Справа № 939/1446/20 Провадження № 2/0274/1774/20
РІШЕННЯ
Іменем України
24.11.2020 м. Бердичів
Суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області Большакова Т.Б. (далі - Суд), за участю секретаря судового засідання Павлюк-Жук А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Райківської сільської ради Бердичівського району Житомирської області, третя особа - Бородянська районна державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
І. СУТЬ ЗАЯВИ
В серпні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визначити додатковий строк терміном в три місяці з дня вступу в законну силу рішення суду для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позову вказав, що вчасно скористатись правом на прийняття спадщини після смерті матері не мав можливості, оскільки не знав про перебування у власності останньої двох земельних ділянок, які розташовані на території Райківської сільської ради Бердичівського району Житомирської області; мати проживала разом з ним у смт Бородянка, а Державні акти на право приватної власності на землю знаходилися в Райківській сільській раді й нещодавно були передані йому у зв`язку із вирішенням питання про зняття мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення, що й завадило звернутися до нотаріуса з відповідною заявою у визначений законом строк.
ІІ. ПРОЦЕДУРА та ПОЗИЦІЇ СТОРІН
Справу Бородянським районним судом Київської області передано Бердичівському міськрайонному суду Житомирської області за підсутністю.
08.09.2020 ухвалою Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області відкрито провадження у справі та призначено до судового розгляду в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 03.11.2020 закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду.
На адресу суду від представника позивача надійшла заява, в якій останній просить розгляд справи проводити без його участі та участі позивача; позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Відповідач в клопотанні від 17.11.2020 просить розглядати справу без участі його представника; проти задовлення позовних вимог не заперечує.
У письмовій заяві третя особа просить справу розглядати без участі представника; заперечень проти позову не має.
Відповідно до ч.1 ст.223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно ч.3 ст.211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
У відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України, в зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
ІІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ та ДОКАЗИ НА ЇХ ПІДТВЕРДЖЕННЯ
Судом встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.4).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, до якої входять земельні ділянки кадастровий номер 1820885300:04:0001:0156 загальною площею 1,5044 га та кадастровий номер 1820885300:04:001:0155 загальною площею 1,4715 га, розташовані на території Райківської сільської ради Бердичівського району Житомирської області, які належали останній на праві власності відповідно до Державних актів на право приватної власності на землю серії ІІІ- ЖТ №048876 та серії ІІІ-ЖТ №048877 (а.с. 6,7).
Заповіту ОСОБА_2 не залишала.
ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем за законом першої черги, що підтверджується відомостями, наданими Бородянською районною державною нотаріальною конторою Київської області (а.с.46).
08.09.2020 державним нотаріусом Бородянської районної державної нотаріальної контори Київської області Ткаченко Ю.А. винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій, якою відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті його матері ОСОБА_2 , у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО, ЩО ПІДЛЯГАЄ ЗАСТОСУВАННЮ
Згідно з ч. 1 ст. 4 Цивільного процесуального України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина третя статті 1222, частина перша статті 1220, частина перша статті 1270 Цивільного кодексу України).
Відповідно до статті 1218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно зі статтею 1233 Цивільного кодексу України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
Статтею 1223 Цивільного кодексу України встановлено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Згідно із частинами першою, третьою, п`ятою статті 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Частина перша статті 1269 Цивільного кодексу України передбачає, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
У відповідності до частини першої статті 1270 Цивільного кодексу України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно частини третьої статті 1272 Цивільного кодексу України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Крім того, як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у п.24 постанови Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 р. N 7 додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, не може перевищувати шестимісячного строку, встановленого статтею 1270 ЦК України для прийняття спадщини.
V. ОЦІНКА СУДУ
Дослідивши позовну заяву, додані до неї письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Звертаючись до суду з позовом про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, позивач посилається на наявність обставин, які перешкоджали йому своєчасно звернутися до нотаріуса із такою заявою та зазначив, що у встановлений законом шестимісячний строк він не звернувся до нотаріальної контори, оскільки проживає у місті Києві, про перебування у власності його матері майна (земельних ділянок) не знав аж до отримання від Райківської сільської ради державних актів на право приватної власності на землю.
Крім того, відповідач позов визнав; визнання позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, а відтак суд вважає, що визначення ОСОБА_1 додаткового строку для прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 відповідатиме таким загальним засадам цивільного законодавства як справедливість, добросовісність та розумність (пункт 6 частини першої статті 3 Цивільного кодексу України).
Таким чином, оцінюючи в сукупності обставини, на які посилається позивач на підтвердження поважності причин пропуску строку для прийняття спадщини, суд дійшов висновку про наявність у нього об`єктивних труднощів для своєчасного прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , що є підставою для задоволення позову у межах заявлених вимог та визначення йому додаткового строку тривалістю три місяці, який суд вважає достатнім для подання заяви про прийняття спадщини.
Керуючись ст. ст. 5, 12, 13, 258, 259, 263-265, 268, 272, 273, 280, 354 Цивільного процесуального України, суд, -
УХВАЛИВ :
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , тривалістю три місяці від дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення у письмовій формі до Житомирського апеляційного суду через Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відомості про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: Райківська сільська рада Бердичівського району Житомирської області, адреса: 13331, Житомирська область, Бердичівський район, с.Райки, вул.Центральна, 22, ЄДРПОУ 13560835.
Третя особа: Бородянська районна державна нотаріальна контора, адреса: 07801, Київська область, смт Бородянка, вул.Центральна, 331.
Суддя Т.Б.Большакова
Суд | Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 24.11.2020 |
Оприлюднено | 27.11.2020 |
Номер документу | 93132171 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області
Большакова Т. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні