання заяви про визнання кредиторських вимог - вимоги першої черги.

- 730630000,00 грн. основний борг - вимоги четвертої черги;

Судом засвідчується, що загальний розмір боргових зобов`язань ТОВ Вог Трейдинг перед ТОВ «Нафтотрейд Ресурс» підтверджений долученими кредитором до матеріалів заяви договором купівлі-продажу № 12/06/17-ПММ від 12.06.2017, додатковими угодами від 13.06.2017, від 29.12.2017, 29.12.2018, від 27.12.2019 до Договору купівлі-продажу № 12/06/17-ПММ, платіжними дорученнями №7737 від 13.07.2017, №7738 від 13.07.2017, №7761 від 14.07.2017, №7803 від 17.07.2017, №7835 від 18.07.2017, №7872 від 19.07.2017, №8099 від 27.07.2017, №8101 від 27.07.2017, №8109 від 28.07.2017, №8110 від 28.07.2017, №8113 від 28.07.2017, №8114 від 28.07.2017, №8111 від 28.07.2017, №8112 від 28.07.2017, №8117 від 28.07.2017, №8105 від 28.07.2017, №8104 від 28.07.2017, №8106 від 28.07.2017, №8115 від 28.07.2017, №8116 від 28.07.2017, №8107 від 28.07.2017, №8108 від 28.07.2017, №8118 від 28.07.2017, №8119 від 28.07.2017, угодою від 28.07.2017, вимогою про повернення суми попередньої оплати від 27.12.2019, актом звірки взаємних розрахунків за період з 12.06.2017 по 06.10.2020, договором купівлі-продажу № 25/10 від 25.10.2016, додатковими угодами від 28.10.2016, від 31.10.2016, від 11.09.2017, від 29.12.2017, від 27.12.2019до Договору купівлі-продажу № 25/10, платіжними дорученнями №4225 від 26.10.2016, №4226 від 28.10.2016, №4228 від 28.10.2016, №4236 від 28.10.2016, №4249 від 31.10.2016, №4250 від 31.10.2016, №4251 від 31.10.2016, №4759 від 25.11.2016, №4760 від 25.11.2016, №4744 від 25.11.2016,№4750 від 25.11.2016, №4776 від 28.11.2016, №4778 від 28.11.2016, №4762 від 28.11.2016, №4771 від 28.11.2016, №4763 від 28.11.2016, №4777 від 28.11.2016, №4781 від 28.11.2016, №4783 від 28.11.2016, №4772 від 28.11.2016, №4824 від 29.11.2016, №4828 від 29.11.2016, №4797 від 29.11.2016, №4799 від 29.11.2016, №4841 від 30.11.2016, №4842 від 30.11.2016, №4843 від 30.11.2016, №4848 від 30.11.2016, №5303 від 20.12.2016, угодою від 28.10.2016,від 31.10.2016, від 25.11.2016, від 28.11.2016, від 29.11.2016, від 30.11.2016, довідкою АТ Альфа-Банк від 21.10.2020, виписками з банківського рахунку від 15.09.2017, від 21.05.2019, вимогою про повернення суми попередньої оплати від 13.05.2019, актом звірки взаємних розрахунків за період з 25.10.2016 по 06.10.2020.

При цьому судом враховано, що кредиторські вимоги були розглянуті розпорядником майна, повністю визнаються ним та включені до реєстру вимог кредиторів у вказаному розмірі, що підтверджується відповідним повідомленням розпорядника майна від 05.11.2020 №01-12/124.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1, 39, 45, 47, 48, 49 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

УХВАЛИВ:

1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Нафтотрейд Ресурс про визнання грошових вимог до боржника задовольнити.

2. Визнати у встановленому порядку доведені грошові вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю Нафтотрейд Ресурс (вул.Кременецька,38, м.Луцьк, 43010, код ЄДРПОУ 33680859) до Товариства з обмеженою відповідальністю Вог Трейдинг (вул.Рівненська, 48, м.Луцьк, 43005, код ЄДРПОУ 38390515) у наступній черговості:

- 4204,00 грн. - вимоги першої черги;

- 730 630 000,00 грн. - вимоги четвертої черги.

3. Зобов`язати розпорядника майна Григор`єва Валерія Васильовича відповідно до ст. 47 Кодексу України з процедур банкрутства внести до реєстру вимог кредиторів відомості про кредитора, розмір його вимог за грошовими зобов`язаннями, наявність права вирішального голосу в представницьких органах кредиторів, черговість задоволення кожної вимоги.

Відповідно до ч.2 ст.235 Господарського процесуального кодексу України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Відповідно до ст. ст. 253, 256, 257 ГПК України апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У той же час згідно підпункту 17.5 пункту 17 Перехідних положень ГПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справи витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Ухвала суду підписана 19.11.2020.

Суддя І. О. Гарбар

Дата ухвалення рішення17.11.2020
Оприлюднено23.11.2020

Судовий реєстр по справі —903/645/20

Постанова від 05.07.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Жуков С.В.

Ухвала від 14.06.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Жуков С.В.

Ухвала від 17.05.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Жуков С.В.

Ухвала від 10.04.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Жуков С.В.

Ухвала від 06.03.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Жуков С.В.

Постанова від 19.01.2023

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Тимошенко О.М.

Ухвала від 12.01.2023

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Тимошенко О.М.

Ухвала від 09.01.2023

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Тимошенко О.М.

Ухвала від 21.11.2022

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Тимошенко О.М.

Ухвала від 03.11.2022

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Тимошенко О.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні