Рішення
від 25.11.2020 по справі 235/6175/20
КРАСНОАРМІЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 2/235/2010/20

Справа № 235/6175/20

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2020 року м. Покровськ

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

у складі: головуючого - судді Назаренко Г.В.

за участю секретаря Овчаренко В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Будьонівської міської ради у місті Донецьк про визнання права власності в порядку спадкування, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, щодо предмета спору: ОСОБА_2 , -

ВСТАНОВИВ:

В вересні 2020 року ОСОБА_1 звернулась до суду із зазначеним позовом.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що квартира за АДРЕСА_1 належала на праві спільної часткової власності ОСОБА_3 - 1/3 частина, ОСОБА_4 - 1/3 частина, ОСОБА_5 - 1/3 частина.

ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після її смерті відкрилася спадщина на 1/3 частину вищевказаної квартири. Спадкоємцями після смерті ОСОБА_4 є її діти: вона, ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ОСОБА_6 відмовився від спадщини на користь ОСОБА_5

21 вересня 2001 року ОСОБА_5 отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на 2/9 частини вищевказаної квартири.

21 серпня 2001 року вона звернулась до Дев`ятої державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , однак свідоцтво про право на спадщину за законом на 1/9 частини вищевказаної квартири не отримувала через брак коштів.

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_5 . Свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_5 на 5/9 частини квартири, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , отримала ОСОБА_2 .

7 листопада 2013 року ОСОБА_3 подарував 1/3 частину вищевказаної квартири ОСОБА_2 .

Вона хотіла оформити свою частку у спадковому майні, однак через проведення АТО на території міста Донецька не має можливості це зробити, оскільки спадкова справа залишилася в нотаріальній конторі міста Донецьк.

На підставі цього просила визнати за нею право власності на 1/9 частину квартири, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_4 .

Позивач в судове засідання не з`явилася, надала клопотання, в якому підтримала позовні вимоги, просила справу розглянути за її відсутності, не заперечувала проти ухвалення заочного рішення.

Відповідач про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, його представник в судове засідання не з`явився, заяви про розгляд справи за його відсутності не надав, відзиву у встановлений судом строк не подав, у зв`язку з чим по справі відповідно до ст.280 ЦПК України ухвалено заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, в судове засідання не з`явилась, надала клопотання, в якому підтримала позовні вимоги, просила їх задовольнити та справу розглянути за її відсутності.

Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю.

Судом встановлені такі фактичні обставини та відповідна суть спірних правовідносини.

Власниками квартири за АДРЕСА_1 на праві спільної часткової власності були ОСОБА_3 - 1/3 частина, ОСОБА_4 - 1/3 частина, ОСОБА_5 - 1/3 частина (а.с.12).

Згідно копії свідоцтва про смерть, виданого 10 березня 2001 року Відділом реєстрації актів цивільного стану Будьоннівського районного управління юстиції м. Донецька, ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.29).

Після смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина у вигляді 1/3 частини квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

Спадкоємцями першої черги за законом після смерті ОСОБА_4 є позивач, ОСОБА_5 , ОСОБА_6

ОСОБА_6 відмовився від спадщини після смерті ОСОБА_4 на користь ОСОБА_5 .

21 вересня 2001 року ОСОБА_5 отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на 2/9 частини квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.14).

ОСОБА_1 прийняла спадщину шляхом подачі відповідної заяви до Дев`ятої донецької державної нотаріальної контори 21.08.2020 року, однак свідоцтво про право на спадщину за законом на 1/9 частини квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , не отримувала (а.с.27).

Згідно копії свідоцтва про смерть, виданого 15 жовтня 2013 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Будьоннівського районного управління юстиції у м. Донецьку, ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.17).

Після смерті ОСОБА_5 відкрилась спадщина у вигляді 5/9 частини квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

19 жовтня 2017 року ОСОБА_2 отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на 5/9 частини квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.18).

Згідно договору дарування частини квартири від 7 листопада 2013 року, посвідченого приватним нотаріусом Донецького міського нотаріального округу Бєлявцевою А.В., ОСОБА_3 подарував 1/3 частину квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_2 (а.с. 20-21).

Стаття 1216 ЦК України визначає спадкування як є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок йог смерті (ч.1 ст.1218 УК України).

Відповідно до положень ст.1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Статтею 1296 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язані звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Відповідно до ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена законом.

На підставі ст.392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до п.23 постанови Пленуму Верхового Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" від 30 травня 2008 року № 7 у разі відмови нотаріуса в оформлені права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Згідно п.4.15 Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 № 296/5, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві.

ОСОБА_1 звернулася із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_4 , однак не має можливості отримати свідоцтво про право на спадщину на квартиру у зв`язку з находженням спадкової справи в м. Донецьку, у зв`язку з чим підлягають судовому захисту законні права позивача шляхом визнання за нею права власності на 1/9 частину квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до ст.ст.328, 392, 1235, 1241, 1258, 1261, 1268, 1296 ЦК України, керуючись ст.ст. 13, 19, 81, 141, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Будьонівської міської ради у місті Донецьк (м. Донецьк, вулиця Жовтнева, 17, код ЄДРПОУ 33577273) про визнання права власності в порядку спадкування, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, щодо предмета спору: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ), - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , право власності 1/9 частину квартири АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законно сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, повністю або частково до Донецького апеляційного суду через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його складання.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Заочне рішення може бути переглянуте Красноармійським міськрайонним судом Донецької області за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складання.

Учасник справи, якому заочне рішення суду не було вручене у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Згідно п.3 Розділу ХІІ Прикінцеві положення ЦПК України в редакції Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) № 731-ІХ від 18.06.2020 року під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

Суддя Г.В. Назаренко

СудКрасноармійський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення25.11.2020
Оприлюднено27.11.2020
Номер документу93111714
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —235/6175/20

Рішення від 25.11.2020

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Назаренко Г. В.

Ухвала від 28.10.2020

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Назаренко Г. В.

Ухвала від 28.09.2020

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Назаренко Г. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні