Рішення
від 24.11.2020 по справі 494/653/20
БЕРЕЗІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Березівський районний суд Одеської області

24.11.2020

Справа № 494/653/20

Провадження № 2-о/494/34/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.11.2020 року м. Березівка

Березівський районний суд Одеської області у складі:

судді - Римаря І.А.,

за участю: секретаря судового засідання - Козубенко О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Березівка Одеської області в порядку окремого провадження цивільну справу №494/653/20 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Сербківська сільська рада Лиманського району Одеської області про встановлення факту родинних відносин,-

В С Т А Н О В И В:

30.06.2020 року до суду надійшла заява ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 ), заінтересована особа: Сербківська сільська рада Лиманського району Одеської області про встановлення факту родинних відносин,

На обґрунтування своїх вимог заявник вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько - ОСОБА_2 (далі- ОСОБА_2 ). Після його смерті залишилася спадщина, яка складається з земельної ділянки сільськогосподарського призначення, площею 5.08 га, розташована на території Сербківської сільської ради Лиманського району Одеської області, кадастровий номер НОМЕР_1 , яка належала йому на праві Державного акту на право приватної власності на землю ІІ-ОД №055730, виданий 08.11.2000 року Сербівською сільською радою Лиманського району Одеської області. У встановлений законном строк заявник звернувся до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після смерті батька, однак у видачі свідоцтва про прийняття спадщини йому було відмовлено, оскільки він не зміг надати нотаріусу документ, підтверджуючий родинні відносини між ним та померлим, так як у свідоцтві про народження, яке виконане на російській мові, у графі Батько записано на російській мові - ОСОБА_2 , а його прізвище - ОСОБА_1 . При перекладі їх прізвища (на російській обох - ОСОБА_1 ), на українську мову був зроблений різний переклад: батько - ОСОБА_2 , про що свідчить копія його паспорту та свідоцтво про смерть. Прізвище заявника (російська - ОСОБА_1 ) було перекладено як - ОСОБА_1 . Саме тому йому і було нотаріусом рекомендовано звернутися до суду для встановлення факту родинних відносин .У зв`язку з вищевикладеним заявник просить суд задовольнити її заяву.

Ухвалою суду від 02.07.2020 року відкрито провадження по справі.

Також, суд враховує, що Також, суд враховує, що відповідно до наказу №5-од про організацією Березівського районного суду Одеської області на час дії карантину ( з подальшими змінами), постанови Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020 року Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (з відповідними змінами), Постанови КМУ №392 від 20 травня 2020 року Про встановлення карантинуз метою запобігання поширенню на території України гострої гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 ( з подальшими змінам) та відповідно до статті 29 Закону України Про захист населення від інфекційних хвороб з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, установлено з 12.03.2020 року по теперішній час на усій території України карантин. Згідно з рекомендаціями МОЗ України громадянам серед інших заходів запропоновано залишатися вдома, тримати дистанцію, дбати про власну безпеку. Розгляд справи неодноразово відкладався.

У судове засідання 24.11.2020 року заявник та його представник не з`явився, разом з цим надіслали до суду заяву про розгляд справи за їх відсутності та просили задовольнити заяву.

Представник зацікавленої особи у судові засідання 19.08.2020, 01.10.2020 та 24.11.2020 року не з`явився, про час та місце слухання справи повідомлявся належним чином, що підтверджується поштовими повідомленням про вручення судової повістки (а.с.22,34), причини своєї неявки суду не повідомив. Будь-яких заяв або клопотань до суду не надходило.

За приписами ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється

Суд вважає зазначити, що обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66 - 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005р. у справі "Смірнова проти України").

З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку про розгляд справи за наявними в матеріалах справи доказами.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, врахувавши думку представника заявника, викладену у заяві від 24.11.2020 року, дослідивши докази, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до свідоцтва про смерть № НОМЕР_2 від 06.06.2020 року помер ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.4).

Згідно державного акту на право приватної власності на землю серії ІІ-ОД №055730 власником земельної ділянки площею 5.08 га, що розташована на території Сербківської сільської ради Лиманського району Одеської області є ОСОБА_2 (а.с.7-8).

Відповідно до довідки №01/03-45/646 від 09.06.2020 року виданої виконавчим комітетом Березівської міської ради Одеської області (а.с.9), померлий ОСОБА_2 є покійним батьком заявника ОСОБА_2 , та був зареєстрований до дня своєї смерті за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до листа Березівської державної нотаріальної контори Одеської області №340/02-14 від 12.06.2020 року ОСОБА_1 рекомендовано звернутись до суду з питання встановлення факту родинних відносин (а.с.11).

Відповідно до частини другої статті 293 ЦПК України передбачено, суд розглядає в порядку окремого провадження справи провстановлення фактів, що мають юридичне значення .

Згідно пункту першого частини першої статті 315 ЦПК України, Суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особам .

Встановлення зазначеного факту має для заявника юридичне значення, оскільки дозволяє йому реалізувати своє право на отримання спадщини.

Відповідно до ч. 1 ст. 293 Цивільного процесуального кодексу України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Частиною 1 ст. 294 Цивільного процесуального кодексу України, визначено що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Факт родинних відносин між померлим ОСОБА_2 та заявником стверджується у наданих суду документах та тим, що за життя померлий і заявник підтримували родинні стосунки, та взаємовідносини між ними були як у батька та сина.

Згідно свідоцтва про народження заявника, батьком є на російській - ОСОБА_1 (а.с.5), який був народжений та проживає у Березівському районі Одеської області.

Аналіз перевірених і оцінених судом доказів переконує суд, що заявником надані належні та допустимі докази родинних відносин з ОСОБА_2 , які не викликають сумніву у їх достовірності та належності, що є підставою для задоволення заяви ОСОБА_1 .

Отже, як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 дійсно мав родинні зв`язки з ОСОБА_2 так як був його сином.

При цьому, до вказаного висновку суд дійшов, виходячи не тільки із вимог національного законодавства України, а і з висновків Європейського Суду з прав людини, викладених у рішенні у справі Бочаров проти України від 17.03.2011 року (остаточне - 17.06.2011 року), в пункті 45 якого зазначено, що Суд при оцінці доказів керується критерієм доведення поза розумним сумнівом (див. рішення від 18.01.1978 року у справі Ірландія проти Сполученого Королівства ). Проте таке доведення може випливати зі співіснування достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою висновків або подібних неспростованих презумпцій щодо фактів (див. рішення у справі Салман проти Туреччини ) .

Згідно роз`яснень, викладених у п.п. 2, 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" №7 від 30.05.2008 року, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту родинних відносин. Якщо факт родинних відносин особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту родинних відносин.

За таких обставин, суд вважає задовольнити заяву ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин .

Рішення повинно відповідати вимогам Цивільно-процесуального кодексу України бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Керуючись статтями 12, 13, 293, 315,318 ЦПК України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Сербківська сільська рада Лиманського району Одеської області про встановлення факту родинних відносин - задовольнити.

Встановити факт родинних відносин, а саме: що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , являється батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з моменту його проголошення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

У відповідності до п.п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Відповідно до п.3 Прикінцевих положень Цивільного процесуального кодексу України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (проживає за адресою: АДРЕСА_1 ).

Заінтересована особа: Сербківська сільська рада Лиманського району Одеської області (вул. Визволення 6, с. Сербка Лиманського району Одеської області, код ЄДРПОУ 04379723).

Суддя І.А. Римар

СудБерезівський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення24.11.2020
Оприлюднено25.11.2020
Номер документу93041056
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —494/653/20

Рішення від 24.11.2020

Цивільне

Березівський районний суд Одеської області

Римар І. А.

Ухвала від 02.07.2020

Цивільне

Березівський районний суд Одеської області

Римар І. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні