ПЕРВОМАЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД
МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
55213 Миколаївська область, м. Первомайськ, вул. І.Виговського, 18, тел/факс (05161) 4-26-20
е-mail: inbox@pm.mk.court.gov.uа
Справа № 484/3418/20
Провадження № 2/484/1410/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2020 року м. Первомайськ
Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області у складі:
головуючого - судді Хемич О.Б.,
за участю секретаря судового засідання - Войни Г.С.,
представника позивача - Ремського Є.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Чаусівської сільської ради Первомайського району Миколаївської області про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 , в особі представника - адвоката Гаврилюк Т.А., звернувся до суду із позовом до відповідача - Чаусівської сільської ради Первомайського району Миколаївської області про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В обґрунтування своїх вимог, позивач вказав, що після смерті його бабусі відкрилася спадщина на майно: спадкове майно, зокрема на: житловий будинок; земельна ділянка, площею 0,25 га, яка передана для присадибної ділянки, та земельна ділянка, площею 0,34 га, призначена для особистого підсобного господарства, що розташовані по АДРЕСА_1 . При зверненні до нотаріальної контори із заявою про видачу йому свідоцтва про право на спадщину за законом, йому було відмовлено в зв`язку з тим, що у нього відсутні оригінали правовстановлюючих документів на спадкове майно, а також відсутнє підтвердження родинних відносин між ним та бабусею, про що нотаріусом була винесена постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 24.09.2020 року №977/02-31. В зв`язку з тим, що він є єдиним спадкоємцем, проте не може не може оформити спадщину на своє ім`я, він звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою судді від 08.10.2020 року було відкрите провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 30.10.2020 року. Також вказаною ухвалою було задоволено клопотання представника позивача та витребувано з Другої Первомайської державної нотаріальної контори Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) інформацію щодо кола спадкоємців та копію спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_2 , 1923 р.н., яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
22.10.2020 року на виконання вказаної ухвали судді від Другої державної нотаріальної контори Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) надійшла інформаційна довідка зі Спадкового реєстру та копія спадкової справи заведеної після смерті ОСОБА_2 , 1923 р.н., яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
30.10.2020 року ухвалою суду було витребувано від Першої державної нотаріальної контори Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) та Другої Первомайської державної нотаріальної контори Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) інформацію щодо кола спадкоємців та копії спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , в зв`язку з чим підготовче засідання було відкладено на 10.11.2020 року.
На виконання вимог вищевказаної ухвали суду від 30.10.2020 року на адресу суду 06.11.2020 року від Другої державної нотаріальної контори Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) та 09.11.2020 року від Першої Первомайської державної нотаріальної контори Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) надійшли інформаційні довідки зі Спадкового реєстру та копія спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Ухвалою суду від 10.11.2020 року у вказаній справі було закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 18.11.2020 року.
Представник позивача Ремський Є.В. у судовому засіданні позов підтримав повністю та просив позов задовольнити.
Представник відповідача у підготовче засідання не з`явився, 21.10.2020 року через канцелярію суду надійшла заява про проведення розгляду справи без їх участі, вказали, що позов визнають та не заперечують щодо його задоволення.
Вислухавши пояснення представника позивача, свідків, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Вирішуючи спір, суд встановив, що між сторонами виникли цивільні правовідносини щодо спадкування, зокрема, щодо спадкування за законом, які регламентують порядок набуття права власності на спадкове майно.
Відповідно до ст.ст.15,16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Щодо позовних вимог про встановлення факту родинних відносин суд зазначає таке.
Позивач, ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Первомайську Миколаївської області. Його батьком був ОСОБА_5 .
В свою чергу, в свідоцтві про народження батька позивача його прізвище зазначено як ОСОБА_5 . Батьками записані ОСОБА_7 та ОСОБА_2 .
Також, Свідоцтво про народження батька позивача (серії НОМЕР_1 , видане 23.02.1942 р.) має внесені виправлення, а саме в його прізвище та прізвище батьків внесені зміни шляхом закреслення закінчення - ов , ова .
Згідно відповіді від Державного архіву Миколаївської області від 25.08.2020 року №83книги записів актів громадянського стану підвідділів ЗАГС сільрад Первомайського району Миколаївської області за 1942 рік на зберігання до держархіву не надходили, тому підтвердити відомості про народження ОСОБА_5 у с. Чаусове неможливо.
Відповідно до абзацу другого пункту 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини.
Факт родинних відносин між позивачем та його бабусею підтверджується такими документами: Свідоцтвом про народження батька позивача, де матір`ю записана ОСОБА_2 (а.с.13); довідкою Чаусівської сільської ради Первомайського району Миколаївської області №197 (а.с.19); Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя, 03.01.1954 року, з якого вбачається що зареєстровано шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , актовий запис № 1 (а.с.10). Також факт родинних відносин повністю підтверджується поясненнями свідків у судовому засіданні ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , які пояснили, що дійсно ОСОБА_1 (позивач) є внуком ОСОБА_2 . Знають його з дитинства, так як проживають в одному селі. Батьком позивача був ОСОБА_5 , який був рідним сином померлої ОСОБА_2 . Також вказали, що ОСОБА_2 змінила своє прізвище з ОСОБА_2 на ОСОБА_2 , так як вийшла заміж вдруге.
Щодо позовних вимог про визнання права власності в порядку спадкування за законом суд зазначає таке .
В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Чаусове Первомайського району Миколаївської області померла бабуся позивача - ОСОБА_2 , про що виконкомом Чаусівської сільської ради Первомайського району Миколаївської області було складено актовий запис про смерть № 2 від 02.01.2003 року. Вказане підтверджується Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть від 20.08.2020 року № 00027492475.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на спадкове майно, зокрема на: житловий будинок; земельна ділянка, площею 0,25 га, яка передана для присадибної ділянки, та земельна ділянка, площею 0,34 га, призначена для особистого підсобного господарства, що розташовані по АДРЕСА_1 .
Вищевказані земельні ділянки, належали ОСОБА_2 на підставі державних актів на право приватної власності на землю серії IV-МК № 028483 та серії IV-МК № 028482 від 27.12.1996 року, про що свідчить довідка Відділу у Первомайському районі ГУ Держгеокадастру Миколаївської області та копії державних актів (а.с. 16,17,20).
Житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 належав ОСОБА_3 на підставі Свідоцтва про право приватної власності на житловий будинок, виданого виконавчим комітетом Чаусівської сільської Ради народних депутатів від 25.08.1989 року. Дане підтверджується Довідкою КП Первомайське міжміське бюро технічної інвентаризації від 18.09.2020 року за № 100 (а.с.15).
Як вбачається з Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя № 00027491807 від 20.08.2020 року, ОСОБА_2 перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3 (актовий запис № 1 від 03.01.1954 року) (а.с. 10).
ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 помер, про що свідчить Свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 , видане 25.09.1991 року Чаусівською сільською радою Первомайського району Миколаївської області (актовий запис №13) (а.с.11).
На момент смерті ОСОБА_3 з ним проживала його дружина ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 . За вказаною ж адресою остання була зареєстрована. Дане підтверджується довідкою Чаусівської сільської ради Первомайського району Миколаївської області №196 (а.с.18).
Отже, відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України вона вважається такою, що прийняла спадщину після смерті її чоловіка .
Спадкова справа після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , - не заводилася. Перевірку було здійснено за 1991 по 2020 рік. Дане підтверджується інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 62300419 від 02.11.2020 року та інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) №62300429 від 02.11.2020 року, отриманих згідно запиту суду.
За життя ОСОБА_2 заповіту не складала.
Батько позивача, тобто син померлої - ОСОБА_5 , помер ІНФОРМАЦІЯ_5 в с. Чаусове Первомайського району Миколаївської області, що підтверджується Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , виданим 20.08.2020 року Первомайським районним відділом ДРАЦСу Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (а.с.12).
ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 проживала одна (а.с.19). Після її смерті її онук - позивач у справі ОСОБА_1 звернувся до нотаріальної контори в межах шестимісячного строку із заявою про прийняття спадщини.
Після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , була заведена спадкова справа, номер у Спадковому реєстрі 283/2020, що вбачається з інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №62080327 від 16.10.2020 року.
З фотокопії спадкової справи, наданої Другою Первомайською державною нотаріальною конторою Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), вбачається що спадкоємцями, які прийняли спадщину після смерті ОСОБА_2 в порядку ст. 1268 ЦК України, є її онук - позивач у справі ОСОБА_1 .
Для прийняття спадщини за законом позивач ОСОБА_1 в межах шестимісячного строку подав відповідну заяву до Другої Первомайської державної нотаріальної контори Миколаївської області, що підтверджується Витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі. Тому, відповідно до ст. 1268 ЦК України вважається таким, що прийняв спадщину.
24 вересня 2020 року він звернувся за видачею йому свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок і земельні ділянки площею 0,25 га та площею 0,34 га, що розташовані по АДРЕСА_1 , але йому було відмовлено, у зв`язку з тим, що у нього відсутні оригінали правовстановлюючих документів на спадкове майно, а також відсутнє підтвердження родинних відносин між ним та бабусею, про що нотаріусом була винесена постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 24.09.2020 року №977/02-31.
Надаючи правову оцінку викладеним обставинам, суд зазначає наступне.
Статтею 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права.
Відповідно до ст.41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю; право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Згідно ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
У відповідності до ст.ст. 1217, 1218 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, яка необхідна для їх обслуговування, якщо інший її розмір не визначений заповітом.
Разом з тим, згідно ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, в тому числі в порядку спадкування згідно зі ст.131 Земельного кодексу України. Право власності є набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст.1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Згідно ст.1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Після смерті спадкодавця ОСОБА_2 спадкоємці першої черги відсутні, оскільки її чоловік ОСОБА_3 та син ОСОБА_5 померли.
Єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 є онук - позивач у справі ОСОБА_1 . Інші спадкоємці відсутні.
Статтею 1258 ЦК України передбачена черговість спадкування за законом. Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 1266 ЦК України внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Згідно до положень ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Позивач після смерті його бабусі ОСОБА_2 прийняв спадщину, про що свідчать матеріали спадкової справи.
Згідно з вимогами ч.1 ст.1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Пунктом 23 Постанови Пленуму Верхового суду України за № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування роз`яснено, що за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розгляду не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутись до суду за правилами позовного провадження.
З роз`яснень, наданих Постановою Пленуму Верхового суду України за № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування вбачається, що особа яка не має змоги реалізувати своє право на отримання свідоцтва про право на спадщину у нотаріальному порядку набуває право на звернення до суду у порядку позовного провадження із вимогами щодо визнання права на спадщину.
Відповідачем позовні вимоги визнаються в повному обсязі.
За вимогами ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч.1 ст.82 ЦПК України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд немає обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
Відповідно до ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Враховуючи встановлені по справі обставини, оцінюючи належність, допустимість, достатність, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, враховуючи визнання позову відповідачем та те, що позивач наполягає на задоволенні позову, оскільки вищевказане майно є спадковим, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись: ст. ст. 2, 4, 13, 76-81, 95, 258-259, 263 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Чаусівської сільської ради Первомайського району Миколаївської області про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом - задовольнити повністю.
Встановити факт родинних відносин громадян, а саме: що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Чаусове Первомайського р-ну Миколаївської області, є бабусею ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженця м. Первомайськ Миколаївської обл.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП - НОМЕР_4 , право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований по АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Чаусове Первомайського р-ну Миколаївської області.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП - НОМЕР_4 , право власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,25 га, що розташована по АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Чаусове Первомайського р-ну Миколаївської області.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП - НОМЕР_4 , право власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, площею 0,34 га, що розташована по АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Чаусове Первомайського р-ну Миколаївської області.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Повне найменування учасників справи та їх місце проживання (місцезнаходження):
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженець м. Первомайськ Миколаївської обл., РНОКПП - НОМЕР_4 , зареєстрований та проживає за адресою: НОМЕР_4 .
Представник позивача : Ремський Євген Вікторович, адвокат, діє згідно Свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю серії № 499, виданого 21.06.2008 року на підставі рішення Миколаївської обласної кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури від 21.06.2008 року №9, ордер ВЕ № 1026048 від 18.11.2020 року, адреса: АДРЕСА_2.
Відповідач: Чаусівська сільська рада Первомайського району Миколаївської області,
код ЄДРПОУ - 04376995, місцезнаходження за адресою: вул. Антонова, 10, с. Чаусове Первомайського району Миколаївської області.
Повний текст рішення виготовлено 24.11.2020 року.
Суддя О.Б. Хемич
Суд | Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 24.11.2020 |
Оприлюднено | 25.11.2020 |
Номер документу | 93058905 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області
Хемич О. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні