Ухвала
від 23.11.2020 по справі 525/1318/20
ВЕЛИКОБАГАЧАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 525/1318/20

Провадження №2/525/370/2020

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2020 року селище Велика Багачка

Суддя Великобагачанського районного суду Полтавської області Прасол Я.В., розглянувши цивільну справу за позовом Акціонерного товариства Комерційний Банк ПриватБанк до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором,

в с т а н о в и в:

23.10.2020 позивач АТ КБ ПриватБанк звернулося до Великобагачанського районного суду Полтавської області з цивільним позовом до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором в сумі 79542 грн. 92 коп.

Після надходження позовної заяви суд виконав вимоги ч.6 ст.187 ЦПК України.

Згідно листа Якимівського старостинського округу Великобагачанської селищної ради Полтавської області №1870 від 06.11.2020, який надійшов до суду 11.11.2020 вбачається, що гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

У період часу з 16.11.2020 по 20.11.2020 включно суддя перебувала на дистанційному онлайн навчанні, тому процесуальний рух у справах не здійснювався.

12.11.2020 судом зроблено запит до Великобагачанський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) з метою отримання актового запису про смерть гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , останнім місцем проживання якого було АДРЕСА_1 .

З актового запису про смерть гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , №300 від 17.11.2020, який надійшов до суду 18.11.2020, вбачається, що гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Суддя, розглянувши матеріали справи приходить до висновку, що є передбачені законом підстави для відмови у відкритті цивільного провадження у справі, виходячи з таких підстав.

Цивільний позов АТ КБ ПриватБанк до відповідача ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором №б/н від 10.11.2008 року в сумі 79542 грн. 92 коп. надійшов до Великобагачанського районного суду Полтавської області 23.10.2020.

З матеріалів справи об`єктивно вбачається, що відповідач у справі гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , житель АДРЕСА_1 , помер у 2015 році, тобто ще до пред`явлення позову АТ КБ ПриватБанк до суду відносно нього (позов подано 23.10.2020 ).

Частиною 1 ст.42 ЦПК України передбачено, що учасниками справи є сторони, треті особи.

Сторонами у цивільному процесі є позивач і відповідач (ч.1 ст.48 ЦПК України).

За змістом ст.ст.46, 47 ЦПК України здатність мати цивільні процесуальні права та обов`язки сторони, третьої особи, заявника, заінтересованої особи (цивільна процесуальна правоздатність) мають усі фізичні і юридичні особи, а також здатність особисто здійснювати процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді (цивільна процесуальна дієздатність) мають фізичні особи, які досягли повноліття, а також юридичні особи. Виходячи зі змісту цих статей, стороною у справі може бути лише особа, яка має цивільну процесуальну правоздатність і цивільну процесуальну дієздатність.

Відповідно до ч.4 ст.25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.

Згідно зі ст.55 ЦПК України (процесуальне правонаступництво) (що розміщена у Главі 4 ЦПК України Учасники судового процесу ), у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії цивільного процесу.

З наведеного вбачається, що процесуальне правонаступництво являє собою заміну сторони або третьої особи (правопопередника) іншою особою (правонаступником) у зв`язку із вибуттям із процесу суб`єкта спірного або встановленого рішенням суду правовідношення, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов`язки правопопередника і він продовжує в цивільному судочинстві участь останнього (юридичний зміст ст.55 ЦПК України (колишньої ст.37 ЦПК України, яка діяла до 15.12.2017 року) детально розкривається також і в ухвалі Верховного Суду України від 19.01.2011 року).

Отже, процесуальне правонаступництво у разі смерті фізичної особи можливе в порядку ст. 55 ЦПК України шляхом залучення правонаступника, а не зміни відповідача, однак лише за умови, що фізична особа померла після пред`явлення позову та відкриття провадження у справі.

З наявних матеріалів справи слідує, що гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є відповідачем у справі за позовом АТ КБ ПриватБанк про стягнення заборгованості за кредитним договором, що був поданий банком до суду 23.10.2020 помер ще у 2015 році , тобто до подання даного позову до нього та до вирішення питання про відкриття провадження у справі за вищевказаним позовом.

При цьому, в зв`язку зі смертю боржника в кредитних правовідносинах має місце перехід обов`язків боржника до його спадкоємців, а нормами матеріального права визначено порядок пред`явлення вимоги кредитора до спадкоємців та обов`язки останніх (згідно до ч.1 ст.1282 ЦК України), спадкоємці зобов`язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов`язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині; крім цього, п.32 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №5 від 30.03.2012 року Про практику застосування судами законодавства при вирішенні спорів, що виникають із кредитних правовідносин визначено, що у випадку смерті боржника його спадкоємці, за умови прийняття спадщини, є боржниками перед кредитором у межах вартості майна, одержаного у спадщину). Тобто, з огляду на викладене слідує, що правовідносини, що виникли між АТ КБ ПриватБанк та ОСОБА_1 з приводу виконання кредитних зобов`язань допускають правонаступництво та спадкоємці боржника, за умови прийняття спадщини, є боржниками перед кредитором в межах вартості майна, одержаного в спадщину.

Разом з цим, цивільне судочинство здійснюється виключно в порядку, встановленому ЦПК України, проте процесуальним законом не передбачено право особи пред`являти позов до померлої особи. При цьому банк не позбавлений можливості пред`явити вимоги до спадкоємців померлого боржника в порядку, передбаченому ст.1281 ЦК України (відповідно до якої кредитор, за певних умов, має право пред`явити вимоги до спадкоємців боржника, а не до померлої особи-боржника) і отримати в установленому законом порядку інформацію щодо їх кола і обсягу спадкового майна.

Отже, за вищевказаних обставин справи, наявних документів та наведених положень ЦК України та ЦПК України вбачається, що відкриття провадження у цивільній справі за відсутності у відповідача цивільної процесуальної правоздатності свідчить про неправомірність виникнення цивільного процесу, тобто, провадження по даній справі за позовом до померлого відповідача не підлягає розгляду в суді в порядку цивільного судочинства.

При цьому, відповідно до положень ст.1281 ЦК України, банк не позбавлений можливості звернення з відповідними вимогами до спадкоємців особи, з якою виникли правовідносини на підставі відповідного кредитного договору.

Враховуючи вищевикладене та те, що відповідач у справі ОСОБА_1 помер у 2015 році, тобто до звернення АТ КБ ПриватБанк з відповідним позовом до нього, тобто до виникнення судового спору, суд вважає, що в даний час, за вищевказаних обставин, враховуючи, що діючим законодавством України не передбачено судового регулювання спору з особою, яка на час звернення до суду померла та правоздатність якої відповідно до вимог ч.4 ст.25 ЦК України припинено, є підстави для відмови у відкриті провадження у справі з підстав, передбачених п.1.ч.1 ст.186 ЦПК України (заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства).

На підставі викладеного та керуючись ч.4 ст.25 ЦК України, ст.ст.42,46-47,48,55, 247, п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України,

у х в а л и в:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Акціонерного товариства Комерційний Банк ПриватБанк до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором закрити на підставі п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України, оскільки відповідач ОСОБА_1 помер у 2015 році, тобто до подання даного позову до суду.

Роз`яснити позивачу положення ст.1281 ЦК України про те, що банк не позбавлений можливості звернення з відповідними вимогами до спадкоємців особи, з якою виникли правовідносини на підставі відповідного кредитного договору.

Повернення сплаченого судового збору АТ Комерційний Банк ПриватБанк вирішити після надходження до суду заяви позивача про це.

Відповідно до п.п.п. 15.5 п.п. 15 п. 1 Розділу XIII Перехідні положення ЦПК України, ухвалу може бути оскаржено протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду через Великобагачанський районний суд Полтавської області. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення особі відповідної ухвали суду.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Суддя Я.В.Прасол

СудВеликобагачанський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення23.11.2020
Оприлюднено25.11.2020
Номер документу93056397
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —525/1318/20

Ухвала від 14.12.2020

Цивільне

Великобагачанський районний суд Полтавської області

Прасол Я. В.

Ухвала від 23.11.2020

Цивільне

Великобагачанський районний суд Полтавської області

Прасол Я. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні