РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 564/1450/20
26 листопада 2020 року
м.Костопіль
Костопільський районний суд Рівненської області у складі:
головуючий суддя Левчук В.В.
секретар судового засідання Зберун К.Ф.
за участю:
позивача - не з`явився
відповідачі - не з`явилися
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Костопільського районного суду Рівненської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу №564/1450/20 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_2 (зареєстрованою не значиться), ОСОБА_3 (с.Єлиховичі Золочівського району Львівської області), Великомидської сільської ради Костопільського району Рівненської області (с.Великий Мидськ Костопільського району Рівненської області, вул.Центральна 66, Код ЄДРПОУ 04386143) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Костопільського районного суду Рівненської області з цивільним позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Великомидської сільської ради Костопільського району Рівненської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
В обґрунтування позовних вимог, вказує на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його брат, ОСОБА_4 , який проживав один за адресою АДРЕСА_2 . За життя ОСОБА_4 заповіту не залишив. Після смерті брата лишилось спадкове майно, а саме земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства площею 5,03 га з кадастровим номером 5623480400:03:005:0057 та земельна ділянка площею 1,00 га з кадастровим номером 5623480400:03:005:0026, які розташовані на території Великомидської сільської ради Костопільського району Рівненської області. Позивач є єдиним спадкоємцем, який виявив бажання прийняти спадщину після смерті брата, оскільки їхні батьки померли, а сестри ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до нотаріальної контори із заявами про прийняття спадщини після смерті брата не звертались і спадщину після його смерті не прийняли. Вказує, що у цьому році звернувся до нотаріуса за оформленням спадщини, проте йому було повідомлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки він пропустив встановлений законом строк для подання заяви про прийняття спадщини. Пропуск вказаного строку мотивує тим, що був пригнічений смертю брата і є юридично необізнаним. Просить визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті брата ОСОБА_4 тривалістю три місяці.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує.
Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судове засідання не з`явились, про дату і час судового засідання повідомлялись вчасно та належним чином, причини неявки суду не повідомили.
Відповідачем - Великомидською сільською радою Костопільського району Рівненської області подано лист від 12.08.2020 №02-13/426 про те, що сільська рада не заперечує щодо надання позивачу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Явку повноважного представника в судове засідання відповідач не забезпечив.
Відповідно до ч.3 ст.211 Цивільного процесуального кодексу України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до ч.2 ст.247 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч.4 ст.206 Цивільного процесуального кодексу України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Суд, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши наявні в матеріалах справи докази, встановив наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_2 народився ОСОБА_1 , батьками якого записані ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим 26.06.1962 року РБ ЗАГС м.Степань Рівненської області, актовий запис про народження №6 від 17.03.1955 року.
ІНФОРМАЦІЯ_3 народився ОСОБА_4 , батьками якого записані ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданим 15.08.1974 року Великомидською сільською радою Костопільського району Рівненської області, актовий запис про народження №11 від 26.03.1957 року.
15 квітня 2003 року ОСОБА_4 видано державний акт серії РВ №002284 на право власності на земельну ділянку площею 5,03 га з цільовим призначенням - ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 5623480400:03:006:0057, яка розташована на території Великомидської сільської ради Костопільського району Рівненської області.
Також 15 квітня 2003 року ОСОБА_4 видано державний акт серії РВ №002367 на право власності на земельну ділянку площею 1,00 га з цільовим призначенням - ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 5623480400:03:006:0026, яка розташована на території Великомидської сільської ради Костопільського району Рівненської області.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим 18 листопада 2011 року Виконавчим комітетом Великомидської сільської ради Костопільського району Рівненської області, актовий запис про смерть №9.
На момент смерті ОСОБА_4 постійно проживав та був зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 один, що підтверджується довідкою Великомидської сільської ради №424 від 20.08.2019 року.
З інформаційної довідки зі Спадкового реєстру №59496138 від 19.02.2020 вбачається, що у Спадковому реєстрі відсутня інформація про спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину після померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4 .
Постановою про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину від 10 березня 2020 року №157/02-31, виданою приватним нотаріусом Костопільського районного нотаріального округу Рівненської області Скоропад В.В., відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майно, після смерті брата ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини.
Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до ст.1217 Цивільного кодексу України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.1269 Цивільного кодексу України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Відповідно до ч.1, 2 ст.1270 Цивільного кодексу України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Відповідно до ч.ч.1,3 ст.1272 Цивільного кодексу України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно п.24 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року №7 "Про судову практику у справах про спадкування" особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини.
Так, на момент смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4 ніхто із спадкоємців будь-якої черги разом із спадкодавцем не проживав та не був зареєстрований.
Інформація про заведені після смерті ОСОБА_4 спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину у Спадковому реєстрі відсутня.
Крім того, ніхто із спадкоємців будь-якої черги спадщину після смерті ОСОБА_4 не приймав.
Відтак, звернувшись у 2020 році до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про прийняття спадщини за законом після смерті брата ОСОБА_4 позивач вже являлась таким, що пропустив визначений законом строк для подання заяви про прийняття спадщини.
Враховуючи необізнаність позивача у галузі спадкового права та відсутність відомостей про своєчасне роз`яснення останньому визначеного законом порядку спадкування, суд дійшов переконливого висновку, що позивачем пропущено встановлений строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, а відтак заявлені останнім позовні вимоги є обґрунтованим і такими, що підлягають до задоволення.
Судом встановлено, що визнання позову відповідачем - Великомидською сільською радою Костопільського району Рівненської області не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.142, 206, 211, 247, 258, 259, 263-265, 268, 273, 352, 354 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_2 (зареєстрованою не значиться), ОСОБА_3 (с.Єлиховичі Золочівського району Львівської області), Великомидської сільської ради Костопільського району Рівненської області (с.Великий Мидськ Костопільського району Рівненської області, вул.Центральна 66, Код ЄДРПОУ 04386143) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задоволити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , додатковий строк тривалістю 3 /три/ місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 .
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду через Костопільський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 /тридцяти/ днів з дня проголошення.
У зв`язку із неявкою всіх учасників справи у судове засідання, яким завершився розгляд справи, суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення є дата складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Дата складення повного судового рішення 26.11.2020.
СуддяВ. В. Левчук
Суд | Костопільський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2020 |
Оприлюднено | 27.11.2020 |
Номер документу | 93120054 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Костопільський районний суд Рівненської області
Левчук В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні