Рішення
від 22.10.2020 по справі 607/17041/19
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

22.10.2020 Справа №607/17041/19

Справа №607/17041/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 жовтня 2020 року м.Тернопіль

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

- головуючої Черніцької І.М.

- при секретарі судового засідання Бойко І.І.

сторони в судове засідання не з`явились

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом приватного агропромислового підприємства Перемога , ОСОБА_1 до Довжанської сільської ради Тернопільського району, треті особи, які не заявляють самостійних вимог - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 про визнання дій неправомірними та зобов`язання видати нове свідоцтво про право власності на майновий пай,-

В С Т А Н О В И В:

У липні 2019 року приватне агропромислове підприємство Перемога (далі ПАП Перемога , товариство) та ОСОБА_1 , звернулись до суду з позовом до Довжанської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області про визнання незаконними дій голови Довжанської сільської ради Тернопільського району щодо відмови у видачі Свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства Спілки власників паїв с.Довжанка (далі КПС СВП) на придбані майнові паї та зобов`язання голову сільської ради видати ПАП Перемога нове Свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства Спілки власників паїв с.Довжанка на придбані майнові паї.

В обґрунтування своїх вимог позивачі вказали, що відповідно до Договорів купівлі-продажу майнових сертифікатів від березня 2008 року товариство придбало майнові сертифікати у 16 осіб - членів КСП СВП с.Довжанка .

25.07.2016 року ПАП Перемога у зв`язку з оформленням даних договорів звернулося до Довжанської сільської ради із заявою про видачу нового Свідоцтва про право власності на майновий пай. До заяви були долучені оригінали 16 Свідоцтв про право власності на майновий пай члена КСП СВП с.Довжанка та відповідні Договори купівлі-продажу цих паїв.

19.08.2016 року сільська рада направила їм відповідь з вимогою подати додаткові документи, а саме: належним чином завірену копію Статуту ПАП Перемога , який діяв на час підписання договорів купівлі-продажу та на час переформлення свідоцтв про право власності на майновий пай; докази передачі третіх примірників сільській раді; належним чином засвідчену копію рішення загальних зборів власників спільної власності майна СВП с.Довжанка на продаж майнових паїв; письмову відмову решти співвласників майна, яке є спільною частковою власністю від купівлі паїв.

Вважають такі дії Довжанської сільської ради неправомірними та такими, що не відповідають вимогам діючого законодавства.

Посилаючись на наведене та те, що дії сільської ради не відповідають вимогам Порядку визначення розмірів майнових паїв членів КСП та їх документального посвідчення, позивачі просили задовольнити їх вимоги.

У підготовчому судовому засіданні позивачі уточнили позовні вимоги та просили визнати незаконними дії голови Довжанської сільської ради Тернопільського району та зобов`язати голову сільської ради видати ПАП Перемога нове Свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) Спілки власників паїв с.Довжанка на суму 106202,00грн., що становить 5,57 % від загальної вартості майна пайового фонду СВП с.Довжанка на придбані майнові паї.

Ухвалою судді від 02 серпня 2019 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи у порядку загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 12 грудня 2019 року, занесеною до протоколу судового засідання, до участі у справі в якості третіх осіб залучено ОСОБА_5 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 .

Відповідач подав відзив на позов. Вказав, що позовні вимоги є безпідставними. Порядок визначення розмірів майнових паїв членів КСП та їх документального посвідчення стосується лише фізичних осіб - членів КСП і може застосовуватись лише на етапі коли не завершено розпаювання майна. По селу Довжанка розпайовувалось майно КСП Перемога , правонаступником якого була СВП с.Довжанка. Довжанська сільска рада, відповідно до поданого СВП списку осіб, які мають право на майновий пай, видала свідоцтва про право власності на майновий пай члена КСП. Після проведення розпаювання СВП с.Довжанка вилучена із Державного реєстру юридичних сіб у зв`язку з ліквідацією за рішенням власників. Вказані договора купівлі-продажу укладені у 2008 році після завершення розпаювання майна КСП та ліквідації СВП с.Довжанка. ПАП Перемога не було членом КСП Перемога та СВП с.Довжанка, а тому не може посилатись на порушення його прав. Окрім того, на час звернення ПАП Перемога до Довжанської сільської ради про переоформлення права власності, шість продавців майнових сертифікатів померли.

З врахуванням наведеного, вважає правомірними вимоги сільської ради щодо надання додаткових документів. Доказів порушення прав позивача ОСОБА_1 суду не надано. Посилаючись на наведене, просив відмовити у позові.

Позивачі подали відповідь на відзив. Вказали, що Порядок визначення розмірів майнових паїв членів КСП та їх документального посвідчення регулює процедуру переходу права власності майнового паю на підставі угоди міни, дарування та інших цивільно-правових угод, а також спадкування, незалежно від того хто є набувачем майнового паю юридична чи фізична особи. Зазначеним Порядком, чітко визначено перелік документів, які подаються для оформлення нових свідоцтв.

Довжанська сільська рада подала заперечення. Зазначила, що у Постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 11.07.2019 року у справі за аналогічним позовом позивача поданим в порядку адміністративного судочинства, провадження в якій було закрито, колегія суддів зазначила, що вказаний Порядок стосується члена колективного сільськогосподарського підприємства, яким ПАП Перемога не є.

У судове засідання сторони не з`явились, хоча про час та місце були повідомлені належним чином.

Попередньо позивачі та представник відповідача подали заяви про слухання справи за їх відсутності.

Представник ПАП Перемога був присутній у попередніх судових засіданнях, позов підтримав та просив задовольнити.

Представник відповідача - адвокат Помазанська С.І. була присутня у попередніх судових засіданнях, щодо задоволення позову заперечила з підстав викладених у відзиві.

Треті особи ОСОБА_7 , ОСОБА_9 попередньо подали заяви про слухання справи за їх відсутності. Вказали, що претензій до ПАП Перемога щодо відчуження майнового паю не мають, позовні вимоги вважають обгрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Судом встановлено, рішенням загальних зборів колгоспників колгоспу Перемога Тернопільського району від 13.03.1997 р. вирішено реорганізувати колгосп Перемога в спілку власників земельних паїв с.Довжанки, що стверджується випискою з протоколу зборів за №1 від 13.03.1997 р.

Згідно свідоцтва про право власності на майновий пай члена КСП (майновий сертифікат) серії ТР-ХV № 006073 від 27 лютого 2003 року, виданого Довжанською сільською радою, ОСОБА_5 є власником майновий пай КСП СВП с.Довжанка.

Згідно свідоцтва про право власності на майновий пай члена КСП (майновий сертифікат) серії ТР-ХV № 006039 від 24 лютого 2003 року, виданого Довжанською сільською радою, ОСОБА_10 є власником майнового паю КСП СВП с.Довжанка.

Згідно свідоцтва про право власності на майновий пай члена КСП (майновий сертифікат) серії ТР-ХV № 006040 від 24 лютого 2003 року, виданого Довжанською сільською радою, ОСОБА_11 є власником майнового паю КСП СВП с.Довжанка.

Згідно свідоцтва про право власності на майновий пай члена КСП (майновий сертифікат) серії ТР-ХV № 005891 від 01 грудня 2003 року, виданого Довжанською сільською радою, ОСОБА_12 є власником майнового паю КСП СВП с.Довжанка.

Згідно свідоцтва про право власності на майновий пай члена КСП (майновий сертифікат) серії ТР-ХV № 005976 від 21 лютого 2003 року, виданого Довжанською сільською радою, ОСОБА_13 є власником майнового паю КСП СВП с.Довжанка.

Згідно свідоцтва про право власності на майновий пай члена КСП (майновий сертифікат) серії ТР-ХV № 005851 від 21 лютого 2003 року, виданого Довжанською сільською радою, ОСОБА_8 є власником майнового паю КСП СВП с.Довжанка.

Згідно свідоцтва про право власності на майновий пай члена КСП (майновий сертифікат) серії ТР-ХV № 006130 від 12 березня 2008 року, виданого Довжанською сільською радою, ОСОБА_7 є власником майнового паю КСП СВП с.Довжанка.

Згідно свідоцтва про право власності на майновий пай члена КСП (майновий сертифікат) серії ТР-ХV № 005994 від 21 лютого 2003 року, виданого Довжанською сільською радою, ОСОБА_14 є власником майнового паю КСП СВП с.Довжанка.

Згідно свідоцтва про право власності на майновий пай члена КСП (майновий сертифікат) серії ТР-ХV № 005853 від 25 лютого 2000 року, виданого Довжанською сільською радою, ОСОБА_4 є власником майнового паю КСП СВП с.Довжанка.

Згідно свідоцтва про право власності на майновий пай члена КСП (майновий сертифікат) серії ТР-ХV № 005995 від 25 лютого 2003 року, виданого Довжанською сільською радою, ОСОБА_15 є власником майнового паю КСП СВП с.Довжанка.

Згідно свідоцтва про право власності на майновий пай члена КСП (майновий сертифікат) серії ТР-ХV № 006123 від 04 грудня 2003 року, виданого Довжанською сільською радою, ОСОБА_16 є власником майнового паю КСП СВП с.Довжанка.

Згідно свідоцтва про право власності на майновий пай члена КСП (майновий сертифікат) серії ТР-ХV № 006122 від 04 грудня 2003 року, виданого Довжанською сільською радою, ОСОБА_16 є власником майнового паю КСП СВП с.Довжанка.

Згідно свідоцтва про право власності на майновий пай члена КСП (майновий сертифікат) серії ТР-ХV № 005820 від 21 лютого 2003 року, виданого Довжанською сільською радою, ОСОБА_2 є власником майнового паю КСП СВП с.Довжанка.

Згідно свідоцтва про право власності на майновий пай члена КСП (майновий сертифікат) серії ТР № 00003 від 26 березня 2008 року, виданого Довжанською сільською радою, ОСОБА_1 є власником майнового паю КСП СВП с.Довжанка.

Згідно свідоцтва про право власності на майновий пай члена КСП (майновий сертифікат) серії ТР-ХV №005859 від 22 лютого 2003 року, виданого Довжанською сільською радою, ОСОБА_3 є власником майнового паю КСП СВП с.Довжанка.

Згідно свідоцтва про право власності на майновий пай члена КСП (майновий сертифікат) серії ТР № 00008 від 26 березня 2008 року, виданого Довжанською сільською радою, ОСОБА_6 є власником майнового паю КСП СВП с.Довжанка.

Відповідно до інформації Єдиного реєстру юридичних осіб Міністерства юстиції України, КСП СПВ с. Довжанка було ліквідовано 13 вересня 2005 року.

Згідно Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб Приватне агропромислове підприємство Перемога було створено ОСОБА_17 та зареєстроване в Єдиному реєстрі 06.03.2000 р.

ПАП Перемога уклало Договори купівлі-продажу майнових паїв у пайовиків СВП с.Довжанка: 25 березня 2008 року між ПАП Перемога та ОСОБА_15 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_15 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_11 , ОСОБА_18 , ОСОБА_14 , ОСОБА_8 , ОСОБА_12 , ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - з ОСОБА_16 , ОСОБА_6 ; а 12.03.2008 р. - з ОСОБА_7 , згідно з якими вищезазначені власники майнових паїв продали ПАП Перемога майновий пай колективного сільськогосподарського підприємства Спілки власників паїв с. Довжанка Тернопільського району Тернопільської області.

Належні ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_15 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_11 , ОСОБА_18 , ОСОБА_14 , ОСОБА_8 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_1 , ОСОБА_16 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства, на підставі яких майновий пай було відчужено ПАП Перемога , не містять відміток про наявність у них на праві спільної часткової власності будь-якого конкретного майна, як індивідуально визначеного об`єкта.

25 липня 2016 року ПАП Перемога у зв`язку з оформленням даних договорів звернулося до сільської ради із заявою про видачу нового Свідоцтва про право власності на майновий пай. До заяви були долучені оригінали 16 Свідоцтв про право власності на майновий пай члена КСП СВП с.Довжанка та відповідні Договори купівлі-продажу цих паїв.

Дані обставини не заперечуються відповідачем.

19 серпня 2016 року Довжанська сільська рада направила ПАП Перемога лист-відповідь № 119, за підписом голови сільської ради Ткач О.М., з вимогою подати додаткові документи, а саме належно засвідчену копію Статуту ПАП Перемога , який діяв на час підписання Договорів та на час подання листа про переоформлення свідоцтв про право вланості на майновий пай, докази передачі третіх примірників договорів купівлі-продажу Довжанській сільській раді, належно засвідчену копію рішення загальних зборів власників спільної власності майна Спілки власників паїв с.Довжанка на продаж майнових паїв ПАП Перемога , письмову відмову решти співвласників майна, яке є спільною частковою власністю, від купівлі паїв.

Згідно Довідки Довжансьої сільської ради від 19.08.2019 року за №143 вбачається, що на час звернення ПАП Перемога до сільської ради із заявою про проведення перереєстрації прав власності на майнові паї шість продавців майнових сертифікатів є померлими, а саме: ОСОБА_15 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_14 , ОСОБА_13 , ОСОБА_12 .

Згідно актового запису про смерть за №03 від 21 січня 2020 року складеного Довжанською сільською радою вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_16 , про що видано свідоцтво про смерть.

Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши та оцінивши в сукупності зібрані по справі докази, вважає, що позов слід задовольнити частково, виходячи із наступного.

В силу вимог ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно з вимогами ст. 12, 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до ч.2 ст.9 Закону України "Про колективне сільськогосподарське підприємство" пай є власністю члена підприємства. Право розпоряджатися своїм паєм за власним розсудом член підприємства набуває після припинення членства в підприємстві. Пай може успадковуватися відповідно до цивільного законодавства України та статуту підприємства.

Статтею 2 Указу Президента України від 29 січня 2001 року Про заходи щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки передбачено здійснення комплексу організаційних заходів, зокрема щодо запровадження документального посвідчення права власності на паї шляхом видачі свідоцтв про право власності на пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майнові сертифікати); забезпечення вільного здійснення права власності на паї, зокрема передачі паїв в оренду з виплатою орендної плати в розмірі не менше одного відсотка вартості паю, купівлі-продажу, дарування, міни, передачі у спадщину; виділення групі осіб (окремим особам), які є власниками паїв, індивідуально визначених об`єктів зі складу майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств чи їх правонаступників стосовно майна.

Відповідно до пункту 8 Порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики України від 14 березня 2001 року № 62, чинного на час виникнення спірних правовідносин, кожен із співвласників має право скористатися своїм майновим паєм в один із таких способів: об`єднати свій майновий пай з паями інших співвласників, отримати майно у натурі у спільну часткову власність та передати його до статутного (пайового) фонду новостворюваної юридичної особи, у тому числі до обслуговуючого кооперативу; укласти договір про спільне володіння, користування і розпорядження майном та передати його в оренду; отримати свій майновий пай у натурі індивідуально чи разом із членами своєї сім`ї і використати його на свій розсуд; відчужити пай будь-яким способом в установленому законом порядку.

За змістом пункту 15 вказаного Порядку, при виділенні майнових паїв в натурі окремим особам при виділенні майна в натурі у їх індивідуальну власність чи групі осіб у спільну часткову власність у їх свідоцтвах про право власності на майновий пай члена сільськогосподарського підприємства вчиняється відповідна відмітка. Свідоцтва з зазначеними відмітками про виділення майна в натурі у відповідну власність можуть бути підставою для оформлення співвласниками права власності на зазначене майно в установленому порядку.

За змістом статей 5, 7, 9 Закону України Про колективне сільськогосподарське підприємство майно колективного підприємства належить його членам на праві спільної часткової власності і пайовий фонд майна складається з балансової вартості як основних виробничих та оборотних фондів, створених за рахунок діяльності підприємства, цінних паперів, акцій, так і грошових коштів; а майновий пай є грошовим еквівалентом трудового внеску кожного працівника у колективне майно, визначеним на дату паювання (та скоригований на день вибуття працівника з господарства). Право розпоряджатися своїм паєм на власний розсуд член КСГП набуває лише після припинення членства у підприємстві. До припинення членства, частка майна члена колективного підприємства є частиною майна колективного підприємства, яке у статуті визначає принципи формування спільної власності та права членів щодо неї, і через свої органи здійснює право власності (володіння, користування, розпорядження). Пай є власністю члена підприємства. Пай може успадковуватися відповідно до цивільного законодавства України та статуту підприємства.

Відповідно до положень п. 14 Порядку визначення розмірів майнових паїв членів колективних сільськогосподарських підприємств та їх документального посвідчення, для отримання нового свідоцтва у разі набуття у власність майнового паю (його частини) на підставі угоди міни, дарування та інших цивільно-правових угод, а також спадкування до сільської, селищної або міської ради подаються посвідчені в установленому порядку копія відповідної цивільно-правової угоди або копія свідоцтва про право на спадщину, попереднє свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства.

Після отримання зазначених документів сільська, селищна або міська рада вносить відповідні зміни до списку осіб, які мають право на майновий пай підприємства, та анулює попереднє свідоцтво, про що робиться запис у книзі обліку свідоцтв про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства.

Факт оформлення свідоцтва засвідчується гербовою печаткою та підписом голови відповідної ради.

Оформлені свідоцтва реєструються у книзі обліку свідоцтв про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства.

Аналогічний порядок закріплено також у листі Міністерства аграрної політики України від 20.04.2005р. М 37-17-2/5492.

У п. 13 Листа Міністерства аграрної політики України за №37-25-3-11/3923 від 05.05.2001 року Щодо порядку видачі, обліку та погашення Свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) зазначено, що при переході права власності на майновий пай, яке здійснено на підставі Свідоцтва, орган місцевого самоврядування, який видав та зареєстрував його, видає нове Свідоцтво новому власнику, реєструє нове Свідоцтво у Книзі обліку, робить відповідний запис у списку осіб, які мають право на майновий пай. Старе Свідоцтво долучається до справи.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_15 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_11 , ОСОБА_18 , ОСОБА_14 , ОСОБА_8 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_1 , ОСОБА_16 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 були власниками майнових паїв колективного сільськогосподарського підприємства Спілки власників паїв с. Довжанка Тернопільського району Тернопільської області, що підтверджується свідоцтвами про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства СВП с.Довжанка, не пов`язаного з виділенням у натурі майна.

25.03.2008 о., 26.03.2008 р. та 12.03.2008 р. вищезазначені власники паїв продали ПАП Перемога належні їм майнові паї, про що уклали відповідні Договори купівлі-продажу.

КСП СПВ с. Довжанка було ліквідовано 13 вересня 2005 року. Тобто на дату укладення спірних договорів купівлі-продажу спілка власників паїв як юридична особа припинила своє існування.

25 липня 2016 року ПАП Перемога звернулося до сільської ради із заявою про видачу нового Свідоцтва про право власності на майновий пай. До заяви були долучені оригінали 16 Свідоцтв про право власності на майновий пай члена КСП СВП с.Довжанка та відповідні Договори купівлі-продажу цих паїв.

19 серпня 2016 року Довжанська сільська рада направила ПАП Перемога лист-відповідь № 119, за підписом голови сільської ради Ткач О.М., з вимогою подати додаткові документи, та фактично відмовила у видачі нових свідоцтв.

Судом установлено, що належні особам свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства, на підставі якого майнові паї було відчужено позивачу, не містять жодних відміток про наявність у них на праві спільної часткової власності будь - якого конкретного майна, як індивідуально визначеного об`єкта, і члени сільськогосподарського товариства, в тому числі і сторони, не отримували у власність будь-яке індивідуально визначене майно із майнового фонду, а тому підстав вважати, що вони є співвласниками частки у праві спільної часткової власності колективного підприємства, немає.

Таким чином, до виділення на зазначені майнові сертифікати у передбаченому законом порядку конкретного майна вони є лише співвласниками майнових паїв, а не співвласниками конкретного майна, тому положення ст.362 ЦК України на спірні правовідносини не поширюються. Відтак, вимоги сільської ради надати відмову інших осіб у придбанні майнових паїв є безпідставні.

Враховуючи те, що пай є особистою, а не спільною частковою власністю члена підприємства, суд вважає, що при укладенні у 2008 році договорів купівлі-продажу майнового паю між ПАП Перемога та власниками майнових паїв не були порушені будь-чиї права та інтереси.

Крім того, як вбачається із постанови Верховного суду від 19 лютого 2020 року по справі за позовом ОСОБА_20 до ПАП Перемога , ОСОБА_3 , Довжанської сільської ради про переведення прав та обов`язків покупця за договором купівлі-продажу майнового паю, 25.03.2008 р. між ПАП Перемога та ОСОБА_3 був укладений договір купівлі-продажу майнового паю, однак в цьому випадку сільська рада не оспорювала вчинення ПАТ вищезазначеного Договору.

Суд не приймає до уваги посилання сільської ради на те, що деякі особи, які були власниками майнових паїв згідно Свідоцтва про право власності померли на час звернення ПАП Перемога до сільської ради, оскільки дані особи при посвідчені Договорів відчуження майнових паїв були живі, а для отримання нових Свідоцтв заяв колишніх власників не потрібно.

Вимоги сільської ради про надання належно засвідченої копії Статуту ПАП Перемога , який діяв на час підписання Договорів, доказів передачі третіх примірників договорів купівлі-продажу Довжанській сільській раді, належно засвідченої копію рішення загальних зборів власників спільної власності майна Спілки власників паїв с.Довжанка на продаж майнових паїв ПАП Перемога , письмову відмову решти співвласників майна, яке є спільною частковою власністю, від купівлі паїв, є безпідставними і нічим не доведеними.

З огляду вищенаведених вимог законодавства, суд приходить до висновку, що суб`єктом владних повноважень, до компетенції якого входить видача нового свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства, анулювання попереднього та внесення запису у книзі обліку свідоцтв про право власності на майновий пай члена такого підприємства є сільська, селищна або міська ради, яка вирішує таке питання за певною процедурою.

До повноважень сільського голови, визначених ст.42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" належить забезпечення здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, представлення територіальної громади, ради та її виконавчий комітет у відносинах з громадянами, забезпечення на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх обєднань.

Разом з тим, згідно ч.1, ч.2 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно ч.1 ст.71 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що приймаючи одноособово рішення про відмову у видачі позивачу нових свідоцтв про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майнові сертифікати) та надання додаткових документів, сільський голова діяв з перевищенням наданих йому повноважень та всупереч до вимог чинного законодавства, зокрема Закону України Про місцеве самоврядування та Порядку визначення розмірів майнових паїв членів колективних сільськогосподарських підприємств та їх документального посвідчення, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 28.02.2001 року №177.

Отже, зібрані в справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для визнання протиправною відмову Довжанської сільської ради Тернопільського району викладену у листі за №119 від 19 серпня 2016 року, за підписом сільського голови ОСОБА_21 , щодо видачі ПАП Перемога нових свідоцтв про право власності на викуплені майнові паї членів колективного сільськогосподарського підприємства (майнових сертифікатів).

За заявою особи, яка набула у власність майновий пай на підставі цивільно-правової угоди орган місцевого самоврядування зобов`язаний розглянути питання з дотриманням встановленої законом процедури, здійснити перевірку наявності правових підстав для видачі нових свідоцтв та прийняти відповідне рішення.

Оскільки така вимога не заявлена позивачем, суд не може вийти за межі заявлених позовних вимог та зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про видачу свідоцтв про право власності на викуплені майнові паї члена колективного сільськогосподарського підприємства (майнових сертифікатів).

Крім того, суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, втручатись в законну діяльність органу місцевого самоврядування приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, що належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача вчинити дії видати ПАП Перемога нове свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) задоволенню не підлягають.

Враховуючи встановлені обставини справи, вищезазначені вимоги закону, суд вважає, що позовні вимоги ПАП Перемога слід задовольнити частково шляхом визнання незаконною відмову Довжанської сільської ради Тернопільського району викладену у листі за №119 від 19 серпня 2016 року, за підписом сільського голови Ткач О.М., у задоволенні заяви ПАП Перемога про видачу нових свідоцтв про право власності на викуплені майнові паї членів колективного сільськогосподарського підприємства (майнових сертифікатів).

У задоволенні поховних вимог ОСОБА_1 слід відмовити за недоведеністю та безпідставністю, оскільки судом не встановлено порушення будь- яких його прав зі сторони відповідача.

В силу вимог ст. 141 ЦПК, у зв`язку із частковим задоволенням позовних вимог, із Довжанської сільської ради Тернопільського району в користь приватного агропромислового підприємства Перемога слід стягнути сплачений судовий збір у розмірі 1921грн.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 13, 81,141, 263, 265, 268, 273, 354, 355 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В :

Позов приватного агропромислового підприємства Перемога , ОСОБА_1 до Довжанської сільської ради Тернопільського району, треті особи, які не заявляють самостійних вимог - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 про визнання дій неправомірними та зобов`язання видати нове свідоцтво про право власності на майновий пай задовольними частково.

Визнати незаконною відмову Довжанської сільської ради Тернопільського району викладену у листі за №119 від 19 серпня 2016 року, за підписом сільського голови Ткач О.М., у задоволенні заяви ПАП Перемога про видачу нових свідоцтв про право власності на викуплені майнові паї членів колективного сільськогосподарського підприємства (майнових сертифікатів).

У задоволенні решти вимог відмовити.

Стягнути з Довжанської сільської ради Тернопільського району в користь приватного агропромислового підприємства Перемога сплачений судовий збір у розмірі 1921грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивачі:

Приватне агропромислове підприємство Перемога , с.Довжанка Тернопільського району, код ЄДРПОУ 30849322.

ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 .

Відповідач: Довжанська сільська рада Тернопільського району, вул.Містечко,41 с.Довжанка Тернопільського району, код ЄДРПОУ - 04393479.

Треті особи:

ОСОБА_2 , с.Довжанка Тернопільського району, РНОКПП - НОМЕР_2 .

ОСОБА_3 , с.Довжанка Тернопільського району, РНОКПП - НОМЕР_3 .

ОСОБА_4 , с.Довжанка Тернопільського району, РНОКПП - НОМЕР_4 .

ОСОБА_5 , с.Довжанка Тернопільського району, РНОКПП - НОМЕР_5 .

ОСОБА_6 , АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_6 .

ОСОБА_7 , АДРЕСА_3 , РНОКПП - НОМЕР_7 .

ОСОБА_8 , с.Довжанка Тернопільського району, РНОКПП - НОМЕР_8 .

Повне судове рішення складено 30 жовтня 2020 року.

Головуюча

СудТернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення22.10.2020
Оприлюднено24.11.2020
Номер документу93030968
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —607/17041/19

Рішення від 22.10.2020

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Черніцька І. М.

Рішення від 22.10.2020

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Черніцька І. М.

Ухвала від 02.08.2019

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Черніцька І. М.

Ухвала від 22.07.2019

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Черніцька І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні