РІШЕННЯ
іменем України
Справа № 684/391/20
Провадження № 2/684/123/2020
17 листопада 2020 року
Старосинявський районний суд Хмельницької області в складі:
головуючої судді Галиш І.Б.
за участі секретаря с/з Гонти Н.І.,
позивачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2
їх представника - адвоката Остапчука О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в залі суду в смт. Стара Синява цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Старосинявської селищної ради про визнання майнових прав засновника на фермерське господарство в порядку спадкування,-
в с т а н о в и в:
Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з позовом до Старосинявської селищної ради про визнання майнових прав засновника на фермерське господарство в порядку спадкування.
В обґрунтування вимог посилаються на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер їх батько. Після його смерті відкрилась спадщина, до складу якої входять, зокрема права засновника Фермерського господарства Калина (код ЄДРПОУ 31424846). Відповідно до довідки приватного нотаріуса, спадкоємцями за законом після смерті ОСОБА_3 є його діти - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . З метою оформлення своїх спадкових прав, позивачі звернулися до приватного нотаріуса. Однак, нотаріусом було винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій, а саме у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв?язку з відсутністю правовстановлюючих документів на майно фермерського господарства Калина , як цілісного майнового комплексу, не подано відомості та документи, необхідні для вчинення нотаріальних дій. Тому позивачі просять визнати за ними право на майнові права засновника фермерського господарства Калина в рівних частках в порядку спадкування після смерті ОСОБА_3 .
Ухвалою суду від 09 вересня 2020 року вказана вище позовна заява прийнята до розгляду та відкрито провадження у справі .
Ухвалою суду від 13 жовтня 2020 року підготовче провадження у справі закрито та призначено розгляд справи по суті.
Позивачі та їх представник - ОСОБА_4 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, з мотивів, викладених у позові, просили позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, однак подав до суду заяву, відповідно до змісту якої, просить справу слухати у його відсутності.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, суд прийшов до переконання, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до статуту селянського (фермерського) господарства Калина , витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань від 11.01.2019 року за №24210456, ОСОБА_3 вказаний засновником СФГ Калина , яке розташоване за адресою: Хмельницька область, Старосинявський район, с.Харківці, ідентифікаційний код юридичної особи 31424846.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть виданим виконавчим комітетом Адампільської сільської ради Старосинявського району Хмельницької області від 03.05.2012 року, актовий запис №8.
Позивач ОСОБА_1 є сином ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , яке видане повторно Адампільською сільською радою Старосинявського району Хмельницької області 21 червня 1979 року.
Позивач ОСОБА_5 (після одруження ОСОБА_6 ) є дочкою ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , яке видане повторно Адампільською сільською радою Старосинявського району Хмельницької області 21 червня 1979 року.
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є спадкоємцями за законом після смерті ОСОБА_3 , що підтверджується довідкою приватного нотаріуса № 58/02-14 від 31.01.2019 року.
Відповідно до довідки, виданої виконкомом Старосинявської селищної ради №765 від 12.10.2020 року ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на день смерті проживав за адресою с. Липки Старосинявського району Хмельницької області. Разом з ним були зареєстровані та проживали: дружина, зять, двоє онуків та дочка - ОСОБА_2 .
Як вбачається з інформаційної довідки зі Спадкового реєстру №61848867 від 29.09.2020 року в провадженні приватного нотаріуса Намистюк Л.І. перебуває спадкова справа №97-2012 від 24.10.2012 року після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . У вказаній спадковій справі містяться заяви про відмову від спадщини, які подали: ОСОБА_2 , відмовившись від прийняття спадщини за заповітом та ОСОБА_7 , а також заяви про прийняття спадщини за законом, які подали: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Таким чином, до складу спадщини після смерті ОСОБА_3 входить право на майнові права засновника Фермерського господарства Калина (код ЄДРПОУ 31424846).
Однак, при зверненні до нотаріуса щодо видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті батька ОСОБА_3 на майнові права Фермерського господарства Калина , через відсутність правовстановлюючих документів на майно Фермерського господарства Калина , як цілісного майнового комплексу, не подання відомостей (інформації) та документів, необхідних для вчинення нотаріальних дій, нотаріусом Старосинявського нотаріального округу Хмельницької області № 525/02-14 від 05.06.2019 року винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій.
Відповідно до положень ст.ст. 1216-1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За змістом ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у ст. ст. 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Разом з тим ст. 1219 ЦК України визначено права та обов`язки особи, які не входять до складу спадщини, зокрема: особисті немайнові права; право на участь у товариствах та право членства в об`єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами; право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом; права та обов`язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 цього Кодексу.
Отже, спадкування частки учасника господарства допускається і не підпадає під заборону п.1 ч.1 ст.1219ЦК України.
Відповідно до ст.4 Закону України Про фермерське господарство головою фермерського господарства є його засновник або інша визначена в Статуті особа. Голова фермерського господарства представляє фермерське господарство перед органами державної влади, підприємствами, установами, організаціями та окремими громадянами чи їх об`єднаннями відповідно до закону. Голова фермерського господарства укладає від імені господарства угоди та вчиняє інші юридично значимі дії відповідно до законодавства України. Голова фермерського господарства може письмово доручати виконання своїх обов`язків одному з членів господарства або особі, яка працює за контрактом
У відповідності до вище вказаного закону до складу майна фермерського господарства /складеного капіталу/ можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, обладнання, а також інші майнові права/в тому числі на інтелектуальну власність/ грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу.
Майно фермерського господарства належить йому на праві власності. Майнові права, що входять до складеного капіталу фермерського господарства, передаються йому на визначений у Статуті термін. Порядок володіння, користування і розпорядження майном фермерського господарства здійснюється відповідно до його Статуту, якщо інше не передбачено угодою між членами фермерського господарства та законом. Член фермерського господарства має право на отримання частки майна фермерського господарства при його ліквідації або у разі припинення членства у фермерському господарстві. Розмір частки та порядок її отримання визначаються Статутом фермерського господарства (стаття 20 Закону).
Згідно з ч.1 ст.23 Закону України Про фермерське господарство успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.
Відповідно до норм п.9 постанови Пленуму Верховного Суду України №20 від 22.12.1995 року Про судову практику за позовами про захист права приватної власності успадкування майна селянського (фермерського) господарства здійснюється за загальними правилами спадкового права.
Відповідно до роз`яснень п.9 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , вирішуючи спір про спадкування частки учасника підприємницького товариства, необхідно враховувати, що це допускається статтями 130, 147, 166 ЦК, статтями 55,69 Закону України від 19.09.1991 року №1576-XII(1576-12) Про господарські товариства і не підпадає під заборону п.2 ч.1 ст.1219 ЦК України. При цьому успадковується не право на участь, а право на частку в статутному (складеному) капіталі.
Згідно з п.7.1 статуту фермерського господарства управління господарством здійснює його Голова або за його дорученням інший член Господарства.
Суд приходить до висновку, що оскільки спадкування охоплює перехід всіх прав та обов`язків (за винятком визначених законом, які не можуть входити до складу спадщини відповідно до ст.1219 ЦК України), то спадкуванню підлягають і майнові права, які мав спадкодавець. А отже такі права та обов`язки можуть успадковуватись, оскільки вони не припиняються зі смертю спадкодавця, а будуть існувати доти, доки буде існувати юридична особа та до юридичного оформлення прав на неї спадкоємцем.
Таким чином, суд при вирішенні справи враховує, що позивачі є спадкоємцями, що прийняли спадщину за законом, вчинили після смерті батька усі дії, які були необхідними для видачі свідоцтва про право на спадщину, однак, з незалежних від них причин, у видачі такого їм було відмовлено. Зважаючи викладене, суд приходить до переконання, що позовні вимоги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про визнання права на майнові права засновника фермерського господарства Калина в порядку спадкування підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 259, 263-265 ЦПК України, ст.ст. 16, 328, 392, 1218, 1235, 1261, 1268, 1269, 1270 ЦК України, суд, -
у х в а л и в:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , право на майнові права засновника фермерського господарства Калина (код ЄДРПОУ 31424846) в рівних частках, по Ѕ за кожним, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду через Старосинявський районний суд. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , серія та номер паспорта НОМЕР_3 , виданий Старосинявським РВ УМВС України в Хмельницькій області 14 березня 2007 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .
Позивач: ОСОБА_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , серія та номер паспорта НОМЕР_5 , виданий Старосинявським РВ УМВС України в Хмельницькій області 27 серпня 2007 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 .
Відповідач: Старосинявська селищна рада Старосинявського району Хмельницької області, місце знаходження: смт. Стара Синява, вул. І.Франка, 8, Старосинявський район, Хмельницька область, код ЄДРПОУ: 04402824.
Повне судове рішення складено 26 листопада 2020 року.
Головуюча суддя Галиш І.Б.
Суд | Старосинявський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 17.11.2020 |
Оприлюднено | 27.11.2020 |
Номер документу | 93130266 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Старосинявський районний суд Хмельницької області
Галиш І. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні