Рішення
від 24.11.2020 по справі 263/13366/19
ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД М.МАРІУПОЛЯ

№ 263/13366/19

№ 2/263/452/2020

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 листопада 2020 року Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області в складі головуючого судді Кияна Д.В., за участю секретаря судового засідання Рябова С.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Маріуполі у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якої на підставі довіреності діє ОСОБА_2 , до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Оріон 79 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: приватний нотаріус Маріупольського міського нотаріального округу Донецької області Царьова Інна Валентинівна, про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом,

В С Т А Н О В И В:

05.09.2019р. ОСОБА_2 , яка діє в інтересах ОСОБА_1 , звернулась з позовною заявою до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Оріон 79 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: приватний нотаріус Маріупольського міського нотаріального округу Донецької області Царьова Інна Валентинівна, про визнання права власності в порядку спадкування. В обґрунтування позовної заяви зазначила, що з 1973 року ОСОБА_3 була членом житлово-будівельного кооперативу Оріон . У 1988 році ОСОБА_3 сплатила за квартиру АДРЕСА_1 пайові внески у повному обсязі і зареєструвала своє право власності на квартиру, отримавши реєстраційне посвідчення, яке видане МКП Маріупольське БТІ . Рішенням про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень за №39987933 від 05 березня 2018 року було відмовлено ОСОБА_3 у реєстрації права власності на квартиру у зв`язку із відсутністю у неї оригіналів правовстановлюючих документів на квартиру. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла. 02 листопада 2018 року ОСОБА_1 звернулась до приватного нотаріуса з заявою про прийняття спадщини за заповітом, проте їй було відмовлено у зв`язку із відсутністю оригіналів правовстановлюючих документів на квартиру АДРЕСА_1 , яка входила до складу спадкового майна. У зв`язку з чим, просить суд визнати за нею право власності на квартиру АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом.

Ухвалою Жовтневого районного суду м. Маріуполя від 05.11.2019 р. відкрито провадження по справі та призначено підготовче судове засідання.

21.04.2020р. ухвалою Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області підготовче провадження закрито та цивільна справа призначена до судового розгляду по суті.

Ухвалою Жовтневого районного суду м. Маріуполя від 24.11.2020р. залишено без розгляду позовна заява в частині визнання на момент смерті ОСОБА_3 належності їй квартири АДРЕСА_1 .

Позивач та представник позивача надали до суду заяви з клопотанням розглянути справу за їх відсутності, позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити з підстав викладених в позові, не заперечували проти винесення заочного рішення.

Відповідач у судове засідання не з`явився, про причину своєї неявки суд не повідомив, про дату, місце та час слухання справи був повідомлений належним чином. Заяви про розгляд справи за його відсутністю або відзив суду не надходив, що, відповідно до ст. 223 ЦПК України, не перешкоджає розгляду справи по суті на підставі наявних доказів. Відповідно до ст. 280 ЦПК України, суд, зі згоди позивача, ухвалює рішення при заочному розгляді справи.

Представник третьої особи у судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.

Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з розглядом справи за відсутності учасників справи.

Суд, дослідивши письмові докази по справі, вважає, що позовні вимоги піддягають задоволенню з наступних підстав.

Судом установлено, що згідно зі свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

За змістом заповіту, складеного 25.06.1994 року, ОСОБА_3 заповіла ОСОБА_4 однокімнатну квартиру за адресою: АДРЕСА_2 .

За змістом реєстраційного посвідчення встановлено, що однокімнатна квартира АДРЕСА_1 зареєстрована за ОСОБА_3 , про що зроблений запис в реєстрову книгу за №85-н за реєстровим номером №35380 від 07.10.1994р.

Відповідно до довідки ЖБК Оріон від 15.01.2018р. ОСОБА_3 сплатила пайові внески за квартиру за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно із інформацією з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно за № 233749989 від 23.11.2020р. відсутні відомості про право власності, інші речові права, іпотеки, обтяження відносно квартири за адресою: АДРЕСА_3 .

Згідно з рішенням про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень за №39987933 від 05 березня 2018 року ОСОБА_3 було відмовлено у реєстрації права власності на квартиру у зв`язку із відсутністю у неї оригіналів правовстановлюючих документів на квартиру.

Відповідно до постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії за №170/02-14 від 11.07.2019р. приватного нотаріуса Царьової І.В., ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на спадкове майно-квартиру АДРЕСА_4 у зв`язку із відсутністю у спадкоємця оригіналів правовстановлюючих документів на квартиру.

За змістом ст. ст. 12, 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Згідно ч. 3 ст. 392 ЦК України у разі викупу квартири член житлово-будівельного (житлового) кооперативу стає її власником.

Згідно з ст.392 ЦК України, право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до абз. 3 ч. 2 ст. 331 ЦК, якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Згідно зі ст. ст. 1216, 1217, 1218 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належать спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч.ч. 1,5 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

У відповідності до вимог ч. 1 ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно (ч. 1 ст. 1297 ЦК України).

Зі змісту п. 23 постанови Пленуму ВСУ від 30.05.2008р. №7 Про судову практику у справах про спадкування випливає, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).

Враховуючи той факт, що на теперішній час ОСОБА_1 позбавлена можливості отримати свідоцтво про право на спадщину за заповітом у нотаріуса, суд вважає необхідним захистити права позивача та визнати за нею в судовому порядку право власності на вказану квартиру у порядку спадкування за заповітом.

На підставі ст. 141 ЦПК України, враховуючи, що позивач не наполягав на стягненні з відповідача сплаченого ним судового збору за подання позовної заяви до суду, тому суд вважає недоцільним вирішувати питання щодо стягнення з відповідача на користь позивача судового збору.

Керуючись ст.392 ЦК України, ст.142, ч.4 ст.206, ст.ст.259, 263-268 ЦПК України, суд,

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 , в інтересах якої на підставі довіреності діє ОСОБА_2 , до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Оріон 79 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: приватний нотаріус Маріупольського міського нотаріального округу Донецької області Царьова Інна Валентинівна, про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності у порядку спадкування за заповітом на квартиру АДРЕСА_5 після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду може бути оскаржене позивачем безпосередньо до Донецького апеляційного суду або через Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Із повним текстом рішення суду можна ознайомитися у Єдиному державному реєстрі судових рішень за адресою: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Відомості про сторін у справі:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_6 ;

Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Оріон-79 , ЄДРПОУ 23608939, місцезнаходження: пр. Будівельників, 163, м. Маріуполь, Донецька область;

Приватний нотаріус Маріупольського міського нотаріального округу Донецької області Царьова Інна Валентинівна, місцезнаходження: пр. Будівельників, 163 кв. 1, м.Маріуполь, Донецька область.

Суддя Д.В. Киян

СудЖовтневий районний суд м.Маріуполя
Дата ухвалення рішення24.11.2020
Оприлюднено25.11.2020
Номер документу93049852
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —263/13366/19

Ухвала від 24.11.2020

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Маріуполя

Киян Д. В.

Рішення від 24.11.2020

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Маріуполя

Киян Д. В.

Ухвала від 21.04.2020

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Маріуполя

Киян Д. В.

Ухвала від 16.09.2019

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Маріуполя

Киян Д. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні