Рішення
від 11.11.2020 по справі 931/691/20
ЛОКАЧИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 931/691/20

Провадження № 2/931/248/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2020 року смт. Локачі

Локачинський районний суд Волинської області

у складі: головуючого - судді Масляної С.В.,

за участю: секретаря - Марчук Н.Я.,

представника позивача ОСОБА_1 ,

відповідача ОСОБА_2 ,

представника третьої особи Хом`як О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Локачах цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Орган опіки та піклування Локачинської районної державної адміністрації, про визначення способів участі у вихованні дітей,

в с т а н о в и в :

27 серпня 2020 року позивач звернувся в суд з позовом до відповідача ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Орган опіки та піклування Локачинської районної державної адміністрації, про визначення способів участі у вихованні дітей. Позов мотивує тим, що 12 червня 2010 року між ним та ОСОБА_2 (далі - відповідач ) було укладено шлюб, зареєстрований відділом реєстрації актів цивільного стану Локачинського районного управління юстиції Волинської області. Під час шлюбу у подружжя народилося двоє дітей: дочка - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та син - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Шлюб між ним та ОСОБА_2 було розірвано на підставі заочного рішення Локачинського районного суду Волинської області від 04.12.2019 року. Також 30.09.2019 року ОСОБА_2 звернулася до Локачинського районного суду Волинської області з позовом до нього про стягнення аліментів. Заочним рішенням Локачинського районного суду Волинської області від 04.12.2019 року позов було частково задоволено. Починаючи з 2020 року шлюбні відносини між подружжям припинились. Відповідач разом з дітьми проживає окремо від позивача за адресою: АДРЕСА_1 . Місце проживання позивача зареєстровано за адресою:

АДРЕСА_2 . Зазначає, що, посилаючись на наявність заочного рішення Локачинського районного суду Волинської області від 04.12.2019 року у справі про стягнення аліментів, відповідач неодноразово позбавляла його можливості спілкуватися з дітьми, в зв`язку з несплатою ним аліментів на утримання дітей. Він справно сплачує аліменти на банківський рахунок відповідача . Попри це за весь період, який передує даті подання цього позову, йому не вдалося поспілкуватися з дітьми засобами телефонного чи відеозв`язку, про що свідчать роздруківки його телефонних дзвінків через "VIBER", які додані до позовної заяви. Обмеження у спілкування позивач з дітьми безпосередньо пов`язане із діями відповідача, яка не надає ні позивачеві дозволу на спілкування з дітьми, ні дітям дозволу на спілкування з батьком. Вказівними діями відповідач порушує права позивача як батька, передбачені ст.ст. 141, 150, 151, 153 СК України. Причиною для звернення до суду слугувало не лише порушення його батьківських прав, але й порушення прав його дітей на спілкування з батьком.

Просить зобов`язати ОСОБА_2 не чинити перешкоди ОСОБА_3 у спілкуванні з дітьми: дочкою - ОСОБА_4 та сином - ОСОБА_5 . Встановити ОСОБА_3 для участі у вихованні та спілкуванні з дітьми, такі способи: систематичні побачення, спілкування та відпочинок не менше 7 (семи) днів на місяць в Україні - впродовж тих днів, які будуть визначені за домовленістю з ОСОБА_2 ; систематичні побачення, спілкування та відпочинок протягом половини тривалості літніх канікул в Україні або за кордоном - впродовж тих днів, які будуть визначені за домовленістю з ОСОБА_2 ; всі побачення, спілкування, відпочинок з дітьми в Україні або за кордоном ОСОБА_3 має право проводити за місцем свого тимчасового перебування в Україні або за визначеним ним на власний розсуд іншим місцем, що не перешкоджає нормальному розвитку дитини.

01 вересня 2020 року ухвалою судді прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання у справі на 11:00 22 вересня 2020 року.

15 вересня 2020 року представником позивача - ОСОБА_1 було подано клопотання про проведення підготовчого судового засідання без участі сторони.

22 вересня 2020 року представник органу опіки та піклування Локачинської РДА на підготовчому засіданні заявив клопотання про відкладення підготовчого засідання для підготовки письмового висновку. Підготовче судове засідання було відкладено на 11:00 06 жовтня 2020 року.

02 жовтня 2020 року від представника позивача - ОСОБА_1 надійшло клопотання про участь у підготовчому судовому засіданні в режимі відеоконференції. Ухвалою судді відмовлено в заявленому клопотанні, так як представником позивача не було зазначено суд, з яким необхідно забезпечити проведення відеоконференції.

06 жовтня 2020 року від представника позивача - ОСОБА_1 надійшло клопотання про проведення підготовчого судового засідання без участі сторони.

Представник органу опіки та піклування Локачинської РДА на підготовчому засіданні заявив клопотання про відкладення підготовчого засідання для продовження підготовки письмового висновку. Підготовче судове засідання було відкладено на 14:30 20 жовтня 2020 року.

12 жовтня 2020 року від представника позивача - ОСОБА_1 надійшло клопотання про проведення підготовчого судового засідання без участі сторони, у зв`язку із зайнятістю в іншому судовому процесі.

20 жовтня 2020 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 15:15 03 листопада 2020 року.

03 листопада 2020 року розпочато розгляд справи, позивач та його представник позовні вимоги підтримали повністю з підстав, зазначених у позовній заяві. Просили позовні вимоги задовольнити повністю. Представник позивача зазначила, що дії відповідача порушують позивача права як батька дитини. ОСОБА_3 на даний час перебуває на роботі у Республіці Польща. Останній раз бачив дітей у вересні 2019 року, з березня 2020 року взагалі не спілкувався з дітьми, оскільки відповідач перешкоджає у його спілкуванні з ними. Спочатку просто ніхто не відповідав, коли він телефонував, пізніше відповідач взагалі заблокувала його і він вже не міг дозвонитися ні до неї, ні до дітей. Вжиті ним заходи по вирішенню питання в добровільному порядку не дали бажаного результату. Відносини між колишнім подружжям неприязні. Батько хотів би приїхати до дітей, однак відповідач навіть розмовляти з ними не дає можливості, тому припускає, що приїхавши, вона так само не дасть йому дітей побачити, просить встановити йому порядок побачень з дітьми відповідно до заявлених позовних вимог. Оскільки він працює за кордоном, то не може приїздити у визначені дні кожного тижня, хотів би мати можливість спілкуватися з дітьми декілька днів підряд, не менше семи днів у місяць, спільний відпочинок влітку як в Україні, та к і за кордоном.

Відповідач позовні вимоги заперечила. Зазначає, що позивач сам не проявляв ініціативи для зустрічей з дітьми, не приїздив до них, не відвідував, не цікавився станом їх здоров`я. Вона дійсно заблокувала його у телефоні, однак це відбулося лише після подання ним заяви про перегляд заочного рішення, яким з нього в користь неї стягнуті аліменти на утримання дітей та подачі даного позову, оскільки вважає таку поведінку батька неприпустимою. Щодо встановленого порядку спілкування з дітьми батька, визначеного висновком служби у справах дітей Локачинської РДА, не заперечувала, настоює, щоб такі зустрічі відбувалися в її присутності і тільки в межах території України. Позовні вимоги позивача щодо надання можливості побачень не менше семи днів протягом місяця заперечує, однак погоджується на суботи та неділі кожного тижня, зазначає, що позивач може сісти в автобус, приїхати на вихідні, поспілкуватися з дітьми і ще встигатиме повернутися на роботу. Просить врахувати, що менший син взагалі батька не знає, контакту між ними немає, оскільки він ще маленький. Крім того, з 14:00 по 16: 00 кожного дня у нього по графіку денний сон. Старша дочка кожного дня ходить до школи, приходить о 15:00 зі школи. Вона категорично заперечує щодо зустрічей з батьком за кордоном, оскільки боїться, що він їй дітей після таких зустрічей не поверне, зважаючи на їх стосунки. Крім того, вона погоджується на проведення батьком часу з дітьми влітку протягом п`яти днів спочатку літа і протягом п`яти днів в кінці літа, однак в її присутності.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - органу опіки та піклування Локачинської районної державної адміністрації у судовому засіданні зазначила, що службою було проведено обстеження умов проживання дітей, проведена бесіда з старшою дочкою. Висновки органу опіки та піклування викладені у наданому висновку. Крім того, пояснила, що з бесіди з дитиною вони встановили, що дитина ображається на тата, зі слів дитини причиною таких образ могли бути дані дитині татом обіцянки, які ним в подальшому не виконувалися, однак вона погодилася спробувати спілкуватися з татом. При складанні висновку орган опіки та піклування на контакт з батьком дітей не виходив і батько дітей не виявляв такої ініціативи. Тому, при складанні висновку, позиція батька не врахована.

Заслухавши пояснення позивача та його представника, відповідача, представника третьої особи, дослідивши та оцінивши представлені у справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення частково.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, а згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до ЦПК України, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 та ОСОБА_2 перебували в шлюбі з 12.06.2010 року.

Під час шлюбу у них народилося двоє дітей: дочка - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданого відділом РАЦС м. Комрат 24 вересня 2010 року та син - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданого виконавчим комітетом Привітненської сільської ради, з яких вбачається, що батьком дітей є ОСОБА_3 (95-97).

04 грудня 2019 року Локачинським районним судом Волинської області винесено рішення про розірвання шлюбу між відповідачем та позивачем у даній справі (а.с. 100-102).

На даний час сторони проживають окремо. Дочка - ОСОБА_4 та син - ОСОБА_5 проживають з відповідачем.

Як встановлено в судовому засіданні, між батьками дитини склались неприязні відносини, які потягли за собою суперечки між ними щодо визначення участі у вихованні та спілкуванні з дитиною, що сторонами не оспорюється.

Відповідно до ч.1 ст.141 СК України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебувають вони у шлюбі між собою.

Частина 2 ст.141 СК України зазначає, що розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.

Той з батьків, хто проживає окремо від дитини зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею (ч.2 ст.157 СК України).

Відповідно до ст.9 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованою постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-XII, держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить найкращим інтересам дитини.

Частиною 3 ст. 157 СК України передбачено, що той з батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.

Статтею 159 СК України передбачено, що якщо той із батьків, з ким поживає дитина, чинить перешкоди тому з батьків, хто проживає окремо, у спілкуванні з дитиною та її вихованні, другий із батьків має право звернутися до суду з позовом про усунення цих перешкод.

Відповідно до частини 2 цієї статті суд визначає спосіб участі одного з батьків у вихованні дитини (періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання тощо), місце та час їхнього спілкування. Під час вирішення спору щодо участі одного з батьків у вихованні дитини береться до уваги ставлення батьків до виконання своїх обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення.

Згідно із ст.ст. 11, 15 Закону Україну "Про охорону дитинства" від 26 квітня 2001 року № 2402-ІІІ кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків. Батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком є забезпечення інтересів своєї дитини. Дитина, яка проживає окремо від батьків або одного з них, має право на підтримання з ними регулярних особистих стосунків і прямих контактів. Батьки, які проживають окремо від дитини, зобов`язані брати участь у її вихованні і мають право спілкуватися з нею, якщо судом визнано, що таке спілкування не перешкоджатиме нормальному вихованню дитини.

Відповідно до ч.1 ст. 158 СК України за заявою матері, батька дитини орган опіки та піклування визначає способи участі у вихованні дитини та спілкування з нею того з батьків, хто проживає окремо від неї. Рішення про це орган опіки та піклування постановляє на підставі вивчення умов життя батьків, їхнього ставлення до дитини, інших обставин, що мають істотне значення.

Згідно ч.ч. 1, 3 ст. 19 СК України у випадках, передбачених цим Кодексом, особа має право на попереднє звернення за захистом своїх сімейних прав та інтересів до органу опіки та піклування. Звернення за захистом до органу опіки та піклування не позбавляє особу права на звернення до суду.

В ході судового розгляду служба у справах дітей Локачинської РДА Волинської області надала висновок у справі "Про способи участі батька ОСОБА_3 у вихованні малолітніх дітей ОСОБА_4 та ОСОБА_5 ", відповідно до якого Локачинська РДА рекомендує надати громадянину ОСОБА_3 ,

АДРЕСА_2 , право зустрічі з дітьми: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та визначити спосіб участі батька в спілкуванні та вихованні дітей наступним способом: батько має право зустрічатись та спілкуватись з дітьми у першу і третю суботу місяця з 10:00 години до 13:30 години, а також другу неділю місяця з 10:00 години до 13:30 години в присутності матері, при цьому надавши право змінювати порядок та час спілкування з дитиною за взаємною згодою батьків; батько має право на спільний відпочинок з дітьми протягом 5 днів червня та 5 днів серпня з 10:00 години до 18:00 години в присутності матері, при цьому надавши право змінювати порядок та час спілкування з дітьми за взаємною згодою батьків.

На вимогу матері ОСОБА_2 , всі побачення, спілкування, відпочинок з дітьми лише на терироріі України

Враховуючи вік, стан здоров`я дітей, їхню особисту прихильність та індивідуальні особливості, а також інші обставини, що мають істотне значення, завчасно в телефонному режимі:

-матері повідомляти батька про стан здоров`я дітей, або інші факти, які б слугували

причиною незабезпечення права батька на спілкування з дітьми;

-матері підготувати дітей до зустрічі з батьком, а також зібрати необхідні речі, які знадобляться на час перебування дітей з батьком;

-батькові повідомляти матір дітей про можливі зміни у спілкуванні;

-батькові після побачень з дітьми гарантувати повернення дітей до місця їхнього

постійного проживання та не допускати неправомірної зміни місця проживання.

Під час вирішення спору щодо участі одного з батьків у вихованні дитини береться до уваги ставлення батьків до виконання своїх обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення, в тому числі стан психічного здоров`я одного з батьків, зловживання ним алкогольними напоями або наркотичними засобами.

У судовому засіданні встановлено, що позивач обмежений у спілкуванні з дітьми, враховуючи малолітній вік дітей, проживання їх з матір`ю, його перебування на роботі за кордоном. Наявність перешкод у спілкуванні з дітьми підтверджується доданими до позовної заяви роздруківками телефонних дзвінків позивача відповідачу через додаток "Viber", в судовому засіданні під час розгляду справи і сама відповідач підтвердила, що заблокувала позивача у телефоні, однак на даний час вона вже надає можливість батьку спілкуватися, зокрема, з старшою донькою, засобами телефонного зв`язку. Спір між сторонами щодо визначення способу участі батька у вихованні дітей та спілкуванні з ними не було врегульовано добровільно, відсутність пропозицій відповідача щодо участі позивача у вихованні та спілкуванні з дітьми, свідчать про ухилення відповідача від врегулювання даного питання, що підтверджується телефонними роздруківками спілкування сторін (а.с.10-13, 38-46, 83-90).

Перешкоджання позивачеві у спілкуванні з дітьми з боку відповідача беззаперечно порушують його права в частині рівності таких прав на участь у вихованні дітей та спілкуванні з ними, а тому позовні вимоги в частині зобов`язання позивача не чинити таких перешкод підлягають до задоволення.

Вирішуючи цей спір, суд враховує в першу чергу інтереси дітей, які мають право на повноцінний розвиток та спілкування як з матір`ю, так із батьком.

Суд зауважує, що право батька на спілкування з дітьми є його незаперечним правом, а спілкування дітей з батьком відповідає їхнім інтересам. Між тим з батьків, хто проживає окремо і дитиною має існувати постійний, систематичний контакт. Таке спілкування буде сприяти повноцінному вихованню дитини, її розвитку, оскільки спілкування дітей з батьками служить задоволенню життєво важливих потреб дитини. Крім того, дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові і розуміння. Діти мають рости під опікою і відповідальністю обох батьків, а тому участь позивача у вихованні дітей, спілкуванні між ними не лише забезпечить виконання батьківських прав позивача, а буде відповідати і інтересам дітей.

На підставі вищевикладеного, суд вважає, що в даному випадку наявні підстави для визначення судом способу спілкування батька з дітьми, дотримуючись розумного балансу на участь обох батьків у вихованні дітей.

Виходячи з інтересів дітей, враховуючи обставини справи, а також вік дітей, відсутність на даний час достатнього спілкування з батьком, проаналізувавши запропонований позивачем спосіб участі у спілкуванні з дітьми, беручи до уваги висновок служби у справах дітей Локачинської РДА, позицію матері, яка погоджується на спілкування батька з дітьми з врахуванням її інтересів, інтересів її дітей, їх щоденного графіку, суд дійшов висновку, що доцільним в даному випадку буде наступний спосіб участі у спілкуванні та вихованні неповнолітніх дітей: дочкою - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та сином - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з батьком ОСОБА_3 , а саме:

Визначити ОСОБА_3 систематичні побачення з донькою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , шляхом зустрічей - щоп`ятниці І, ІІІ тижня місяця з 16.00 до 20.00; щосуботи І, ІІІ тижня місяця з 10.00 до 16.00; щонеділі І, ІІІ тижня місяця з 13.00 до 19.00 без обов`язкової участі матері ОСОБА_2 за межами її місця проживання, в тому числі за місцем тимчасового перебування в Україні або за іншим, визначеним ним місцем в межах території України, при цьому надавши право змінювати порядок та час спілкування з дитиною за взаємною згодою батьків.

Визначити ОСОБА_3 систематичні побачення з сином ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , шляхом зустрічей - щоп`ятниці І, ІІІ тижня місяця з 16.00 до 20.00; щосуботи І, ІІІ тижня місяця з 10.00 до 14.00; щонеділі І, ІІІ тижня місяця з 16.00 до 19.00 з обов`язковою участю матері ОСОБА_2 за межами її місця проживання, в тому числі за місцем тимчасового перебування в Україні або за іншим, визначеним ним місцем в межах території України, при цьому надавши право змінювати порядок та час спілкування з дитиною за взаємною згодою батьків.

Встановити, що ОСОБА_3 має право проводити відведений для нього час як спільно з обома дітьми, так і з кожним з дітей окремо.

Встановити, що ОСОБА_3 , має право на спільний відпочинок з дочкою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 протягом 7 днів червня та 7 днів серпня без обов`язкової присутності матері, в межах території України із зобов`язанням повернути дитину до місця її постійного проживання після закінчення вказаного терміну та не допускати неправомірної зміни місця проживання дитини.

Встановити, що ОСОБА_3 , має право на спільний відпочинок з сином ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , протягом 7 днів червня та 7 днів серпня з обов`язковою присутністю матері в межах території України із зобов`язанням повернути дитину до місця її постійного проживання після закінчення вказаного терміну та не допускати неправомірної зміни місця проживання дитини.

Встановити, що ОСОБА_3 має право на спільний відпочинок як спільно з обома дітьми, так і з кожним з дітей окремо.

Враховуючи вік, стан здоров`я дітей, їхню особисту прихильність та індивідуальні особливості, а також інші обставини, що мають істотне значення, завчасно в телефонному режимі:

- матері повідомляти батька про стан здоров`я дітей, або інші факти, які б слугували причиною незабезпечення батька на спілкування з дітьми;

- матері підготувати дітей до зустрічі з батьком, а також зібрати необхідні речі, які знадобляться на час перебування дітей з батьком;

- батькові повідомляти матір дітей про можливі зміни у спілкуванні;

- батькові після побачень з дітьми гарантувати повернення дітей до місця їхнього постійного проживання та не допускати неправомірної зміни місця проживання дітей.

Визначаючи позивачу саме такий спосіб участі у вихованні та спілкуванні з донькою суд враховує вік дитини, стан її здоров`я, графік її навчання та відпочинку, і приходить до висновку, що зустрічі з батьком з врахуванням цих обставин можуть відбуватися без присутності матері, зважаючи на неприязні стосунки між батьками, що сприятиме налагодженню емоційного контакту між батьком і донькою

Визначаючи позивачу саме такий спосіб участі у вихованні та спілкуванні з сином, суд враховує вік дитини, стан здоров`я, розпорядок дня дитини і приходить до висновку, що спілкування малолітнього ОСОБА_5 з батьком без присутності матері буде мати негативний вплив на його нервову систему. Так, тривале перебування дитини за межами її місця постійного проживання і без присутності матері, особлива прив`язаність до якої характерна для дітей такого віку (два роки) та стану здоров`я, негативно впливатиме на розвиток емоційно-вольової сфери дитини.

Інтересам батьків і дітей відповідатиме і встановлений судом графік відпочинку влітку в межах території України.

При цьому, з урахування вікових змін дітей, їх розвитку та потреб, сторони не позбавлені у майбутньому права звернутися до суду з позовом про зміну встановленого судом способу участі у вихованні дітей.

Що стосується позовних вимог ОСОБА_3 щодо надання можливості відпочинку з дітьми, в тому числі за кордоном, то ці його вимоги до задоволення не підлягають, виходячи з такого.

Згідно ч. 3 ст. 313 ЦК України фізична особа, яка не досягла шістнадцяти років, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними.

Виїзд з України громадян, які не досягли шістнадцятирічного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків за нотаріально посвідченою згодою, здійснюється за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків із зазначенням у ній держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі, якщо другий з батьків відсутній у пункті пропуску (підпункт 1 пункту 4 Правил).

Тимчасовий виїзд малолітньої дитини за межі України повинен відбуватись лише за погодженням з іншим з батьків, оскільки такий переїзд спричиняє зміну режиму спілкування дитини з іншим з батьків, порядок участі у вихованні дитини, зміну звичайного соціального, культурного, мовного середовища дитини, що впливає на її подальше життя, розвиток і виховання.

Виходячи з положень зазначених норм матеріального права дозвіл на виїзд малолітньої дитини за межі України в супроводі одного з батьків за відсутності згоди другого з батьків на підставі рішення суду може бути наданий на конкретний одноразовий виїзд з визначенням його початку й закінчення.

ОСОБА_3 в позовних вимогах не зазначав, який виїзд за кордон з дітьми він хотів би здійснити, чи погоджений такий виїзд матір`ю дітей, а якщо ні, то початок виїзду, його закінчення і мету теж не зазначав. Рішення суду в справі про встановлення способів участі батька у вихованні дітей не може мати за собою таких правових наслідків як надання дозволу на багаторазовий виїзд дітей за кордон без згоди матері, питання багаторазового виїзду за кордон без згоди матері не може бути вирішено в межах поданого позивачем позову.

Таким чином, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити частково.

На підставі ст. 3 Конвенції про права дитини, ст.ст. 10-13, 77, 81, 141, ст.ст. 263-265, ст.ст. 141, 150, 157, 158, 159 СК України, керуючись ст. ст. 10-13, 77-81, 141, 259, 263-265 ЦПК України суд

у х в а л и в:

Позов задовольнити частково.

Зобов`язати ОСОБА_2 не чинити перешкоди ОСОБА_3 у спілкуванні з дітьми: дочкою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та сином ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Встановити ОСОБА_3 наступний порядок участі у спілкуванні та вихованні дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме:

Визначити ОСОБА_3 систематичні побачення з донькою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , шляхом зустрічей - щоп`ятниці І, ІІІ тижня місяця з 16.00 до 20.00; щосуботи І, ІІІ тижня місяця з 10.00 до 16.00; щонеділі І, ІІІ тижня місяця з 13.00 до 19.00 без обов`язкової участі матері ОСОБА_2 за межами її місця проживання, в тому числі за місцем тимчасового перебування в Україні або за іншим, визначеним ним місцем в межах території України, при цьому надавши право змінювати порядок та час спілкування з дитиною за взаємною згодою батьків.

Визначити ОСОБА_3 систематичні побачення з сином ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , шляхом зустрічей - щоп`ятниці І, ІІІ тижня місяця з 16.00 до 20.00; щосуботи І, ІІІ тижня місяця з 10.00 до 14.00; щонеділі І, ІІІ тижня місяця з 16.00 до 19.00 з обов`язковою участю матері ОСОБА_2 за межами її місця проживання, в тому числі за місцем тимчасового перебування в Україні або за іншим, визначеним ним місцем в межах території України, при цьому надавши право змінювати порядок та час спілкування з дитиною за взаємною згодою батьків.

Встановити, що ОСОБА_3 має право проводити відведений для нього час як спільно з обома дітьми, так і з кожним з дітей окремо.

Встановити, що ОСОБА_3 , має право на спільний відпочинок з дочкою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 протягом 7 днів червня та 7 днів серпня без обов`язкової присутності матері, в межах території України із зобов`язанням повернути дитину до місця її постійного проживання після закінчення вказаного терміну та не допускати неправомірної зміни місця проживання дитини.

Встановити, що ОСОБА_3 , має право на спільний відпочинок з сином ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , протягом 7 днів червня та 7 днів серпня з обов`язковою присутністю матері в межах території України із зобов`язанням повернути дитину до місця її постійного проживання після закінчення вказаного терміну та не допускати неправомірної зміни місця проживання дитини.

Встановити, що ОСОБА_3 має право на спільний відпочинок як спільно з обома дітьми, так і з кожним з дітей окремо.

Враховуючи вік, стан здоров`я дітей, їхню особисту прихильність та індивідуальні особливості, а також інші обставини, що мають істотне значення, завчасно в телефонному режимі:

- матері повідомляти батька про стан здоров`я дітей, або інші факти, які б слугували причиною незабезпечення батька на спілкування з дітьми;

- матері підготувати дітей до зустрічі з батьком, а також зібрати необхідні речі, які знадобляться на час перебування дітей з батьком;

- батькові повідомляти матір дітей про можливі зміни у спілкуванні;

- батькові після побачень з дітьми гарантувати повернення дітей до місця їхнього постійного проживання та не допускати неправомірної зміни місця проживання дітей.

В решті позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду через Локачинський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30 - денний строк з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Повний текст рішення складено 19.11.2020 року.

Позивач: ОСОБА_3 , адреса:

АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 .

Відповідач: ОСОБА_2 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_4 .

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Орган опіки та піклування Локачинської райдержадміністрації, адреса: смт. Локачі, вул. Миру, 37 Локачинського району Волинської області, код ЄДРПОУ 04051419.

Суддя Локачинського районного суду С.В. Масляна

СудЛокачинський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення11.11.2020
Оприлюднено20.11.2020
Номер документу92974103
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —931/691/20

Рішення від 11.11.2020

Цивільне

Локачинський районний суд Волинської області

Масляна С. В.

Рішення від 11.11.2020

Цивільне

Локачинський районний суд Волинської області

Масляна С. В.

Ухвала від 10.11.2020

Цивільне

Локачинський районний суд Волинської області

Масляна С. В.

Ухвала від 10.11.2020

Цивільне

Локачинський районний суд Волинської області

Масляна С. В.

Ухвала від 02.11.2020

Цивільне

Локачинський районний суд Волинської області

Масляна С. В.

Ухвала від 20.10.2020

Цивільне

Локачинський районний суд Волинської області

Масляна С. В.

Ухвала від 06.10.2020

Цивільне

Локачинський районний суд Волинської області

Масляна С. В.

Ухвала від 01.09.2020

Цивільне

Локачинський районний суд Волинської області

Масляна С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні