2/134/255/2020
Справа № 134/1314/20
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
19 листопада 2020 року Крижопільський районний суд
Вінницької області
в складі: головуючого - судді: Лабая О.В.
з участю секретаря: Баденюк О.І.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт. Крижопіль цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Красносільської сільської про визнання права на спадщину за заповітом,
В С Т А Н О В И В :
Своїм позовом до суду позивач просив визнати за ним право на спадщину як спадкоємця за заповітом після смерті батька ОСОБА_2 на житловий будинок АДРЕСА_1 .
26.10.2020 представник позивача надіслав заяву про зміну підстав позову.
Вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Красносіла, Крижопільського району, Вінницької області, помер його батько ОСОБА_2 . Все своє майно батько заповів його брату ОСОБА_3 та своїй онуці, його донці ОСОБА_4 .
Зокрема, онуці його батько заповів житловий будинок, господарчі будівлі в АДРЕСА_1 , а земельну частку (пай) (державний акт серії ВН № 189941) та майновий пай (свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства серія ВІ № 003459).
Онука, а його донька ОСОБА_4 від прийняття спадщини відмовилась на його користь та подала відповідну заяву приватному нотаріусу Крижопільського районного нотаріального округу Питель М.С. Дана відмова була прийняття нотаріусом (спадкова справа № 226/2016) і частину спадкового майна, яку заповідав онуці, а його донці прийняв він, про що свідчить свідоцтво про право на спадщину серії НМХ 531998.
Його брат ОСОБА_3 також відмовився від прийняття спадщини на його користь та подав відповідну заяву до суду.
Вищевказаний будинок згідно довідки сільської ради відноситься до суспільної групи робітничих дворів і за життя його батько не оформив своє право власності на житловий будинок у відповідності до діючого на час його смерті законодавства.
Відповідно до абзацу 4-го пункту 216 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої МЮ України 03 березня 2004 року № 20/5, якщо до спадкового майна входить нерухоме майно, що підлягає реєстрації, нотаріус вимагає подання документа, який посвідчує право власності спадкодавця на спадкове майно, тобто свідоцтва про право власності. Такий документ на ім`я померлого спадкодавця сільською радою позивачу видано бути не може на підставі ч. 2 ст. 30 ЦК України, а тому він відповідно до ст. 16 ЦК України вимушений звернутись до суду, оскільки інакше не може реалізувати своє законне право на спадкове майно.
Для оформлення спадщини позивач звернувся до приватного нотаріуса Крижопільського районного нотаріального округу, якою було повідомлено та видано довідку, що спадщину оформити неможливо через відсутність правовстановлюючих документів та рекомендовано звернутися до суду. Ухвалою Крижопільського районного суду Вінницької області від 20 серпня 2020 року відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження.
Позивач в своїй заяві до суду просив позов задовольнити, справу розглянути в його відсутність.
Позивачем подано заяву про зміну підстав позову яка отримана Крижопільським районним судом Вінницької області 26.10.2020 року, мотивуючи її тим, що в позовній заяві було помилково, заначено що житловий будинок до 15 квітня 1991 року відноситься до суспільної групи колгоспних дворів, проте відповідно довідки Красносільської сільської ради будинок відноситься до суспільної групи робітничих дворі. За таких обставин змінюється правові підстави виникнення у Спадкодавця права власності на будинок.
Відповідач в судове засідання не з`явився, але надіслав заяву, в якій просив справу розглянути в його відсутність, так як він не заперечує проти задоволення позову.
Визнання позову відповідачем не суперечить закону, не порушує права чи свободи інших осіб, а тому приймається судом.
Відповідно до положень ч. 3 ст.211, ч. 2 ст. 247 ЦПК України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності; у разі неявки осіб, які беруть участь у справі, розгляд справи проводиться без фіксування судового засідання технічним засобом. Доведено, що ОСОБА_2 власною працею та коштами спорудив житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами за адресою АДРЕСА_1 , записав в погосподарську книгу, проживав у ньому, вів господарство, але за життя не зареєстрував своє право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами - робітничий двір, в якому проживав. ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Красносілка, Крижопільського району, Вінницької області, помер спадкодавець ОСОБА_2 (а.с. 7). Все своє майно він заповів брату позивача ОСОБА_3 та своїй онуці, донці позивача ОСОБА_4 (а.с. 11).
Донька позивача ОСОБА_4 від прийняття спадщини відмовилась на користь позивача та подала відповідну заяву приватному нотаріусу Крижопільського районного нотаріального округу Питель М.С. (а.с. 12). Дана відмова була прийняття нотаріусом (спадкова справа № 226/2016) і частину спадкового майна, яку заповідав онуці, а його донці прийняв позивач, про що свідчить свідоцтво про право на спадщину серії НМХ 531998 ( а.с. 8 - 10). Брат позивача ОСОБА_3 також відмовився від прийняття спадщини на його користь та подав відповідну заяву до суду.
20.08.2020 приватний нотаріус Крижопільського районного нотаріального округу, якою було повідомлено та видано довідку, що спадщину оформити неможливо через відсутність правовстановлюючих документів та рекомендовано звернутися до суду. (а.с. 26) Відповідно до роз`яснень, що містяться в п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 04.10.1991 № 7 Про практику застосування судами законодавства, що регулює право приватної власності громадян на жилий будинок , право власності на жилий будинок, збудований громадянином на відведеній в установленому порядку земельній ділянці і прийнятий в експлуатацію, виникає з часу його реєстрації у виконкомі місцевої ради.
До часу набрання чинності Цивільним кодексом України (2003) та Законом України від 01.07.2004 Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень виникнення права власності на збудоване нерухоме майно не залежало від державної реєстрації такого права. Згідно п. 3.1. Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 24.06.2011 № 91, документом, який засвідчує відповідність закінчених будівництвом до 05.08.1992 житлових будинків, які не підлягають прийняттю в експлуатацію, вимогам законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил, зокрема для потреб державної реєстрації права власності на нерухоме майно, є технічний паспорт, складений за результатами технічної інвентаризації.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Згідно з ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261 - 1265 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1.2. ст. 1275 ЦК України якщо від прийняття спадщини відмовився один із спадкоємців за заповітом, частка у спадщині, яку він мав право прийняти, переходить до інших спадкоємців за заповітом і розподіляється між ними порівну. Якщо від прийняття спадщини відмовився один із спадкоємців за законом з тієї черги, яка має право на спадкування, частка у спадщині, яку він мав право прийняти, переходить до інших спадкоємців за законом тієї ж черги і розподіляється між ними порівну.
Частинною 3. Ст. 1275 ЦК України визначено, що положення цієї статті не застосовуються, якщо спадкоємець відмовився від прийняття спадщини на користь іншого спадкоємця, а також коли заповідач підпризначив іншого спадкоємця.
Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини. Згідно ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. За ст.ст. 1268-1269 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Прийняття спадщини це: постійне проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини або подання спадкоємцем, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядуваннязаяви про прийняття спадщини. Часом відкриття спадщини є день смерті особи, визначено ч.2 ст.1220 ЦК України.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до п. 4.15 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві. Статтею 328 Цивільного кодексу України визначено, що право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Передбачених згаданою статтею підстав неправомірності набуття позивачем права власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, судом не встановлено, позов визнається відповідачем - органом місцевого самоврядування, тому суд приходить до переконання, що є підстави для задоволення позовних вимог. На підставі ст.ст. 316, 317, 325, 328, 1216, 1217, 1220, 1222, 1223, 1261, 1268-1270, 1296-1297 ЦК України, керуючись ст.ст. 12, 81, 259, 263-265 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 (іпн. НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою с. Соколівка, Крижопільського району Вінницької області)
право на спадщину за законом після смерті батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Красносілка, Крижопільського району Вінницької області на:
- житловий з господарськими будівлями та спорудами який знаходиться за адресою АДРЕСА_1 де вказано: Житловий будинок А , загальна площа - 56,1 кв.м., житлова площа -33,3 кв.м., а - веранда, а1 - вихідний майданчик, Б сарай, В - літня кухня, в - сарай , в1 - сарай, в2 - сарай, П - погріб, № 1-3 - огорожа
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Найменування та ім`я сторін, їх місце знаходження та проживання:
ОСОБА_1 , іпн. НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_2.
Красносільська сільська рада, місце знаходження 24625, вул. Сонячна 1а, с. Красносілка Крижопільського району Вінницької області код ЄДРПОУ 04328855.
Повний текст рішення виготовлений 24 листопада 2020 року.
Суддя
Суд | Крижопільський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 19.11.2020 |
Оприлюднено | 25.11.2020 |
Номер документу | 93048858 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Крижопільський районний суд Вінницької області
Лабай О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні