ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 листопада 2020 року м. Одеса Справа № 522/14077/20
Провадження № 2/522/5884/20
Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді - Кузнецової В.В.
за участю секретаря судового засідання - Довгань Ж.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Одесі за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю ІТ.Сервіс (м.Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 66/3, ЄДРПОУ 37943513) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
25.08.2020 року позивач - ТОВ ІТ.Сервіс звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості та просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ІТ.Сервіс суму заборгованості у розмірі 54455,00 грн., три відсотка річних від простроченої суми у розмірі 1031,07 грн. та судові витрати у розмірі 2102,00 грн.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що 30.11.2019 року ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом RENO LOGAN (SANDERO) номер державної реєстрації НОМЕР_2 , який на праві приватної власності належить ТОВ ІТ. СЕРВІС , та не впоравшись з керуванням Відповідач спричинив дорожньо - транспортну пригоду, в результаті чого заподіяв матеріальну шкоду ТОВ ІТ. СЕРВІС у розмірі еквівалентному 2000 (дві тисячі) доларів США. Відповідно до офіційних даних НБУ, на момент складання позову, курс долара становить 27 гривень 2275 копійок за 1 долар США. З рахуванням курсу долару США в Україні борг становить 54 455 (п`ятдесят чотири тисячі чотириста п`ятдесят п`ять гривень). 30.11.2019 року відповідач надав розписку , відповідно до якої зобов`язався повернути грошовий борг до 01.01.2020 року. Однак, взяті на себе зобов`язання до теперішнього часу не виконав, у зв`язку з чим позивач був змушений звернутися до суду з вказаним позовом по відновлення порушених прав.
Представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Відповідач в судове засідання двічі не з`являлася, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Станом на 24.11.2020 року відповідачем відзиву до суду не подано.
Зі згоди позивача суд ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, оскільки позивач не заперечує проти такого вирішення справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами ( ч.8 ст.178 ЦПК України).
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Суд, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, додані до неї документи приходить до висновку, що даний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач вказує, що 30.11.2019 року ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом RENO LOGAN (SANDERO) номер державної реєстрації НОМЕР_2 , який на праві приватної власності належить ТОВ ІТ. СЕРВІС , та не впоравшись з керуванням Відповідач спричинив дорожньо - транспортну пригоду, в результаті чого заподіяв матеріальну шкоду ТОВ ІТ. СЕРВІС у розмірі еквівалентному 2000 (дві тисячі) доларів США. Відповідно до офіційних даних НБУ, на момент складання позову, курс долара становить 27 гривень 2275 копійок за 1 долар США. З рахуванням курсу долару США в Україні борг становить 54 455 (п`ятдесят чотири тисячі чотириста п`ятдесят п`ять гривень).
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 30.11.2019 року була написана розписка, згідно якої він підтвердив відшкодування з його сторони матеріальної шкоди у розмірі 2 000 дол. США підприємству ТОВ ІТ.Сервіс , яка була скоєна в результаті ДТП за його участі на автомобілі RENO LOGAN (SANDERO) номер державної реєстрації НОМЕР_2 під його керуванням. Суму боргу зобов`язався повернути 01.01.2020 року.
Відповідно до ст. 1053 ЦК України за домовленістю сторін борг, що виник із договорів купівлі-продажу, найму майна або з іншої підстави, може бути замінений позиковим зобов`язанням. Зміна боргу позиковим зобов`язанням провадиться з додержанням вимог про новацію і здійснюється у формі, встановленій для договору позики (ст. 1047 ЦК України).
Таким чином, видана ОСОБА_1 розписка від 30.11.2019 року підтверджує укладання між останнім та позивачем договору позики, за якою відповідач зобов`язався повернути грошовий боргу у розмірі 2 000 дол.США до 01.01.2020 року.
Після спливу строку повернення грошових коштів, встановленого за домовленістю сторін умовами договору, відповідач свої зобов`язання за договором позики не виконав.
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язання є правовідношення в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію , а саме сплатити гроші, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до частини першої статті 1046 ЦК України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.
За своїми ознаками договір позики є реальним, оплатним або диспозитивно-безоплатним, одностороннім, строковим або безстроковим.
Договір позики вважається укладеним в момент здійснення дій з передачі предмета договору на основі попередньої домовленості (п. 2 ч. 1 ст. 1046 ЦК України).
Згідно ч. 2 ст. 1047 ЦК України, на підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей.
Відповідно до ст. 1048 ЦК України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України
Згідно ч. 1 ст. 1049 ЦК України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Згідно ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом. Боржник, який прострочив виконання зобов`язання, відповідає перед кредитором за завдані простроченням збитки і за неможливість виконання, що випадково настала після прострочення.
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три відсотки річних від простроченої суми, якщо інший розмір відсотків не встановлений договором. Згідно ст. 192 ЦК України, законним платіжним засобом, обов`язковим до приймання за номінальною вартістю на всій території України, є грошова одиниця України - гривня. Іноземна валюта може використовуватися в Україні у випадках і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до положень ст. 533 ЦК України, грошове зобов`язання має бути виконане у гривнях. Якщо у зобов`язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом. Використання іноземної валюти, а також платіжних документів в іноземній валюті при здійсненні розрахунків на території України за зобов`язаннями допускається у випадках, порядку та на умовах, встановлених законом.
Отже, якщо кошти були передані в іноземній валюті, то і нарахування процентів та штрафних санкцій також нараховується в іноземній валюті. Однак, грошове зобов`язання необхідно виконувати у гривнях, а тому необхідно провести еквівалент з іноземної валюти у гривні за офіційним курсом НБУ відповідної валюти на ухвалення рішення.
Враховуючи викладене, приймаючи до уваги, що в порушення вищезазначених приписів закону та договором позики (розпискою), відповідачем не було повернуто борг, в строк зазначений у розписці, що є істотним порушенням умов договору, внаслідок якого друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору, позовні вимоги позивача про стягнення заборгованості за договором позики (розпискою) є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Позивачем наданий до суду розрахунок заборгованості, відповідно до якого загальна сума заборгованості відповідача складається з наступного: сума боргу = 54455 грн., 3% річних за несвоєчасну сплату = 1031,07 грн.
Зазначена сума заборгованості не спростована належними та допустимими доказами, а тому з урахуванням викладеного суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Суд вбачає, що не сплачуючи заборгованість відповідач порушує вимоги діючого законодавства України, а саме: ст. 526 ЦК України, яка передбачає, що зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства; ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк ст. 629 ЦК України, згідно якої, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно зі ст. 524 ЦК зобов`язання має бути виражене у грошовій одиниці України гривні, проте в договорі сторони можуть визначити грошовий еквівалент зобов`язання в іноземній валюті.
Разом з тим, незалежно від фіксації еквівалента зобов`язання в іноземній валюті, згідно з частинами 1 та 2 ст. 533 ЦК грошове зобов`язання має бути виконане у гривнях. Якщо в зобов`язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом.
Виходячи з положень ч. 1 ст. 13 ЦПК України, згідно якої суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Таким чином позовні вимоги знаходять своє підтвердження матеріалами справи.
Відповідно до ст.141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені та документально підтверджені судові витрати.
Керуючись ст. ст. 76, 77, 141, 259, 263-265, 268, 273, 280-282, 352, 354 ЦПК України, -
ВИРІШИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю ІТ.Сервіс (м.Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 66/3, ЄДРПОУ 37943513) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ,РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ІТ.Сервіс (м.Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 66/3, код ЄДРПОУ 37946513, банк АБ Південний , НОМЕР_3 , МФО 328209) суму заборгованості у розмірі 54455,00 грн. (п`ятдесят чотири тисячі чотириста п`ятдесят п`ять грн.), три відсотка річних від простроченої суми у розмірі 1031,07 грн. (одна тисяча тридцять одну грн. 07 коп.) та судові витрати у розмірі 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві грн.).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Апеляційна скарга подається через Приморський районний суд м. Одеси протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Повний текст рішення складений та підписаний суддею 26.11.2020 року.
Суддя В.В. Кузнецова
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 24.11.2020 |
Оприлюднено | 27.11.2020 |
Номер документу | 93103320 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Приморський районний суд м.Одеси
Кузнецова В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні