Рішення
від 25.11.2020 по справі 603/425/20
МОНАСТИРИСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 603/425/20

Провадження №2/603/213/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" листопада 2020 р. м. Монастириська

Монастириський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді : Іванчука В.М.

при секретарі : Швець Н.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Монастириська цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Устя-Зеленської сільської ради Монастириського району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно,-

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача - адвокат Гнатишин В.В. в інтересах позивача ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Устя-Зеленської сільської ради Монастириського району, в якому просить ухвалити рішення, яким визнати за позивачем право власності на спадкове майно за законом, яке залишилось після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ; встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 є сестрою ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та тіткою ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 .

В обгрунтування позовних вимог посилається на те, що після смерті спадкодавця ОСОБА_2 відкрилась спадщина на майно, до якого входить: земельна ділянка площею 0,35 га, розташована на території Устя-Зеленської сільської ради Монастириського району Тернопільської області, згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ТР №026857; земельна ділянка площею 0,47 га, розташована на території Устя-Зеленської сільської ради Монастириського району Тернопільської області, згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ТР №045025.

Позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем за законом п`ятої черги, оскільки спадкодавець є її тіткою. Спадщину після смерті ОСОБА_2 позивач прийняла, оскільки постійно проживала разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Після смерті спадкодавця, позивач ОСОБА_1 звернулась до нотаріальної контори з метою отримання свідоцтва про право на спадщину, проте нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно. Крім того, відсутні документи, підтверджуючі родинні стосунки між батьком позивача та спадкодавцем.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, хоча повідомлялась належним чином про дату, час і місце розгляду справи. Від представника позивача - адвоката Гнатишин В.В. надійшла заява про розгляд справи за її відсутності та відсутності позивача, позов підтримує повністю.

Представник відповідача Устя-Зеленської сільської ради Монастириського району в судове засідання не з`явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце розгляду справи, проте подав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги визнає.

Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання сторін, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

В ході розгляду справи судом не вирішувалося питання про забезпечення доказів, не вживалися заходи забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження тощо.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 18.04.2006 року ОСОБА_4 сільською радою Монастириського району Тернопільської області, актовий запис №13.

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на майно, до якого входить: земельна ділянка площею 0,35 га, розташована на території Устя-Зеленської сільської ради Монастириського району Тернопільської області та земельна ділянка площею 0,47 га, розташована на території Устя-Зеленської сільської ради Монастириського району Тернопільської області.

Належність вищевказаного майна спадкодавцю ОСОБА_2 підтверджується копією державного акта на право власності на земельну ділянку серії ТР №026857, копією державного акта на право власності на земельну ділянку серії ТР №045025, а також довідкою №425/01-07, виданою 11.06.2020 року Устя-Зеленською сільською радою Монастириського району тернопільської області.

Після смерті спадкодавця ОСОБА_5 відкрилась спадщина на належне їй майно, яку прийняла позивач ОСОБА_1 , яка постійно проживала разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою №187 виданою 09.06.2020 року виконкомом Устя-Зеленської сільської ради Монастириського району Тернопільської області.

Таким чином, судом встановлено, що спадщину після смерті ОСОБА_2 прийняла позивач.

Щодо вимоги позивача про встановлення юридичного факту, а саме встановлення факту родинних відносин між спадкодавцем ОСОБА_2 та батьком позивача - ОСОБА_3 , суд враховує наступне.

Відповідно до п. 1постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року № 5 Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення`в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

В даному випадку встановлення факту родинних відносин необхідно позивачу для прийняття спадщини.

Згідно з п. 1 ч. 1ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Відповідно до роз`яснень, викладених в інформаційному листі Верховного Суду України від 19.06.2013 року щодо судової практики розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, в графі Встановлення факту родинних відносин між фізичними особами факт родинних відносин між фізичними особами (п. 1 ч. 1ст. 256 ЦПКв старій редакції) встановлюється у судовому порядку, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки для заявника: право на спадщину, право на пенсію у зв`язку із втратою годувальника, одержання компенсації тощо. Таким чином, факт, що просить встановити позивач має юридичне значення.

Окрім цього судом виявлено, що встановлення підвідомчого судові факту пов`язане з вирішенням спору про право.

Родинні відносини між спадкодавцем ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , який згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 07.04.1980 року, є батьком позивача ОСОБА_1 , підтверджуються наявним в матеріалах справи витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 СК України №00018343553 від 11.07.2017 року; копією метричного запису про народження ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 в с.Межигір`я (справа №750, крайні дати 1874-1938 рр.) ; довідкою №431 від 12.11.2020 року, виданною Устя-Зеленською сільською радою Монастириського району ; копією погосподарської книги Устя-Зеленської сільської ради Млнастириського району за 1964-1965 роки, з яких вбачається, що спадкодавець ОСОБА_2 та батько позивача - ОСОБА_3 є рідними братом та сестрою.

Отже, факт родинних відносин між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , підтверджується наявними в матеріалах справи документами, тому заявлені вимоги про встановлення факту родинних відносин, підлягають до задоволення.

Також судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем за законом п`ятої черги після смерті ОСОБА_2 , відмови від прийняття спадщини не заявляла та спадщину прийняла.

Інших спадкоємців, які претендували б на частку спадкового майна, немає.

Після смерті спадкодавця, позивач ОСОБА_1 звернулась до нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, що залишилась після смерті ОСОБА_2 , проте як вбачається із постанови про відмову у вчиненні нотаріальних дій №325/02-14 від 14.07.2020 року, завідувач Монастириської державної нотаріальної контори відмовив позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину у звязку з відсутністю оригіналів правовстановлюючих документів на спадкове майно та відсутністю документів, підтверджуючих родинні відносини між спадкодавцем ОСОБА_2 та батьком позивача ОСОБА_3 .

Відповідно до ч.1ст. 1265 ЦК Україниу п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.

Відповідно до ч.3ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановлено гостаттею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Згідно ст.392 ЦК України власник майна може предявити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановленні судом.

Згідно ст.81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

Таким чином, оцінюючи всі перевірені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд приходить до переконання що позивачем доведено обставини, викладені у позовній заяві, тому позов підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст. 5-7 , 12 , 200 , 265 , 268 ЦПК України, ст. 328, 392, 1222, 1225, 1268, 1276 ЦК України, суд,-

УХВАЛИВ :

Позов ОСОБА_1 до Устя-Зеленської сільської ради Монастириського району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.

Встановити фактродинних відносин між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , а саме, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 є сестрою ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 та тіткою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно за законом, що залишилось після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , а саме на:

- земельну ділянку площею 0,35 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Устя-Зеленської сільської ради Монастириського району Тернопільської області, кадастровий номер 6124288800:01:001:0728, згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ТР №026857;

- земельну ділянку площею 0,47 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Устя-Зеленської сільської ради Монастириського району Тернопільської області, кадастровий номер 6124288800:01:001:0910, згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ТР №045025.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Тернопільського апеляційного суду через Монастириський районний суд Тернопільської області протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 : с.Міжгір`я, Монастириський район, Тернопільська область, паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 .

Відповідач: Устя-Зеленська сільська рада Монастириського району: с.Устя-Зелене, Монастириський район, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 04396227.

Суддя В. М. Іванчук

СудМонастириський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення25.11.2020
Оприлюднено27.11.2020
Номер документу93129095
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —603/425/20

Рішення від 25.11.2020

Цивільне

Монастириський районний суд Тернопільської області

Іванчук В. М.

Ухвала від 04.09.2020

Цивільне

Монастириський районний суд Тернопільської області

Іванчук В. М.

Ухвала від 29.07.2020

Цивільне

Монастириський районний суд Тернопільської області

Іванчук В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні