Рішення
від 26.11.2020 по справі 903/736/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10

E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

26 листопада 2020 року Справа № 903/736/20

Суддя Господарського суду Волинської області Кравчук А. М., розглянувши матеріали по справі №903/736/20

за позовом: Приватного підприємства «Старбуд-М» , смт. Торчин, Луцький р-н

до відповідача: Гіркополонківської сільської ради, с. Гірка Полонка, Луцький р-н

про стягнення 336 358 грн. 19 коп.

Без повідомлення (виклику) учасників справи

встановив: 05.10.2020 на адресу суду надійшла позовна заява Приватного підприємства «Старбуд-М» до Гіркополонківської сільської ради про стягнення 336 358 грн. 19 коп. заборгованості.

Позовна заява обґрунтована неналежним виконанням відповідачем взятих на себе згідно договору будівельного підряду №28-08/19 від 28.08.2019 зобов`язань по оплаті виконаних будівельних робіт.

Ухвалою суду від 06.10.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Запропоновано відповідачу подати суду в порядку статей 165, 178 Господарського процесуального кодексу України не пізніше п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали відзив на позов і всі документи, що підтверджують заперечення проти позову при їх наявності, одночасно копію відзиву надіслати позивачу, докази чого подати суду. У разі наявності заперечень щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження запропоновано відповідачу подати суду заяву із обґрунтуванням заперечень протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали, позивачу - протягом 5 днів з дня отримання відзиву. Запропоновано позивачу подати суду відповідь на відзив не пізніше 3-х днів з дня отримання відзиву з доказами надіслання відповідачу; відповідачу - заперечення на відповідь позивача протягом 3-х днів з дня отримання відповіді з доказами надіслання позивачу. Роз`яснено, що у разі наявності заперечень щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи відповідач має подати суду заяву із обґрунтуванням заперечень протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали, позивач - протягом 5 днів з дня отримання відзиву.

Ухвалу суду від 06.10.2020 позивач та відповідач отримали 09.10.2020, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення № 4301038388420, № 430103898841.

Строк для подання відзиву - по 26.10.2020.

Відзив відповідача на адресу суду не надходив.

Згідно ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

В силу вимог ч. 1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, 1950 року, учасником якої є Україна, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.

Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору (§ 66-69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").

Враховуючи відсутність відзиву, закінчення строку на його подання, ст. 248 ГПК України щодо розгляду справи у спрощеному провадженні у розумні строки, призначення справи без повідомлення сторін, що норми ст. 74 ГПК України щодо обов`язку суду витребувати у сторін документи і матеріали, необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, п. 4 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, відсутність відзиву з відповідними вказівками на незгоду відповідача з будь-якою із обставин справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, що позбавляє відповідача відповідно до ч. 4 ст. 165 ГПК України заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи, суд вважає, що ним, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів, дійшов висновку про розгляд справи за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, господарський суд,

в с т а н о в и в:

28.08.2019 між Гіркополонківською сільською радою (замовник) та Приватним підприємством Старбуд (підрядник) укладений договір підряду № 28-08/19 (а.с. 9-10), відповідно до якого підрядник зобов`язався виконати роботи з капітального ремонту харчоблоку ЗОШ І-ІІІ ступеня на вул. Шкільній, 1 в с. Лаврів Луцького району Волинської області відповідно до кошторисної документації.

Відповідно до ст. 174 ГК України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема з договору.

Між сторонами зобов`язання виникли з договору підряду №28-08/19 від 28.08.2019.

За договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу (ч. 1 ст. 837 ЦК України).

Відповідно до ч.ч. 4, 6 ст. 882 ЦК України передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною. Акт, підписаний однією стороною, може бути визнаний судом недійсним лише у разі, якщо мотиви відмови другої сторони від підписання акта визнані судом обґрунтованими. Замовник має право відмовитися від прийняття робіт у разі виявлення недоліків, які виключають можливість використання об`єкта для вказаної в договорі мети та не можуть бути усунені підрядником, замовником або третьою особою.

Відповідно до умов договору вартість робіт, які виконуються за цим договором, становить 296 526 грн. 21 коп. в тому числі єдиний податок 5% - 14 826 грн. 31 коп. відповідно до договірної ціни (локальний кошторис 2-1 додається) (п. 2.1 договору). Договірна ціна є динамічною і може змінюватися у ході виконання робіт лише у випадках і порядку, встановлених чинним законодавством України про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти (п. 2.1.1 договору). Остаточні розрахунки здійснюються після виконання підрядником і приймання замовником у повному обсязі усіх робіт, які становлять предмет цього договору протягом двадцяти банківських днів після приймання усього обсягу виконаних робіт в установленому порядку (п. 4.3 договору). Передавання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом приймання підрядних робіт, підписаним обома сторонами, довідки про вартість підрядних робіт (форма КБ-2в, КБ-3) у двох примірниках (п. 6.2 договору). У разі невиконання або неналежного виконання зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність, встановлену чинним законодавством України, в тому числі у вигляді подвійної ставки НБУ, окрім випадків коли таке невиконання зумовлене дією обставин непереборної сили (п. 7.1 договору). Цей договір набуває чинності з дня його підписання сторонами і діє до 31.12.2019 року (п. 8.1 договору).

Докази про припинення дії чи зміну умов договору в матеріалах справи відсутні.

Згідно актів приймання, довідок про вартість виконаних робіт за листопад 2019 року на суму 255 784 грн. 08 коп., за грудень 2019 року на суму 40 742 грн. 13 коп. підрядником - ПП Старбуд виконано будівельні робити, а саме: капітальний ремонт харчоблоку ЗОШ І-ІІІ ступеня на вул. Шкільній, 1 в с. Лаврів Луцького району Волинської області на загальну суму 296 526 грн. 21 коп. (а.с.17-19, 25-27).

Акти, довідки про вартість виконаних робіт підписані сторонами договору без зауважень.

Згідно із статтею 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим до виконання сторонами.

Статтею 525 Цивільного кодексу України визначено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

У відповідності до ст. 599 Цивільного кодексу України, зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Заборгованість відповідача за договором підряду №28-08/19 від 28.08.2019 складає 296 526 грн. 21 коп. підтверджена матеріалами справи, підставна та підлягає до стягнення, оскільки згідно ст. 193 ГК України зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а одностороння відмова від виконання зобов`язань не допускається.

Відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів, які б підтверджували фактичне перерахування коштів.

У відповідності із ст.ст.610, 611, ч.1 ст.612 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно ст.ст.230-232 ГК України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання. У разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором.

Згідно п.6 ст.232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

У відповідності до ст.ст. 1, 3 ЗУ "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

За умовами договору (п. 7.1) у разі невиконання або неналежного виконання зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність, встановлену чинним законодавством України, в тому числі у вигляді подвійної ставки НБУ.

Позивачем нараховано до стягнення пеню в сумі 29 449 грн. 51 коп. за період з 31.12.2019 по 01.07.2020.

Згідно п. 4.3 договору остаточні розрахунки здійснюються після виконання підрядником і приймання замовником у повному обсязі усіх робіт, які становлять предмет цього договору протягом двадцяти банківських днів після приймання усього обсягу виконаних робіт в установленому порядку. Весь обсяг робіт прийнято 02.12.2019. Строк оплати відповідачем - по 28.12.2019. Початок періоду прострочення платежу - з 29.12.2019.

Позивач при здійсненні нарахування пені, вказує початок періоду з 31.12.2019, що є його правом. Однак, виходячи зі змісту ч. 6 ст. 232 ГК України, до стягнення підлягає 29 193 грн. 19 коп. пені за період з 31.12.2019 по 29.06.2020. В стягненні 256 грн. 32 коп. пені слід відмовити, так як позивачем нарахування здійснено за межами 6-ти місячного строку, визначеного ч. 6 ст. 232 ГК України.

В силу ст.625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові (Інформаційний лист Вищого господарського суду України від 17.07.2012 №01-06/928/2012 Про практику застосування Вищим господарським судом України у розгляді справ окремих норм матеріального права ).

Згідно поданого розрахунку позивачем нараховано до стягнення 6 824 грн. 16 коп. річних за період з 31.12.2019 по 05.10.2020 та 3 558 грн. 31 коп. інфляційних втрат за період січень-серпень 2020 року.

Суд, перевіривши поданий розрахунок, з врахуванням зазначених позивачем періодів встановив, що підставні та підлягають до стягнення річних 6 824 грн. 16 коп. за період з 31.12.2019 по 05.10.2020 та 3 550 грн. 72 коп. інфляційних втрат за період січень-серпень 2020 року.

У зв'язку з помилкою в розрахунку в стягненні 7 грн. 59 коп. інфляційних витрат слід відмовити.

Розрахунок пені, річних та інфляційних втрат перевірено судом за допомогою комплексної системи інформаційно-правового забезпечення "ЛІГА:ЗАКОН ЕЛІТ" 9.1.3.

В силу положень ст. ст. 73 ГПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Частиною 1, 3 ст. 74 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

За ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до ч.1 ст. 77 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до ст. 129 ГПК України у зв`язку з частковим задоволення позову, судовий збір покладається на відповідача пропорційно розміру задоволених вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, 232, 237, 238, 241, 247- 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Гіркополонківської сільської ради (45607, Волинська область, Луцький район, с. Гірка Полонка, вул. Горохівська буд. 63а, код ЄДРПОУ 05441200) на користь Приватного підприємства «Старбуд-М» (43016, Волинська область, Луцький район, смт. Торчин, вул. Незалежності буд. 106, код ЄДРПОУ 41957704)

- 296 526 грн. 21 коп. заборгованості, 29 193 грн. 19 коп. пені, 6 824 грн. 16 коп. річних, 3 550 грн. 72 коп. інфляційних втрат та 5 041 грн. 41 коп. витрат по сплаті судового збору, а всього 341 135 грн. 69 коп. (триста сорок одна тисяча сто тридцять п`ять грн. 69 коп.).

3. В позові на суму 263 грн. 91 коп. відмовити.

4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Північно-західного апеляційного господарського суду відповідно до ст. 255-256, п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.

Суддя А. М. Кравчук

СудГосподарський суд Волинської області
Дата ухвалення рішення26.11.2020
Оприлюднено27.11.2020
Номер документу93101411
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —903/736/20

Судовий наказ від 05.01.2021

Господарське

Господарський суд Волинської області

Кравчук Антоніна Михайлівна

Рішення від 26.11.2020

Господарське

Господарський суд Волинської області

Кравчук Антоніна Михайлівна

Ухвала від 06.10.2020

Господарське

Господарський суд Волинської області

Кравчук Антоніна Михайлівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні