Рішення
від 25.11.2020 по справі 624/713/20
КЕГИЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 624/713/20

№ провадження 2-о/624/16/20

РIШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2020 року Кегичівський районний суд Харківської області в складі: головуючого судді Крапівки Т.В., за участю секретаря Пісковської З.С., розглянувши в порядку окремого провадження, у відкритому судовому засіданні в смт. Кегичівка, Харківської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Медведівська сільська рада Кегичівського району Харківської області про встановлення факту родинних відносин,

в с т а н о в и в:

Заявник звернулась до суду з заявою, в якій просить встановити факт родинних відносин, а саме, що вона, ОСОБА_1 є рідною сестрою померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В обґрунтування заяви, заявник зазначає, що вона та ОСОБА_2 є рідними сестрою та братом. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер. На день смерті проживав в с. Медведівка, Кегичівського району, Харківської області один. За життя був одружений з ОСОБА_3 , проте шлюб був розірваний, син від шлюбу ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . Після його смерті відкрилась спадщина на належну йому земельну ділянку (пай) розміром 6,23 га (сертифікат ХР №0258384 від 06.03.2000). Зважаючи на вищевикладене, спадкоємці першої черги та особи, які мають право на обов`язкову частку у спадщині відсутні. 20.07.2020 ОСОБА_5 на підставі довіреності від імені заявника звернулась до Кегичівської державної нотаріальної контори Харківської області із заявою про прийняття спадщини. Проте, постановою про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 21.07.2020 їй було відмовлено у вчиненні нотаріальних дій у зв`язку з тим, що нею пропущено строк для прийняття спадщини та не підтверджено родинні відносини з померлим. Підставою для відмови стало те, що заява про видачу паспорта (форма А1) згідно з Інструкцією щодо правил та порядку оформлення і видачу паспорту, не є документом, згідно якого може бути встановлено факт родинних відносин. Нотаріусом роз`яснено можливість вирішення питання підтвердження факту родинних відносин з померлим ОСОБА_2 у судовому порядку. В постанові також зазначено, що інших спадкоємців за законом немає, на день смерті спадкодавець в шлюбі не перебував, заповіту не залишив. Представник заявника зверталась до Кегичівського ДРАЦС ГТУЮ у Харківській області та Державного архіву Харківської області щодо надання актового запису про народження ОСОБА_2 проте, за наданими відповідями ці організації таких відомостей не мають. У зв`язку з цим заявник змушена звернутись до суду для встановлення факту родинних відносин, що необхідно їй для прийняття спадщини. Доказами, що підтверджують цей факт є посвідка про народження заявника та заява про видачу паспорта (форма 1) ОСОБА_1 . У посвідці заявника її батьками зазначені ОСОБА_7 та ОСОБА_8 . А в заяві про видачу паспорта (форма 1) ОСОБА_1 батьками зазначені ОСОБА_7 та ОСОБА_8 . Проте при здійсненні офіційних перекладів цих документів їх батьками вказано: ОСОБА_7 та ОСОБА_8 .

Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, але надала до суду заяву про розгляд справи без її участі.

Представник заінтересованої особи Медведівської сільської ради Кегичівського району Харківської області в судове засідання не з`явився, але надав до суду заяву про розгляд справи за відсутності представника, заяву підтримує та визнає.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Перевіривши матеріали справи, дослідивши письмові докази у їх сукупності, суд встановив наступні факти та відповідні ним правовідносини.

Відповідно до п.5 ч.2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту, що мають юридичне значення, в тому числі встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Відповідно до роз`яснень Пленуму Верховного Суду України, викладених у п.7, абз.1 п.12 постанови №5 від 31 березня 1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення зі змінами і доповненнями, суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника, а також факти належності особі правовстановлюючих документів.

Відповідно до ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів, показаннями свідків.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Медведівка, Кегичівського району, Харківської області помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Медведівка, Кегичівського району, Харківської області, що підтверджується копією запису акту про смерть №10 від 18 липня 1996 року.

Відповідно до копії листа Кегичівського районного відділу Державної реєстрації актів цивільного стану від 06.04.2018 №204-15.24-04-05 актовий запис про народження відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 відсутній. Актові записи про народження за 1924 рік передані до Державного архіву Харківської області.

Відповідно до копії листа Державного архіву Харківської області книги реєстрації актів громадянського стану про народження по Медведівській сільській раді Старовірівського району Харківського округу за 1924 рік до архіву на зберігання не надходили та місцезнаходження їх архіву невідомо, тому надати довідку про народження ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 можливості немає.

Згідно копії заяви про видачу паспорта, записи вчинені на російській мові, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Медведівка, його батьки: ОСОБА_7 и ОСОБА_8 . Відповідно до нотаріально завіреного перекладу з російської на українську мову заява подана від імені ОСОБА_2 , його батьки: ОСОБА_7 та ОСОБА_8 .

Згідно копії посвідки про народження, записи вчинені на російській мові, ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_7 її батьками є ОСОБА_7 , ОСОБА_8 . Відповідно до нотаріально завіреного перекладу з російської на українську мову ця посвідка засвідчує народження - ОСОБА_1 , її батьки - ОСОБА_7 , ОСОБА_8 .

Відповідно до копії запису акту про шлюб від 1959 року, шлюб укладено між ОСОБА_2 та ОСОБА_13 , після одруження прізвище дружини ОСОБА_13 .

Згідно копії запису акту про народження №1502 від 10.10.1955, ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_8 , його батьки: ОСОБА_2 , ОСОБА_13 .

Згідно копії запису акту про припинення одруження №266 від 13 червня 1969 року, припинено шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_13

Відповідно до копії акту про смерть №3373 від 07.05.1982 ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно до архівної довідки від 25.09.2017, в архівному фонді Бюро записів актів громадського стану районних відділень Управління НКВСУРСР по Харківській області у книзі реєстрації актів про шлюб по Чапаївській сільській раді Кегичівського району Харківської області за 1939 рік є запис від 02.02.1939 про шлюб ОСОБА_19 21 року та ОСОБА_1 , Прізвище після шлюбу дружини вказано ОСОБА_1 .

Згідно копії запису акту про шлюб, шлюб укладено між ОСОБА_19 та ОСОБА_1 .

Відповідно до копії запису акту про шлюб від 1949 року, шлюб укладено між ОСОБА_19 та ОСОБА_1 , прізвище дружини після шлюбу ОСОБА_1 .

Відповідно до довідки Медведівської сільської ради Кегичівського району Харківської області, ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 дійсно на день смерті був зареєстрований в с. Медведівка, Кегичівського району, Харківської області один, без дружини та дітей.

Згідно копії Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХЗ № 0258384 ОСОБА_2 належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП Дружба (с. Медведівка, Кегичівського району, Харківської області) розміром 6,23 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).

Відповідно до копії постанови Кегичівської державної нотаріальної контори від 21.07.2020 №594/02-31 відмовлено у вчиненні нотаріальної дії щодо видачі ОСОБА_1 свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну частку (пай), що належала ОСОБА_2 , в зв`язку з тим, що ОСОБА_1 пропустила строк для прийняття спадщини та не підтверджено родинні відносини з померлим. Також з постанови вбачається, що за даними алфавітних книг спадкових справ Кегичівської державної нотаріальної контори Харківської області (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) спадкова справа до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 не відкривалась.

Встановлення факту родинних відносин між заявником та її померлим братом ОСОБА_2 має для неї важливе юридичне значення, а саме необхідне для отримання спадщини, що залишилась після його смерті.

Оскільки іншим шляхом встановити даний факт неможливо, він підлягає встановленню в судовому порядку.

Відповідач заяву ОСОБА_1 визнав, інших спадкоємців не встановлено, отже при встановленні факту родинних відносин спору про право не вбачається.

Аналіз перевірених і оцінених судом доказів та законодавства переконує суд, що заявником надані належні, достовірні, допустимі докази на підтвердження заявлених вимог, які не викликають сумніву і є достатніми для встановлення факту родинних відносин між ОСОБА_1 та померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 . При цьому, до вказаного висновку суд прийшов, виходячи не тільки із вимог національного законодавства України, а і з висновків Європейського Суду з прав людини, викладених у рішенні у справі Ушаков та Ушакова проти України від 18 червня 2015 року (остаточне 18 вересня 2015 року), в пункті 78 якого зазначено, що Суд при оцінці доказів керується критерієм доведеності поза розумним сумнівом . Згідно з його усталеною практикою доведеність може випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій стосовно фактів, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою… .

Керуючись ст.ст. 76, 265, 273, 293, 294, 315,319 ЦПК України, суд,

в и р і ш и в :

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Медведівська сільська рада Кегичівського району Харківської області про встановлення факту родинних відносин - задовольнити.

Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 є рідною сестрою померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи: апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , уродженка с. Медведівка, Кегичівського району, Харківської області, громадянка України, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Кегичівським РВ УМВС України в Харківській області 23 грудня 1997 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 .

Заінтересована особа: Медведівська сільська рада Кегичівського району Харківської області, місцезнаходження за адресою: 64012, Харківська область, Кегичівський район, с. Медведівка, вул. Перемоги, код ЄДРПОУ 21234469.

Суддя Т.В. Крапівка

СудКегичівський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення25.11.2020
Оприлюднено26.11.2020
Номер документу93092645
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —624/713/20

Рішення від 25.11.2020

Цивільне

Кегичівський районний суд Харківської області

Крапівка Т. В.

Ухвала від 15.10.2020

Цивільне

Кегичівський районний суд Харківської області

Крапівка Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні