Рішення
від 24.11.2020 по справі 683/1551/20
СТАРОКОСТЯНТИНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 683/1551/20

2/683/928/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2020 року Старокостянтинівський районний суд

Хмельницької області

в складі:

головуючого - судді Завадської О.П.

при секретарі Васічевій О.В.

з участю

позивача ОСОБА_1

його представника - адвоката Віхерко Н.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в місті Старокостянтинові Хмельницької області справу за позовом ОСОБА_1 до Сахновецької сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області про встановлення факту проживання однією сім`єю та визнання права власності в порядку спадкування на нерухоме майно,

встановив:

В липні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Сахновецької сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області про встановлення факту проживання однією сім`єю та визнання права власності в порядку спадкування на нерухоме майно.

В обґрунтування вимог посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Іршики Старокостянтинівського району Хмельницької області померла ОСОБА_2 , яка за життя 08 лютого 2016 року склала заповіт, яким заповіла йому та його дружині ОСОБА_3 , все належне їй на день смерті майно в рівних частках кожному. Його дружина не прийняла спадщини після смерті ОСОБА_2 , оскільки померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до складу якої входять належні спадкодавцю житловий будинок з господарськими спорудами по АДРЕСА_1 та земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,35 га на території Іршиківської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області, кадастровий номер 6824283900:05:033:0035.

Він є єдиним спадкоємцем Ѕ частки майна за заповітом до майна померлої ОСОБА_2 , а також на Ѕ частки майна спадкодавця за законом, так як проживав із спадкодавцем однією сім`єю більше п`яти років до часу відкриття спадщини. Однак, йому нотаріус відмовив в оформленні спадщини через відсутність документального підтвердження його права на спадкування за законом.

Сторона позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.

Представник відповідача Сахновецької сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області в судове засідання не з`явився, однак подав заяву, в якій просив розглянути справу без його участі, позов визнав.

Заслухавши пояснення позивача, показання свідків, дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, суд прийшов до переконання, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ст. ст. 1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно чинного на час відкриття спадщини законодавства, спадкоємцем, що прийняв спадщину, вважається особа, яка постійно проживала разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу , ця особа не заявила про відмову від спадщини, а також спадкоємцем, що прийняв спадщину, є особа, яка на час відкриття спадщини не проживала постійно із спадкодавцем, однак у шестимісячний строк з часу відкриття спадщини подала нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 3 ст. 1268 , ч. 1 ст. 1269 ЦК України ).

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Іршики Старокостянтинівського району Хмельницької області померла ОСОБА_2 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , видане виконавчим комітетом Іршиківської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області 28 жовтня 2019 року).

У відповідності до даних довідок виконавчого комітету Сахновецької сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області за № № 98, 99 від 25 червня 2020 року ОСОБА_2 на день смерті була одна зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , але фактично проживала без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 .

08 лютого 2016 року за р.№ 7 секретарем виконавчого комітету Іршиківської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області посвідчено заповіт ОСОБА_2 , яким вона все своє майно, де б воно не було із чого б воно не складалось, і взагалі все те, що буде належатиме їй на день смерті і на що вона за законом матиме право заповіла порівну ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , який відповідно до Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори), сформованої Старокостянтинівською державною нотаріальною конторою Хмельницької області 20 лютого 2020 року за № 59516977 є чинним.

ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Іршики Старокостянтинівського району Хмельницької області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданого виконавчим комітетом Іршиківської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області 25 жовтня 2019 року.

20 лютого 2020 року за заявою позивача ОСОБА_1 Старокостянтинівською державною нотаріальною конторою Хмельницької області заведено спадкову справу № 86/2020 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , з копії матеріалів якої вбачається, що позивач являється єдиним спадкоємцем. Інших спадкоємців немає.

До складу спадкового майна після смерті ОСОБА_2 увійшли: житловий будинок з господарськими спорудами по АДРЕСА_1 , що належав спадкодавцю на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого Іршиківською сільською радою Старокостянтинівського району Хмельницької області за р.№ 17 від 22 травня 1969 року та зареєстрованого Хмельницьким обласним бюро технічної інвентаризації в реєстровій книзі за реєстровим № 135, та земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,35 га, кадастровий номер 6824283900:05:033:0035, розташована на території Іршиківської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області, право власності на яку належало померлій ОСОБА_2 згідно Державного акта на право власності на земельну ділянку серія ХМ № 077234, виданого Іршиківською сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області 05 грудня 2003 року.

При цьому в даному Державному акті на право власності на земельну ділянку наявні виправлення в даних про власника ОСОБА_2 .

Державний нотаріус Старокостянтинівської державної нотаріальної контори Хмельницької області листом від 23 червня 2020 року за № 991/02-14 відмовив позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на заявлене спадкове майно через відсутність доказів права на спадкування в порядку четвертої черги.

Вказані обставини також підтверджуються: витягом з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, виданого реєстраційною службою Старокостянтинівського районного управління юстиції Хмельницької області № 927617 від 04 березня 2013 року про реєстрацію права власності за ОСОБА_2 на вищевказану земельну ділянку; технічною документацією на спадкове домоволодіння по АДРЕСА_1 ; довідкою Старокостянтинівського бюро технічної інвентаризації, оцінки та реєстрації Хмельницької області за № 262 від 25 червня 2020 року про реєстрацію права власності за спадкодавцем на вищезазначене домоволодіння; висновком ПП Оцінка Еко Захід від 03 червня 2020 року про вартість даного домоволодіння; витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку спадкової земельної ділянки, сформованої відділом у Старокостянтинівському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області 19 червня 2020 року; витягом з Державного земельного кадастру про спадкову земельну ділянку НВ-6811663292020 від 25 травня 2020 року.

Заявлений факт проживання однією сім`єю ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з 21 липня 2010 року по день її смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 по АДРЕСА_1 також підтвердили допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_4 , ОСОБА_5 .

Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

У відповідності до ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Згідно вимог ст. 3 СК України, сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.

Відповідно до п. 21 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом.

В силу ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами, а також справи про встановлення інших фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Встановлення даного факту має для позивача юридичне значення, а саме для подальшого оформлення прав на спадкове майно.

Аналізуючи вищенаведені докази в їх сукупності, враховуючи встановлені обставини справи, суд дійшов висновку, що в судовому засіданні доведено факт проживання однією сім`єю ОСОБА_1 із спадкодавцем ОСОБА_2 з 21 липня 2010 року по день її смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 по АДРЕСА_1 , а тому заявлена вимога підлягає до задоволення.

Згідно ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

У відповідності до ч. 5 ст. 1268 ЦК України передбачено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, визнання права.

У відповідності до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Враховуючи викладене, суд вбачає всі підставі для визнання за позивачем в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , права власності на заявлене нерухоме майно.

Судові витрати слід віднести на рахунок позивача.

Керуючись ст. ст. 263-265, 355 ЦПК України,

ухвалив:

Позов задовольнити.

Встановити факт проживання однією сім`єю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 21 липня 2010 року по день її смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 по АДРЕСА_1 .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на житловий будинок з господарськими спорудами по АДРЕСА_1 .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,35 га, кадастровий номер 6824283900:05:033:0035, яка розташована на території Іршиківської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду. У разі проголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Позивач: ОСОБА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .

Відповідач: Сахновецької сільська рада Старокостянтинівського району Хмельницької області, місцезнаходження: с. Сахнівці Старокостянтинівського району Хмельницької області, код ЄДРПОУ: 04405426.

Суддя

СудСтарокостянтинівський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення24.11.2020
Оприлюднено26.11.2020
Номер документу93099362
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —683/1551/20

Рішення від 24.11.2020

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Завадська О. П.

Ухвала від 05.10.2020

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Завадська О. П.

Ухвала від 08.07.2020

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Завадська О. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні