Рішення
від 25.11.2020 по справі 539/2752/20
ЛУБЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 539/2752/20

Провадження № 2/539/1003/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2020 року Лубенський міськрайонний суд

Полтавської області

в складі: головуючого судді - Даценка В.М.,

з участю секретаря - Шрейтер С.О.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника позивача - ОСОБА_2 ,

третьої особи - ОСОБА_3 ,

представника третьої особи - Антіховича В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лубни в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі Новооріхівської сільської ради Лубенського району Полтавської області, треті особи приватний нотаріус Лубенського районного нотаріального округу Карпець Оксана Михайлівна, ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини та встановлення факту родинних відносин,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до Територіальної громади в особі Новооріхівської сільської ради Лубенського району Полтавської області, треті особи приватний нотаріус Лубенського районного нотаріального округу Карпець О.М., ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини та встановлення факту родинних відносин.

У позові вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Ромодан Лубенського району помер її батько ОСОБА_4 , після смерті якого залишилось спадкове майно, а саме: земельна ділянка, площею 3,87 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, а також автомобіль та грошові заощадження.

Згідно заповіту, посвідченого секретарем виконавчого комітету Новооріхівської сільської ради 21.01.2008 року на випадок своєї смерті ОСОБА_4 зробив таке розпорядження: земельну ділянку залишив їй - ОСОБА_1 , а автомобіль та грошові заощадження її братові - ОСОБА_3 .

Враховуючи ті обставини, що вона є медичним працівником і була зайнята на роботі, проживає у м.Хорол, а також те, що на території України з 18.03.2020 року введено карантин, приймання нотаріальними конторами громадян було призупинено, не було автобусного сполучення, тому вона не змогла вчасно звернутись до нотаріуса у м.Лубни із заявою про прийняття спадщини, і при зверненні нею до приватного нотаріуса Лубенського районного нотаріального округу у вчиненні нотаріальних дій їй було відмовлено у зв`язку з пропущенням встановленого 6-ти місячного строку.

Крім цього, в написанні її прізвища у свідоцтві про народженні та прізвищі її померлого батька маються розбіжності, а саме: її прізвище вказано ОСОБА_1 , а прізвище батька ОСОБА_3 і, відповідно, документи, які б підтвердили факт родинних відносин, надати вона не може.

Позивач прохає суд визнати поважними причини пропуску строку та визначити їй додатковий строк терміном 2 місяці для подачі заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Також прохає встановити факт родинних відносин між нею - ОСОБА_1 і ОСОБА_4 , а саме, що вона ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є дочкою померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 .

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 позов підтримали, просили задовольнити.

Представник відповідача Новооріхівської сільської ради Лубенського району в судове засідання не з`явився, звернувся до суду із заявою про розгляд справи без його участі.

Третя особа приватний нотаріус Лубенського районного нотаріального округу Карпець О.М. в судове засідання не з`явилась, надіслала до суду заяву з проханням розглянути справу без її участі, щодо позовних вимог покладається на рішення суду.

Третя особа ОСОБА_3 та його представник адвокат Антіхович В.В. щодо позову заперечували, прохали відмовити у його задоволенні, мотивуючи тим, що перешкод для подачі заяви про прийняття спадщини у позивача і не було, крім цього, Новооріхівська сільська рада не може бути належним відповідачем по даній справі, оскільки крім позивача, є інший спадкоємець - ОСОБА_3 , який вчасно звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.

Дослідивши матеріали справи, докази, заслухавши сторони, суд приходить до наступного висновку.

За частиною 1 ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч.2,3 ст.12 ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх видів процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини ( ч. 3 ст. 1222, ч.1 ст. 1220, ч. 1 ст. 1270 ЦК України).

Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч. 1 ст. 1268 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини ( ч. 1 ст. 1269 ЦК України).

Тобто право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття й закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Ромодан Лубенського району Полтавської області помер ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.9), виданим 18.11.2019 року Хорольським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного регіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми), після смерті якого залишилось спадкове майно.

Своїм заповідальним розпорядженням від 21.01.2008 року, ОСОБА_4 на випадок своєї смерті зробив таке розпорядження: земельну частку (пай), площею 3,87 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Новооріхівської сільської ради, залишив ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; грошові заощадження залишив ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; автомобіль ВАЗ 21063, 1986 року випуску залишив ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.16).

Як вбачається з постанови приватного нотаріуса Лубенського районного нотаріального округу Карпець О.М. за вих.№136/02-31 від 08.07.2020 року (а.с.17), 24.03.2020 року заведена спадкова справа №27/2020 року на майно ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Спадкова справа заведена на підставі заяви спадкоємця за заповітом ОСОБА_3 , який вчасно звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, тобто, на майно померлого ОСОБА_4 існує спадкоємець, який прийняв спадщину.

Відповідач - це особа, яка, на думку позивача, або відповідного правоуповноваженого суб`єкта, порушила, не визнала чи оспорила суб`єктивні права, свободи чи інтереси позивача. Відповідач притягається до справи у зв`язку з позовною вимогою, яка пред`являється до нього.

Під неналежними відповідачами розуміють таких відповідачів, щодо яких судом під час розгляду справи встановлено, що вони не є зобов`язаними за вимогою особами.

ВС у постанові від 17 квітня 2018 року у справі № 523/9076/16-ц підкреслив, що для правильного вирішення питання щодо визнання відповідача неналежним недостатньо встановити у нього обов`язку відповідати за даним позовом. Установлення цієї умови - підстава для ухвалення судового рішення про відмову в позові. Щоб визнати відповідача неналежним, крім названої умови, суд повинен мати дані про те, що обов`язок відповідати за позовом покладено на іншу особу. Про неналежного відповідача можна говорити тільки в тому випадку, коли суд може вказати особу, що повинна виконати вимогу позивача, - належного відповідача.

Таким чином, неналежний відповідач - це особа, притягнута позивачем як відповідач, стосовно якої встановлено, що вона не повинна відповідати за пред`явленим позовом за наявності даних про те, що обов`язок виконати вимоги позивача лежить на іншій особі - належному відповідачеві.

Тобто, визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтування позову - обов`язком суду, який виконується під час розгляду справи.

Відтак, відповідач по справі Новооріхівська сільська рада не може виступати відповідачем у справі, оскільки належним відповідачем є інший спадкоємець на спадкове майно померлого ОСОБА_4 - ОСОБА_3 , з яким у позивача виникли спірні правовідносини, так як останній заперечує щодо позовних вимог ОСОБА_1 .

Згідно статті 51 ЦПК України, суд першої інстанції має право за клопотанням позивача до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання за клопотанням позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі. Після спливу строків, зазначених у частинах першій та другій цієї статті, суд може залучити до участі у справі співвідповідача або замінює первісного відповідача належним відповідачем виключно у разі, якщо позивач доведе, що не знав та не міг знати до подання позову у справі про підставу залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.

До закінчення підготовчого судового засідання позивачем не ставилось питання, щодо заміни первісного відповідача належним позивачем.

Суд дійшов висновку, що первісний відповідач є особою, яка не повинна відповідати за пред`явленим позовом, а тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 4,89,141,200,258,259,263-265 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 до Територіальної громади в особі Новооріхівської сільської ради Лубенського району Полтавської області (код ЄДРПОУ 03399416, юридична адреса: с.Новооріхівка вул.Леонтовича,3 Лубенського району Полтавської області), треті особи приватний нотаріус Лубенського районного нотаріального округу Карпець Оксана Михайлівна (юридична адреса: м.Лубни вул.Шевченка,5А Полтавської області), ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 ) про визначення додаткового строку для прийняття спадщини та встановлення факту родинних відносин - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Полтавського апеляційного суду через Лубенський міськрайонний суд Полтавської області.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 25.11.2020.

Суддя Лубенського

міськрайонного суду В.М.Даценко

СудЛубенський міськрайонний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення25.11.2020
Оприлюднено27.11.2020
Номер документу93115590
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —539/2752/20

Рішення від 25.11.2020

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Даценко В. М.

Рішення від 25.11.2020

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Даценко В. М.

Ухвала від 02.11.2020

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Даценко В. М.

Ухвала від 11.09.2020

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Даценко В. М.

Ухвала від 20.08.2020

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Даценко В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні