Рішення
від 20.11.2020 по справі 943/1500/20
БУСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Єдиний унікальний номер №943/1500/20

Провадження № 2/943/1514/2020

20 листопада 2020 року

Буський районний суд Львівської області

у складі: головуючого-судді Коса І.Б.,

секретаря судового засідання Дутки С.І.,

розглянувши у відкритому засіданні в м. Буськ цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Буської міської ради Львівської області за участю третьої особи: Фермерського господарства Початок в особі голови фермерського господарства Вороновського Ярослава Євгеновича про визнання права власності на майно,-

в с т а н о в и в :

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з указаним позовом. Просить ухвалити рішення, яким визнати за ним право власності на самочинно збудоване нежитлове приміщення загальною площею 32,8 кв.м., що складається з торгового залу та вбиральні, знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Свої позовні вимоги мотивує тим, що він є власником приміщення об`єкта нежитлової нерухомості в АДРЕСА_2 . Дане приміщення належить йому на праві приватної власності на підставі договору дарування від 23.10.2018 рокупосвідченого приватним нотаріусом Буського районного нотаріального округу Дячик А.В. Дарувальником вказаного майна є Фермерське господарство Початок (код ЄДРПОУ 20779402) в особі голови фермерського господарства Вороновського Ярослава Євгеновича. Згідно вказаного договору позивачу подаровано нежитлове приміщення літ. А - 2, загальною площею: 20,6 кв.м. До вказаного приміщення була самовільно збудована прибудова, яка теж перейшла в його користування, як новому власнику основного приміщення. Добудова магазину погоджена Головним архітектором Буського району, що підтверджується Проектом реконструкції з добудовою торгового залу магазину в м. Буськ пл. Ринок від 2001 року. Проте, вказаних документів недостатньо для реєстрації речових прав на нерухоме майно, оскільки таке приміщення вважається самовільно побудованим. Під час проведення будівельних робіт були дотримані будівельні, архітектурні, санітарні, протипожежні та екологічні норми.Також зазначив, що з початку будівництва ніяких заяв, претензій та скарг щодо збудованого приміщення не надходило, тобто ним не були порушені права інших осіб будівництвом зазначеного об`єкта.

Позивач у судове засідання не з`явився, надав до суду заяву з проханням розглянути справу у його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача, у судове засідання не з`явився, направив до суду заяву з проханням розглянути справу у його відсутність, поклавшись на думку суду.

Третя особа Фермерське господарство Початок в особі голови фермерського господарства Вороновського Ярослава Євгеновича у судове засідання не з`явився, направив до суду заяву з проханням розглянути справу у його відсутність, позовні вимоги визнає в повному обсязі.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши докази та з`ясувавши дійсні обставини справи, всебічно, повно та об`єктивно оцінивши докази у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку, виходячи із таких мотивів.

В ході розгляду справи судом були дослідженні наступні докази: копія технічного паспорту на громадський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами виготовленого ФОП Ю.Владика 20 липня 2020 року за адресою: м. Буськ площа Ринок ; копію Технічного висновку за результатами технічного обстеження основних несучих конструкцій добудови магазину в АДРЕСА_1 станом на 2020 року з метою визначення його технічного стану виготовленого ФОП ОСОБА_2 01 липня 2020 року; довідку Буської міської ради №330 від 04.08.2020 року про користування земельною ділянкою площею 35 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 ; копія Проекту реконструкції з добудовою торгового залу магазину в м. Буськ пл. Ринок від 2001 року погодженого Головним архітектором Буського району; копію Договору дарування від 23.10.2018 року посвідченого приватним нотаріусом Буського районного нотаріального округу Дячик А.В. на нежитлове приміщення літ. А - 2, загальною площею: 20,6 кв.м., дарувальником якого є Фермерське господарство Початок (код ЄДРПОУ 20779402) в особі голови фермерського господарства Вороновського Ярослава Євгеновича.

Дослідивши надані докази, судом було встановлено, що на початку 2001 року було самочинно побудовано прибудову до нежитлового приміщення (магазину), яка перейшла в користування позивача, як новому власнику основного приміщення на підставі договору дарування від 23.10.2018 року. З початку будівництва ніяких заяв, претензій та скарг щодо збудованої нежитлової споруди не надходило. Під час проведення будівельних робіт були дотримані будівельні, архітектурні, санітарні та екологічні норми, що підтверджується Технічним висновком за результатами технічного обстеження основних несучих конструкцій добудови магазину в м. Буськ пл. Ринок Львівської області станом на 2020 року з метою визначення його технічного стану виготовленого ФОП ОСОБА_2 01 липня 2020 року. На даний час позивач користується самочинно побудованим майном, але не може провести відповідну реєстрацію цього майна. Самочинно збудований об`єкт нерухомого майна не порушує права інших осіб, відповідає нормам ДБН, таким чином позивач просить визнати за ним право власності на самочинно побудоване майно.

Пунктом 2 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30.03.2012 року за № 6 „Про практику застосування судами ст. 376 ЦК України (про правовий режим самочинного будівництва )" визначено, що відповідно до ст. 376 ЦК України суди розглядають справи щодо самочинного будівництва, зокрема, про визнання права власності на самочинно збудоване майно власником земельної ділянки; про визнання права власності на самочинно збудоване майно на земельній ділянці, що не була відведена особі, яка здійснила самочинно будівництво".

Відповідно до вимог ст. 376 ЦК України , житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього. Право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети. На вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.

Згідно правової позиції висловленої Верховним Судом України при розгляді справи N 6-1328цс15 зазначено, що згідно із частиною першою статті 376 ЦК України самочинне будівництво визначається через сукупність ознак, що виступають умовами або підставами, за наявності яких об`єкт нерухомості вважається самочинним, а саме, якщо: він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена в установленому порядку для цієї мети; об`єкт нерухомості збудовано без належного дозволу чи належно затвердженого проекту; об`єкт нерухомості збудований з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Отже, наявність хоча б однієї із трьох зазначених у частині першій статті 376 ЦК України ознак свідчить про те, що об`єкт нерухомості є самочинним.

Пунктом 2 постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30.03.2012 року за № 6 „Про практику застосування судами ст. 376 ЦК України (про правовий режим самочинного будівництва )" визначено, що відповідно до ст. 376 ЦК України суди розглядають справи щодо самочинного будівництва, зокрема, про визнання права власності на самочинно збудоване майно власником земельної ділянки; про визнання права власності на самочинно збудоване майно на земельній ділянці, що не була відведена особі, яка здійснила самочинно будівництво.

Відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень якщо законодавством передбачено прийняття в експлуатацію об`єкта нерухомого майна, державна реєстрація прав на такий об`єкт проводиться після прийняття його в експлуатацію в установленому законодавством порядку.

Водночас згідно із частиною третьою статті 376 ЦК України право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, а саме об`єкт нерухомості збудовано без належного дозволу чи належно затвердженого проекту. Ця умова є єдиною для визнання права власності на самочинно збудований об`єкт нерухомості за такою особою на підставі рішення суду.

Згідно порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 461 у випадку визнання права власності на самочинно збудований об`єкт за рішенням суду він приймається в експлуатацію згідно з цим Порядком за умови можливості його надійної та безпечної експлуатації за результатами проведення технічного обстеження такого об`єкта.

Частиною 3 ст. 375 ЦК України передбачено, що право власника на забудову здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням.

Відповідно до ч. 5 ст. 376 ЦК України на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.

Судом встановлено, що самочинно збудоване нежитлове приміщення відповідає нормам чинним ДБН, що підтверджується Технічним висновком за результатами технічного обстеження основних несучих конструкцій добудови магазину в м. Буськ пл. Ринок Львівської області станом на 2020 року з метою визначення його технічного стану виготовленого ФОП ОСОБА_2 01 липня 2020 року та не порушує права інших осіб.

Згідно довідки Буської міської ради № 330 від 04.08.2020 року про користування земельною ділянкою площею 35 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 , позивач користується земельною ділянкою, що належить до комунальної власності. Відповідач не заперечує проти задоволення позову, таким чином, суд вважає можливим визнати за позивачем право власності на самочинно збудоване нерухоме майно.

Відповідно до ст. 328 ЦК України , право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема з правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Наявні в матеріалах справи письмові документи свідчать про те, що нежитлове приміщення загальною площею 32,8 кв.м. в АДРЕСА_1 , а саме технічний стан будівлі відповідає технічним нормам та правилам, є безпечною та надійною в подальшій експлуатації будівлі за призначенням.

Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача та визнання за останнім права власності на на самочинно збудоване нежитлове приміщення загальною площею 32,8 кв.м. в м. Буську площа Ринок Львівської області.

Керуючись ст. ст. 12 , 13 , 81 , 89 , 141 , 200 , 206 , 259 , 263-265 , 268 ЦПК України , ст.ст. 328, 376, ЦК України , суд, -

у х в а л и в :

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , жителем с. Утішків Буського району Львівської області) право власності на самочинно збудоване нежитлове приміщення загальною площею 32,8 кв.м., що складається з торгового залу і вбиральні та знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Буський районний суд Львівської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи.

Позивач: ОСОБА_1 , с. Утішків Буського району Львівської області

Відповідач: Буська міська рада, м. Буськ, площа 900-річчя Буська, 1, Львівської області.

Третя особа: Фермерське господарство Початок : в особі голови господарства Вороновського Яролсава Євгеновича, с. Утішків Буського району Львівської області

Повний текст рішення виготовлено 20 листопада 2020 року.

Суддя: І. Б. Кос

СудБуський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення20.11.2020
Оприлюднено30.11.2020
Номер документу93138981
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —943/1500/20

Рішення від 20.11.2020

Цивільне

Буський районний суд Львівської області

Кос І. Б.

Ухвала від 06.10.2020

Цивільне

Буський районний суд Львівської області

Кос І. Б.

Ухвала від 15.09.2020

Цивільне

Буський районний суд Львівської області

Кос І. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні