Справа № 544/1361/20
№ пров. 2-о/544/79/2020
Номер рядка звіту 12
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
20 листопада 2020 року м. Пирятин
Пирятинський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого - судді Ощинської Ю.О.,
за участі секретаря судового засідання - Пірогова В.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду по вул. Ярмарковій, 17, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Вікторійська сільська рада Пирятинського району Полтавської області про встановлення факту родинних відносин,
у с т а н о в и в:
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із вищезазначеною заявою, в якій просить встановити факт, що його батько ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , та тітка заявника ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , є рідним сином та донькою ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , що необхідно йому для отримання Свідоцтва про право на спадщину, яка відкрилась після смерті батька, оскільки при зверненні до державного нотаріуса Пирятинської державної нотаріальної контори він отримав відмову у зв`язку із тим, що заявником не було надано документального підтвердження факту родинних відносин між його покійним батьком ОСОБА_2 та його покійною бабою ОСОБА_4 , оскільки у свідоцтві про народження батька заявника у графі мати зазначено ОСОБА_5 , а згідно свідоцтва про смерть померла ОСОБА_4 . Крім того, згідно свідоцтва про право власності на житло, виданого 19 вересня 1995 року власниками житлового будинку в с. Вікторія Пирятинського району Полтавської області зазначено ОСОБА_4 , ОСОБА_3 та ОСОБА_6 . При чому частка померлої ОСОБА_4 у власності не визначена, тому видати свідоцтво про право на дане спадкове майно немає можливості. Тобто, правові підстави для видачі свідоцтва про право на спадщину, за заповітом ОСОБА_2 на житловий будинок за адресою: с. Вікторія Пирятинського району Полтавської області, відсутні, оскільки не визначена частка яка належала померлій 23 червня 2010 року ОСОБА_4 . ОСОБА_4 проживала спільно з ОСОБА_7 без реєстрації шлюбу, тому у всіх документах, зокрема і у свідоцтвах про народження дітей, її прізвище було зазначено як ОСОБА_8 , аж до початку паспортизації у селах, тоді з`ясувалося, що її дійсним прізвищем є дівоче прізвище ОСОБА_9 .
Представник заявника заявлені вимоги свого довірителя підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити, про що подав відповідну заяву.
Представник заінтересованої особи Вікторійської сільської ради Пирятинського району Полтавської області у судове засідання не з`явилася, надала суду заяву, у якій вказала, що проти вимог не заперечує та просить розглянути справу за її відсутності.
Свідок ОСОБА_10 у судове засідання не з`явилася, надала письмові пояснення у яких зазначила, що заявника знає давно та зазначила, що його бабуся ОСОБА_4 є рідною матір`ю батька заявника ОСОБА_2 та тітки заявника ОСОБА_3 , оскільки проживала однією сім`єю з ОСОБА_7 , батьком ОСОБА_2 та тітки ОСОБА_3 , без реєстрації шлюбу, тому у їх свідоцтві про народження прізвище матері було зазначено ОСОБА_8 , а не Підгірна. У селі їх усі знали як Ларіонові.
Згідно ст.ст. 12, 81 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб виникає спір.
Заслухавши пояснення представника заявника, дослідивши матеріали справи, суд вважає заяву такою, що підлягає задоволенню.
Судом установлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_4 (а.с. 8).
Відповідно до заповіту від 17 травня 2010 року, посвідченого секретарем Вікторійської сільської ради Пирятинського району Полтавської області ОСОБА_4 все своє майно, крім земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в с. Вікторія Пирятинського району, розміром 0,10 та земельної ділянки (паю № НОМЕР_1 ) розміром 2,2358 га, що розташована на землях Сасинівської сільської ради Пирятинського району Полтавської області, заповіла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , вищезазначене майно вона заповіла ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с. 11).
ОСОБА_4 проживала однією сім`єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_7 .
ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_7 помер (а.с. 7).
Відповідно до копії повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про відсутність актового запису цивільного стану № 00019002115 від 09.11.2017 за результатами проведеної перевірки актовий запис про шлюб ОСОБА_4 по виконавчому комітету Малютинської сільської ради Пирятинського району Полтавської області не виявлено. Книги державної реєстрації актів за 1947 - 1953 роки за зазначеним населеним пунктом збереглися не повністю (а.с. 9).
Матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , була ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_2 виданого Пирятинським Рай ЗАГС 15.01.1958 (а.с. 13).
Відповідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження, відповідно до статей 126,133,135 Сімейного кодексу України № 00026983731 від 10.07.2020 матір`ю ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , була ОСОБА_5 (а.с. 28).
ОСОБА_4 , 1925 року народження, на час смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 , була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 , разом з нею та шість місяців по тому був зареєстрований внук ОСОБА_6 (а.с. 15).
Відповідно до свідоцтва про право власності на житловий будинок від 19.09.1995 виданого органом приватизації при Акціонерному товаристві Пирятинської птахофабрики одноквартирний будинок у с. Вікторія дійсно належить на праві приватної власності ОСОБА_4 та членам її сім`ї ОСОБА_3 та ОСОБА_6 (а.с. 26), що також підтверджується довідкою Комунального підприємства Лубенське міжрайонне бюро технічної інвентаризації Департаменту будівництва, містобудування і архітектури та житлово - комунального господарства № 427-Т від 01.11.2017 (а.с. 25).
Відповідно довідки виконавчого комітету Вікторійської сільської ради Пирятинського району Полтавської області ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , згідно по господарської книги № 1 особовий рахунок № НОМЕР_3 з 1971 року по 1973 рік були зареєстровані у с. Вікторія Пирятинського району Полтавської області. За період з 2006 року по 2010 рік були згідно по господарської книги № 1 особовий рахунок № НОМЕР_4 за адресою АДРЕСА_1 були зареєстровані ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_10 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_11 (а.с. 16).
Вищезазначені відомості підтверджуються копією особового рахунку № НОМЕР_3 по господарської книги Вікторійської сільської ради за 1972-1973 роки та копією особового рахунку № НОМЕР_4 по господарської книги Вікторійської сільської ради за 2006-2010 роки (а.с. 17-24).
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 (а.с. 27).
ІНФОРМАЦІЯ_12 помер ОСОБА_2 (а.с. 12).
Спадкоємцем майна ОСОБА_2 є його син ОСОБА_1 (а.с. 5).
З метою отримання Свідоцтва про право на спадщину, яка відкрилась після смерті батька ОСОБА_2 , ОСОБА_1 звернувся до державного нотаріуса Пирятинської державної нотаріальної контори, проте отримав відмову у зв`язку із тим, що заявником не було надано документального підтвердження факту родинних відносин між його покійним батьком ОСОБА_2 та його покійною бабою ОСОБА_4 , оскільки у свідоцтві про народження батька заявника у графі мати зазначено ОСОБА_5 , а згідно свідоцтва про смерть померла ОСОБА_4 . Крім того, згідно свідоцтва про право власності на житло, виданого 19 вересня 1995 року власниками житлового будинку в с. Вікторія Пирятинського району Полтавської області зазначено ОСОБА_4 , ОСОБА_3 та ОСОБА_6 . При чому частка померлої ОСОБА_4 у власності не визначена, тому видати свідоцтво про право на дане спадкове майно немає можливості. Тобто, правові підстави для видачі свідоцтва про право на спадщину, за заповітом ОСОБА_2 на житловий будинок за адресою: с. Вікторія Пирятинського району Полтавської області, відсутні, оскільки не визначена частка яка належала померлій 23 червня 2010 року ОСОБА_4 (а.с. 6).
У даний час встановити факт родинних відносин ОСОБА_4 з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 інакше, як в судовому порядку, не виявляється можливим, оскільки вони померли.
Відповідно п. 7 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 р. Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення вбачається, що суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки.
З роз`яснень п. 2 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування вбачається, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, про наявність підстав для встановлення факту родинних відносин між ОСОБА_4 та ОСОБА_2 , як між матір`ю та сином та між ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , як між матір`ю та донькою.
Доказів, що свідчили би про протилежне у суду немає.
Факти, про встановлення яких просить заявник, мають для нього юридичне значення, оскільки від їх встановлення залежить виникнення майнових прав заявника ОСОБА_1 .
Керуючись ст.ст. 18, 263-265, 293, 294, 315-319 ЦПК України, суд,
у х в а л и в:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Вікторійська сільська рада Пирятинського району Полтавської області про встановлення факту родинних відносин - задовольнити.
Встановити факт , що померла ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4 є рідною матір`ю померлого ІНФОРМАЦІЯ_12 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Встановити факт , що померла ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4 є рідною матір`ю померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Рішення суду по справі може бути оскаржено в апеляційному порядку до Полтавського апеляційного суду через Пирятинський районний суд Полтавської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , уродженець с. Вікторія Пирятинського району Полтавської області, зареєстрований та мешканець АДРЕСА_2 , паспорт серія НОМЕР_5 виданий Пирятинським РВ УМВС України в Полтавській області 07.02.1996 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_6 .
Заінтересована особа: Вікторійська сільська рада Пирятинського району Полтавської області, юридична адреса вул. Центральна, 27-А с. Вікторія Пирятинського району Полтавської області, ЄДРПОУ 21046242.
Суддя Ю.О. Ощинська
Суд | Пирятинський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2020 |
Оприлюднено | 23.11.2020 |
Номер документу | 92986634 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Пирятинський районний суд Полтавської області
Ощинська Ю. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні