Рішення
від 19.10.2020 по справі 913/482/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

просп. Науки, 5 м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 жовтня 2020 року м. Харків Справа № 913/482/20

Провадження №17/913/482/20

Господарський суд Луганської області у складі судді Фонової О.С., розглянувши матеріали справи в порядку спрощеного письмового провадження за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю ЕНЕРА СХІД , м. Старобільськ Луганської області

до Комунального підприємства Комбінат шкільного харчування Сєвєродонецької міської ради, м. Сєвєродонецьк Луганської області,

про стягнення 39764,07 грн,

без виклику представників сторін.

Обставини справи: Товариство з обмеженою відповідальністю ЕНЕРА СХІД (позивач у справі) звернулось з позовною заявою №б/н від 08.07.2020 до Комунального підприємства Комбінат шкільного харчування Сєвєродонецької міської ради (відповідач у справі) про стягнення 39764,07 грн за договором про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг від 01.01.2019, з яких:

- 38786,55 грн - заборгованість за спожиту електричну енергію на р/р № НОМЕР_1 у філії - Луганське обласне управління АТ Ощадбанк , МФО 304665;

- 977,52 грн - заборгованість за послуги з відключення/підключення споживача від електричної енергії на р/р № НОМЕР_2 у філії - Луганське обласне управління АТ Ощадбанк , МФО 304665.

Позивач також просить стягнути з відповідача на його користь сплачений судовий збір у сумі 2102,00 грн на р/р № НОМЕР_3 у філії - Луганське обласне управління АТ Ощадбанк , МФО 304665.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що на виконання умов типового договору про постачання електричної енергії позивач постачав відповідачеві електричну енергію за відкритими особовими рахунками, які були надані відповідачу відповідно до заяв-приєднань до умов Договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг від 01.01.2019.

Позивач зазначає, що укладення договору у паперовій формі є обов`язковим лише якщо сторони досягли згоди щодо укладення договору на інших умовах, відмінних від тих, які містяться у комерційних пропозиціях, розміщених на офіційному сайті електропостачальника.

Відповідач неналежно виконував свої зобов`язання з оплати послуг з постачання електричної енергії за період з березня по червень 2020 року, тому в нього перед позивачем утворилась заборгованість за спожиту електричну енергію в загальній сумі 38786,55 грн.

Крім того, позивач вважає, що Споживач зобов`язаний відшкодувати збитки понесені Постачальником у зв`язку із обмеженням електропостачання у розмірі 977,52 грн.

Ухвалою суду від 17.08.2020 відкрито провадження у справі №913/482/20, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку, що характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін.

Згідно з ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. ч. 2, 5, 7 ст. 252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін до суду не надходило.

За таких обставин, не вбачаючи підстав для розгляду даної справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи з власної ініціативи, суд розглядає справу в порядку частини 8 статті 252 ГПК України за наявними в ній матеріалами в межах встановленого чинним процесуальним законодавством строку, без проведення судового засідання.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Відповідно до ч. 8 ст. 252 ГПК України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження, суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Наявні матеріали справи дозволяють розглянути справу по суті.

За змістом ст. 9 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходження юридичної особи визначається на підставі відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань , якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

Відповідно до даних витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням юридичної особи відповідача - Комунального підприємства Комбінат шкільного харчування Сєвєродонецької міської ради є: вул. Гоголя, буд. 43, м. Сєвєродонецьк Луганської області, 93404.

Так, з метою повідомлення відповідача про розгляд справи та про його право подати відзив на позовну заяву, копія ухвали суду про відкриття провадження у справі була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в позовній заяві та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Втім, повідомлення про вручення поштових відправлень повернуті на адресу суду з відміткою поштового зв`язку Укрпошта : за закінченням строку зберігання .

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України Про доступ до судових рішень , усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Частинами 1, 2 ст. 3 цього Закону визначено, що для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному вебпорталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 цього Закону).

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про те, що відповідач мав дійсну можливість ознайомитись з ухвалою суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень ( www.reyestr.court.gov.ua ).

Суд враховує, що у разі, якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою, тобто повідомленою суду стороною, і повернуто підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії (висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 25.06.2018 у справі №904/9904/17).

З огляду на наведене суд вважає, що відповідач належним чином повідомлений про розгляд даної справи.

Відповідач у встановлений судом строк відзив на позов із викладенням власної правової позиції та будь-яких заяв або клопотань до матеріалів справи не надав. З огляду на вищевказане, відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

19.10.2020 без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами судом ухвалено рішення про часткове задоволення позовних вимог, однак, суддя Фонова О.С. була звільнена від роботи у зв`язку з непрацездатністю, тому рішення підписано суддею після завершення періоду тимчасової непрацездатності судді - 23.11.2020.

Дослідивши обставини справи, надані позивачем докази на підтвердження своїх доводів, у судовому засіданні без виклику учасників справи, суд встановив таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю Енера Схід виконує функції постачальника універсальних послуг на закріпленій території з 14.06.2019 на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, виданої постановою НКРЕКП від 14.06.2018 №429, яка оприлюднена на офіційному сайті НКРЕКП (а.с.17,18) та у відповідності до п. 13 Розділу XVII Закону України Про ринок електричної енергії .

Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг розміщений на веб-сайті ТОВ Енера Схід за посиланням http://lg.enera.ua/contractspivat , є публічним договором приєднання та відповідає Типовому договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який є Додатком 6 до ПРРЕЕ.

Уповноваженим представником Комунального підприємства Комбінат шкільного харчування Сєвєродонецької міської ради, як Споживачем (відповідач у справі) було подано підписану заяву-приєднання, відповідно до якої, відповідач приєднався до умов Договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг з 01.01.2019 №409-СД/31770/1 (а.с.34-37).

Так, з метою неперервного електрозабезпечення за об`єктом(ми) юридичної особи Споживача Комунального підприємства Комбінат шкільного харчування Сєвєродонецької міської ради (вул. Гоголя, буд. 43, м. Сєвєродонецьк Луганської області, 93404), директором ОСОБА_1., як Споживачем, 13.01.2020 було підписано заяву-приєднання до умов Договору про постачання електричної енергії за адресами:

1) щиток їдальні Світанок , м. Сєвєродонецьк, вул. Гоголя, буд. 43, ЕІС-код точки комерційного обліку за об`єктом Споживача: 62Z9144774400852,

2) їдальня Світанок , м. Сєвєродонецьк, вул. Гоголя, буд. 43, ЕІС-код точки комерційного обліку за об`єктом Споживача: 62Z9976492803517,

3) цех склад, м. Сєвєродонецьк, вул. Гоголя, буд. 43, ЕІС-код точки комерційного обліку за об`єктом Споживача: 62Z3107059963446 (а.с.38,39).

У заяві-приєднанні визначено, що початок постачання електричної енергії - (не раніше дати подання заяви-приєднання та за умови приєднання (підключення) об`єкта Споживача до електромереж оператора системи) 01.01.2019.

Заява-приєднання засвідчена печаткою Комунального підприємства Комбінат шкільного харчування Сєвєродонецької міської ради .

У п. 1.1 Договору сторони визначили, що Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (далі - Договір), який за своїми умовами відповідає умовам типового договору, є публічним договором приєднання, що встановлює порядок та умови постачання електричної енергії Споживачам Постачальником та укладається сторонами, з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України, шляхом приєднання Споживача до цього Договору, згідно із заявою-приєднання, яка є додатком 1 до цього Договору.

За цим Договором Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору (п. 2.1 Договору).

Відповідно до п. 3.4 Договору датою початку постачання електричної енергії споживачу є дата, зазначена в заяві-приєднанні.

Як встановлено в п. 5.1 Договору, Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до механізму методики (порядку), затвердженої регулятором, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 2 до цього Договору.

У п. 5.2 Договору зазначено, що спосіб визначення ціни за електричну енергію зазначається в комерційній пропозиції Постачальника.

Ціна (тариф) на електричну енергію має зазначатися постачальником у рахунках на оплату спожитої електричної енергії за цим договором, у тому числі у разі її зміни (п.5.7 Договору).

Згідно з п. 5.8 Договору розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць.

Відповідно до п.5.10 Договору оплата рахунка Постачальника за цим Договором має бути здійснена Споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 (п`яти) робочих днів від дати отримання Споживачем цього рахунка, або протягом 5 (п`яти) робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої Споживачем. Всі платіжні документи, що виставляються Постачальником Споживачу, мають містити чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, що погоджені Сторонами цього Договору, а також інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних веб-сайтів для отримання інформації про подання звернень, скарг та претензій щодо якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки.

У разі порушення споживачем строків оплати постачальник має право вимагати сплату пені. Пеня нараховується за кожен прострочений день оплати за цим договором. Споживач сплачує за вимогою постачальника пеню у розмірі, що зазначається у Комерційній пропозиції (п. 5.11 Договору).

Згідно з п. 6.2 Договору споживач зобов`язується забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії відповідно до умов цього договору.

Постачальник має право отримувати від споживача оплату за поставлену електричну енергію та інші послуги згідно з умовами цього договору (пп. 1 п. 7.1 Договору).

Відповідно до п. 9.1 Договору за невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену цим Договором та чинним законодавством.

Додатками до цього договору є заява-приєднання до умов Договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та Комерційна пропозиція (п. 13.1 Договору).

Відповідно до п. 13.2 Договору він укладається на строк, зазначений в Комерційній пропозиції, яку обрав Споживач, та набуває чинності з дати подання споживачем заяви-приєднання. Умови цього договору починають виконуватись з дати початку постачання електричної енергії, зазначеної Споживачем у заяві-приєднанні.

Відповідно до додатку 2 до Договору Комерційна пропозиція (розповсюджується лише на непобутових споживачів) оплата електричної енергії здійснюється споживачем у формі попередньої оплати з остаточним розрахунком, що проводиться за фактично відпущену електричну енергію згідно з даними комерційного обліку. Попередня оплата здійснюється за 5 днів до початку розрахункового періоду у розмірі повної вартості заявленого обсягу споживання електричної енергії на відповідний розрахунковий період. Оплата здійснюється на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника, зазначений у договорі або розрахункових документах. Термін надання рахунку за спожиту електричну енергію: не пізніше п`ятого робочого дня з дати завершення розрахункового періоду. Строк оплати: протягом 5 робочих днів від дати отримання рахунка. Термін дії договору: до 31 грудня 2019 року. Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із Сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (а.с.40).

Як повідомив позивач, з 01.01.2019 на заяву-приєднання був відкритий особовий рахунок Споживача: № 409-СД.

Позивач стверджує, що поставив відповідачу електричну енергію за адресом, вказаним в заяві-приєднання до Договору, у період з березня 2020 року по червень 2020 року.

З долучених до матеріалів справи копій актів прийняття-передавання товарної продукції - активної електричної енергії вбачається, що постачальником на виконання умов Договору було передано, а споживачем прийнято активну електричну енергію в загальному об`ємі 10871 кВт.год на загальну суму 38786,55 грн, а саме:

- від 31.03.2020 №409-СД/31770/1 за березень 2020 року в об`ємі 10170 кВт.год на загальну суму (з ПДВ) 36590,28 грн (а.с.45);

- від 30.04.2020 №409-СД/41737/1 за квітень 2020 року в об`ємі 2 кВт.год на загальну суму (з ПДВ) 06,29 грн (а.с.46);

- від 31.05.2020 №409-СД/51189/1 за травень 2020 року в об`ємі 365 кВт.год на загальну суму (з ПДВ) 1148,48 грн (а.с.47);

- від 30.069.2020 №409-СД/70776/1 за червень 2020 року в об`ємі 331 кВт.год на загальну суму (з ПДВ) 1041,50 грн (а.с.48).

Зазначені акти скріплені печатками та підписані повноважними представниками сторін без доповнень та зауважень.

На виконання умов Договору, позивачем відповідачу було виставлено рахунки-фактури, які були отриманні повноважним представником відповідача- директором ОСОБА_1., де визначено суми платежів, порядок та строки оплати, а саме:

- рахунок від 31.03.2020 №409-СД/31770/1, згідно з яким у березні 2020 року спожито 10170 кВт*год електроенергії на суму (з ПДВ) 36590,28 грн, строк оплати до 07.04.2020 (а.с.41);

- рахунок від 30.04.2020 №409-СД/41737/1, згідно з яким у квітні 2020 року спожито 2 кВт*год електроенергії на суму (з ПДВ) 06,29 грн, строк оплати до 08.05.2020 (а.с.42);

- рахунок від 31.05.2020 №409-СД/51189/1, згідно з яким у травні 2020 року спожито 365 кВт*год електроенергії на суму (з ПДВ) 1148,48 грн, строк оплати до 31.05.2020 (а.с.43);

- рахунок від 31.06.2020 №409-СД/70776/1, згідно з яким у червні 2020 року спожито 331 кВт*год електроенергії на суму (з ПДВ) 1041,5 грн, строк оплати до 30.06.2020 (а.с.44).

Загальна вартість спожитої відповідачем електроенергії складає 38786,55 грн.

Рахунки підписані обома сторонами, будь-яких претензій, зауважень щодо виставлених позивачем рахунків від відповідача не надходило.

Факт споживання електричної енергії відповідачем у вказаних об`ємах також підтверджується листом Товариства з обмеженою відповідальністю Луганське енергетичне об`єднання від 16.07.2020 №01-24/2/1480, в якому зазначено, що у період з 01.03.2020 по 30.06.2020 за особовим рахунком №409-СД на об`єктах м. Сєвєродонецька, вул. Гоголя, буд.43 (ЕІС-код точки комерційного обліку за об`єктом Споживача: 62Z9144774400852, 62Z9976492803517, 62Z3107059963446) було поставлено електричну енергію в загальному об`ємі 10871 кВт.год на загальну суму 38786,55 грн (а.с.50).

Актом звірки взаєморозрахунків № 4625, наданим позивачем, сторони узгодили заборгованість за період з 01.01.2020 по 31.07.2020 на суму 38786,55 грн. Вказаний акт підписаний повноважними представниками сторін: 14.07.2020 від позивача - техніком ТОВ ЕНЕРА СХІД Гончаруком Н.Д. та 15.07.2020 від відповідача - директором КП КШХ Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_1., та скріплений печатками підприємств (а.с.67).

01.04.2020 позивач надіслав на адресу відповідача попередження про припинення електроживлення за несплату за спожиту електричну енергію відповідно до умов Договору про постачання електричної енергії - повідомлення від 01.04.2020, в якому вказано, що з 08 год. 00 хв. 22.04.2020 відбудеться припинення електропостачання (а.с.53, 54). Вказане попередження відправлено Укрпоштою 01.04.2020, що підтверджується згрупованим списком № 877 рекомендованої поштової кореспонденції та фіскальним чеком (а.с.55).

22.04.2020 за заявою позивача ТОВ ЛЕО , як оператор систем розподілу, припинив електропостачання відповідачу в перший раз. Факт відключення електроустановок підтверджується актом приймання - передачі наданих послуг від 28.04.2020, в якому зазначено, що згідно з публічним договором електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії (по реєстру № 3) ТОВ ЛЕО були надані, а Постачальником (позивачем у справі) були прийняті у квітні 2020 року послуги щодо відключення КП КШХ Сєвєродонецької міської ради (відповідача у справі) на суму 339,36 грн (а.с. 64).

Як повідомляє позивач, після звернення відповідача до позивача електропостачання було відновлене 22.04.2020.

Позивач виписав відповідачу рахунок від 23.04.2020 №409-СД на відшкодування витрат на відключення електроустановок та витрат на повторне підключення електроустановок на загальну суму 695,59 грн (а.с.62).

28.05.2020, як зазначив позивач, він вручив відповідачу (особисто директору ОСОБА_1 ) попередження про припинення електроживлення за несплату за спожиту електричну енергію відповідно до умов Договору про постачання електричної енергії - повідомлення від 28.05.2020, в якому вказано, що відбудеться припинення електропостачання з 08 год. 00 хв. 30.06.2020, у зв`язку з несплатою заборгованості в сумі 37745,05 грн за 03.2020, 04.2020, 05.2020 за фактично спожиту електричну енергію (а.с.56).

Як повідомляє позивач, відповідач неодноразово звертався до нього з листами від 14.04.2020 №160, від 04.05.2020 №167, від 26.05.2020 №172, якими підтверджував факт заборгованості за спожиту електричну енергію та просив відтермінувати сплату заборгованості та гарантував оплату (а.с.57, 59, 60).

Однак, відповідач не здійснив оплату за спожиту електричну енергію.

Тому, 30.06.2020 за заявою позивача ТОВ ЛЕО , як оператор систем розподілу, відключив електропостачання за точками обліку відповідачу в другий раз.

Позивач до матеріалів справи надав копію акта контрольного огляду розрахункових засобів обліку №243237 від 02.07.2020 та акту про припинення електропостачання №243237 від 02.07.2020, які були складені в присутності представника відповідача - директора ОСОБА_1., про що свідчить його особистий підпис на цих актах (а.с.51, 52).

Факт відключення електроустановок підтверджується актами приймання- передачі наданих послуг від 01.07.2020, в яких зазначено, що згідно з публічним договором електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії (по реєстру № 3) ТОВ ЛЕО були надані, а Постачальником (позивачем у справі) були прийняті у липні 2020 року послуги щодо відключення КП КШХ Сєвєродонецької міської ради (відповідача у справі) на суму 169,68 грн та на суму 468,48 грн (а.с. 65, 66).

Позивач виписав відповідачу рахунок від 03.07.2020 №409-СД на відшкодування витрат на відключення електроустановок на загальну суму 638,16 грн (а.с.63).

У зв`язку з вказаним, позивач заявив до стягнення борг за спожиту електричну енергію в сумі 38786,55 грн за період з березня 2020 року по червень 2020 року, а також збитки, понесені відповідачем у зв`язку з обмеженням електропостачання, у розмірі 977,52 грн.

Відповідач не скористався наданим йому правом на судовий захист, обставин, на які посилається позивач в обґрунтування своїх позовних вимог, не спростував.

Встановивши фактичні обставини справи, дослідивши надані позивачем докази на підтвердження своїх доводів, суд дійшов висновку про таке.

Згідно з ч.1 ст.173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених Господарським кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно зі ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) одностороння відмова від зобов`язання не допускається, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов, що передбачені договором, вимогами Цивільного кодексу України, тощо.

Як встановлено ч.ч. 1, 2, 3, 5 ст. 633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги. Підприємець не має права надавати переваги одному споживачеві перед іншим щодо укладення публічного договору, якщо інше не встановлено законом. Актами цивільного законодавства можуть бути встановлені правила, обов`язкові для сторін при укладенні і виконанні публічного договору.

У ч. 1 ст. 634 ЦК України передбачено, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Відповідно до ч. 1 ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов`язаною у разі її прийняття. Пропозиція укласти договір може бути відкликана до моменту або в момент її одержання адресатом. Пропозиція укласти договір, одержана адресатом, не може бути відкликана протягом строку для відповіді, якщо інше не вказане у пропозиції або не випливає з її суті чи обставин, за яких вона була зроблена. Відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною. Якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (відвантажила товари, надала послуги, виконала роботи, сплатила відповідну суму грошей тощо), яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом (ч.ч. 1, 3 ст. 641, ч.ч. 1, 2 ст. 642 ЦК України).

Як встановлено ст. 275 Господарського кодексу України (далі - ГК України) за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг встановлюються Законом України Про ринок електричної енергії .

У ч. 1-2 ст. 56 Закону України Про ринок електричної енергії передбачено, що постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником.

У п. 1.2.15 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 за №312 (далі - ПРРЕЕ) визначено, що на роздрібному ринку не допускається споживання (використання) електричної енергії споживачем без укладення відповідно до цих Правил договору з електропостачальником та інших договорів, передбачених цими Правилами.

Пунктом 1.2.8. ПРРЕЕ встановлено, що постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який розробляється постачальником універсальних послуг на основі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та укладається в установленому цими Правилами порядку. Постачальник універсальної послуги не може відмовити побутовому та малому непобутовому споживачу, електроустановки якого розташовані на території діяльності постачальника універсальної послуги, в укладенні такого договору.

Згідно з п. 3.1.7. ПРРЕЕ договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником. У разі офіційного оприлюднення комерційної пропозиції електропостачальник не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору на умовах цієї комерційної пропозиції, якщо технічні засоби вимірювання та обліку електричної енергії забезпечують виконання сторонами умов комерційної пропозиції. На вимогу споживача електропостачальник має надати письмовий примірник договору, підписаний з його боку. Якщо сторони досягли згоди щодо укладення договору на інших умовах, відмінних від тих, які містяться у комерційних пропозиціях, розміщених на офіційному сайті електропостачальника, договір укладається у паперовій формі. При цьому сторони можуть за взаємною згодою оформлювати додатки до договору, в яких узгоджуються організаційні особливості постачання електричної енергії. Такі додатки оформлюються у паперовій формі та підписуються обома сторонами.

Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (далі - договір) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії виключно побутовим та малим непобутовим споживачам (далі - споживач) постачальником універсальних послуг (далі - постачальник) та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 ЦК України шляхом приєднання споживача до цього договору, згідно із заявою-приєднання яка є додатком 1 до цього договору.

Статтею 530 ЦК України встановлено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Матеріалами справи, її фактичними обставинами підтверджено факт поставки позивачем, на виконання умов Договору та Додатків до нього, відповідачу електричної енергії у період з березня 2020 року по червень 2020 року (включно) на загальну суму 38786,55 грн, що підтверджується актами прийняття-передачі:

- від 31.03.2020 №409-СД/31770/1 за березень 2020 року в об`ємі 10170 кВт.год на загальну суму (з ПДВ) 36590,28 грн (а.с.45);

- від 30.04.2020 №409-СД/41737/1 за квітень 2020 року в об`ємі 2 кВт.год на загальну суму (з ПДВ) 06,29 грн (а.с.46);

- від 31.05.2020 №409-СД/51189/1 за травень 2020 року в об`ємі 365 кВт.год на загальну суму (з ПДВ) 1148,48 грн (а.с.47);

- від 30.069.2020 №409-СД/70776/1 за червень 2020 року в об`ємі 331 кВт.год на загальну суму (з ПДВ) 1041,50 грн (а.с.48).

Позивачем було виставлено відповідачу рахунки за відповідні періоди, які отримані повноважним представником відповідача (споживача), про що свідчить підпис директора КП КШХ Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_1. на самих рахунках та дата їх отримання (а.с.41-44).

Крім того, на даний час, на підставі Постанови НКРЕКП № 1587 від 30.11.2018 функції оператора комерційного обліку покладені на оператора системи розподілу у межах території своє ліцензованої діяльності, а саме на Товариство з обмеженою відповідальністю Луганське енергетичне об`єднання (далі - ТОВ ЛЕО , ОСР).

ТОВ ЛЕО позивачеві надало лист №01-24/2/1480 від 16.07.2020 щодо спожитої електричної енергії відповідачем, в якому зазначено, що у період з 01.03.2020 по 30.06.2020 за особовим рахунком №409-СД на об`єктах м. Сєвєродонецька, вул. Гоголя, буд.43 (ЕІС-код точки комерційного обліку за об`єктом Споживача: 62Z9144774400852, 62Z9976492803517, 62Z3107059963446) було поставлено електричну енергію в загальному об`ємі 10871 кВт.год на загальну суму 38786,55 грн. В листі визначено також обсяг споживання електричної енергії по кожному конкретному розрахунковому періоду (а.с.50).

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що наявні в матеріалах справи докази на підтвердження кількості спожитої електричної енергії відповідачем за період з 01.03.2020 по 30.06.2020 є належними та достатніми доказами в розумінні ст.ст. 73-76 ГПК України.

Як встановлено судом, відповідно до п. 5.10 Договору та комерційної пропозиції, яка є додатком до нього, строк оплати поставленої (спожитої) електричної енергії становить 5 робочих днів з моменту отримання рахунку.

Отже, з огляду на дати отримання рахунків, по рахунку від 31.03.2020 №409-СД/31770/1 строк оплати сплив 07.04.2020, по рахунку від 30.04.2020 №409-СД/41737/1 строк оплати сплив 08.05.2020, по рахунку від 31.05.2020 №409-СД/51189/1 строк оплати сплив 31.05.2020, по рахунку від 31.06.2020 №409-СД/70776/1 строк оплати сплив 30.06.2020 (а.с.41-44).

Однак, відповідач свої зобов`язання з повної та своєчасної оплати поставленої (спожитої) електричної енергії належним чином у повному обсязі не виконав, у зв`язку з чим в нього утворилась заборгованість в сумі 38786,55 грн за період з березня 2020 року по червень 2020 року, яка і підлягає стягненню на користь позивача.

Також позивачем заявлено до стягнення з відповідача заборгованість за послуги з відключення/підключення споживача від електричної енергії в сумі 977,52 грн.

Відповідно до п. 5, 6 ч. 1 ст. 8 Закону України Про житлово-комунальні послуги , п.п. 3 п 7.1 Договору виконавець має право припинити/зупинити надання комунальних послуг у разі їх несплати або оплати не в повному обсязі в порядку і строки, встановлені законом та договором, крім випадків, коли якість та/або кількість таких послуг не відповідають умовам договору, звертатися до суду в разі порушення споживачами умов договору.

Відповідно до п.п. 2 п. 7.5 ПРРЕЕ припинення повністю або частково постачання електричної енергії споживачу здійснюється електропостачальником за умови попередження споживача не пізніше ніж за 10 робочих днів до дня відключення у разі заборгованості з оплати за спожиту електричну енергію відповідно до умов договору з електропостачальником.

Згідно з п.п. 8.1, 8.2 Договору Постачальник має право звернутися до оператору системи розподілу з вимогою про відключення об`єкта Споживача від електроживлення у випадку порушення Споживачем строків оплати за спожиту електричну енергію за цим Договором, у тому числі за графіком погашення заборгованості. Припинення електропостачання не звільняє споживача від обов`язку сплатити заборгованість Постачальнику за спожиту електричну енергію за цим Договором.

Витрати оператора системи на здійснення робіт з припинення та відновлення електроживлення електроустановки споживача (повторне підключення електроустановки) покриваються за рахунок коштів ініціатора здійснення цих робіт, які відшкодовуються йому споживачем, якщо припинення постачання (розподілу або передачі) електричної енергії споживачу здійснювалося у встановленому цими Правилами порядку (абз. 2 п. 7.12 ПРРЕЕ).

Відповідно до абз. 1 п. 7.13 ПРРЕЕ оператор системи протягом одного робочого дня після виконання робіт з припинення або відновлення електроживлення електроустановок споживача повідомляє електропостачальника споживача та адміністратора комерційного обліку про виконання таких робіт.

Як вбачається з матеріалів справи (лист №01-51/2/1169 від 14.07.2020 а.с.49), ініціатором здійснення робіт з припинення та відновлення електроживлення електроустановки споживача (повторне підключення електроустановки) був позивач, як Постачальник за Договором про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг від 01.01.2019, про що свідчать надані позивачем акти приймання - передачі наданих послуг від 28.04.2020 на суму 339,36 грн, від 01.07.2020 на суму 169,68 грн та від 01.07.2020 на суму 468,48 грн, складені між ним та ТОВ ЛЕО , як оператором системи розподілу (а.с.64-66).

Однак, в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження того, що позивач перерахував ТОВ ЛЕО грошові кошти на оплату витрат оператора системи розподілу на загальну суму 977,52 грн, як це визначено у абз. 2 п. 7.12 ПРРЕЕ, та які повинен відшкодувати відповідач, тільки у разі їх оплати позивачем.

Крім того, позивачем не надані належні докази вручення/надсилання рахунків від 23.04.2020 №409-СД на відшкодування витрат на відключення електроустановок та витрат на повторне підключення електроустановок на загальну суму 695,59 грн (а.с.62) та від 03.07.2020 №409-СД на відшкодування витрат на відключення електроустановок на загальну суму 638,16 грн (а.с.63) відповідачеві.

Рахунок від 23.04.2020 №409-СД містить дату та підпис особи, повноваження та посаду якої встановити не можливо, а рахунок від 03.07.2020 №409-СД взагалі не містить жодних відміток про його вручення.

Статтею 73 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 74 ГПК України обов`язок доказування і подання доказів віднесено на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємозв`язок доказів у їх сукупності.

З урахуванням вказаного, суд дійшов висновку про відмову у стягненні з відповідача витрат оператора системи розподілу з відключення/підключення електроустановок споживача в сумі 977,52 грн, у зв`язку з недоведеністю їх понесення.

У зв`язку з зазначеним, позов слід задовольнити частково та стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість за спожиту електричну енергію в сумі 38786,55 грн. У задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись п. 2 ч. 1 ст. 129, ч. 9 ст. 165, ст.ст. 232-233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Комунального підприємства Комбінат шкільного харчування Сєвєродонецької міської ради, вул. Гоголя, буд. 43, м. Сєвєродонецьк Луганської області, 93404, ідентифікаційний код 32830931, на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Енера Схід , пл. Базарна, буд. 32а, м. Старобільськ Луганської області, 92702, ідентифікаційний код 42010964, заборгованість за спожиту електричну енергію в сумі 38786,55 грн, які перерахувати на розрахунковий рахунок у філії Луганське обласне управління АТ Ощадбанк № НОМЕР_1 , МФО 304665.

3. Стягнути з Комунального підприємства Комбінат шкільного харчування Сєвєродонецької міської ради, вул. Гоголя, буд. 43, м. Сєвєродонецьк Луганської області, 93404, ідентифікаційний код 32830931, на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Енера Схід , пл. Базарна, буд. 32а, м. Старобільськ Луганської області, 92702, ідентифікаційний код 42010964, витрати зі сплати судового збору в сумі 2050,33 грн, які перерахувати на розрахунковий рахунок у філії Луганське обласне управління АТ Ощадбанк № НОМЕР_3 , МФО 304665.

Видати накази позивачу після набрання рішенням законної сили.

4. У решті позовних вимог відмовити.

Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції згідно положень ст.256 Господарського процесуального кодексу України протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.

Згідно пункту 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Повний текст рішення складено та підписано 23.11.2020 - після завершення періоду тимчасової непрацездатності судді.

Суддя О.С. Фонова

СудГосподарський суд Луганської області
Дата ухвалення рішення19.10.2020
Оприлюднено23.11.2020
Номер документу93005215
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —913/482/20

Рішення від 19.10.2020

Господарське

Господарський суд Луганської області

Фонова О.С.

Ухвала від 17.08.2020

Господарське

Господарський суд Луганської області

Фонова О.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні