Рішення
від 17.11.2020 по справі 617/1625/20
ВОВЧАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 617/1625/20

Провадження № 2/617/714/20

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2020 року Вовчанський районний суд Харківської області в складі:

головуючого - судді Глоби М.М.,

за участю секретаря судового засідання - Павлюкової С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Вовчанську цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Іванівської сільської ради Вовчанського району Харківської області про встановлення факту та визнання права на земельну частку (пай) у порядку спадкування за законом,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом. В обґрунтування позову зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його баба ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина на право на земельну частку (пай) уточним розміром 6,36 умовних кадастрових гектари без визначення меж в натурі, розташовану на території Іванівської сільської ради Вовчанського району Харківської області, належне їй згідно сертифікату серія ХР № 0054241, зареєстрованому 31.10.1996 року в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по КСП Карла Маркса за № 629. Спадщина до майна померлої відкрилася за законом. У липні 2020 року він звернувся до Вовчанської державної нотаріальної контори Харківської області із заявою про прийняття спадщини, але йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки були виявлені розбіжності в написанні по - батькові спадкодавця, відповідно до свідоцтва про смерть померла ОСОБА_2 , а сертифікат на право на земельну частку (пай) видано ОСОБА_2 . Просив встановити факт належності правовстановлюючого документу, визнати за ним право на земельну частку (пай) у порядку спадкування за законом.

Позивач в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся завчасно та належним чином. Надав суду заяву про підтримання позовних вимог у повному обсязі, просив їх задовольнити, справу розглядати за його відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся завчасно та належним чином, надав суду заяву про визнання позову у повному обсязі, просив його задовольнити, справу розглядати у його відсутності.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Перевіривши матеріали справи, дослідивши надані письмові докази, суд приходить до наступного.

Згідно ст. ст. 4, 5 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду по захист своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 є мамою ОСОБА_3 та бабою позивача ОСОБА_1 (а.с.8,21), вона була членом КСП Карла Маркса Вовчанського району Харківської області на її ім`я виданий сертифікат на право на земельну частку (пай) серія ХР № 0054241, зареєстрований 31.10.1996 року в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по КСП Карла Маркса за № 629, але у вказаному сертифікаті помилково зазначено її по -батькові як ОСОБА_2 (а.с. 13-18, 25).

Згідно ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту, зокрема, належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.

Під юридичними фактами слід розуміти обставини, з наявністю чи відсутністю яких діюче законодавство пов`язує певні правові наслідки.

Згідно з роз`яснень, що викладені в п. 12 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення зазначено, що при розгляді справ про встановлення відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 315 ЦПК України факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я по батькові місце і час народження якої зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи у паспорті, у тому числі факт належності правовстановлюючого документа, в якому допущені помилки, суд повинен запропонувати заявникові подати докази про те, що правовстановлюючий документи належить йому і що організація, яка видала документ, не має можливості внести до нього відповідні виправлення.

Іншим шляхом усунути розбіжності у написанні прізвища спадкодавця неможливо, для заявника це має істотне значення, оскільки він позбавлений права отримати свідоцтво про право на спадщину.

В судовому засіданні проведений аналіз документів, які є в наявності, вищевказані докази в сукупності з письмовими поясненнями свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_6 підтверджують факт належності правовстановлюючого документу - сертифікату на право на земельну частку (пай) серія ХР № 0054241, зареєстрований 31.10.1996 року в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по КСП Карла Маркса за № 629 саме ОСОБА_2 .

Судом встановлено, що відповідно до копії свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 виданого повторно 25.04.2020 року ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Захарівка Вовчанського району Харківської області (а.с.7).

Після її смерті відкрилася спадщина на право на земельну частку (пай) уточним розміром 6,36 умовних кадастрових гектари без визначення меж в натурі, розташовану на території Іванівської сільської ради Вовчанського району Харківської області, належне їй згідно сертифікату серія ХР № 0054241, зареєстрованому 31.10.1996 року в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по КСП Карла Маркса за № 629 (а.с.13,25).

Цивільні відносини по даній справі виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України від 01 січня 2004 року, а тому на дані правовідносини поширюється дія норм Цивільного кодексу Української РСР в редакції 1963 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 524 ЦК Української РСР, в редакції 1963 року чинній на час виникнення даних правовідносин, спадкоємство здійснюється за законом і заповітом.

Згідно зі ст. 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Спадкоємцем за законом до майна померлої ОСОБА_2 є її онук ОСОБА_1 - позивач у справі, який фактично прийняв спадщину - отримував орендну плату, що підтверджується довідкою голови правління ВАТ Вовчанський міжрайагропостач (а.с. 47).

Разом з тим, постановою державного нотаріуса Вовчанської державної нотаріальної контори Харківської області від 09.07.2020 року за № 1302/02-31 ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на вказану земельну частку (пай), через розбіжності у написанні по - батькові спадкодавця.

Крім того зазначено, що до майна померлої ОСОБА_2 спадкова справа не відкривалася (а.с.23,24).

Визнання відповідачем позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

В зв`язку з чим, суд приходить до висновку, що позивач має право на земельну частку (пай), після померлої баби у порядку спадкування за законом.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 524, 549 ЦК УРСР (1963 р.), ст. ст. 4, 7, 12, 13, 89, 247, 263-265 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Іванівської сільської ради Вовчанського району Харківської області про встановлення факту та визнання права на земельну частку (пай) у порядку спадкування за законом - задовольнити.

Встановити фактналежності правовстановлюючого документу - сертифікату на право на земельну частку (пай) серія ХР № 0054241, зареєстрованому 31.10.1996 року в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по КСП Карла Маркса за № 629 - померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

Визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) уточненим розміром 6,36 умовних кадастрових гектари без визначення меж в натурі, розташовану на території Іванівської сільської ради Вовчанського району Харківської області по КСП "Карла Маркса , в порядку спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 (сертифікат серії ХР № 0054241 зареєстрований 31.10.1996 року № 629).

Заочне рішення може бути переглянуто Вовчанським районним судом Харківської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення суду може бути оскаржене позивачем до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти діб з дня проголошення рішення суду.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Вовчанський районний суд Харківської області.

З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач -ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 .

Відповідач - Іванівська сільська рада Вовчанського району Харківської області, місцезнаходження за адресою: 62521, Харківська область, Вовчанський район, с. Іванівка, вул. 1 Травня, буд. 1, код ЄДРПОУ 04398979.

Суддя -

СудВовчанський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення17.11.2020
Оприлюднено25.11.2020
Номер документу93060928
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —617/1625/20

Рішення від 17.11.2020

Цивільне

Вовчанський районний суд Харківської області

Глоба М. М.

Ухвала від 20.10.2020

Цивільне

Вовчанський районний суд Харківської області

Глоба М. М.

Ухвала від 23.09.2020

Цивільне

Вовчанський районний суд Харківської області

Глоба М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні