Рішення
від 25.11.2020 по справі 343/2018/20
ДОЛИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №: 343/2018/20

Провадження №: 2/0343/756/20

Р І Ш Е Н Н Я

I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 листопада 2020 року м. Долина

Долинський районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді - Тураша В. А.,

секретаря судового засідання - Лукань О.З.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі Долинського районного суду Івано-Франківської області в м.Долина справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Великотур`янської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, суд -

В С Т А Н О В И В :

Позивач просить ухвалити рішення, яким визначити йому, ОСОБА_1 , додатковий строк, достатній для прийняття спадщини (не менше три місяці), яка відкрилась після смерті його матері- ОСОБА_2 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , з часу набуття рішенням законної сили.

Судові витрати залишити за ним.

Свої вимоги мотивує тим, що він, ОСОБА_1 , являється сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Після смерті його батька - ОСОБА_3 , спадщина не відкривалась, так як на день його смерті в домоволодінні залишилася проживати мати ОСОБА_2 , яка відповідно ч.3 ст. 1268 ЦК України являлася спадкоємцем, що постійно проживала разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, та вважалася такою, що прийняла спадщину.

У вересні 2020 року він звернувся до Долинської районної державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, але йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки він пропустив встановлений законом строк для її прийняття.

Враховуючи те, що він залишився єдиним спадкоємцем (братів і сестер у нього немає), що має намір прийняти спадщину після смерті матері - ОСОБА_2 , він вирішив звернутись до нотаріальної контори, щоб прийняти спадщину за законом.

Крім того, виконуючи свій обов`язок по утриманню непрацездатної матері ОСОБА_2 , впродовж багатьох років до кінця її життя він здійснював разом зі своєю дружиною догляд за нею, вона фактично проживала в його сім`ї, так як їх будинки знаходяться поруч, він її доглядав, допомагав в закупівлі ліків, харчів, здійснив поховання. Фактично, він без реєстрації, проживав разом зі своєю матір`ю.

У встановлений Законом термін він не міг оформити свої спадкові права у зв`язку і тим, що згідно Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19) на всій території України був запроваджений карантин. Державна нотаріальна контора працювала із введенням деяких обмежень у своїй роботі (здійснювався прийом громадян дистанційно виключно в телефонному режимі або шляхом електронного листування). Доїхати до міста Долина, де знаходиться нотаріальна контора в нього не було можливості, так як громадський транспорт був відсутній, власного транспортного засобу в нього немає.

Він часто хворіє бронхітом, перебуває під наглядом сімейного лікаря. Його хвороба має ускладнення, яка супроводжується іншими супутніми захворюваннями. Після лікування йому потрібно проходити реабілітацію.

Тому, з метою запобігання поширення інфекційних захворювань корона вірусу СОVID-19 та уникнення відповідальності за порушення правил карантину, він змушений був залишатись вдома, а тому просить суд вважати це поважною причиною, яка перешкодила йому своєчасно звернутися до державної нотаріальної конторі у встановлений 6-місячний строк.

Позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_4 ( довіреність а.с.22) в підготовчому судовому засідання позовні вимоги підтримали в повному обсязі, зіславшись на вищевикладені обставини, просили позов задоволити .

Представник відповідача Великотур?янської сільської ради в судове засідання не з"явився, хоч про час та місце слухання справи був належним чином повідомлений судом . В Долинським районний суд поступила заява, згідно якої представник відповідача не заперечує проти позову ОСОБА_1 , судове засідання просить проводити у їх відсутності (а.с. 21 ).

Згідно ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 206 ЦПК України судом перевірено, що заява про визнання позову подана представником відповідача не суперечать Закону, не порушує прав, свобод та інтересів інших осіб.

Суд, вислухавши пояснення позивача, його представника,дослідивши здобуті та перевірені в підготовчому судовому засіданні докази в їх сукупності вважає, що в матеріалах справи є достатньо даних для її вирішення. Позов підставний і підлягає до задоволення, виходячи з наступного:

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 78 ЦПК України, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно зі ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

У відповідності до вимог ст.1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Ст. 1270 даного Кодексу встановлено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно ч.3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Як вбачається з роз`яснень, викладених в п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , про що свідчить копія свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 від 10.12.2019 року (а.с.8).

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина за Законом.

Позивач ОСОБА_1 , як дитина спадкодавця, у першу чергу має право на спадкування за законом.

Родинні відносини між ОСОБА_2 та позивачем ОСОБА_1 підтверджується копією свідоцтва про народження ОСОБА_1 , НОМЕР_2 від 15.06.1964 року, де в графі батько записаний - ОСОБА_3 , мати - ОСОБА_2 (а.с.6)

Як вбачається з копії Витягу зі спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № витягу:62045069 від 13.10.2020 року, відсутні будь-які відомості про заведення спадкової справи щодо майна ОСОБА_2 (а.с.10)

Як встановлено в судовому засіданні, позивачу ОСОБА_1 , відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері ОСОБА_2 , у зв`язку з пропуском строку на прийняття спадщини.

ОСОБА_1 , зазначив, що він пропустив строк для прийняття спадщини, з тих причин, що у зв`язку з поширенням епідемії гострої респіраторної хвороби COVID-19 на території України були прийняті відповідні міри по запровадженню карантинних заходів, з метою запобігання поширення інфекційних захворювань корона вірусу СОVID-19 та уникнення відповідальності за порушення правил карантину, він змушений був залишатись вдома.

Надаючи оцінку поясненням позивача та наявним в матеріалах справи письмовим доказам, суд виходить з наступного:

Постановами Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року № 211 Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 ; від 20.05.2020 року № 392 Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 ; та від 22.07.2020 року № 641 Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 з 12.03.2020 року до 31.12.2020 року в Україні запроваджено карантин.

Зазначену обставину, в розумінні ч.3 ст. 82 ЦПК України, суд визнає загальновідомою та такою, що не потребує доказування.

Позивач пропустив строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , у зв`язку із введеними в державі карантинними обмеженнями .

Запровадження в країні карантинних обмежень суд визнає поважною причиною пропуску позивачем строку для прийняття спадщини, оскільки дана причина пов`язана з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для останнього на вчинення нотаріальних дій.

Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Такий правовий висновок викладений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

У відповідності до положень ст.ст.13, 81, 83 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом. Сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.

Суд розглядає справу дотримуючись принципів змагальності і диспозитивності цивільного судочинства, оцінюючи докази у справі у їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням згідно ст. 229 ЦПК України, захищаючи порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи чи інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб згідно ст. 2 ЦПК України.

При розгляді даної справи предмет доказування доведений позивачем відповідними доказами, при чому, їх аналіз дозволяє зробити висновок про те, що вони є належними, допустимими та достовірними як кожний окремо, так і у взаємному зв`язку у їх сукупності.

Зважаючи на ці обставини та беручи до уваги те, що спадщина після смерті ОСОБА_2 , ніким не прийнята, позивач захистити своє порушене право в інший спосіб, крім як звернутися до суду з позовом про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини, не може, суд

вважає за необхідним позов задоволити та визначити позивачу додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, тривалістю три місяці, після вступу рішення в законну силу.

Крім того, згідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності до того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

На підставі ст.ст. 1269,1270, 1272 ЦК України, керуючись статтями ст.ст. 200, 206,258,259,263-265,268 ЦПК України, суд-

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до Великотур`янської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задоволити.

Визначити ОСОБА_1 , додатковий строк для подачі ним заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 терміном 3 (три) місяці після вступу рішення в законну силу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Івано-Франківського апеляційного суду через Долинський районний суд Івано-Франківської області.

Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Позивачка : ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_3 , житель АДРЕСА_1 .

Відповідач: Великотур`янська сільська рада Долинського району Івано-Франківської області 77510 с.Велика Тур?я Долинського району Івано-Франківської області , код ЄДРПОУ 04355881.

Суддя Долинського районного суду В.А. Тураш

СудДолинський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення25.11.2020
Оприлюднено26.11.2020
Номер документу93081931
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —343/2018/20

Рішення від 25.11.2020

Цивільне

Долинський районний суд Івано-Франківської області

Тураш В. А.

Ухвала від 06.11.2020

Цивільне

Долинський районний суд Івано-Франківської області

Тураш В. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні