ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2020 року
м. Черкаси справа № 925/1191/20
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Довганя К.І. розглянувши в порядку письмового провадження справу №925/1191/20 за позовом Городищенської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро - Континент» про стягнення 73784,27 грн,
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов про стягнення 73784,27 грн. заборгованості по договору оренди землі від 21.08.2009 з яких : 67650,00 грн. заборгованість по сплаті орендної плати, 1116,19 грн. інфляційні та 5018,08 грн. пеня.
В обґрунтування позову позивач вказав на неналежне виконання відповідачем своїх зобов`язань за договором щодо повної та своєчасної сплати орендної плати.
Справа призначена до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою суду від 05.03.2020 у справі судове засідання відкладалося на 31 березня 2020 року.
Відповідач відзиву на позов суду не надав.
Суд, дослідивши наявні у справі докази, встановив наступне.
21.08.2009 між сторонами був укладений договір оренди землі, відповідно до умов якого орендодавець згідно рішення сесії міської ради від 21.08.2009 № 32-12/V надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, що відноситься до забудованих земель в межах населеного пункту Городищенської міської ради, яка знаходиться в м.Городище по вул.Кожедуба,41 (далі - Договір).
Згідно п.2 Договору в оренду була передана земельна ділянка загальною площею 1,7773 га, в тому числі будівлями і спорудами 0,4497 га.
На підставі п.5 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становила 603227,82 грн.
За умовами п.8 Договір укладений на 25 років.
Відповідно до рішення Городищенської міської ради від 12.07.2013 № 27-37/VІ про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Городище та с.Набоків Городищенської міської ради, підрозділу 6 розділу ХІХ прикінцевих положень Податкового кодексу України, 14.02.2017 сторони на підставі Додатку до вище вказаного Договору змінили пункт 9 Договору.
П.9 Договору сторони визначили, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 101474,94 грн. В рік, 8456,25 грн. щомісячно. Орендна плата вноситься у такі строки щомісячно в розмірі 1/12 частини річної плати на вказаний розрахунковий рахунок не пізніше 15 числа за звітним місяцем. Нарахування орендної плати проводити з 01.01.2017.
Через неналежне виконання відповідачем грошових зобов`язань по вказаному Договору за період з 10.10.2019 утворилась заборгованість в сумі 67650,00 грн.
П.10 Договору сторони узгодили, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної
власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору чи продовження його дії.
П.14 Договору сторони домовились, що у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, сплачуються пеня у розмірі 2,0% несплаченої суми за кожний день прострочення.
03.08.2020 позивач відповідачу направив претензію № 433.02/18 із вимогою оплатити заборгованість в розмірі 73784,27 грн., яка залишена відповідачем без реагування.
За порушення строків оплати орендної плати позивач відповідачу нарахував 5018,08 пені та 1116,19 втрат внаслідок інфляції.
Ст.11 Цивільного кодексу України визначено, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
За приписами ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі» , орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
За змістом ст.509 Цивільного кодексу (далі - ЦК) України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (стаття 626 ЦК України).
Ч.1 ст. 530 ЦК України встановлено, що у разі якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно з ч. 1 ст. 546 ЦК України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
Ст.549 ЦК України неустойку (штраф, пеню) визначає як грошову суму або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Відповідно до ч.1 ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Стаття 611 Цивільного кодексу України передбачає, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема такі як сплата неустойки, відшкодування збитків.
Згідно з ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Частиною 1 статті 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно статті 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Зобов`язання у відповідності з ст. 193 Господарського кодексу України повинні виконуватись належним чином і в установлений строк, одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається.
Ст.792 ЦК України встановлено, що за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Ст.14 Податкового кодексу України визначено, що плата за землю -це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно з п. 288.1. ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Оцінивши фактичні обставини справи та приписи вищенаведеного законодавства, суд приходить до наступних висновків.
Господарські зобов`язання між сторонами виникли на підставі укладеного договору оренди землі від 21.08.2009 та Додатку до нього від 14.02.2017.
Відповідач, порушуючи вказані норми цивільного законодавства та умов укладеного Договору порушив зобов`язання щодо оплати орендної, заборгованість якої становить 67650,00 грн.
Відповідно до положень Податкового кодексу України та на підставі умов, передбачених п.14 Договору відповідачу за період з 10.10.2019 по 01.06.2020 позивачем нарахована пеня у розмірі 5018,08 грн. та втрати внаслідок інфляції в сумі 1116,19 грн.
Судом враховано, що відповідно до ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; здійснення контролю за використанням та охоронною земель комунальної власності, додержання земельного та екологічного законодавства.
Таким чином, органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у даних відносинах та належним позивачем є Городищенська міська рада.
Судом встановлено, що неустойку та індексація розміру орендної плати позивачем нараховано вірно, відповідачем розрахунок не спростовано, пеня і втрати внаслідок інфляції нараховані у відповідності до приписів чинного законодавства України та Договору, а тому заявлені вимоги про стягнення суми пені і інфляційних підлягають задоволенню.
На час розгляду справи доказів оплати заявлених до стягнення сум відповідач суду не подав.
Суд вважає, що внаслідок невиконання відповідачем своїх договірних зобов`язань, а також порушення ним вимог чинного законодавства міський бюджет недоотримав за вказаним договором оренди землі - 67650 грн. орендної плати.
За приписами ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Доказів належного виконання умов вищевказаного Договору відповідач до суду не подав.
Таким чином, з відповідача на користь позивача підлягає до стягнення заборгованість по орендній платі по Договору від 21.08.2009 в розмірі 67650,00 грн., 1116,19 грн. втрат внаслідок інфляції та 5018,08 грн. пені за неналежне виконання договірних зобов`язань по грошових розрахунках за цим Договором.
За таких обставин позов підлягає до задоволення.
Відповідно до ст. 129 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають до стягнення витрати останнього на оплату судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, ст. ст.232, 233, 236-241 ГПК України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро - Континент» (код ЄДРПОУ: 32414980; вул.Кожедуба,41, м.Городище, Черкаська область, 19500) на користь Городищенської міської ради (код ЄДРПОУ: 33965401; вул. Грушевського, 11, м. Городище, Черкаська область, 19502) - 73784,27 грн., з яких : 67 650,00 грн. (шістдесят сім тисяч шістсот п`ятдесят грн) заборгованості по орендній платі; 1 116,19 грн. (одна тисяча сто шістнадцять грн. 19 коп.) втрат внаслідок інфляції; 5 018,08 грн. (п`ять тисяч вісімнадцять грн. 08 коп.) пені та 2102 грн. (дві тисячі сто дві грн) витрат по сплаті судового збору.
Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду.
Повне рішення підписано 26.11. 2020.
Суддя К.І.Довгань
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2020 |
Оприлюднено | 30.11.2020 |
Номер документу | 93118930 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Довгань К.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні