Справа № 323/3040/19
2/323/76/20
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
іменем України
24.11.2020 року м. Оріхів
Оріхівський районний суд Запорізької області у складі судді О.В.Плечищевої, при секретарі Лавданській Н.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кутейниківської селищної ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
08 жовтня 2019 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Кутейникове Амвросіївського району Донецької області померла його рідна сестра - ОСОБА_1 , у віці 79 років, про що 25.06.2018 року Костянтинівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області складено відповідний актовий запис за №43 та видано Свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 .
Після смерті рідної сестри позивача відкрилася спадщина, яка складається із 1/2 частини домоволодіння, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .
За життя рідною сестрою позивача не було складено заповіту. Вказане підтверджується витягом зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) № 57656587, виданим 24.09.2019 року Великоновосілківською державною нотаріальною конторою.
19.09.2019 року позивач, через свого представника, адвоката Кузнецову О.П. звернувся до Амвросіївської державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно, що залишилося після смерті сестри. Проте, 24.09.2019 року державним нотаріусом Амвросіївської державної нотаріальної контори Кравець С.В. позивачу була видана Постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії, згідно якої відмовлялося у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майно померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 в зв`язку з пропуском строку для подачі заяви про прийняття спадщини, а також не підтвердження родинних зв`язків зі спадкодавцем.
Причинами, що зумовили пропущення позивачем строків для подачі заяви про прийняття спадщини є зокрема те, що його сестра ОСОБА_1 постійно, до дня свої смерті проживала в смт. Кутейникове Амвросіївського району Донецької області, що є окупованою територією. Так само і позивач проживає на окупованій території в м. Шахтарськ Донецької області. Через похилий вік та поганий стан здоров`я за встановленням факту смерті сестри позивач зміг звернутися лише наприкінці червня місяця 2018 року. Того ж дня ним було отримано Свідоцтво про смерть сестри. Проте, будучи необізнаним в порядку оформлення спадщини позивач не знав про те куди саме він мав звернутися із заявою про прийняття спадщини і тільки нещодавно адвокатом було роз`яснено цю процедуру. Крім того, як з`ясувалося він має труднощі й в підтвердженні родинних відносин з сестрою, адже її Свідоцтво про народження № НОМЕР_2 , перебуває в непридатному для читання стані, адже відбулося знебарвлення чорнил, яким було викладено його зміст. Місцем народження сестри є м. Маріуполь Донецької області. З метою отримання архівної довідки про народження ОСОБА_1 адвокатом було зроблено запити до Маріупольського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану та Державного архіву Донецької області. В телефонній розмові представнику позивача спеціалістом Маріупольського міського відділу ДРАЦС було роз`яснено, шр документи було передано за строком на зберігання до Державного архіву Донецької області. З роз`яснень спеціаліста Державного архіву Донецької області вбачається, що вказані архіви перебувають на окупованій території м. Донецька Донецької області доступ до яких відсутній. Тож, 04.10.2019 року позивачем було скеровано також і заяву про встановлення факту родинних відносин до Бердянського міськрайонного суду Запорізької області.
Крім того, відповідно до Витягу зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 57656581 від 24.09.2018 року, виданої Великоновосілківською державною нотаріальною конторою, інформація щодо заведених спадкових справ на спадкодавця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлу ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Кутейникове Амвросіївського району Донецької області у Спадковому реєстрі відсутня.
Позивач прохає визначити йому додатковий строк в три місяці для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Кутейникове Амвросіївського району Донецької області сестри ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В судове засідання представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Кузнєцової О.П. не з"явилася, до суду надала клопотання про розгляд справи без її участі та без присутності позивача, на позовних вимогах наполягають, прохають їх задовольнити.
В судове засідання Представник відповідача не з`явився по невідомим суду причинам, про час та місце судового засідання був повідомлений своєчасно, у встановлений законодавством спосіб, шляхом оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет - http://court.gov.ua/sud0819 в розділі Виклики до суду , про причини неявки не повідомив, заперечень проти позову, заяв по суті справи чи з процесуальних питань, а також заяву про розгляд справи без його участі не надавав.
У зв`язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, на підставі ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу технічними засобами аудіо запису не здійснювалось.
Суд, вивчивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, дійшов до переконання про наявність підстав для задоволення позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач народився у батьків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , що стверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 , які згідно свідоцтв про смерть серії НОМЕР_4 та серії НОМЕР_5 померли.
Крім того, позивач мав рідну сестру ОСОБА_1 , що стверджується свідоцтвом про народження № НОМЕР_2 та рішенням Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 24.03.2020 року, яким встановлено факт родинних відносин між позивачем та його рідною сестрою. Рішення суду набрало законної сили 28.04.2020 року.
У відповідності до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 рідна сестра позивача ОСОБА_1 померла.
Після смерті рідної сестри позивача відкрилася спадщина у вигляді 1/2 частини домоволодіння, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .
За життя рідною сестрою позивача не було складено заповіту, що стверджується витягом зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) № 57656587, виданим 24.09.2019 року Великоновосілківською державною нотаріальною конторою.
Дослідженням копії спадкової справи після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 встановлено, що 19.09.2019 року позивач, через свого представника, адвоката Кузнецову О.П. звернувся до Амвросіївської державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно, що залишилося після смерті сестри. Проте, 24.09.2019 року державним нотаріусом Амвросіївської державної нотаріальної контори Кравець С.В. позивачу була видана Постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії, згідно якої відмовлялося у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майно померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 в зв`язку з пропуском строку для подачі заяви про прийняття спадщини, а також не підтвердження родинних зв`язків зі спадкодавцем.
За правилами ст. ст. 1216, 1217, 1218 ЦК України спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч.1 ст. 1270 ЦК України).
Відповідно до ст. 1271 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008року Про судову практику у справах про спадкування особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.
При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Враховуючи викладене та правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо: 1). у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2). ці обставини визнані судом поважними.
Суд, вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини.
При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Проте поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема, тривала хвороба спадкоємців, велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна, складні умови праці, які пов`язані з тривалими відрядженнями.
При розгляді справ про надання додаткового строку для прийняття спадщини судом застосовуються інші, порівняно із поновленням строку позовної давності, підстави для визнання причин пропуску цього строку поважними.
У відповідності до п.1.2 глави 10 розділу ІІ Порядку про вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.02.2012 року за № 282/20595, при зверненні спадкоємця у зв`язку з відкриттям спадщини нотаріус з`ясовує відомості стосовно факту смерті спадкодавця, часу і місця відкриття спадщини, кола спадкоємців, наявності заповіту, наявності спадкового майна, його складу та місцезнаходження, необхідність вжиття заходів щодо охорони спадкового майна.
Крім того, в п. 3.2 глави 10 розділу ІІ вказаного Порядку зазначено, що для того, щоб не допустити пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини, нотаріус роз`яснює спадкоємцям право подачі заяви про прийняття спадщини чи про відмову від її прийняття.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно положень ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення.Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи те, що в законі не міститься визначення поняття поважності причини пропущення строку для прийняття спадщини і їх поважність повинна визначатися судом у кожному випадку, виходячи з конкретних обставин справи та характеру взаємовідносин сторін, даних щодо юридичної обізнаності сторін.
Зважаючи на вищенаведене, а також те, що сестра позивача постійно, до дня свої смерті проживала в смт. Кутейникове Амвросіївського району Донецької області, що є окупованою територією, так само і позивач проживає на окупованій території в м. Шахтарськ Донецької областіо, тобто були об`єктивні непереборні труднощі - проведенням Антитерористичної операції та Операції об`єднаних сил на території окремих районів Донецької області, враховуючи, що факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому час звернення до нотаріальної контори за прийняттям спадщини позивач пропустив з поважної причини, а тому суд вважає, що позов можливо задовольнити, надавши ОСОБА_1 додатковий строк для прийняття спадщини.
Що стосується додаткового строку, що може бути встановлений для подання позивачем заяви про прийняття спадщини, то суд приходить до висновку про можливість встановлення строку в три місяці з дня набрання рішенням законної сили, який суд вважає достатнім для подання відповідної заяви.
Керуючись ст. ст. 1268, 1270,1271, 1272 Цивільного кодексу України, керуючись ст.ст.12,13,77,81,89, 259, 263-265, 268, 280-289 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Кутейниківської селищної ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини- задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_6 , зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_2 , додатковий строк в три місяці для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Кутейникове Амвросіївського району Донецької області сестри ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Запорізького апеляційного суду безпосередньо або через Оріхівський районний суд Запорізької області. У цьому разі 30-денний строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Оріхівського районного суду
Запорізької області Плечищева О.В.
Суд | Оріхівський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 24.11.2020 |
Оприлюднено | 25.11.2020 |
Номер документу | 93057027 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Оріхівський районний суд Запорізької області
Плечищева О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні